İçeriğe Yönlendir

Cruze - Ekonomi Işığı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Muhammet  Ölmez

Gerilime göre farklı renkte yanan bir lamba yapmak hem kolay olur, hem de güzel bir başlangıç adımı atarsınız Arduino konusuna.  Arduino nano (25 lira), gerilimi 12 volttan Arduino'nun okuyabileceği değere yani 0-5 volt arasına düşürmek için gerilim bölücüde kullanacağınız 2 direnç, bir tane de RGB LED ile yapılabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Arabanın çakmaklığından alacağımız voltaj bilgisi ile arabanın ekonomi moduna girdiğini anlamam mümkün. Çakmağa takacağım bir adet ışık taksam. 

Arabanın ürettiği akıma göre rengi değişse nasıl olur. 14 ve üstü volta kırmızı, 14 - 13 volt sarı , 13 altı yeşil. 

Bu araba ekonmi moduna girdiğinde genelde voltajı kısıyor. ( zaten bunu yaptığında tüm koşullar sağlanmış oluyor) 

Bu kadar basit haliyle nasıl yaparız peki. 

Sen bir arduino ile başla. benim tavsiyem. voltajı da onla ölçer lcd siyah beyaz ekrana basarsın. İlla ki başka şeyler yapacaksın sonra.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben bir aurdino set alayım. Ama takıldığım yerde size soracam araba yanmasında ben başka bişey istemiyorum :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Ben bir aurdino set alayım. Ama takıldığım yerde size soracam araba yanmasında ben başka bişey istemiyorum :) 

yanmaz. 5V ile çalışır 12 ölçümlerini direnç bölücü ile felan öğrenerek yaparsın. hata durumunda arduinoyu yakarsın çünkü 5V. Ama anormal bir durum değil 12V hibrit kullanım çok yaygın mecburen. sadece dikkat edeceksin. MEGA2560 alırsan portları daha çok işlemci daha güçlü.

Aha canbus modülü de var zaten al tak https://www.robotistan.com/can-bus-shield-v2?gclid=Cj0KCQiA2af-BRDzARIsAIVQUOero5yMiDWnNKL0qrJBtakvjIIEqKyG8gmMk7I50Pv0gIdRR1HC-CQaAsSWEALw_wcB

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Tempra mi bu :)

muadili olabilir...birkaç etegrenin bir programa bağlanması,program içeriği ali'nin istedikleri,kadranın üstüne küçük bir ekran bu iş tamam...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Erdem Bozkurt yazdı:

muadili olabilir...birkaç etegrenin bir programa bağlanması,program içeriği ali'nin istedikleri,kadranın üstüne küçük bir ekran bu iş tamam...

Sıkıntı dikkatimi dağıtan kadran değerlerini okumak istemiyorum. :(

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Ali Darbaz yazdı:

Sıkıntı dikkatimi dağıtan kadran değerlerini okumak istemiyorum. :(

ekranda ne görmek istersen artık,istediğin bir program bulmak mesele...

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Darbaz yazdı:

Arabaya yeşil ile kırmızı arasında geçiş yapan bir ışık yapmak istiyorum. İlk kontak açıldığında kırmızı yanan aşağidaki koşullar oluştuğunda yeşile dönecek bir ışıklı ikaz sistemi nasıl yapılır.

*Motor suyu sıcaklığı 90 dereceyi geçiçek

*Alternatör voltajı 13.0 voltun altında olacak

*motor yağ sıcaklığı 80 derece gecicek

*araba en az 60km/h hız en cok 90 km/h hız yaparken yanacak.

*2500 devirden fazla , 1500 den az devir çevirmezken yanacak.

Bu 5 koşul sağlandığında yeşil yanacak. fakat en az iki koşul sağlandığında sarı yanacak. Hiç biri veya en fazla bir koşul sağlandığında ise kırmızı yanacak.

Böyle bir ışık yapmak mümkün mü.

Bu ışık sayesinde arabanın ekonomik sürdüğümü anlayabileceğim. Bunu nasıl yaparız.

Not aslında koşullar oluştuğunda sadece yeşil yansada olur. 

EN öneli madde ise araba bunu sağlarken obd portunu kullanmasın. 

Bunların çoğu zaten gözünün önündeki kadranda görünen şeyler, görünmeyenlerin çok da önemi yok, durumları belli, akün sağlam değilse, enerji tüketimin fazla ise o alternator hep çalışır yapabileceğin bişey yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

can bus shield ile arduinoda yapabilirsin. en kolayı bu olur diye düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Bende arabada öyle birşey olsa sürekli ona bakıp ekonomi yapacağım canımdan olacağım derim. Sonra ekonomi canımdan önemli derim söküp atarım. İşte şu anda o durumdayım. Arabada öyle birşey yok :bye:

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Serkan Aktay yazdı:

Bende arabada öyle birşey olsa sürekli ona bakıp ekonomi yapacağım canımdan olacağım derim. Sonra ekonomi canımdan önemli derim söküp atarım. İşte şu anda o durumdayım. Arabada öyle birşey yok :bye:

Hocam 10 yıldır ekonomi yapıyorum, Allaha şükür Kaza yapmadım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

bu kaza riskinin artmadığı anlamına gelmez.

Burada babanın çocuğa "düşersin" deyip çocuğun "baba bak düşmedim hiç" diye yanıt vermesi ile usay mekiği kzasını açıklıyor nobel ödüllü Feynman.

İzlemesi lazım herkesin. Bugün bu mesele hep başımızda. Hele Türkiyede. (dediğim kısmı ise 3.:10 dan başlar)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

bu kaza riskinin artmadığı anlamına gelmez.

Burada babanın çocuğa "düşersin" deyip çocuğun "baba bak düşmedim hiç" diye yanıt vermesi ile usay mekiği kzasını açıklıyor nobel ödüllü Feynman.

İzlemesi lazım herkesin. Bugün bu mesele hep başımızda. Hele Türkiyede. (dediğim kısmı ise 3.:10 dan başlar

Challenger faciası ile ilgili mahkemeye sunulan araştırma videosu dahil onlarca video izledim. Benim ana merk ettiğim vukuatlardan biriydi. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Arabaya yeşil ile kırmızı arasında geçiş yapan bir ışık yapmak istiyorum. İlk kontak açıldığında kırmızı yanan aşağidaki koşullar oluştuğunda yeşile dönecek bir ışıklı ikaz sistemi nasıl yapılır.

*Motor suyu sıcaklığı 90 dereceyi geçiçek

*Alternatör voltajı 13.0 voltun altında olacak

*motor yağ sıcaklığı 80 derece gecicek

*araba en az 60km/h hız en cok 90 km/h hız yaparken yanacak.

*2500 devirden fazla , 1500 den az devir çevirmezken yanacak.

Bu 5 koşul sağlandığında yeşil yanacak. fakat en az iki koşul sağlandığında sarı yanacak. Hiç biri veya en fazla bir koşul sağlandığında ise kırmızı yanacak.

Böyle bir ışık yapmak mümkün mü.

Bu ışık sayesinde arabanın ekonomik sürdüğümü anlayabileceğim. Bunu nasıl yaparız.

Not aslında koşullar oluştuğunda sadece yeşil yansada olur. 

EN öneli madde ise araba bunu sağlarken obd portunu kullanmasın. 

OBD verisini işleyen arduino gibi bir kartla yapılabilir, yada tek tek verileri ayrı sensörlere okutturup yine arduino ile yapılabilir.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Lastik basıncı da tüketimi etkiler listeye eklenmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Keleş yazdı:

Lastik basıncı da tüketimi etkiler listeye eklenmesi lazım.

Arada sensörüm yok hocam. Kupkuru normal lastik. 2009 model de standart donamımda yok. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Lastik basınçlarına bakıyor musun , ne sıklıkta?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Keleş yazdı:

Lastik basınçlarına bakıyor musun , ne sıklıkta?

haftada 1 veya 2 kez

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

arakdan gelenler birbiine girmiş oalbilir bilemeyiz

Ali Darbaz yazdı:

stepne evde kalsın daha çok katkısı olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ali Darbaz yazdı:

Arabaya led takmak kurcalamaksa bu bu yapmak istediğin kurcalamanın önde gideni Ali Bey. Dikkat edesin.

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Emre Şimşek yazdı:

Arabaya led takmak kurcalamaksa bu bu yapmak istediğin kurcalamanın önde gideni Ali Bey. Dikkat edesin.

Dur yahu daha yağ sıcaklığını ölçeceğiz hemen bi heves kırmalar falan. Herkesin senin gibi tavukları yok ki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
Emre Şimşek yazdı:

Akşam akşam iyi güldüm ağzına sağlık abi

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Metin Akbal yazdı:

Dur yahu daha yağ sıcaklığını ölçeceğiz hemen bi heves kırmalar falan. Herkesin senin gibi tavukları yok ki.

Neyse biz bağ bahçeyle uğraşalım led bizim neyimize Metin Hocam 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Emre Şimşek yazdı:

Aurdino öğrenmeyi istiyorum. Arabaya mahsus bişey değil. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Darbaz

Benim aklım fena halde bu işe takıldı. Ara ara aklıma geliyor kafamda hayalini planlıyorum. Düşün taşın bulcaz :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...