İçeriğe Yönlendir

Bir Garip Elektrik Sorunu

Behlül Baş

Recommended Posts

Behlül Baş

2 ay önce bir anda sol ön sinyal yanmamaya başladı. Sonra sağ tarafa sinyal verdim bu sefer sağ arka sinyal yanmıyordu. Aynı anda biri ön birisi arka sinyal gitmişti ve arıza kodu vermişti ki onlar da sinyal lambaları yanmıyor diyordu evet yanmıyordu :biggrin:

Sonra bir baktım kendi kendine düzeldi sevinmiştim ta ki geçen haftaya kadar. Yine aynı sol ön ve sağ arka sinyal yanmıyor üstüne bu sefer şunu fark ettim torpidonun ışığı ile göğüsün üzerindeki aydınlatmalar da yanmıyor :vurduvara: Hiçbir lambanın patlak olmadığı bariz.  Gördüğüm kadarıyla arabanın içindeki diğer elektrik aksamları da çalışıyor bu arada. 

Ne yapsam bilemedim direkt elektrikçiye gidip orasını burasını kurcalatmak istemedim. Sigorta ile bir ilgisi var mı? Sinyallerle içerideki lambaların ne alakası var anlayamadım

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sigortası varsa ne mutlu. Gem modülü gibi bir modül üzerinden yönetiyorsa ( ki ampül patlak uyarısı varsa bu ihtimal yüksek)  tamir yada değişim gerekebilir. Ve başka arızalarda kapıda olabilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Galiba kalorifer kazanında Bcm üstüne su damlıyor. Yolcu koltuğu tarafına gecip, bcm kapağını sök. Ne var yok incele. Antifriz kalıntısı varmı. 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Sigortası varsa ne mutlu. Gem modülü gibi bir modül üzerinden yönetiyorsa ( ki ampül patlak uyarısı varsa bu ihtimal yüksek)  tamir yada değişim gerekebilir. Ve başka arızalarda kapıda olabilir

Herşey bcm kontrolünde. Body computer module diye geçiyor

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

Galiba kalorifer kazanında Bcm üstüne su damlıyor. Yolcu koltuğu tarafına gecip, bcm kapağını sök. Ne var yok incele. Antifriz kalıntısı varmı. 

Herşey bcm kontrolünde. Body computer module diye geçiyor

Tam bcm ye su gelmiş olabilir yazacaktım. Motor suyu kontrolü yapılmalı. Muhtemelen kalorifer sızdırıyor.

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

BCM'yi kontrol ettim bir sıkıntı veya ıslaklık bulamadım dokunabildiğim yerlere de dokundum ama elime tozdan başka bir şey gelmedi. 

Y1fy91.jpg

Y1fusf.jpg

Y1fSSI.jpg

Y1fxFG.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İyi en azından burda bir sıkıntı yok. Feriye tesisat sorunu kaldı. Elektrik duylarında pas varsa kısa devreden bozuyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

İyi en azından burda bir sıkıntı yok. Feriye tesisat sorunu kaldı. Elektrik duylarında pas varsa kısa devreden bozuyor olabilir. 

Bu iş biraz daha garipleşmeye başladı maalesef Ali abi. 

Bu sinyal lambaları meselesi ara ara bir düzeldi bir yeniden yanmamaya başladı. 

Geçen memlekete Kayseri’ye gelirken bir anda çakmaklık çalışmamaya başladı. Neyse dedik yoldayız zaten kurcalamadım. Kayseri’ye geldik bavulu alıcaz bagaj açılmadı 🤣

Bu arada sinyal lambaları ve tavandaki lambalar sıkıntısız yanıyor yeniden.

Ertesi gün arabayı çalıştırınca bagaj açıldı kendi kendine ama bu sefer de kapanmadı. Sonra kapandı açılmadı sonra açıldı kapanmadı.

Bu süreçte ekstra fark ettiğim ne park lambaları ne de stoplar çalışıyor. Sadece üçüncü stop çalışıyor. Farlar çalışıyor allahtan 🤦🏻‍♂️

Sinyal ve tavan lambaları ise sıkıntısız çalışıyor şuan arıza kodu da vermiyor. Ama genel olarak ön parklar stoplar çakmaklık kolçağın arkasındaki aksesuar soketi çalışmıyor. Ve bir de far kumandası tuşlarının lambaları 😀

BCM nin su değmeden bozulmayacağını farz edersek sorun ne acaba? Nereye bakmam lazım sigortaları kontrol ettim. Hepsi çalışıyor ikisi hariç. Çakmaklık ve aksesuar soketine elektrik bile gelmiyor.

Çok sinir bozucu bir durum açıkçası. Bütün farları söküp duylarını kontrol mü edeyim en başta? Bir forumda gördüm bir adam stop farını söküp şasesini kontrol etmiş şasede sorun varmış onu yapınca düzelmiş sanırım 🤔

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

@Behlül Baş Çakmaklığı kontrol ettim, BCM ile ilgisi yok. Bana Akü kutup başlarında oksit olma ihtimali geldi. Ayrıca İngilizce cruzetalk gruplarında gezerken sıklıkla akü şase kablosu sorun çıkardığı yazılmış.  Şu an GM TIS üzerinden şemaları inceliyorum. Tüm yolar akü negatif şase kablosuna çıkıyor . Şimdi aydınlatma sorunlarına bakacam. Belki bişey çıkar. 

ACtC-3fHDDPC1a041Nhuv7qdQD0bsBMwOyXqlTH8ACtC-3fNsdo5ux0l7o9Cg2t6n8h3I5hCzUbkfA-1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Araştıdım ve buldum sanırım. 

g309 kodlu şase var. senin derdin o şase bağlatısı ile oluyor. Onun nerde olduğunda bulucam yakında :D

Yüksek çözünürlükte olanı 

https://photos.app.goo.gl/HJmtpibrQsZJQCr49  yada https://gmtis.ntweb.ru/tis/tr/documents_2011/Cruze/SM-T/92444412.tr.html#oth1-2444412

ACtC-3eVqHYLoRkJ0N2SiW-SEhpFJXkE87DE-yOf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

İşte buldum,  şasenin yeri arka yolcu bölümünde 4 numaralı şase bağlantısı. Döşemenin arkasında. Hatta teker yuvasının arkasına denk geliyor. Davlumbaz içinde olabilir. 

http://chevrolet.chiptune43.com/en/documents_2011/cruze/sm-t/92206184.en.html

http://chevrolet.chiptune43.com/graphic-pool/2/20/5/2205910.png

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Süpersin valla Ali abi şimdi oraya nasıl ulaşacağım o kaldı. İnşallah ulaşınca hallederim bu meseleyi :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Süpersin valla Ali abi şimdi oraya nasıl ulaşacağım o kaldı. İnşallah ulaşınca hallederim bu meseleyi :biggrin:

Bcm sürücü tarafındaki kapağıda açıp bakarmısın. Yolcu tarafı sağlam ama esas sürücü tarafı sıkıntılı. Onuda kontrol et. 

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

[emoji106][emoji122][emoji122][emoji122]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Behlül Baş

Konuya uzun bir aradan sonra bir güncelleme yapayım dedim. Araya tatil girince arabayla ilgilenecek hiç fırsat bulamadım. Kayseride yeni sanayide de güven veren bir yer bulamadım. Bulsam bile İstanbul'a gidiyor olduğum için (uçakla) arabayı da bırakamadım.

Bu süreçte bütün sigortaları kontrol ettim hem direksiyon altındaki hem motor bölümündeki. Hepsi çalışıyor sıkıntısız patlak yok. Çakmaklık ve aksesuar soketinin sigortasına elektrik bile gelmiyor. Fark ettiğim bu oldu. Sigortalarla oynarken bagaj kapağı tık etti ve sanırım elektriği saldı. Açık duran kapanmayan bagaj kapandı ama bu sefer de açılmadı yine tabi :biggrin:

@Ali Darbaz Abimin arka bagajdaki dediği şaseyi buldum her iki tarafı da. Hiçbir sıkıntı yoktu söktüm baktım oksitlenme de yok. Ordan elim boş döndüm. Şaseyi gevşek bırakınca arabanın açma düğmesine basınca plaka lambaları sinyalmiş gibi davranıyordu sırf gevşek diye :biggrin: Fotoğraflar var da onu sonra atıcam. Sol arka lambanın soketini sökünce bagaj kilidi tık diyor ve bırakıyor ve bundan sonra kapanmayan bagaj kapağı kapanıyor ama açılmıyor tabi. Ya da tam tersi durum olabiliyor. Bunu fark ettim.

Burdan bir şey çıkmayınca akünün negatif kablosunu değiştirdim hatta gittim daha kalın bir şey taktım ama bu da hüsran nerdeyse bunla hallolur diye düşünüyordum ama olmadı :(

Ama şu halen kafamı karıştırıyor. Ben sadece negatif kabloyu değiştirdim. Negatif kablonun ucundaki kelepçe halen aynı. İnternetteki araştırmalarımda ise şöyle diyor "negatif kablonun sonundaki kelepçe yetersiz dalga oluşturduğu" için zamanla arabada birtakım saçma elektrik sorunları meydana geliyor diyordu. 

Kelepçe bu derece etkiler mi?

Eğer ondan bir iş çıkmazsa geriye BCM kalıyor :D Tamirine 1000 fiyat verdiler ki o da kesin değil tamir edilebilecek durumdaysa. Nette sıfırı 2500. Bir de programlaması varmış onun sıfır alınırsa. Ne diyim süper :biggrin:

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

@Behlül Baş vay arkadaş, nasıl bir arıza anlamadım. Belki 

Behlül Baş yazdı:

Sol arka lambanın soketini sökünce bagaj kilidi tık diyor

Bir ihtimal lamba soketi çıkarılınca kapı açılıyor ve kapanıyormu. Belki lambaların olduğu duylar düz kontak yapıyordur. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

@Behlül Baş vay arkadaş, nasıl bir arıza anlamadım. Belki 

Bir ihtimal lamba soketi çıkarılınca kapı açılıyor ve kapanıyormu. Belki lambaların olduğu duylar düz kontak yapıyordur. 

Evet bunu sanırım 2 kez yaptı ama her seferinde değil. Arka sol fara giden soketi çıkardığımda kilit tık demişti ondan sonra bagaj kapanmıştı. Ben de anlamadım ne biçim bir arızaymış. 

Yorum bağlantısı
Aytaç Akyel

Aynı araç değil ama fiorino aracımda buna benzer sorun vardı ön sileceği açtığımda frene bastığımda arka silecek kendi kendine çalışıyordu çok aradık arızayı sonunda arızayı arka sol stop lambasının olduğu sokette çıkmıştı sizinde arıza büyük bir ihtimalle biryerlerden şaseye kaçak vardırda ondandır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Behlül Baş

Bu konuyu güncelleme vakti geldi :biggrin:

@Ali Darbaz Ali abimin verdiği arkadaki şase işe yaramadı lambaların duyları kontrol edildi işe yaramadı sigorta kaç kez kontrol edildi işe yaramadı.

Akünün - şase kablosu komple değişti yine işe yaramadı geriye bir tek BCM kalmıştı. Fakat bunlara Kayseride bakıldı.

Temmuzda Kayseri'ye dönünce (Diyarbakırda yapacak yer yoktu varsa da adamlar garanti veremedi güvenemedim hepten BCM'yi bozarlar diye) Kayserideki ünlü bir beyincide bcm'ye bakıldı. Adamların elindeki BCM ile denendi çat her şey çalışıyordu. :biggrin:

Fakat sinyal lambalarının bir çalışıp bir bozulmasının BCM ile alakası yokmuş sigorta kutusundan imiş. Kutunun  Üzerine kuvvetlice bastırınca çalışıyordu garip bir şekilde o da söküldü temizlendi o sorun da halloldu yani ikisi farklı sorunlarmış temassızlık varmış zamanında orası sanırım oksitlenmiş aşağısı.

Sonuç olarak BCM ünitesindeki bozuk olan yerler de tamir gördü ve çalışmayan aksamlar çalışmaya başladı ve ben yeni BCM almaktan kurtuldum çok şükür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...