İçeriğe Yönlendir

Çocuklarda Göz Kayması

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Remzi Karaca
Doğduğunda kızımın bir gözü de hafif şaşı bakardı. 
Doktoru, hiç paniklemeyin hiç bir şey yapmayın dedi, düzelir bu dedi. Hiç bir şey yapmadık.. 4-5 yaşına geldiğinde hiç kalmamış, düzelmişti. 

Benim de oğlumun gözünde şaşılık vardı. 1 yaşında doktora götürdük bir şey yok dedi. Fakat 2 yaşına geldiğinde kayma neredeyse herkesin dikkatini çekebilecek seviye kadar çıktı ve doktor baya yüksek numaralı gözlük verdi.
Biz kullanım zorluğu çeker mi acaba diye düşünürken, 2 yaşında çocuk sabah yataktan kalkar kalkmaz gözlüğünü takıyor hiç de çıkarmıyordu. Takınca dünyası nasıl değiştiyse artık...
Gözlük ile kayma yok ama çıkartınca kayma oluyor. Bu nedenle büyüme süreci boyunca ameliyat yaptırmamaya karar verdik.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

işim gereği gözle ilgili bilgileri derste paylaşırım enteresan organ.

evrimsel süreçte siyahbeyazdan renkliye geçişi birebir NTSC sistemi ile aynı. Sİyah beyaz uyumlu RGB den dönüşüm YUV kanalları.

her bir gözden 2.5 milyon ayrı kablo gidiyor beyne diye özetleyeyim. İşin en önemli kısmı bence stimülüs. Bol bol değişik şeyler görsün dikkat etsin. iç dış ortam vs vs. farklı derinlikler.. özellikle farklı derinlikler. 

Hocam göz kapamaların 1 senesi evde pandemide geçti zaten. Önerebileceğiniz göz kası çalıştırma egzersizleri varsa güzel olur. Görme tamamen gözün beyne istenilen doğru görüntüyü iletmesiyle alakalı. Beyin ona göre hangi gözle görmek istediği tercihi yapıyor

Remzi Karaca yazdı:

Benim de oğlumun gözünde şaşılık vardı. 1 yaşında doktora götürdük bir şey yok dedi. Fakat 2 yaşına geldiğinde kayma neredeyse herkesin dikkatini çekebilecek seviye kadar çıktı ve doktor baya yüksek numaralı gözlük verdi.
Biz kullanım zorluğu çeker mi acaba diye düşünürken, 2 yaşında çocuk sabah yataktan kalkar kalkmaz gözlüğünü takıyor hiç de çıkarmıyordu. Takınca dünyası nasıl değiştiyse artık...
Gözlük ile kayma yok ama çıkartınca kayma oluyor. Bu nedenle büyüme süreci boyunca ameliyat yaptırmamaya karar verdik.

Gözler teker teker kapatılıp görme yüzdesine bakıldı mı?

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Geçmiş olsun allah acil şifalar versin. Bizim çocukta ilk doğdu 6 aylıkken gözü kayık gibi geldi bir gün iki gün derken 1 hafta izledik hala aynı. Sonra doktora gittik hemen normal olduğunu söylediler rahatlamıştık 1 yaşında tamamen normale dönmüştü.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hocam göz kapamaların 1 senesi evde pandemide geçti zaten. Önerebileceğiniz göz kası çalıştırma egzersizleri varsa güzel olur. Görme tamamen gözün beyne istenilen doğru görüntüyü iletmesiyle alakalı. Beyin ona göre hangi gözle görmek istediği tercihi yapıyor

Evet doğru. benim klinik söyleyeceğim birşey pek yok ama konuyu bilen mühendis kafası ile gez göz arpacık türünde şeylerin paralaks nedeniyle iki gözdeki görüntüye aynı anda ihtiyacı var. Mesela bu önde mi bu arkada mı gibi sorular sorun. ya da birşey fırlatma halka geçirme oyunları oynayın. hem uzaklığı kestirsin hem de el göz koordinasyonu gelişsin. İki gözü aynı anda kullanması gereksinimi merdiven çıkarken, uzaklığı kestirirken ve yandan biri sana koşarken (aslan) işe yarıyor. Bu özellikte şeyler lazım. ileri bakarken yandaki şeylerden soru sorma oyun yapma vs. şakalaşma türü şeyler olur herhalde. Hayatı daa zehire çevirmeyin ama birçok beyinsel gelişim 7-8 yaşına kadar o nedenle acele edin. 

Amelyatın yararlı olduğuna ben çok anlam veremedim. kasları kısaltıp kastırıp gözü yerine getiriyorlar ama o kasların kontrol devresi gene eski yeri isteyecek olabilir. Yani kontrol devresini düzeltmek lazım. O da amelyatsız sanırım ekstrem egzersiz ile olur. Bu konuda daha çok araştırma yapmak lazım tıpta sanırım. VR gözlüklerle mesela birşeyler yapılabilir kesin. 

NOT: herkes için söylüyorum merdiven çıkarken önünüze bakmıyorsunuz ama eletrik kesilince çıkamıyorsunuz. Bilin bakalım neden? Ya da araç kullanırken niçin hayrünnisa gül gibi başörtüsü takılmamalıdır.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Remzi Karaca
Kapama tedavisi yaparken ölçülmüştü ama şimdi hatırlamıyorum 9-10 sene oldu.
Bizdeki kayma az gördüğü için oluşmuş. Gözlüğü 2 değil de 1 yaşındayken taksaydı belki bu kadar kaymazdı.
Çevremde kayması ilk ameliyatta düzenleyenler var. Doktor kaymanın giderilmesi görmesini iyileştirmez gene gözlük kullanacak deyince ameliyattan vaz geçmiştik.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Evet doğru. benim klinik söyleyeceğim birşey pek yok ama konuyu bilen mühendis kafası ile gez göz arpacık türünde şeylerin paralaks nedeniyle iki gözdeki görüntüye aynı anda ihtiyacı var. Mesela bu önde mi bu arkada mı gibi sorular sorun. ya da birşey fırlatma halka geçirme oyunları oynayın. hem uzaklığı kestirsin hem de el göz koordinasyonu gelişsin. İki gözü aynı anda kullanması gereksinimi merdiven çıkarken, uzaklığı kestirirken ve yandan biri sana koşarken (aslan) işe yarıyor. Bu özellikte şeyler lazım. ileri bakarken yandaki şeylerden soru sorma oyun yapma vs. şakalaşma türü şeyler olur herhalde. Hayatı daa zehire çevirmeyin ama birçok beyinsel gelişim 7-8 yaşına kadar o nedenle acele edin. 

Amelyatın yararlı olduğuna ben çok anlam veremedim. kasları kısaltıp kastırıp gözü yerine getiriyorlar ama o kasların kontrol devresi gene eski yeri isteyecek olabilir. Yani kontrol devresini düzeltmek lazım. O da amelyatsız sanırım ekstrem egzersiz ile olur. Bu konuda daha çok araştırma yapmak lazım tıpta sanırım. VR gözlüklerle mesela birşeyler yapılabilir kesin. 

NOT: herkes için söylüyorum merdiven çıkarken önünüze bakmıyorsunuz ama eletrik kesilince çıkamıyorsunuz. Bilin bakalım neden? Ya da araç kullanırken niçin hayrünnisa gül gibi başörtüsü takılmamalıdır.

Akşam denemeler yaptık. Kızım tek gözüyle uzaklık yakınlık algılayabiliyor. Çift gözüyle de algılayabiliyor. Ama ben artık çok da abartmadan daha çok görme oyunları yapayım. 

Remzi Karaca yazdı:

Kapama tedavisi yaparken ölçülmüştü ama şimdi hatırlamıyorum 9-10 sene oldu.
Bizdeki kayma az gördüğü için oluşmuş. Gözlüğü 2 değil de 1 yaşındayken taksaydı belki bu kadar kaymazdı.
Çevremde kayması ilk ameliyatta düzenleyenler var. Doktor kaymanın giderilmesi görmesini iyileştirmez gene gözlük kullanacak deyince ameliyattan vaz geçmiştik.

Geçmiş olsun tekrardan. Kayma ameliyatı veya tedavisi zaten göz tembelliği için hocam. Gözlük hep var. Göz bozuk zaten. Kızımda göz tembelliğini gideremedik. Yani kapamalara rağmen gözü hiç %70’in üstüne çıkmadı. Ve okuduğumuz araştırdığımız kadarıyla göz tembelliği 8-10 yaşından sonra kalıcı hale gelebiliyormuş. Düzeltilse bile %10-15 düzeliyormuş en fazla. O yüzden ufak bi kas operasyonuna ikna olduk. 

Tek gözün içe kayması çoğunlukla gözlükle düzeltiliyor. Olmadı kapama ile düzeltiliyor. Ama tüm bunlara rağmen göz tembelliği iyileşmiyorsa çaresiz kalıyoruz. Kalıcı olma ihtimali var. Bir de ameliyattan sonra 10-12 yaşında dışa kayma riski var. Çünkü kaslarla oynuyorlar. Perşembe günü bunu soracağım doktora. Şu an gözlükle kayma yok. Görme %100. Ama gözlüksüz az bi kayma hala var. Acaba ameliyatı çok ufak mı yaptı, ileride dışa kayma olmasın diye?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Akşam denemeler yaptık. Kızım tek gözüyle uzaklık yakınlık algılayabiliyor. Çift gözüyle de algılayabiliyor. Ama ben artık çok da abartmadan daha çok görme oyunları yapayım. 

.

Algılar tabi. Ben egzersiz olarak dedim. çift gözle algılaması ile tek gözle algılaması farklı mekanizma ile olur ikisi de çalıştırılmalı. Çift gözle algılarken iki göz arasındaki açıyı kullanıyor beyin. Yani kaymayla doğrudan ilişkili. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bizim kızı dün kendim muayene ettim. Daha öncede muayene edip gözündeki sorunu bulmuştum. Şu an hiç bir sıkıntı yok. Konuda birisi demiş, gözün adaptasyonu için bir çok yeri görüp gezmesi gerek demişsiniz. Derinlik yakınlık, renkler, güneş ışıkları. Benim kızımım doğduğundan beri 40000 km den fazla yolculuk yaptı. Arabada navigasyon taklidi yapacak kadar alıştı. Camdan yolu seyretmeye bayılır. Beklide bu sebeple gözündeki yantirik bakma durumu kendiliğinden ortadan kalktı. Farkında olmadan tedavi edilmesini sağlamış oldum. COvit nedeniyle her haftasonu yaptığımız gezileri artık yapamıyoruz. Kızım adına üzülüyorum. Evde oturmaya alışık değil :( 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

Allah acil şifalar versin tüm  yavrularımıza Allah kimsenin başına vermesin ben yurt dışında yaşıyorum kücük kızım da bizde fark ettik göz kayması burdaki doktorlar bi şey olmaz zamanla düzelme ihtimali var dediler.O sene Türkiye planımızda vardı en güzeli Türkiye de baktırmak dedik Ankara da ünlü bi hastane de göz doktorun götürdük.Muayene üçretini falan gectim o kadar saat bekledikten sonra doktor diye biri geldi iki dakika bile sürmeyen mauyenede iki saat tartıştım doktorla bi şey olmadıgını bizde piskolojık olarak öyle gördügümüzü idda etti şu an bile aklıma geldikce sinirleniyorum.Kısıtlı zamanımız oldugu icin her yere götüremedik 4 doktora 3 de doktor görünümlü kişi gördü şimdi burda doktor takibinde ama bi sonuc almış degiliz şu korona derdi olmasa gelecegim inşallah şu an kızım dört yaşına halla devam ediyor tavsiye edilen doktorları bana da gönderirseniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sinan Kaya yazdı:

Allah acil şifalar versin tüm  yavrularımıza Allah kimsenin başına vermesin ben yurt dışında yaşıyorum kücük kızım da bizde fark ettik göz kayması burdaki doktorlar bi şey olmaz zamanla düzelme ihtimali var dediler.O sene Türkiye planımızda vardı en güzeli Türkiye de baktırmak dedik Ankara da ünlü bi hastane de göz doktorun götürdük.Muayene üçretini falan gectim o kadar saat bekledikten sonra doktor diye biri geldi iki dakika bile sürmeyen mauyenede iki saat tartıştım doktorla bi şey olmadıgını bizde piskolojık olarak öyle gördügümüzü idda etti şu an bile aklıma geldikce sinirleniyorum.Kısıtlı zamanımız oldugu icin her yere götüremedik 4 doktora 3 de doktor görünümlü kişi gördü şimdi burda doktor takibinde ama bi sonuc almış degiliz şu korona derdi olmasa gelecegim inşallah şu an kızım dört yaşına halla devam ediyor tavsiye edilen doktorları bana da gönderirseniz sevinirim

İstanbul’a mı geleceksiniz?

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Geçmiş olsun neyse ki düzelmiş durum. Allah korusun tüm çocuklarımızı.

Mehmet abi yeni doğan bebeklerin birçoğunda bu durum gözlenebiliyor. Yeni doğan bebek önce 50-60 cm'ye kadar görüyor bu nedenle odak noktası kısa olunca şaşı gibi bakıyorlar. Daha sonra kabiliyetine göre yavaş yavaş normalleşiyor bakışları.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Doğduğunda kızımın bir gözü de hafif şaşı bakardı. 

Doktoru, hiç paniklemeyin hiç bir şey yapmayın dedi, düzelir bu dedi. Hiç bir şey yapmadık.. 4-5 yaşına geldiğinde hiç kalmamış, düzelmişti. 

Hatta ilk 6 ay siyah beyaz nesneleri algılayabiliyirlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Kaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İstanbul’a mı geleceksiniz?

İstanbul'a da geliyorum Ankara 'da oluyorum nasip olursa

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Sinan Kaya yazdı:

İstanbul'a da geliyorum Ankara 'da oluyorum nasip olursa

Bayrampaşa göz vakfı (lions kulüp bünyesinde) çocuk şaşılık mehmet bülent bey. Melek hanım ve mitat bey de şaşılık kurulunda. Onlar da bakıyorlar. 

dün tekrar muayeneye gittim. 10-12 yaşlarında dışa kayar mı dedim. Hayır dedi. Operasyonu çok küçük yaptık dedi. Daha ciddi durumlarda dışa kayma olabiliyor ama sizde yok dedi. Zaten daha büyük Şaşılık olayları tek ameliyatla çözülmez dedi. Tek ameliyatla çözmeyi hedefleyen hata yapar dedi. Ailede şaşı var, kendi kendine düzelmesini bekleseydik hocam dedim. Zaten sizin çocuğunuzu ameliyat etme sebebimiz şaşılık değil dedi. Görme azlığı dedi. Görme %70’de kaldı ve yaş geçtikçe bunu sonradan toparlayamayacaktık dedi. Okul hayatını etkileyecekti dedi. Araba sürmesini etkileyecekti. Ameliyatsız Tüm hayatı boyunca görmesini en fazla %80-85 yapabilirdik. O da yapılabilirse ki sizin çocukta 4 senedir %70’in üstü görülmedi dedi. 

Görme %90-100 olsaydı da kayma olsaydı zaten ameliyat yapmıyoruz dedi. O estetiğe giriyor dedi. 

Dün yine çok şükür iki göz ayrı ayrı %100 gördü. Artı gözlük derecesi de küçüldü. Çok sevindik

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sinan Kaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bayrampaşa göz vakfı (lions kulüp bünyesinde) çocuk şaşılık mehmet bülent bey. Melek hanım ve mitat bey de şaşılık kurulunda. Onlar da bakıyorlar. 

dün tekrar muayeneye gittim. 10-12 yaşlarında dışa kayar mı dedim. Hayır dedi. Operasyonu çok küçük yaptık dedi. Daha ciddi durumlarda dışa kayma olabiliyor ama sizde yok dedi. Zaten daha büyük Şaşılık olayları tek ameliyatla çözülmez dedi. Tek ameliyatla çözmeyi hedefleyen hata yapar dedi. Ailede şaşı var, kendi kendine düzelmesini bekleseydik hocam dedim. Zaten sizin çocuğunuzu ameliyat etme sebebimiz şaşılık değil dedi. Görme azlığı dedi. Görme %70’de kaldı ve yaş geçtikçe bunu sonradan toparlayamayacaktık dedi. Okul hayatını etkileyecekti dedi. Araba sürmesini etkileyecekti. Ameliyatsız Tüm hayatı boyunca görmesini en fazla %80-85 yapabilirdik. O da yapılabilirse ki sizin çocukta 4 senedir %70’in üstü görülmedi dedi. 

Görme %90-100 olsaydı da kayma olsaydı zaten ameliyat yapmıyoruz dedi. O estetiğe giriyor dedi. 

Dün yine çok şükür iki göz ayrı ayrı %100 gördü. Artı gözlük derecesi de küçüldü. Çok sevindik

gözünüz aydın...

benim kızımda görme kaybı yok üc aya bir burda kontrolu var ama burda Türkiye gibi degil 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Çok geçmiş olsun, benzer süreci bizde yaşıyoruz maalesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sinan Kaya yazdı:

gözünüz aydın...

benim kızımda görme kaybı yok üc aya bir burda kontrolu var ama burda Türkiye gibi degil 

Görme iyiyse ve ailede kayma örneği de varsa bıçak altına yatırmamak daha doğru sanki. Geçmiş olsun tekrardan

Ömer Türkşanlı yazdı:

Çok geçmiş olsun, benzer süreci bizde yaşıyoruz maalesef.

Size de geçmiş olsun

Yorum bağlantısı

çok geçmiş olsun. evladının kılına zarar gelse kendi canının kıymeti yoktur.
Allah şifa versin dermansız dert vermesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Tahir Ak yazdı:

çok geçmiş olsun. evladının kılına zarar gelse kendi canının kıymeti yoktur.
Allah şifa versin dermansız dert vermesin.

Amin. Evlatlarımız hep sağlıklı olsun inş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Kaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Görme iyiyse ve ailede kayma örneği de varsa bıçak altına yatırmamak daha doğru sanki. Geçmiş olsun tekrardan

Size de geçmiş olsun

Operasyon en son tercih tabiki de sorun biz tam bir netice alamadık aileden kimsede yok bakalım artık nasıp olur su corona derdi biter Türkiye yoluna düşersek ilk işimiz 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sinan Kaya yazdı:

Operasyon en son tercih tabiki de sorun biz tam bir netice alamadık aileden kimsede yok bakalım artık nasıp olur su corona derdi biter Türkiye yoluna düşersek ilk işimiz 

Kardeşimin gözleri 2 yaşından 15 yaşına kadar kaydı. Ama gözlükle düzeldi. Görmede sorun yoksa zaman tanıyın hocam. Gözlük kullanırken kaymadığını varsayarak söylüyorum tabi. 

Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah insan başına gelince bazı şeyleri fark ediyor.İşte düzgün bi doktor da bana keşke sizin acıkladıgınız gibi konuşmuş olsa doktor diye gittigim adam bana ukala ukala senin gözlerinde var demedigi kaldı istisnalar haric tabiki de yakışmaz ama ondan sonra hasta yakını doktoru dövdü diye haber yaparlar kimse de demez ki o doktor ne dedi ne yaptı ki adam bu derece cileden cıkardı diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Osman Karasu

Oğlumda aynı durumu yaşadık.İki gözü hem içerden hem dışardan kayıyordu.Gözü tutan iç lifleri ve dış liflerini sabitlemek için ameliyat edildi.Bir süre sonra sadece bir gözünde hafif kayma vardı.Onada 1 aylık bir bant kapatma seansı verdiler.Şimdi 19 yaşında o zamana göre kayma yok denecek kadar az, ama çok dikkatli bakınca yinede hafif bir izi kaldı.Çok şükür şimdi gözlük kullanıyor ama iyi görüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...