İçeriğe Yönlendir

Eba ve Online Eğitim için Laptop Tavsiyesi

Bülent Tarakçı

Recommended Posts

Çiğdem Bilen

İkinci el alırsanız en eski i serileri bile ram + ssd desteği ile işinizi görür. Bu iyi çalışan win 10 için gerekli olur çünkü win7 eba için zaman zaman dll dosyaları ve driverler ile ilgili sorun çıkarabiliyor. Ama eğer orjinal ya da sistem ve driver güncellemeleri tam almış en az sp1 yüklü win7niz varsa eba çok da fazla sistem gereksinimi istemiyor.

Ayrıca 2.el alırsanız markadan çok serileri önemli. Örneğin asusun n serileri hala birçok konuda yeni bilgisayarlardan daha stabil ve sorunsuz çalışır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Şimşek
Bülent Tarakçı yazdı:

Online eğitimde kullanmak için dizüstü pc arıyorum. Kendinden kamerası olmalı. "Zoom programı çalıştırılacak. Kurumsal firmalarda fazla çeşit yok. 5000 TL den aşağıya makina yok. Önerisi olanları değerlendirelim.

Bir arkadaşım kendi kullandığı 13” macbook air bilgisayarını satıyor 5000₺(İndirtirim) sanırım mantıklı bir seçim olabilir. İşlemcisi güzel, eksik yanı 128 gb olması ama şimdi arşiv yapma devri değil malum her şey internette..

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Sınıfın eski core duo sunu kullanma kararı aldım. Estek köstek devam edeceğim. Fiyatlar çok yüksek. Evde 2 öğretmen ve 2 öğrenci olunca (8. ve 12. sınıf) evdekiler yetmedi.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Bülent Tarakçı yazdı:

Online eğitimde kullanmak için dizüstü pc arıyorum. Kendinden kamerası olmalı. "Zoom programı çalıştırılacak. Kurumsal firmalarda fazla çeşit yok. 5000 TL den aşağıya makina yok. Önerisi olanları değerlendirelim.

evde fazladan tv varsa mini pc alırdım, kablosuz klavye ve fare ile işi bitirirdim. Mini pc hdmi çıkışlı olmalı. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Bülent Tarakçı yazdı:

Sınıfın eski core duo sunu kullanma kararı aldım. Estek köstek devam edeceğim. Fiyatlar çok yüksek. Evde 2 öğretmen ve 2 öğrenci olunca (8. ve 12. sınıf) evdekiler yetmedi.  

Akıllı tahta yok mu hocam?

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Evren Erakçora yazdı:

Akıllı tahta yok mu hocam?

Okulda var.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Gökmen

Eba, online ders ve internete girmek için uzun dönem kullanabileceğim laptop tavsiyelerinize ihtiyacım var. 

Çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

masada yer sıkıntısı yok ise masaüstü alın derim. ileride gelişmeye de açık olur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Odamızda yer sıkıntısı var maalesef. 

Kızım da laptop istiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Mustafa Gökmen yazdı:

Eba, online ders ve internete girmek için uzun dönem kullanabileceğim laptop tavsiyelerinize ihtiyacım var. 

Çok teşekkürler.

Online ders ve eba için tablet yeterli laptop almaya gerek yok.Ben bu sene 2 tane tablet aldım.Kızım laptopumuz olduğu halde sürekli tableti kullanıyor.Çünkü rahat oluyor.Masa başında oturmak zorunda kalmıyor.Samsung tab s6 lite kullanıyor birde ipad air 3 aldım ama Samsung nedense daha çok hoşuna gidiyor.

Laptop bence çokta gerekli değil gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Evde tablette var şuan ders için onu kullanıyor. Laptop alacağım diye söz verdim, yazıcıya bağlayıp ödevlerini çıkarsın, internete girip canlı ders yapsın gibi işler için kullanılacak. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Gökmen yazdı:

Evde tablette var şuan ders için onu kullanıyor. Laptop alacağım diye söz verdim, yazıcıya bağlayıp ödevlerini çıkarsın, internete girip canlı ders yapsın gibi işler için kullanılacak. 

Oyun moyun yok ise yukardaki notebook işini görecektir. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Ali bey şimdi önerdiğiniz laptopu inceliyorum. Evde boşta ssd var ssd siz alırsam onu takabilirim. Kaç gb eve gidince bakacağım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Loptop çok model var. Ben bir çok modeli test edip tecrube ediyorum. Sıfırmı istiyorsunuz , ikinci el notebookmu. 

Bu cihaz eba için yeterli. hızıda fena değil. Ama ssd olsa tadından yenmez. 

https://www.hepsiburada.com/dell-vostro-intel-core-i3-1005g1-8gb-1tb-ubuntu-14-fhd-tasinabilir-bilgisayar-3401-n2102-p-HBV00001385RJ

eba için ekran ufak kalabilir? sınıftakiler cam açıyor hepsi ufak minnak kutucuk içinde olunca zorlanabilir?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

eba için ekran ufak kalabilir? sınıftakiler cam açıyor hepsi ufak minnak kutucuk içinde olunca zorlanabilir?

Abi notebook şu an önümde 14 inç ekranı var. Bayağa bayağa iyi

Mustafa Gökmen yazdı:

Ali bey şimdi önerdiğiniz laptopu inceliyorum. Evde boşta ssd var ssd siz alırsam onu takabilirim. Kaç gb eve gidince bakacağım. 

Siz bütçeyi söyleyin ben size daha iyi bişey bakayım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Abi notebook şu an önümde 14 inç ekranı var. Bayağa bayağa iyi

bizim veletlerle hiç tanışmadın dimi :rofl: hayata küsersin, çift ekran istiyorlar  bir de

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dell PRM sitesinde baktım . Bu notebookun m2 sata yuvası ve hdd yuvası var. Hem ucuz hemde kasa içi güzel tasarlanmış. 

Vostro 3401 modelinin özeliklerine bakın . 

Table 1. Product comparison
Features Vostro 3491 Vostro 3401
Processor
  • 10th Generation Intel Core i5-1035G1 processor
  •  10th Generation Intel Core i7-1065G7 processor
  • 10th Generation Intel® Core™ i3-1005G1, 4 MB Cache, 2 core, 1.2 GHz - 3.4 GHz
Chipset
  • Intel Ice Lake (Integrated with the processor)
  • Intel Ice Lake (Integrated with the processor)
Memory
  • DDR4 2666 MHz Non-ECC SDRAM
  • 2 slots supporting upto 16 GB
  • DDR4 2666 MHz Non-ECC SODIMM
  • 2 slots supporting upto 16GB
Storage
  •  HDD 2.5-in. 5400 RPM SATA up to 2 TB
  •  HDD 2.5-in. 7400 RPM SATA up to 1 TB
  •  SSD M.2 2230 PCIe up to 256 GB
  •  SSD M.2 2280 PCIe up to 512 GB
  • HDD 2.5-in. 5400 RPM SATA up to 2 TB
  • SSD M.2 2230 PCIe/NVMe up to 512 GB
  • SSD M.2 2280 PCIe/NVMe up to 1 TB
Video Integrated:
  • Intel UHD Graphics – (integrated in Intel 10th Core Processors)
Discrete:
  •  NVIDIA GeForce MX230 GDDR5 2GB
Integrated:
  • Intel UHD Graphics – (integrated in Intel 10th Generation Core)
Wireless
  •  Qualcomm QCA9377 802.11b/g/a/n/ac Dual Band (1x1) Wireless Adapter+ Bluetooth 4.2
  •  Qualcomm QCA61x4A 802.11b/g/a/n/ac Dual Band (2x2) Wireless Adapter+ Bluetooth 4.2
  •  Intel Wireless-9462ac 802.11b/g/a/n/ac 1x1 Wi-Fi + Bluetooth V5.0
  •  Intel Wireless 9560, 802.11b/g/a/n/ac 2x2 Wi-Fi + Bluetooth V5.0
  • Intel® 9462, 1x1, 433 Mbps, 2.4/5 GHz, Wi-Fi 5 (WiFi 802.11ac), Bluetooth 5.0
  • Qualcomm QCA9377, 1x1, 433 Mbps, 2.4/5 GHz, Wi-Fi 5 (WiFi 802.11ac), Bluetooth 5.0
  • Realtek RTL8723DE, 1x1, 150 Mbps, 2.4 GHz, Wi-Fi 4 (WiFi 802.11b/g/n), Bluetooth 4.2
Ports and connectors
  •  Two USB 3.0 Type-A ports
  •  One USB 2.0 port
  •  One SD 3.0 card reader
  •  One HDMI 1.4 port
  •  One Wedge Shaped lock slot
  •  Universal audio jack
  •  One RJ-45 connector
  • One USB 2.0 Type-A port
  • Two USB 3.2 Gen 1 Type-A port
  • One Flip-down RJ 45 10/100/1000 Mbps
  •  One Universal Audio Jack
  • One HDMI 1.4 port
  • One Wedge shaped lock slot
  • One microSD 3.0 card slot
Audio Realtek ALC3204 Realtek ALC3204
Fingerprint reader Optional Optional
Operating system
  • Microsoft Windows 10 Professional (64 bit)
  • Microsoft Windows 10 Home (64 bit)
  • Ubuntu 18.04 LTS (64 bit)
  • Microsoft Windows 10 Professional (64 bit)
  • Windows 10s Home (64-bit)
  • Ubuntu 20.04
Display
  •  14.0 in. HD (1366 x 768) Anti-Glare, Non-Touch, Camera and Microphone
  •  14.0 in. FHD (1920 x 1080) Anti-Glare, Non-Touch, Camera and Microphone
  •  14-inch, HD, 1366x768, 60 Hz, Anti-Glare, Non-Touch, NTSC 45%, 220 Nits, TN Display
  • 14-inch, FHD, 1920x1080, 60 Hz, Anti-Glare, Non-Touch, NTSC 45%, 220 Nits, WVA Display
  •  
BIOS UEFI UEFI
AC adapter
  •  45 W adapter 4.5 mm barrel
  •  65 W adapter 4.5 mm barrel
  •  45 W adapter 4.5 mm barrel
  • 65 W adapter 4.5 mm barrel
Battery
  • 3-cell (42 Whr)
  • 3-cell (42 Whr)
Dimensions
  •  Front Height: 19.9 mm (0.78 in.)
  • Rear Height: 21 mm (0.83 in.)
  •  Width: 339 mm (13.35 in.)
  •  Depth: 241.90 mm (9.52 in.)
  • Front Height: 0.71 in. (18.10 mm)
  • Rear Height: 0.78 in. (19.90 mm)
  • Width: 12.94 in. (328.70 mm )
  • Depth: 9.42 in. (239.50 mm)
Weight 3.90 lb (1.77 kg) 3.61 lb ( 1.64 kg)
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

15.6 alınması konusunda Çağlar abi'ye katılıyorum. Sürekli ekrana bakılacak, 14" küçük kalacak.

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

5-6 bin tl lik laptoplar olabilir.oyun oynamıyoruz. İnternet, eba, online ders vs işimizi görsün yeter.Bütçeyi az artırıp daha iyi birşey olacaksa artırabilirim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...