İçeriğe Yönlendir

Çocuklarda Göz Kayması

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Merhaba. Yaşadığımız tecrübeyi buraya yazmak istedim çünkü insanlar panikle internette bir şeyler aratınca bulabilsin istedim. 

İlk zamanları özet geçeyim. kızım şimdi 6 yaşında. 2 yaşındayken sol gözde kayma fark ettik. Gözlük takmaya başladı. 4 yaşındayken doktor kaymayan gözün gözlükle %100, kayan gözün ise %10 gördüğünü söyledi. Bizdeki paniği düşünün. Hemen kapama tedavilerine başladık. İlk ay içinde kayan gözün (sol) görmesi %50 oldu. Akabinde birkaç ay içinde %70’lere çıktı. Tam 2 sene boyunca kayan gözü her gün 3 saat kapadık. Fakat kayan gözün görme oranı %70’in üstüne çıkamıyordu. Her gün kaymayan gözü kapattığımız için (kayan gözü çalıştırmak için kaymayan göz kapatılıyor) kaymayan gözde de görme azalmaya başladı. O da %70 görüyordu ve onda da ufak ufak kaymalar başlamıştı. En sonunda yaşı da ilerlemeden ameliyata karar verdik. Bu süreçte sanırım 15 doktora gitmişizdir. Ama son 2 senedir aynı yere aynı doktora gidiyoruz. Reklam olmasın diye yazmıyorum. 

ameliyat her iki gözün kaslarına yapıldı. Mikrocerrahi. İlk gün taburcu oldu, eve geldik. Ameliyat ertesi kontrolde doktor her şey mükemmel dedi ve 1 hafta sonra görüşmek üzere eve döndük. Aradan 4 gün geçti. Tam sokağa çıkma yasaklarının başladığı akşam kızımla konuşurken “baba sağ gözümle (eskiden kaymayan göz) görüyorum ama sol gözümle iyi göremiyorum” demesiyle evde nasıl bir panik ortamı oluştuğunu anlatamam. 1 metreden elimle gösterdiğim sayıyı söyleyemiyordu. Işığın rengini bile yanlış söyledi. Hemen doktoru aradık. Panik yapmamamızı ve hastaneye gitmemizi, nöbetçi göz doktorunun bakmasını istedi. Anında gittik. Doktor baktı, etti, inceledi. Kızım doğru söylüyordu. Sol (eskiden kayan göz) göz neredeyse göremiyor ama görmemesi için hiçbir sebep de yok dedi. Zaten ameliyat göz küresine değil, göz kaslarına yapıldı. Riskli bir ameliyat da değil dedi. Panik yapmamamızı, yarın sabah kendi doktoruna göstermemizi söyledi.  

ertesi sabah kendi doktoru da baktı. Görmemesi için hiçbir sebep yok. Her şey sağlıklı dedi. Hemen retina odasına çıktık. Retina doktoru inceledi. Akabinde film çekildi. Tüm sinirler ve dokular kusursuz dendi. Yine sebep bulamadık. Doktor da tedirgin oldu. 20 yıllık çocuk göz kayma doktoru bu kişi. En son ağzından bir cümle çıktı. Beynin bize oyunu olabilir. Adaptasyon süreci dedi. 1 saat sonra bile her şey değişebilir dedi. Olmazsa kapama yapıp tekrar görme artırmayla çözeriz dedi. 

biz hemen döndük 2018 senesine. Bu çocuk bir ayda %10’dan %50’ye kadar görme artırdı. Sanırım onun gibi bir şey dedik. 

sonuç olarak 2 gün sonra tekrar kontrole gittiğimizde iki gözün de %100 görür olduğunu muayenede gördük. Ameliyat sonrası beyin ile göz arasındaki adaptasyonlar çok değişik. Daha doğrusu duyu organları ile beyin adaptasyonu çok değişik. Beyin önce eskiden kayan gözün kaymamasını anlayamayıp tüm yetkiyi kaymayan göze yöneltti. Sonradan kayan gözün de kaymayan göze eşlik ettiğini, yani aynı görüntüyü gönderdiğini anlayınca onu da aktif etti. 

Eğer biz eskiden %10’dan %50’ye fırlama tecrübesini yaşamamış olsak o günlerde sanırım panikten sağlık problemi bile yaşıyor olabilirdik şu an. 

• Beğen 21
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Geçmiş olsun, size bir doktor tavsiye edeceğim. Kayma tedavilerinde ülkedeki en iyi doktorlardandir. Özelden yazıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Anladığım kadarıyla şu an bir problem yok ve her şey yolunda. Bizde bilgi sahibi olduk. Teşekkürler.

Gelmiş, geçmiş olsun. Allah kimseyi çocukları ile imtihan etmesin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gecmiş olsun. Benim kızımda 2 yaşında ekrana yan bakıyordu. Tvye bakarken kafasına sola ceviriyordu. 

Bişeye odaklanmasını istediğimde, nesneyi uzaklaştırdıkca kafasını çevirdiğini, yaklaştıkca düzeltiğini gördüm. 

Doktora götürdüm. Benim farkettiğim problemi cok uğraşmasına rağmen bulamadı. 

4 yaşına geldi. 3 boyutlu objelere odaklanabiliyor. Sıkıntısı yok gibi. Ama tv gibi 2 boyutlu ekranlara halen az biraz kafasını çeviriyor. 

İşin ilginç tarafı çok uzaktaki objeleri görüp söyleyebiliyor. Çok çok kilometrelerce ötedeki yapıları, sayıları, objeleri görüp söylüyor. 

2b objeler konusundaki sıkıntısı nedir bulmak istiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ersin Gökdemir yazdı:

Anladığım kadarıyla şu an bir problem yok ve her şey yolunda. Bizde bilgi sahibi olduk. Teşekkürler.

Gelmiş, geçmiş olsun. Allah kimseyi çocukları ile imtihan etmesin.

Amin inşallah. Çocuklar her şeyimiz. Şimdilik yolunda çok şükür. Ameliyat olurken sonradan yaşanabilecek farklı kayma sorunları da olabiliyor. Ama bizde görme hiç %70 üstüne çıkamadığı için ve okul hayatı da başlayacağı için biraz da mecbur kaldık. Yoksa ben 10-15’li yaşlara kadar gözlük ile devam etmesinden yanaydım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Doğduğunda kızımın bir gözü de hafif şaşı bakardı. 

Doktoru, hiç paniklemeyin hiç bir şey yapmayın dedi, düzelir bu dedi. Hiç bir şey yapmadık.. 4-5 yaşına geldiğinde hiç kalmamış, düzelmişti. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

@Ali Darbaz ilginçmiş. İlk defa duyduğum bir şey. İnşallah sadece bakış karakterinden kaynaklanıyordur o yan bakış

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Ali Darbaz ilginçmiş. İlk defa duyduğum bir şey. İnşallah sadece bakış karakterinden kaynaklanıyordur o yan bakış

Bebek olduğu için endişe ve panik yaşamadım. Soğukkanlılığı korudum. Zamana bıraktık, sabrettik. Eski durumu %80 düzeldi.. Bekliyorum bakalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Geçmiş olsun gerçekten zor bir psikoloji..

Oğlumuzda doğuştan göz kapağı düşüklüğü var. Çok iyi doktorlar gördü. Çok şükür ki görmesini engelleyecek kadar kötü değil durumu. Çocuk doktorunun deyişiyle “sadece kozmetik” o nedenle ameliyat olması için biraz bekledik. Eğer pandemi olmasaydı muhtemelen ameliyatını olacaktı ama şimdilik erteliyoruz. Evladında sağlık sorunu olduğunda nasıl hissedilir çok iyi anlıyorum...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Göz kaymasın dan dolayı 2.5 yaşında ameliyat olmuştum gözlük kullanmaya da başladım tabiki gözlük bi parçam oldu artık dr seneler önce takma artık dedi ama nafile bırakamam.

Ufaklığa da şimdiden geçmiş olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sonradan kayan gözün de kaymayan göze eşlik ettiğini, yani aynı görüntüyü gönderdiğini anlayınca onu da aktif etti. 

Çok geçmiş olsun, o kadar acele ettim ki yazının önce son paragrafını okudum, sonucun pozitif olmasına çok sevindim, küçük kızımıza çok geçmiş olsun. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

beynin adaptasyon  yeteneği hep çok şaşırdığım bir şey olmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tansu şükür düzelmiş. Sistem muazzam çalışıyor. Ciddi mekanizma var insan bedeninde.

Bende de sol göz kapalı kısmen. Daha bir aylık iken 42 derece ateş ile oluşan hasar ve sol göz görme yetisi zayıf idi. Gözlük ile iyileşti lakin göz kapağı hâlâ düşük. Bir bakıma iyi oldu. Ateşim çıkacağı zaman kapak iniyor. Erken uyarı sistemi var bende [emoji16]

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Benim çocuklarda nistagmus var. Annesinden ve dayısından gelen bir rahatsızlık, gözü tutan kasların gevşek olmasından dolayı göz sürekli titriyor ve odaklanmak için kafayı bir açıda sabit tutuyorlardı. Biz 6 aylıkken başladık gözlük kullanmaya, doktoruna ameliyatı sorduğumda, ameliyat sonrası tekrarlayabilir demişti. O nedenle ameliyatı denemedik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yeni nesil çoçuklarda neden sürekli bir sorun çıkıyor. Eskidende böyle sağlık sorunları varmıydı. Beslenmemizden kaynaklı bi durum mu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Yeni nesil çoçuklarda neden sürekli bir sorun çıkıyor. Eskidende böyle sağlık sorunları varmıydı. Beslenmemizden kaynaklı bi durum mu. 

Daha ana kucağında iken telefon vs muhtemelen
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı

tansu abi çok geçmiş olsun çok şükür herşeyin yoluna girmesine sevindim . allah çocuklarımızı korusun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Herkese çok teşekkürler. Çok şükür şu an kızım sağlıklı. Haftalık kontroller devam ediyor. Tedaviye nasıl devam edeceğimizi ameliyat sonrası göz kasları ve beyin adaptesi belirleyecek. İnş sizlerin de sağlıklı çözümleriniz olur. 

Yorum bağlantısı
Murat Karahan

Geçmiş olsun. Kızınızın iyileştiğine sevindim. Erken farketmek de çok önemli. Benim kızın öğretmeni sayesinde uzağı göremediğini anladık. Şimdilik gözlük kullanıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

işim gereği gözle ilgili bilgileri derste paylaşırım enteresan organ.

evrimsel süreçte siyahbeyazdan renkliye geçişi birebir NTSC sistemi ile aynı. Sİyah beyaz uyumlu RGB den dönüşüm YUV kanalları.

her bir gözden 2.5 milyon ayrı kablo gidiyor beyne diye özetleyeyim. İşin en önemli kısmı bence stimülüs. Bol bol değişik şeyler görsün dikkat etsin. iç dış ortam vs vs. farklı derinlikler.. özellikle farklı derinlikler. 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Geçmiş olsun, size bir doktor tavsiye edeceğim. Kayma tedavilerinde ülkedeki en iyi doktorlardandir. Özelden yazıyorum.
Bana da yazar mısın?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...