İçeriğe Yönlendir

Seagate HDD Donuyor mu?

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Görkem Karakaş

Merhaba abiler. Yazın açtığım bi konuda elimdeki hddnin laptopuma uyumsuz olduğunu burda tartışmıştık. sonrasında araya zaman işler vs girdi ben yeni hddyi kasımın sonunda trendyol indirimleriyle alabildim. hddnin modeli Seagate ST1000LM035 1 TB lık bi model. Aralığın 4 ünde bana gelmiş. Benim takıp denemem Aralık 5 diyelim.

Ben tabiki windowsun kurulu olduğu diski olabildiğince boş tutmaya çalıştığım için oynadığım bi kaç oyunu buraya çektim. 
Velhasıl kelam SSD'de farming sim 19 oynarken bi problem yaşamıyordum ama hddye geçtikten sonra bazen donup kalıyor. Bunun donmasını ben oyuna sonradan eklediğim mod'lara da bağladım ancak bugüne kadar.
Hddnin gelmesiyle birlikte kütüphanemde olan oyunları oynama isteğim ve merakım doğrultusunda indirdim. oyunumuzun adı WATCH DOGS 2. Belki bilen oynayan vardır. Bu oyunu dediğim gibi SSD üzerinden oynamadığım için kıyas yapamıyorum. Oyunu hiç uzun süreli oynanamamıştım ama bugün 1 saati geçkin oynadım. Oyun dünyası için çok az bi süre olsada olsun. ama oyun zaten keyifli oynamama izin vermedi. arada bir donma giriyor, yüklenme ekranlarında takılıyor anlamadığım bi şekilde bi keyif alamadım.(Oyunun her ikiside orijinal ayrıca sistem gereksinimlerim de oyunu kaldırıyor. (i7-10750H 1650Ti 16 GB Dual Ram)

Oyun böyle yapınca aklımda zaten soru işareti olan hddyi çeşitli programlarla test ettim. Gerek seagatenin programı gerekse hd tune pro adlı programla ama bi sorun sıkıntı ile karşılaşmadım.
Sizin bir deneyiminiz oldu mu ? Önereceğiniz bi yol yordam var mı? Çünkü hddnin içini doldurdum ve açıkcası iyi indirimle aldım şimdi iade etmek istemiyorum. (İade için resmi 3 günüm var) :)

Şimdiden teşekkür ederim.

Dip not: Şimdi tekrar giriyorum oyuna neler geliştiğini sonra paylaşırım

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Diskin özelliklerine baktım. 5400rpm, 140mb'a kadar okuma yazma hızı sunan bir model. Notebook'unuzda sata3 platformunda bu hızlara erişebiliyor olmanız lazım. as ssd benchmark ile denemeniz mümkün mü? Ekran görüntüsü paylaşırsanız test sonucunda, yorumlayabilirim.

Dip not: asssd'de IOPS ekranı da olacak, ona da ihtiyaç olacak.

Örnek:

https://www.guru3d.com/files-details/as-ssd-benchmark.html

index.php?ct=articles&action=file&id=155

660p-1tb-asssd.jpg

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Diskin özelliklerine baktım. 5400rpm, 140mb'a kadar okuma yazma hızı sunan bir model. Notebook'unuzda sata3 platformunda bu hızlara erişebiliyor olmanız lazım. as ssd benchmark ile denemeniz mümkün mü? Ekran görüntüsü paylaşırsanız test sonucunda, yorumlayabilirim.
Dip not: asssd'de IOPS ekranı da olacak, ona da ihtiyaç olacak.
Örnek:
https://www.guru3d.com/files-details/as-ssd-benchmark.html

index.php?ct=articles&action=file&id=15536&admin=0a8fcaad6b03da6a6895d1ada2e171002a287bc1

660p-1tb-asssd.jpg

Yaptırıyorum abi şuanda. Ama 4K olan seçenek 0.20 lerde aşırı yavaş ilerliyor. İşlem bitince ekran görüntüleriyle paylaşırım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Bu hızlarda bi hddnin tahmini ne kadar sürede bitirmesi lazım?
İlk yarım saatin içindeyiz ve 4K hala devam ediyor (0.16mb/s) 3. Aşamaya geçemedim. Ayrıca ilk paneldeki Seq testi de okuma 92 yazma 81mb/s çıktı.
Sanırım bu disk sıkıntılı..

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

1 GB yazan yeri ufaltıp yaparsanız daha Çubuk biter test.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Dün gece yazdığım mesajın ardından yarım saat daha bekledim sinirim bozuldu kapattım. Sonuç olarak Seagate testi tamamlayamadı.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu kadar sürmemeliydi test. Disk muhtemelen sorunlu.

Ancak son olarak, notebook'unuzun tüm sürücüleri yüklendi mi? Özellikle chipset sürücüsü yüklü mü?

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Bu kadar sürmemeliydi test. Disk muhtemelen sorunlu.
Ancak son olarak, notebook'unuzun tüm sürücüleri yüklendi mi? Özellikle chipset sürücüsü yüklü mü?
Yüklü abi. Monster laptop kullanıyorum ayda bi iki ayda bi ne zaman aklıma gelirse sitesinden sürücüleri kontrol eder yenisi gelmişse indiririm
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İade sürecini başlatsanız iyi olur.

Dogan Arsiray yazdı:

seagate almam aldırmam.

Cem Işık yazdı:

Eski barracuda serileri iyiydi ama bozdular artık, eski kalite yok

Müşterilere HDD'de seagate, SSD'de Samsung'tan başka satmıyoruz. Ömrünü dolduran samsung daha olmadı, seagate'ler ise ömründen evvel ölmüyorlar. Ama illa ki arada böyle bozuk çıkanlar olabilir.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

1 tane sıfır aldığım 4TB segate bozuk çıktı, 2 tane de farklı bilgisayarlardaki hdd ler öldü sebepsizce. oysaki kaç yıldır çalışan WD diskler var iş yerinde. o nedenle seagate bence güvenilmez bir marka.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
1 tane sıfır aldığım 4TB segate bozuk çıktı, 2 tane de farklı bilgisayarlardaki hdd ler öldü sebepsizce. oysaki kaç yıldır çalışan WD diskler var iş yerinde. o nedenle seagate bence güvenilmez bir marka.
Dün gece bende biraz araştırdım. Donanımhaberde 2010larda konu açılmış istanbulda bayii varmış arızalı diskler bile değişiyormuş garanti kapsamında. Son sayfaya geldiğimde ise insanlar Hollandaya göndermeye çalışıyor. Bende açıkcası pişman oldum. Daha trendyolla edeceğim kavgalar olacak hissediyorum
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Görkem Karakaş
İade sürecini başlatsanız iyi olur.
Müşterilere HDD'de seagate, SSD'de Samsung'tan başka satmıyoruz. Ömrünü dolduran samsung daha olmadı, seagate'ler ise ömründen evvel ölmüyorlar. Ama illa ki arada böyle bozuk çıkanlar olabilir.
Sani abi benim iadem reddeldi aradığımda teknik servisten iadeye uygundur yazısı aldığım taktirde iade alacağını söylediler. Bende ürünü Türkiyeye getiren distribütörle iletişime geçtim. Seri numarası istediler hdd elimde olmadığı için geri gelmesini bekledim. Bugün geldi ve paketi açtığımda şaşırdım. Hdd sıfır pakette geldi. Hemen denemek için hdd kutusuna takıp bilgisayara bağladım. Cristaldiskinfo adlı programdan çalışma saatine baktım gerçekten sıfırmış. Şimdi ben bu testleri bilgisayarın altını açmadan usb 3.0 da yapmak istiyorum. Nasıl hızlar almam gerekir ?Tak dersen takarım sağlıklı olması açısından ama uğraşmak istemiyorum tekrar sıkıntı olursa.8c7a4d55760313b002008c050ab48e04.jpgb32da09d3917a619602f3535df22513f.jpg
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

[url=https://hizliresim.com/BpFP85][img]https://i.hizliresim.com/BpFP85.png[/img][/url]

Yeni gelen ürünün garantisi bulunmuyor.

[url=https://hizliresim.com/lU42ry][img]https://i.hizliresim.com/lU42ry.png[/img][/url]

8 yıllık tohiba hdd hala taş gibi çalışyor. Sıfır hdd testte donup kalıyor. (Not: program bozuk mu diye başka hız testi programı indirdim durum iki hdd içinde iki programda da aynı.)

[url=https://hizliresim.com/tuctzM][img]https://i.hizliresim.com/tuctzM.png[/img][/url]

Bu da yenisinin testi boş hdd 0 çalışma saati ve 15 dkdır böyle. toshiba 2-3 dkda bitirdi.

Sonuç: müşteri hizmetleriyle görüştüm her şeyi tane tane anlattım. bana trendyol asistan üzerinde ürünün garanti belgesini talep edip daha sonra satıcıyla birebir görüşmemi istediler. 

ben asistanda bir şeye ulaşamadım ama kargo poşetinin üzerindeki numarayı arayıp görüştüm. Adam bana ürünü çok ucuza aldın garantisi benim diyor. seagatein türkiye distirbütörlerinin getirdikleri fiyatlar belli diyor. biraz üstünü kapatmaya çalıştır. sorunun ne dedi bende anlattım oyunda donma yaşadığımı bu yazılımlarda testlerin vasat halde olup ürünün testi tamamlayamadığını ve bilgisayarımda sorun olmadığını anlatmak için başka bi hdd'yle denediğimi vs. 7-8 dklık konuşmanın sonunda siz bi test edin deneyin olmazsa ürünü tekrar gönderin biz inceleyelim iade alalım falan dedi. Süreç uzayacak ama bakalım. Yorum düşünce ve önerilerinizi bekliyorum iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Son güncelleme:

bad sector testi yaptırıyorum. Hdd yavaş olduğu için 2 sector tarayabildi 9.30 dakikada. 2 sectorde damaged(arızalı) görünüyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İade edin tekrardan. Bu tip ürünleri son satıcıdan değil de, firmalardan almaya özen gösterin. Belli ki adam greymarket ürün satıyor...

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
İade edin tekrardan. Bu tip ürünleri son satıcıdan değil de, firmalardan almaya özen gösterin. Belli ki adam greymarket ürün satıyor...
Kulağıma küpe oldu. Çözücem inşallah
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Görkem Karakaş

Evet abiler 20-25 günlük total süreçte sona ulaştım. Trendyol ürünün orjinal olmadığını gördü satıcıdan ürün kaldırıldı. Müşteri hizmetleri ceza işlemi uygulandı dedi. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama benim tarafımdan çözüldü.
Şimdi ikinci soru var
Ben oyun oynayan biriyim. Tam bir oyuncu değilim ama vakit geçirmeyi seviyorum geceleri. Fps oyunları falan onlar yine C de durur da bazen GTA online da ve çoğunlukla hikayeli oyunlar oynuyorum. İnternette küçük bir araştırma yaptım. Hep 5400 rpmli disklerin bu tür oyunlarda sorun yaşatacağını okudum ama yıllardır 2010dan beri dönemin oyunlarını dönemin bilgisayarında 5400 rpmde oynadık hiçde öyle takılma olmazdı. Şimdi bi tercih yapmak zorundayım. 400 bandında 1 TB Harddisk veyahut 500 civarında 500 gb sata veya m2 ssd alacağım.
Dediğim gibi bilgisayarda bi tane m2 nvme ssd var. Bu sadece depo ve oyun amaçlı olacak. Önerilerinizi bekliyorum bi kaç gün içinde sipariş vereceğim.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Görkem Karakaş yazdı:

Evet abiler 20-25 günlük total süreçte sona ulaştım. Trendyol ürünün orjinal olmadığını gördü satıcıdan ürün kaldırıldı. Müşteri hizmetleri ceza işlemi uygulandı dedi. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama benim tarafımdan çözüldü.
Şimdi ikinci soru var
Ben oyun oynayan biriyim. Tam bir oyuncu değilim ama vakit geçirmeyi seviyorum geceleri. Fps oyunları falan onlar yine C de durur da bazen GTA online da ve çoğunlukla hikayeli oyunlar oynuyorum. İnternette küçük bir araştırma yaptım. Hep 5400 rpmli disklerin bu tür oyunlarda sorun yaşatacağını okudum ama yıllardır 2010dan beri dönemin oyunlarını dönemin bilgisayarında 5400 rpmde oynadık hiçde öyle takılma olmazdı. Şimdi bi tercih yapmak zorundayım. 400 bandında 1 TB Harddisk veyahut 500 civarında 500 gb sata veya m2 ssd alacağım.
Dediğim gibi bilgisayarda bi tane m2 nvme ssd var. Bu sadece depo ve oyun amaçlı olacak. Önerilerinizi bekliyorum bi kaç gün içinde sipariş vereceğim.

Hız istiyorsan SSD alacaksın. Wİn 10 işletim sistemi tamamen SSD ve Ram kullanımı üzerine tasarlanmış. HDD yeterince hızlı değilse istersen en son işlemcin olsun yine de takılıyor.

Benim sana önerim , paranın yettiği en büyük SSD yi alman yönündedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Osman Karasu
(düzenlendi)

2 Tb. Seagate kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım.SSD harddiskler plakalı eski nesil hddlere göre ortalama 8-10 kat daha hızlı çalışmaktadır.Siz iki farklı hız limitlerine sahip aygıtların bire bir veri transferi yapmasını istiyorsunuz ama bu mümkün değil.Bu yüzden istediğiniz performansı alamamanız normal.

Öncelikle işletim sisteminizin ssd hard disk üzerine kurulu olduğunu varsayıyorum.

Disk yöneticisinden Bilgisayarım sağ tık - yönet - Disk Yönetimi kısmından ssd hardiskinizi bulun ve  birimi küçült seçeğiyle yeni bir alan açın.Bu işletim sistemini ayrı bir diskte tutar ve size yeni bir disk alanı oluşturur.Bu alana bir harf atayıp kullanıma açın.

Yeni açılan disk üzerine oynayacağınız oyunları kurup ya da localde çalışan oyunlarsa kopyala çalıştır ile diske atıp ssd hızında oynayabilirsiniz.

Yeterli alan yoksa yani ana ssd hdd 128 veya 256 GB civarında ise; yeni bir 480-500 GB veya bütçenize göre okuma yazma hızları yüksek seviyede ssd harddisk alıp tüm uygulamalarınızı o disk üzerinde aynı performansta çalıştırıp kullanabilirsiniz.

Ana ssd disk 480 GB civarı  => işletim sistemi ve diğer uygulamalar için.

1 TB ssd veya M2 Disk => Oyunlar ve benzeri uygulamalar için ayrı ayrı diskleriniz olursa, herhangi bir sistem çökmesi veya format gerektiren durumlarda sadece işletim sisteminizin olduğu diski formatlarsınız, diğer diskiniz ve içindeki veriler sabit kalır.

tarihinde Osman Karasu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
2 Tb. Seagate kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım.SSD harddiskler plakalı eski nesil hddlere göre ortalama 8-10 kat daha hızlı çalışmaktadır.Siz iki farklı hız limitlerine sahip aygıtların bire bir veri transferi yapmasını istiyorsunuz ama bu mümkün değil.Bu yüzden istediğiniz performansı alamamanız normal.

Öncelikle işletim sisteminizin ssd hard disk üzerine kurulu olduğunu varsayıyorum.
Disk yöneticisinden Bilgisayarım sağ tık - yönet - Disk Yönetimi kısmından ssd hardiskinizi bulun ve  birimi küçült seçeğiyle yeni bir alan açın.Bu işletim sistemini ayrı bir diskte tutar ve size yeni bir disk alanı oluşturur.Bu alana bir harf atayıp kullanıma açın.
Yeni açılan disk üzerine oynayacağınız oyunları kurup ya da localde çalışan oyunlarsa kopyala çalıştır ile diske atıp ssd hızında oynayabilirsiniz.
Yeterli alan yoksa yani ana ssd hdd 128 veya 256 GB civarında ise; yeni bir 480-500 GB veya bütçenize göre okuma yazma hızları yüksek seviyede ssd harddisk alıp tüm uygulamalarınızı o disk üzerinde aynı performansta çalıştırıp kullanabilirsiniz.
 1 TB ssd veya M2 Disk => Oyunlar ve benzeri uygulamalar için ayrı ayrı diskleriniz olursa, herhangi bir sistem çökmesi veya format gerektiren durumlarda sadece işletim sisteminizin olduğu diski formatlarsınız, diğer diskiniz ve içindeki veriler sabit kalır.

Teşekkürler hocam. 10 senedir bilgisayar işinin içinde olan biri olarak beni yanlış anlamayın ama dediklerinizin hepsini biliyorum. Burdaki olay hddnin bozuk olmasıydı satıcı bana tahminim ihraç fazlası ya da sözde yenilenmiş bi hdd satmasıydı. Hdd biraz çalıştıktan sonra(15-20dk) kilitlenip kalıyordu. Bunu satadan bağladığımda da aynıydı harici olarak usbden bağladığımda da. Yoksa yaklaşık 9 senelik eski bilgisayarımdan çıkan hdd'de hala sağlam. 5 senelik harici olarak kullandığım 2 tblık hdd de sağlam. İkiside usb ile bağlantıda 100 mb/s üzerinde işlem yapıyor. Velsahıl kelam zaten 1 aylıj uğraş sonucu trendyol beni haklı buldu ürünü satıştan kaldırdı ve paramı iade etti. Erteledim ama ara ara bakıyorum 500 gb m2 veya sata bi ssd alacağım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Karasu
Görkem Karakaş yazdı:
Osman Karasu yazdı:

Teşekkürler hocam. 10 senedir bilgisayar işinin içinde olan biri olarak beni yanlış anlamayın ama dediklerinizin hepsini biliyorum. Burdaki olay hddnin bozuk olmasıydı satıcı bana tahminim ihraç fazlası ya da sözde yenilenmiş bi hdd satmasıydı. Hdd biraz çalıştıktan sonra(15-20dk) kilitlenip kalıyordu. Bunu satadan bağladığımda da aynıydı harici olarak usbden bağladığımda da. Yoksa yaklaşık 9 senelik eski bilgisayarımdan çıkan hdd'de hala sağlam. 5 senelik harici olarak kullandığım 2 tblık hdd de sağlam. İkiside usb ile bağlantıda 100 mb/s üzerinde işlem yapıyor. Velsahıl kelam zaten 1 aylıj uğraş sonucu trendyol beni haklı buldu ürünü satıştan kaldırdı ve paramı iade etti. Erteledim ama ara ara bakıyorum 500 gb m2 veya sata bi ssd alacağım.

Paranızı kurtardığınıza sevindim.Elektronik sektöründe iade işlemleri o kadar sıkıntılı ki; hepsini genellemekten müstesna, bazı firmalar tarafından resmen yıldırma politikası uyguluyor.Sizin gibi direnen olursa en sonunda onlar yılıyor:)

İmkanınız varsa 500 değilde 1 TB üstü alabilirseniz ilerisi için iyi olur.Malum bazı parçalar 10 15 yıl kadar kullanılabiliyor, aynı parçanın varyantlarına uzun süre masraf etmezsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Görkem Karakaş yazdı:

Erteledim ama ara ara bakıyorum 500 gb m2 veya sata bi ssd alacağım.

oyun için ise ssd yerine hdd kullanın, ssd nin oyun içinde getirisi yok, ilk açılış veya harita yüklenmeler biraz iyileşiyor o kadar, hdd nin kapasitesi daha çok lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...