İçeriğe Yönlendir

Cruze - Ekonomi Işığı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Arabaya yeşil ile kırmızı arasında geçiş yapan bir ışık yapmak istiyorum. İlk kontak açıldığında kırmızı yanan aşağidaki koşullar oluştuğunda yeşile dönecek bir ışıklı ikaz sistemi nasıl yapılır.

*Motor suyu sıcaklığı 90 dereceyi geçiçek

*Alternatör voltajı 13.0 voltun altında olacak

*motor yağ sıcaklığı 80 derece gecicek

*araba en az 60km/h hız en cok 90 km/h hız yaparken yanacak.

*2500 devirden fazla , 1500 den az devir çevirmezken yanacak.

Bu 5 koşul sağlandığında yeşil yanacak. fakat en az iki koşul sağlandığında sarı yanacak. Hiç biri veya en fazla bir koşul sağlandığında ise kırmızı yanacak.

Böyle bir ışık yapmak mümkün mü.

Bu ışık sayesinde arabanın ekonomik sürdüğümü anlayabileceğim. Bunu nasıl yaparız.

Not aslında koşullar oluştuğunda sadece yeşil yansada olur. 

EN öneli madde ise araba bunu sağlarken obd portunu kullanmasın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Arabaya yeşil ile kırmızı arasında geçiş yapan bir ışık yapmak istiyorum. İlk kontak açıldığında kırmızı yanan aşağidaki koşullar oluştuğunda yeşile dönecek bir ışıklı ikaz sistemi nasıl yapılır.

*Motor suyu sıcaklığı 90 dereceyi geçiçek

*Alternatör voltajı 13.0 voltun altında olacak

*motor yağ sıcaklığı 80 derece gecicek

*araba en az 60km/h hız en cok 90 km/h hız yaparken yanacak.

*2500 devirden fazla , 1500 den az devir çevirmezken yanacak.

Bu 5 koşul sağlandığında yeşil yanacak. fakat en az iki koşul sağlandığında sarı yanacak. Hiç biri veya en fazla bir koşul sağlandığında ise kırmızı yanacak.

Böyle bir ışık yapmak mümkün mü.

Bu ışık sayesinde arabanın ekonomik sürdüğümü anlayabileceğim. Bunu nasıl yaparız.

Not aslında koşullar oluştuğunda sadece yeşil yansada olur. 

EN öneli madde ise araba bunu sağlarken obd portunu kullanmasın. 

obd yoksa kabloyu sen çekecen unut. yapmak gereken arduino ile bir kit. yapılır. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Yanar yazdı:

AliBey bununla ilgili obd den verileri okuyucak bir yazılım yapabilirseniz olur

Tüvde  egzos muayenesi esnasında motor kaputunu açıp arabaya bişey bağladılar.  O termaninal nedir , nere bağladılar.  Onun bağlandığı yere biz bişey bağlasakda araba bilgileri oradan alsa.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ali Darbaz yazdı:

Tüvde  egzos muayenesi esnasında motor kaputunu açıp arabaya bişey bağladılar.  O termaninal nedir , nere bağladılar.  Onun bağlandığı yere biz bişey bağlasakda araba bilgileri oradan alsa.

O devir ölçme için.

:) Motora magnet ile bağlıyor devir sayıyor. Hatta bazı arabalari ölecemeyip dışarı yolluyordular. Plastik aksam çok olunca motorda :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ama veriyi odb olmadan nerden alacak ki.. 
Abi Mustafa nın yaptığı fis gauges kkl hattından paralel alınarak yapılıyor. Ben başka bir durum için sormuştum.

Canbus hattından da paralel alınarak yapılır.

@Mustafa Arıkan
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

a16xer motorda iki temel olay var. 

İlki motor yağının sıcaklığı. Operasyonel yağ sıcaklığına ulaşmak nerden baksanız 13 dakikayı buluyor. Yani benim yaptığım ışık 80 derece yağ sıcaklığı temelinden dolayı yeşile dönmesi en erken 13 dakika alacak. 

İkinci unsur ise ekonomi moduna gectiğini gösteren en büyük belirteç olan 13,0 volta altında çalışması. Araba bu değerin altına inmişse bilinki ecu en ideal yakıt tüketim moduna girmiştir. 

Fakat akü ful ise voltaj 13 voltun altında kalabiliyor. Ama sanmayınki araba ekonomi moduna girmiş. Sadece akü full olduğu alternatör durmuştur. Bu arabanın Ekonomi moduna girdiğini göstermiyor. 

Bir diğer değişken daha var ama onu kaale almak hata olur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Akbal yazdı:

Abi Mustafa nın yaptığı fis gauges kkl hattından paralel alınarak yapılıyor. Ben başka bir durum için sormuştum.

Canbus hattından da paralel alınarak yapılır.

@Mustafa Arıkan

okur. onu da dinleyebilir ama protokolü daha zor.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Arduino devre ile olur veriler obd den alınırsa iş kolaylaşır.  O verileri kullanan program ile ledler yakılabilir.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Kişiselleştirilebilir yapıda olabilir, nasıl olsa yazılımla yapılacak. Birde küçük ekran eklenirse ticari olarak değerlendirilebilir. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şöyle bir sıkıntı var. Benim arabada yağ sıcaklığı bilgisi yok. ayrıca bir sıcaklık bilgisi lazım 

Bu adam vites ışığı yapmış. Aynısının 5 koşullu eko ışığı yapmak istiyorum

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Şu yazdıklarınızdan en ufak bir şey anladıysam varya.....

Düz adamım ben..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
okur. onu da dinleyebilir ama protokolü daha zor.
O protokolü Mustafa aştı işte Arduino ile :)
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Motorun yükünü ve Gaz pedalı konumunu önemsemiyorum. Sadece motorun ekonomiye hazır olduğunu bilsem yeter bana. İstanbul 7 tepe , sürekli yüke düşüyor. manual araba olunca zaman zaman vites yükseltmek için gazada basmam gerekiyor. Bu iki veri sürekli ışığın yeşilden kırmızı veya sarıya dönmesine neden olur. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Burda örneği canlısı var. Toyotanın kadranında sarı ve yeşil ışık var. Tamda anlattığı işi yapıyor 

https://www.youtube.com/watch?v=QFEgvywMu68

Bundaki sadece motorun devirine ve motorun yüküne odaklanmış. Bende ekstra 3 koşul daha var. 

Bu düşüncenin meğerse temeli varmış. Vay canına. 

bende carscanner adlı uygulama var. Obd verilerini okuyor malum. İstediği 4-5 parametreyi aynı ekrana koyarsın. Her biri için ayrı ayrı İstediğin aralığa girince o göstergenin rengini değiştirirsin. Misal hepsi beyazken istediğin aralığa gelen gösterge turuncu olur gibi. Ona göre yolunu bulursun. Hatta sesli ikaz bile ayarlanabiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bakın burda araba tam 07:39 dakikada araba ekonomik moduna giriyor. Ben bunu bu kadar ekrana bakarak görmek istemiyorum. tek bir ışık bana herşeyin yolunda olduğunu söylerse yeter bana 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu düşüncenin meğerse temeli varmış. Vay canına. 

bende carscanner adlı uygulama var. Obd verilerini okuyor malum. İstediği 4-5 parametreyi aynı ekrana koyarsın. Her biri için ayrı ayrı İstediğin aralığa girince o göstergenin rengini değiştirirsin. Misal hepsi beyazken istediğin aralığa gelen gösterge turuncu olur gibi. Ona göre yolunu bulursun. Hatta sesli ikaz bile ayarlanabiliyor

Kafamda bazı pırıltılar oluştu sen böyle yazınca. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
(düzenlendi)

Anladigim kadariyla, Megane 3’lerdeki hiz sabitleyici sisteminden ve Clio 4’teki eco ışığından bahsediyorsunuz hemen hemen.

Devir arttiginda ışığın rengini degistiren, yokus asagi hiz sabitleyici degeri arttiginda kadranda yanip sonen isiklar anlattiginiz seyle benzer karakterde. 

Bunlar beslemeyi nerden aliyor, hangi degerlerde hangi isik yanacak ya da ses cikaracak buna uygun yazilimi yapmak gerek, Cruze buna izin veriyorsa. 

Chip tuning yapan yerler bunu cok basit sekilde yapabilir.

Obd portundan almiyorsa, dogrudan ecu’dan alacak gibi bi sonuc cikiyor ortaya. 

tarihinde Furkan Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabanın çakmaklığından alacağımız voltaj bilgisi ile arabanın ekonomi moduna girdiğini anlamam mümkün. Çakmağa takacağım bir adet ışık taksam. 

Arabanın ürettiği akıma göre rengi değişse nasıl olur. 14 ve üstü volta kırmızı, 14 - 13 volt sarı , 13 altı yeşil. 

Bu araba ekonmi moduna girdiğinde genelde voltajı kısıyor. ( zaten bunu yaptığında tüm koşullar sağlanmış oluyor) 

Bu kadar basit haliyle nasıl yaparız peki. 

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
(düzenlendi)

Madem voltajdan anlasiliyor. 40-50 liraya Twingo’lara Corsa’lara yapilan voltaj gostergelerinden alin o zaman? Masrafsiz ve zahmetsiz.. 

CGXbTL.png

tarihinde Furkan Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...