İçeriğe Yönlendir

1.6 TDCI C-Max Hakkında Birkaç Soru

Ömer EROL

Recommended Posts

Ömer EROL

Selamün aleyküm üstadlar.

2 gün önce 2006 model 1.6 TDCI C Max aldım. Sorularım şunlar:

1- Arka yolcuların ayak altında bulunan saklama gözlerinin üzerine medefe kesilip konulmuş. Buranın orjinal bir parçası var mıdır? İsmi nedir? Nasıl temin ederim? (parçacılarda bulamadım)

2- Bu araçlarda yokuş kalkış desteği var mı? Nasıl aktif edilir?

3- Sony marka teyp ve gösterge ışıkları kısık yanıyor (gösterge ısık ayarı maksimum da). Gündüz teybin yazılarını okuyamıyorum. Bunları yükseltmenin bir oluru var mı?

Şimdiden Teşekkür ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

saklama gözü kapağını çıkmacılarda bulabilirsiniz düiük ihtimalle, en iyi kalıbı çıkarıp üzerimi benzer bir kumaşla kaplayıp kullanmak, havuzlu paspas alın, alta su geçtikçe zaten dayanıksız olan mdf bozulacaktır. 

Teybin ekran altı temizleniyor ama önce teybi yerinden çıkarıp ekran kısmını sökmek gerek, eliniz yatkıınsa yaparsınız. 

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

1'i anlayamadım. 2.aynen o donanım yok 3.muhtemelen ya teybin aydınlatmasında sıkıntı var veya farları açınca ışık şiddetini arttırması için giden bilgide problem var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

1 nuramanın adını bilmiyorum. 

2 numarayı şu şu şekilde kullandığım durumlar oldu yokuşta elektronik park frenini açıyorum ardından gaz debriyaj dengesinin ayarlayarak kalkıyorum

3.far göstergesinin orada ekran parlaklığını açmak için bir tekerlek mevcut ancak şöyle bir sıkıntı var güneşli havalarda ne kadar açarsanız açın etli etmiyor yazılar çok az okunuyor. 

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Ömer EROL yazdı:

Selamün aleyküm üstadlar.

2 gün önce 2006 model 1.6 TDCI C Max aldım. Sorularım şunlar:

1- Arka yolcuların ayak altında bulunan saklama gözlerinin üzerine medefe kesilip konulmuş. Buranın orjinal bir parçası var mıdır? İsmi nedir? Nasıl temin ederim? (parçacılarda bulamadım)

2- Bu araçlarda yokuş kalkış desteği var mı? Nasıl aktif edilir?

3- Sony marka teyp ve gösterge ışıkları kısık yanıyor (gösterge ısık ayarı maksimum da). Gündüz teybin yazılarını okuyamıyorum. Bunları yükseltmenin bir oluru var mı?

Şimdiden Teşekkür ediyorum.

1-Orjinalinde yer döşemesi kaplı sert bir malzeme.Sanırım bulmak zor çıkmacılara bakmak lazım.Veya orjinal olan parçayı örnek alarak bir mobilya döşemeci ustası yapabilir.

2-yokuş kalkış desteği yok.EPB freni var.

3-Benim arabanın sony teypte aynı durumda sanırım kronik sorun gece sıkıntı olmuyor.Iyi bir oto teypci bulup söktürüp içten temizletmeyi düşünüyorum. 

Ayrıca sürüşü ćok keyfli rahat bir araçtır hayırlı olsun. 

Yorum bağlantısı
Ömer EROL

Hepinize ilginizden dolayı teşekkür ediyorum üstadlar. Forumda yeniyim arabam da yeni olunca sorularım fazla olabilir hoş görün artık 😊

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Ömer EROL yazdı:

Hepinize ilginizden dolayı teşekkür ediyorum üstadlar. Forumda yeniyim arabam da yeni olunca sorularım fazla olabilir hoş görün artık 😊

1-Evet var fakat pahalı olduğu için mdf kestirilmiştir. Ben de o şekilde yaptım, mobilyacı da elimdeki örneğe uygun kestirdim ve  halı ile kapladım. Bunun sebebi araçta su seviye artık göllenecek kadar olunca ancak anlayan kişiler yüzünden maalesef😡 Yok ben orijinal  alacağım diyorsan "1233445 ford"  kelimesi ile google da araştırabilirsin.

2- Yokuş kalkışı bırak ESP bile yok çoğunda, el frenini kullanabilirsiniz. Eğer debriyaj ile el freni inmiyorsa debriyajdaki sivici değiştirmelisiniz. İki siviç var. 1 nolu siviç olması lazım el freni ile haberleşen

YDNchq.jpg

3-Teybi söküp ekranı temizlerseniz daha görünür hale gelecektir. Göstergenin aydınlatmasını komple değiştirebilirsin. Lehimden anlayan kişi beyaza çevirirse gündüz bile okursun. Böyle yapılabilir ya da istediğin bir renkte olur, sana kalmış.

up26711-post-29-1165167284.jpg

tarihinde Mehmet Unkun tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer EROL
Mehmet Unkun yazdı:

1-Evet var fakat pahalı olduğu için mdf kestirilmiştir. Ben de o şekilde yaptım, mobilyacı da elimdeki örneğe uygun kestirdim ve  halı ile kapladım. Bunun sebebi araçta su seviye artık göllenecek kadar olunca ancak anlayan kişiler yüzünden maalesef😡 Yok ben orijinal  alacağım diyorsan "1233445 ford"  kelimesi ile google da araştırabilirsin.

2- Yokuş kalkışı bırak ESP bile yok çoğunda, el frenini kullanabilirsiniz. Eğer debriyaj ile el freni inmiyorsa debriyajdaki sivici değiştirmelisiniz. İki siviç var. 1 nolu siviç olması lazım el freni ile haberleşen

YDNchq.jpg

3-Teybi söküp ekranı temizlerseniz daha görünür hale gelecektir. Göstergenin aydınlatmasını komple değiştirebilirsin. Lehimden anlayan kişi beyaza çevirirse gündüz bile okursun. Böyle yapılabilir ya da istediğin bir renkte olur, sana kalmış.

up26711-post-29-1165167284.jpg

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Ömer EROL yazdı:

Teşekkür ederim.

Önemli değil hocam,hayırlı olsun aracınız, bizim araçlar iyi güzel donanımlı ama sorunsuz araçlar değil.Hele şu su alma sorunu var ya adamı usta eder🙂

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mehmet Unkun yazdı:

Önemli değil hocam,hayırlı olsun aracınız, bizim araçlar iyi güzel donanımlı ama sorunsuz araçlar değil.Hele şu su alma sorunu var ya adamı usta eder🙂

Mehmet hocam belirgin bir yer var mı kronik olarak sürekli su alan? Bir de bir önceki mesajınızda ki kodları nasıl buluyorsunuz? 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Yeter yazdı:

Mehmet hocam belirgin bir yer var mı kronik olarak sürekli su alan? Bir de bir önceki mesajınızda ki kodları nasıl buluyorsunuz? 

https://ford.7zap.com/en/car/

Bu sitede bütün parçaları var, şase numarası ile girerseniz nokta atışı çıkar.

Ömer EROL yazdı:

3- Sony marka teyp ve gösterge ışıkları kısık yanıyor (gösterge ısık ayarı maksimum da). Gündüz teybin yazılarını okuyamıyorum

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/252424-sony-teyp-ekran-temizliği-ve-cd-error-çözümüdetaylı-fotolu-anlatım/

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Mehmet Yeter yazdı:

Sunroof gideri,stoplar,tampon içindeki havalandırma, tabanlardaki tapalarda oluşan çatlak, meges denilen silikonlardaki çatlak bu sorunları farklı farklı zamanlarda yaşadım ve çözdüm. Facebook'ta  grupta özellikle kış ve bahar mevisminde nerdeyse  haftada 4-5 defa farklı kişiler tarafından su alma sorunu paylaşılıyor. 

7zap sitesinden şase no ile bulunuyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mehmet Unkun yazdı:

Sunroof gideri,stoplar,tampon içindeki havalandırma, tabanlardaki tapalarda oluşan çatlak, meges denilen silikonlardaki çatlak bu sorunları farklı farklı zamanlarda yaşadım ve çözdüm. Facebook'ta  grupta özellikle kış ve bahar mevisminde nerdeyse  haftada 4-5 defa farklı kişiler tarafından su alma sorunu paylaşılıyor. 

7zap sitesinden şase no ile bulunuyor.

Facebookta hangi gruptasınız? Sunroof gideri çok ters bir yerde ön kapını çamurluğa bağlı yerinde.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Mehmet Yeter yazdı:

Facebookta hangi gruptasınız? Sunroof gideri çok ters bir yerde ön kapını çamurluğa bağlı yerinde.

Ford C-MAX grubun adı,15 bin üyesi var.

Evet ters yerde fakat kışa girmeden doğru şekilde çalışıyor mu diye kontrol etmek lazım. Sizde böyle bir sorun mu var? Kimisi orjinal tahliyeyi iptal edip kendileri harici hortum ile çözüyor,kimisi kısalan hortuma ek yapıp uzatıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mehmet Unkun yazdı:

Ford C-MAX grubun adı,15 bin üyesi var.

Evet ters yerde fakat kışa girmeden doğru şekilde çalışıyor mu diye kontrol etmek lazım. Sizde böyle bir sorun mu var? Kimisi orjinal tahliyeyi iptal edip kendileri harici hortum ile çözüyor,kimisi kısalan hortuma ek yapıp uzatıyor.

Açıkcası şu sıralar arabanın yanına inecek zamanım olmuyor sadece a noktasından b noktasına götürüp getiriyor. Ancak hafta sonu detaylı bir kontrol edeyim. 

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
(düzenlendi)

Ben 3 yıldır aracı kullanıyorum sanruflu hiç bir yerinden şuana kadar su alma sıkıntısı yaşamadım.Ancak şu sony teyp ışık sorunu var gece sorun olmuyor ama gündüzleri yazılar güneş ışığından zor okunuyor zamanım olduğunda ilk işim teyp tamiri yapan bir ustaya teybi temizletip baktıracağım.Birde teybin orta tuş hassaiyeti zamanla azalıyor.

tarihinde Ozan Cengiz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Ozan Cengiz yazdı:

Ben 3 yıldır aracı kullanıyorum sanruflu hiç bir yerinden şuana kadar su alma sıkıntısı yaşamadım.Ancak şu sony teyp ışık sorunu var gece sorun olmuyor ama gündüzleri yazılar güneş ışığından zor okunuyor zamanım olduğunda ilk işim teyp tamiri yapan bir ustaya teybi temizletip baktıracağım.Birde teybin orta tuş hassaiyeti zamanla azalıyor.

Siz yine ara ara 4 tahliye de doğru çalışıyor mu? Stepnenin sağ ve sol kısımlarına, paspasların altına  bakın. Özellikle az sızdırma yaparsa iyice koku yapmadan su aldığı anlaşılmaz. Bizim müdür de benim araç almıyor diyordu, kontrol ettik sunroof tahliyesi suyu yarı içeri yarı dışarı veriyordu, Kriko kısmından aşağı bir kısmı da içeri. Şuradaki turuncu parça kapı aralığında  yerinde olması gerekirken iç kısma geçmiş.

131106102_10224719923215493_268702097029

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz
Mehmet Unkun yazdı:

Siz yine ara ara 4 tahliye de doğru çalışıyor mu? Stepnenin sağ ve sol kısımlarına, paspasların altına  bakın. Özellikle az sızdırma yaparsa iyice koku yapmadan su aldığı anlaşılmaz. Bizim müdür de benim araç almıyor diyordu, kontrol ettik sunroof tahliyesi suyu yarı içeri yarı dışarı veriyordu, Kriko kısmından aşağı bir kısmı da içeri. Şuradaki turuncu parça kapı aralığında  yerinde olması gerekirken iç kısma geçmiş.

131106102_10224719923215493_268702097029

Anladığım kadarıyla sanrufun ön arka köşelerde toplam 4 

Tahliye gideri var.Çıkışlar 2 ön 2 arka taraf altta en kısa zamanda sunrofu açarak köşelere su döküp alttan çıkıp çıkmadığına ve paspasların olduğu yeri kontrol edeceğim.Aslında titiz biriyim içeri su girse farkederdim yinede kontrol edeceğim.Sağolun.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Ozan Cengiz yazdı:

Anladığım kadarıyla sanrufun ön arka köşelerde toplam 4 

Tahliye gideri var.Çıkışlar 2 ön 2 arka taraf altta en kısa zamanda sunrofu açarak köşelere su döküp alttan çıkıp çıkmadığına ve paspasların olduğu yeri kontrol edeceğim.Aslında titiz biriyim içeri su girse farkederdim yinede kontrol edeceğim.Sağolun.

Evet 4 adet tahliye ve hortum var,suyu döküp ilgili tahliyeleri kontrol etmek gerekiyor. Öndekiler gövdeden kapıya giren soketin orda,siyah ucu + şeklindeki turuncu parça,arkadakiler bagaj döşemesinin içinde kalır,sağ ve sol taraflarda.Davlumbazdan suyu tahiye eder. 

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz

GüzelBilgilendirici video için teşekkür ederim. Deneyeceğim.Sonucu buradan yazacağım.Aklımda düşündüğüm gerekirse ince bir kabloyu sunrof tahliye deliklerinden salıp temizlemekde var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...