İçeriğe Yönlendir

Dacia Logan - Frene Basınca Gelen Ses

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Merhaba

Pazartesi günü fren disk ve balataları değiştirdim. Frene alışma sürecinde frenler hafif tutmuyor ama zaman geçtikçe güçleniyor. Sorunum şu ki frene yüklenince tak tak tak diye ses geliyor ve teker döndükçe yapıyor bu sesi ancak hafif dokunca yok bu ses. Sağlam yüklenince sanki birşeye vurur gibi ses yapıyor. Ustama sordum görmem lazım dedi vaktim yokki gidip baktırayım. Sizce sorun nedir ?

teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Balata sacı oturmamış olabilir, kaliperde boşluk olabilir. 

Ayrıca bir ekleme yapayım, alışma sürecinde olan balataya diske yüklenilmez. Asimetrik aşınma yaratırsınız

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Hasan Karabekiroglu yazdı:

ABS nin etkisi olabilir mi ?

Abs yok

Ü.Emre Kartal yazdı:

Balata sacı oturmamış olabilir, kaliperde boşluk olabilir. 

Ayrıca bir ekleme yapayım, alışma sürecinde olan balataya diske yüklenilmez. Asimetrik aşınma yaratırsınız

Evet yüklenilmezde ne olduğunu çözmeye çalışıyorum dın dın diye ses geliyor basarken ve tur attıkça yapıyor bunu hızına göre artıyor

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ümit Türk yazdı:

Baya yok işte

2005 ten sonra abs zorunluluğu var diye biliyorum. Aracınızın model yılı itibariyle abs vardır. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Alpay Sumer yazdı:

2005 ten sonra abs zorunluluğu var diye biliyorum. Aracınızın model yılı itibariyle abs vardır. 

Dacia aracımda yok gösterge ışığı bile yanmıyor ambiance paketi benimkisi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ümit Türk yazdı:

Sağlam yüklenince sanki birşeye vurur gibi ses yapıyor.

fren harici değişen parça var mı yürüyen aksamda?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Çağlar Bayur yazdı:

fren harici değişen parça var mı yürüyen aksamda?

O gün triger v kayışı devirdaim değişmişti başka birşey değişmedi

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Ümit Türk yazdı:

Sorunum şu ki frene yüklenince tak tak tak diye ses geliyor ve teker döndükçe yapıyor bu sesi ancak hafif dokunca yok bu ses. Sağlam yüklenince sanki birşeye vurur gibi ses yapıyor. Ustama sordum görmem lazım dedi vaktim yokki gidip baktırayım. Sizce sorun nedir ?

teşekkürler 

Bijonları kontrol ettiniz mi ?

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ersin Gökdemir yazdı:

Bijonları kontrol ettiniz mi ?

etmedim ama sıkarken gördüm tekrar tekrar kontrol etti. 

balata kırılma ihtimali nedir? kırılmış ve çarpıyor olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Taha Şengül
(düzenlendi)

Merhaba,

Tanıdığım birinde Kia Sorento vardı. Anlatmış olduğunuz durumun aynısı başımıza gelmişti. Frene basınca tak tak tak vuruyordu. Bakmadığımız ne kayış ne aks, amortisör, damlumbaz sacı yani aklınıza gelecek her şeye her yere baktık. Ama Bijonlara bakmamışız :) Bijonlar gevşemiş ve bir tanesi sıyırmaya başlamış dişleri yenmişti. Rot balanscı farketti onuda. Sorun büyük ihtimalle bijonlardan kaynaklı

tarihinde Taha Şengül tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Taha Şengül yazdı:

Merhaba,

Tanıdığım birinde Kia Sorento vardı. Anlatmış olduğunuz durumun aynısı başımıza gelmişti. Frene basınca tak tak tak vuruyordu. Bakmadığımız ne kayış ne aks, amortisör, damlumbaz sacı yani aklınıza gelecek her şeye her yere baktık. Ama Bijonlara bakmamışız :) Bijonlar gevşemiş ve bir tanesi sıyırmaya başlamış dişleri yenmişti. Rot balanscı farketti onuda. Sorun büyük ihtimalle bijonlardan kaynaklı

vay be hemen gidip bakayım. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:
Bijonlar sağlam gevşeklik yok
Sol taraftan geliyor sağda yok

Ümit abi geçmiş olsun. Bekliyorum ki aklıma bir şey gelsin yazayım. Aklıma gelen ihtimaller yazılmış zaten. 
Kalipere giren hidrolik hortumu var. Hortum ya bir yere geçmeli şekilde ya da yanında küçük bir levha ile amortisöre sabitlemeli şekilde olması lazım. Benim tahminim frene yüklenince oluşan basınçla hortum hareket edip bir yere çarpıyor. Aynı başı boş bırakılmış içinden hızlıca su akan hortum gibi. Direksiyonu tam sol yapıp aradan kontrol et bence. 

O hortum yerine sabitlenmemiş olabilir. 

73a1dc7e93af1ae1aa5bf736b0782583.jpg

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ümit abi geçmiş olsun. Bekliyorum ki aklıma bir şey gelsin yazayım. Aklıma gelen ihtimaller yazılmış zaten. 
Kalipere giren hidrolik hortumu var. Hortum ya bir yere geçmeli şekilde ya da yanında küçük bir levha ile amortisöre sabitlemeli şekilde olması lazım. Benim tahminim frene yüklenince oluşan basınçla hortum hareket edip bir yere çarpıyor. Aynı başı boş bırakılmış içinden hızlıca su akan hortum gibi. Direksiyonu tam sol yapıp aradan kontrol et bence. 

O hortum yerine sabitlenmemiş olabilir. 

73a1dc7e93af1ae1aa5bf736b0782583.jpg

tamam kardeşim teşekkür ederim çok sağolasın

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ümit Türk yazdı:

tamam kardeşim teşekkür ederim çok sağolasın

Ne demek abim

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Kardeşim dediğin yerde problem gözükmüyor frenciye gidip söktürüp tekrar taktırcam illaki bir montaj hatası var gün geçtikçe artmaya başladı birşeyi fazla mı sıktı ne yaptı anlamadık haftasonu yasağı olmasa baktırcamda işte vakit yok

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...