İçeriğe Yönlendir

Citroen C4 Grand Picasso 1.6 HDI SXPK ( Resimlerle İnceleme)

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

1ay oldu alalı 1000 km civarı sürüşü yaptık.

170 binde 2010 model

Tek donanım paketi ile gelmiş diye biliyorum yılda o yüzden opsiyon yok gibi bişi hepsi aynı. Ama ilk gelenler de ve grand picasso olmayanlarda farklar var. Birde 2011 sonrası hafif makyaj ve motor donanım değişen şeyler var.

Dolu paket olmasına rağmen ufak tefek eksikleri var. 

Dış tasarım

Ön

qPVnUM.jpg

x2HcIx.jpg

Arka

9IGKnD.jpg

9QYRpz.jpg

Ön cama zenith mi ne öyle bir şey diyorlar. Normalden daha büyük ve tavana kadar taşıyor.  Zaten o yüzden iki kademe güneşlik var

acCEgr.jpg

Kalanan kısmi da zaten cam tavan. On sütunlarda da camlar vs derken araç zaten akvaryum gibi :) ama aydınlık.  Yazın sıcaklarda sıkıntı olur mu görecez. İlk bindiğim ön cam sanki otobüs cami gibi geldi.  Hatta sanayide silecek ölçüsü ile arayınca hangi otobüs diyorlar. 80 e 75cm silecek ölçüsü pek yok

3NbsTA.jpg

egheMb.jpg

Cam büyük ama " iç dikizaynalari" ve far yağmur sensörü içerden aslında komik şekilde ortada kalıyor.

Aslında çocuk aynası mi derler o küçük ve geniş açılı ayna zaten iki aynanın işini de yapıyor he yakınlık konusu belki sıkıntı diye çift yapmışlar. Adamlar düşünmüştür. ( Çok detayı var aracın üzerinde düşünülmüş ondan dedim :P) ama eksik olarak bu dolulukta otomatik kararan ayna olsa hakkiymis.

Önde park sensörü bende yok ama Avrupada varmış hatta şerit takip de var.

Arkada park sensörü standart ve sesli ikaz yapıyor.  Müzik sistemini kısarak çalışıyor . içerdeki düğme ile devre dışı bırakılıyor . Önce saçma gelmişti o düğme. Sonra öğrendim ki  karavan çekmek veya bisiklet aparatı takmak isteyince geri manevra da devre dışı bırakilabilmesi imiş. 

QfsXMx.jpg

Yakıt depo kapağı da elektronik düğme ile açılıyor.

Stoplar LED'li ve güzel olmuş

pqqU90.jpg

Çift sis farı severim ve bunda konumlaası yerinde kullanmıyom ama simetrik 

JZIlba.jpg

Önde ben de gündüz ledi yok ama 2011 üstünde tampon bandında şık duran ledler yapmışlar . Parkları değişik bı ampul onu turuncuya çevirmedim bulup. Ama uzun kısa aydınlatma Fransız sarısı h7 kısa H1 uzun takılı

sjVGtE.jpg

Kısalar tatminkar. Uzunlar çok iyi

Dışta sevdiğim iki güzellik.

Sustalı Kumandadan kısa fari açıp kapatabiliyorsun. Ki otomatik eve uğurlama follow me  mevcut.

Yine  dis aynaların altında aydınlatma var.

fA3NjW.jpg

Dış aynalar otomatik katlanıyor anahtar ile kilitleyince. Yine içerden de kendin açıp kapatıyorsun. 

Artı olarak geri vites ile dış aynalar hafızaya alınan konuma geliyor. Bunu ayna ayar  düğmesinde yön olarak hangi konumda ise sol seçili olursa sol ayna sağ seçilirse sağ ayna olacak şekilde yapıyor.

İçe geçersek.

Tabiki malzeme kalitesi plastik olarak bir Alex değil.  Klâsik Fransız 

Koltuk kumaşı ise en sevdiğim kadifeden.

On göğüste 4 tane torpido var birisi soğutmalı . Ama tıkırtı yapıyor bozuk yolda 

G5rSxK.jpg

yfzpDi.jpg

Vites koldan ve F1 vites denen kulakciklar da var

GQJaHF.jpg

El freni elektronik ve otomatik. Vitese alıp gaza basınca kendisi bırakıyor. Kontağı kapatınca kendisi otomatik çekiyor. Konsoldaki  Düğme ile de müdahale edilebiliyor. 

Araçta bu özellikle beraber hill holder var ve güzel çalışıyor.

Direksiyon göbeği sabit C4 deki gibi. Ve üzerinde bir çok düğme var.

Teyp  için

Hız sabitleyici ve sınırlama için.

Menu için

Hatta klima ile ilgili düğmeler var.

Handikap ise korna düğmesi biraz akışkanlik istiyor. Çünkü tuş gibi koyulmuş o da :(

Kadran dijital ve güzel aydınlatma ile ilgili kısım yine direksiyon üzerinde. 

tek eksiğini hissettiğim hararet göstergesi yok. Sadece arıza durumunda ekranda yazılı uyarı çıktığını netten öğrendim.

Orta kadrandaki göstergleri kademeli olarak kapatabiliyorsunuz.

Vites konumu ve hız dışında hepsi gidiyor sanki. Onu resimlememisim.

Klima paneli ilginç onu biraz detaylandiralim.

Araçta sağ sol sıcaklık bağımsızlığı olan ayrıca arka 3 lu koltuk için direklerde sağ sol üfleme hızını ayarlayabilirsiniz bir sistem var.

Ana ünite şoför kısmında

RYtcXh.jpg

Tuş yazıları silinmiş ( soft kaplama istiyor 😛 da para yok) 

Allta sağdan sola doğru tuşlar 1 2 sıcaklık 3 4 fan hız ayarı 5 ayak yüz cam yön ayarı 6 ön arka sağ sol üfleme ve sıcakliklari ayıran  ve mono yapan düğme digeri arka cam rezistans ve in cam bugu çözme.  Auto bildiğiniz otomatik mod  AC klima  iç sirkülasyon düğmesi ve ac altında ki tuş da klima ekranlarinin kapatıp açan düğme uzun yolda göz almasın diye.

5T7t4c.jpg

fzp649.jpg

Ön Yolcu kısmında  sadece sıcaklik ayarı var fan hızı şoför insiyatifinde.

Arkada sıcaklık ayarı yok ama fan hızını sağ sol yolcu ayarlayabiliyor. Ve arka yolcular için ikinci bir kalorifer motoru var. Onu da ilk gün ön kalorifer motoru arızalaninca çözdüm. :) Öndeki kalorifer motoruna takviye ortada bı yerde ikinci üfleme motoru var ki arkaya hava yeterli şekilde gelsin. :)

JXIx5e.jpg

Ayrıca arka koltukta yemek masaları ile içerdeki otobüs esintisi devam ediyor. :)

hvmbkz.jpg

Arka kapılarda makam perdesi de mevcut tabi.

En arka için bod perde seti var bakacam olmadı ona da.

Klima için ambians havasi yaratmaya yarayan parfüm de var ama bizimki bitmiş kartuslu sistem servis zamanında bakicam

Onun ayarıda burdan

OLJY04.jpg

Koltuklara geçersek

On koltuklar 6 yone manuel ayarlı ve kolay çalışıyor yükseklik ayarı. Ki on yüksege alınca yine o otobüs efekti geliyor sürücüye.   ( Ventilli bı havalı süspansiyon da olsaymis pof. Avrupada bu arada hidrolik sanırım süspansiyon var çünkü arka yükleme alanı için bagajda indirme kaldırma için düğmeler var kitapçıkta bizde o kısım kapak şeklinde :(

Sağ sol ayrı kol dayanağı var kademe ayarlı

Yine on başlıklarda hafif bı ileri geri ayarı da var gibi baş desteği için.

06CxKP.jpg

Cam tavan  sabit ama aydınlık bı hava katıyor. Perdesi kademeli şekilde açılıp kapanıyor. Ona da değinmiş olalım.

Araç 7 koltuk. Ben daha çok bagaj için tercih ettim grand olmasını çünkü 5 koltuk li C4 Picasso da bagaj yetersiz idi bana.

Arka koltuklarda ilk sıra 3 lu de ileri geri ve sırt ayarı mevcut ve hepsi bağımsız

k1kQf2.jpg

eS9FZa.jpg

Yq1syC.jpg

5PGnw0.jpg

FhPaLR.jpg

3. Sıra koltuk tabi çok salon salomanje değil ama 1.78 e  90 kilo ben fen iki tane girer. Tavana basım çarpmıyor da ayak yeri derin değil hafif bağdaş kurmuş gibi oturmak gerekiyor. Yetişkin için değilde çocuk için uygun. 

( Kiloma laf demeyin bak 😛 )

Bagaj işine gelince

7 kişi iken bagaj yok gibi bişi 

zHgERc.jpg

7. Koltuk açılinca altında hafif boşluk oluyor

6XlEFZ.jpg

6 kişi gidince bı koltuk yatınca yine bı hb kadar yer olur :)

5 kişi iken

Böyle

6qNFph.jpg

2 kişi iken 😛 arka koltuklar tamamen yatınca arkasındaki kapaklar ile hafif meyilli bir düz zemin oluyor

uzWbaf.jpg

Stepne dıştan altta. Kriko sesi sağ arka yolcu altında kapakli gözde. Aynı gözün boş şekilde olanı da solda var

7JrwXC.jpg

ZSqQta.jpg

Bagaj aydınlatması aynı zamanda el feneri oluyor. Bonusu 😛

Zw3AE3.jpg

Kqfd6B.jpg

bagaj filesi ile de eşyaları  sabitliyoruz 😛

lQy7Bg.jpg

Motor 1.6 HDI 110 😛 dpfli 😛

Şanzıman 6 ileri robozite otomatik.

ilk bin km ortalaması 5 kusur . :)

60 litre tank 1000 km geçiyor karma menzili

• Beğen 31
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Ön cam panoramik cam diye geçer bunlarda, güneşlik kısmı kızaklı olur, C3 kullanıp denk gelmiştim. Çoğu sunroof veya cam tavandan daha kullanışlı bence.

Hayırlı olsun, 7 kişilik araçlar bundan sonra daha çok prim yapacak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

karavana gerek yok bununla heryere gidilir konaklanır, mpv sınıfında çok kullanışlı bir araba bu fransızlar işiş biliyor, kullanıcı neye ihtiyaç duyar diye kafa yormuşlar. öne gündüz farı şart, yap birşeyler buna yakışır. kaskosuz o cam çatlamasın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ön cam neyse de tavan kaskosuz binilmez. Dolu molu of of

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ön cam neyse de tavan kaskosuz binilmez. Dolu molu of of

marsilyada dolu yağmaz herhalde

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Tamam bizimkiler naylonda...Buna  naylon demeyelim artık..

HAS  (Hayat arabaya sığar)...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Sırf şanzımanı yüzünden geri durduğum araç, tam benlik (yazın 7 kişi oluyoruz) 

Bagaj yükleme için inme olayı C5 sw gibi hydractive olanlarda vardır muhtemel. Şu araç 2.0 ve tam otomatik gelseydi C5 gibi sMax e rakip olabilirdi sınıf farkı olsa bile. Güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Bagaj yükleme için inme olayı C5 sw gibi hydractive olanlarda vardır muhtemel. Şu araç 2.0 ve tam otomatik gelseydi C5 gibi sMax e rakip olabilirdi sınıf farkı olsa bile. Güle güle kullanın.

Aynı fikirdeyim. Yüzlerce model araç arasından kendine uygun bir araç buluyorsun, tipini de beğeniyorsun ama en kritik konu olan motor şanzımanda istediğin kombinasyonu bulamıyorsun. Çok gıcık bir durum. Bu arada inceleme güzel olmuş, klavyene sağlık mustafa kardeşim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Mustafa otobüsün hayırlı olsun [emoji3478] Maşallah Erzincan, Kocaeli sefer düzenlersin.
Bence mis gibi ferah geniş otomatik daha ne olsun.
Bir ara araç içi yatak arıyordun şimdi tam sırası [emoji106]

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Metin Mankal yazdı:

Tamam bizimkiler naylonda...Buna  naylon demeyelim artık..

HAS  (Hayat arabaya sığar)...

Ön iki çamurluk plastik 😛

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Güzel araç güle güle kullanın, forumda Fransız modası aldı başını gidiyor, ön cam atermik değilse yazın klima falan kesmez, film şart, yakıt çok iyiymiş, çocuklar bu arabalara bayılıyor, Galaxy i satarsam eve giremem 3 gün falan şu durumda, bağımlılık yapar demesi benden, ailr için biçilmiş kaftan, kalabalık olmaya gerek yok, 2 çocuk yetiyor zaten, ön silecekler sanırım galaxy ile aynı, n11 de silbak vardır ben orada bulmuştum, 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

2.0 olan bı tane gördüm tam otomatik. Birde sonraki kasası yine tam otomatik.

Bunun şanzımani kötü değil. Sadece debraj efektine alışmak lazım. Ki o da sadece seri sürüşte ilk iki vites için. İlk zamanlar ben maneul sürüyordum vites geçirirken gazdan ayağımı biraz çekiyordum o şekilde sürüş akiciliginda hiç sıkıntı olmuyordu. Artık otomatik modda da ayağım alıştığı için ona bile gerek kalmıyor.

Şanzıman nazar değmesin hiç kararsız kalmıyor. Hatta arkadaşım dualogic 500 l  si ile  kıyasladi. Kasis geçişlerinde vs vites tepkisi daha iyi diyordu. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mustafa Yanar yazdı:

Güzel araç güle güle kullanın, forumda Fransız modası aldı başını gidiyor, ön cam atermik değilse yazın klima falan kesmez, film şart, yakıt çok iyiymiş, çocuklar bu arabalara bayılıyor, Galaxy i satarsam eve giremem 3 gün falan şu durumda, bağımlılık yapar demesi benden, ailr için biçilmiş kaftan, kalabalık olmaya gerek yok, 2 çocuk yetiyor zaten, ön silecekler sanırım galaxy ile aynı, n11 de silbak vardır ben orada bulmuştum, 

Ön cam orjinal de atermik ama bendeki şuan olimpia mi ne ile değişmiş malum çatlak olmuş. Kliması güçlü gibi tabi yinede akvaryum gibi her yer cam yazın bakacaz.

Silecekler evet silbak aldım orjinali ve Bosch markası gereksiz pahalı idi.

Yakıt olarak tatminkar. Aynı motor Focus da Fiesta da kullandım onlardan az yakıyor. Vitese yoruyorum ben.

Galaxy de baktım yalan olmasın bı tane İstanbul da vardı ilanlarda ama rakam yüksek idi bundan ve motor olarak beni yorarsi maddi manevi diye düşünüyorum.

Acaba sizin arka 3 sıra koltuk açıkken bagajin resmi var mı onu merak ediyorum ne kadar daha geniştir diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ön cam orjinal de atermik ama bendeki şuan olimpia mi ne ile değişmiş malum çatlak olmuş. Kliması güçlü gibi tabi yinede akvaryum gibi her yer cam yazın bakacaz.

Silecekler evet silbak aldım orjinali ve Bosch markası gereksiz pahalı idi.

Yakıt olarak tatminkar. Aynı motor Focus da Fiesta da kullandım onlardan az yakıyor. Vitese yoruyorum ben.

Galaxy de baktım yalan olmasın bı tane İstanbul da vardı ilanlarda ama rakam yüksek idi bundan ve motor olarak beni yorarsi maddi manevi diye düşünüyorum.

Acaba sizin arka 3 sıra koltuk açıkken bagajin resmi var mı onu merak ediyorum ne kadar daha geniştir diye

3.sıra koltuk açık istersen atarım yoksa, bagajı istediğin gibi ayarlıyorsun, koltuklar ileri geri kızaklı, ayrıca sırt kısmı da otobüs koltuğu gibi yatıyor, 380litre gibiydi 3.sıra açıkken yanlış olmasın, 300.000 olmasına rağmen motordan yana bir sorun yok, alırken sorun yoksa sonra da düzgün bakarrsanız sorun olmaz bence, psa ile aynı motor zaten, basarsan yakıtın hakkınnı veriyor, dikkatli kullanırsan c max ile nerdeyse aynı, uzun yolda ekonomik, sade şehir içinde 8 lerde gezer, sadece dpf ye dikkat etmek gerekiyor, kurum yakamazsa sorun olabiliyor, motor olarak çok sağlam bir motor olduğu söyleniyor, önce 2 yıl kadar s max kullanmıştım oradan da biraz tecrübem var.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Videolara baktım Galaxy büyük illaki ama smaxi 3. Sıra koltukla genişlik çok fark yok gibi.

İlk bindiğim de arka koltuklar çok dik gelmişti . Sonradan çözdüm bı kademe yatıyor. Videoda baktım Galaxy yenilerde bayağı yatırıyor.

2.0 dizel Mondeo vardı 130 Luk daha önce uzunda illaki az yakar da şehir içinde evet tek araba olunca yorar beni. Aslında bunu güvenilir geniş uzun yol aracı diye aldım. Yanına küçük bir şehir içi aracı alırim diyordum da piyasa bizi taklaya getirdi. Şuan işe gidip gelirken de kullanıyorum o yüzden. 

Orta sıra bunda da ileri geri oynuyor. Galaxy de 3. Sıra da mi ileri gidiyor :blink:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Videolara baktım Galaxy büyük illaki ama smaxi 3. Sıra koltukla genişlik çok fark yok gibi.

İlk bindiğim de arka koltuklar çok dik gelmişti . Sonradan çözdüm bı kademe yatıyor. Videoda baktım Galaxy yenilerde bayağı yatırıyor.

2.0 dizel Mondeo vardı 130 Luk daha önce uzunda illaki az yakar da şehir içinde evet tek araba olunca yorar beni. Aslında bunu güvenilir geniş uzun yol aracı diye aldım. Yanına küçük bir şehir içi aracı alırim diyordum da piyasa bizi taklaya getirdi. Şuan işe gidip gelirken de kullanıyorum o yüzden. 

Orta sıra bunda da ileri geri oynuyor. Galaxy de 3. Sıra da mi ileri gidiyor :blink:

S max 3.sıra sabit ve tavan basık, galaxy 3.sıra ileri geri oynuyor yani bagajı istediğin gibi ayarlarsın, bir de 3.sıra sırt kısmı ayarlanabiliyor daha geniş ve kullanışlı galaxy, tavan yüksek, 3. sıraya ait klima var ayrıca, 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Güzel arabaya güzel inceleme olmuş. Okulda iki kişide var. Birinin iki ikizi olunca küçük gelmeye başladı. Galaxy bak dedim.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Hayırlı olsun Güzel arac, incelemis kadar olduk sagol 👍

Tuslardaki ciziklere dokunmak lazım. Birazda detaylı bakım.. mis olur..

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Çok güzel araba , almak  için girişimde bulundum. Bizde bu kadar büyük arabayı dolduracak aile olmayınca caydık. Cruze yöneldik. İki tane sini incelemek için galeriye gitmiştim. Galerici test sürüşüne izin vermedi. Verse alıcağım kesindi. 

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Hayırlı olsun . Bununla 7 kişi seyahat etmek çok zevkli olabilir .

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Araba da anlatım da harika. Teşekkürler. Yalnız arabada hakikaten yok yok. Sanki hiç durmadan 5000km’lik yolculuklara çıkılacakmış gibi tasarlanmış :) tüm bu özellikleri kullanmaya öyle 300-500km’lik seyahat yetmez :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Araba da anlatım da harika. Teşekkürler. Yalnız arabada hakikaten yok yok. Sanki hiç durmadan 5000km’lik yolculuklara çıkılacakmış gibi tasarlanmış :) tüm bu özellikleri kullanmaya öyle 300-500km’lik seyahat yetmez :) 

İşte sıkıntıda orda, arabayı daily drive uygunluğu soruşturulmalı :)  

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

İşte sıkıntıda orda, arabayı daily drive uygunluğu soruşturulmalı :)  

Bakıyorum da bu tarz arabalar yılda 20-25 bin km yapıyor. Bi ara 2015-2016 5008’e niyetlendim. Oradan biliyorum. Demek ki uzun sürüşler oluyor. Hepsi şehir içinde 20-25 bin yapamaz. Kısa sürüşler mert’in konusunda olduğu gibi sorun çıkarabilir tabi. İhtimal. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım

Güle güle kazasız belasız kullanın.

Ön tarafı biraz tipsiz geldiği için almaktan vazgeçtiğim arabadır kendileri.

Ön camın panoramik olması, klima kontrolünün şoför solunda olması, stepnenin dışardan altta olması minibüse çevirmiş arabayı 😂

Pejo Citroen in kullandığı o motor da o şanzıman da fena değil. kasa ağırlığı ne kadar bilmiyorum ama yaklaşık 1400 kilo olan 308 e hayli hayli yetiyordu.

Orta sıra koltukların kayması muazzam bi özellik. en arka boşsa arkadakiler rahatlıkla sığar. Mesela benim gibi 2metre olanlar için çok ideal 😄

Bununla uzun yol gerçekten çok keyifli olur. perde güneşi çok iyi kesiyor gündüz ön cam zaten arabayı ferah yaptığı için yeterli.

Git istediğin yere çek arka koltukları yatır ser döşeği uyu 😄 tam kamp arabası çadıra ihtiyaç yok

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Güle güle kullanın hocam. tuşlar için softkaplama sayfası ile görüşmenizi tavsiye ederim..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...