İçeriğe Yönlendir

Yakıt Tüketimi

Ümit Türk

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

Tekrar deneyeceğim.  Fişiyle fotoğraflarıyla sana gönderirim :). Sende böyle söyleyince kıllanmaya başladım.  Kendime acaba yanlışlık mı var diyorum.  Ama yok ya. En kötü  30 km sini benzinde kullandığımı varsayarsam :) çok bir fark yok. 

Abi ne fotoğrafı Allah aşkına 😊 

Fabrika çıkışlı olduğu için mi bu kadar az tüketimi var acaba? Sonradan montajlanan loganlarda mı bu şekilde tüketiyor acaba...  Darısı bizim arabalara inşallah.

İnşallah sonraki ölçümde de aynı şekilde tüketir de kabak başıma patlamaz nazar ettik diye 😄😄

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Fabrika çıkışlı olduğu için mi bu kadar az tüketimi var acaba?

Bende bu şekilde düşünüyorum açıkcası. Megane iyidir boşver. ilerde takas yaparız belki :) 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Ümit Türk yazdı:

Mert; 

Lpg yi fulledim kilometreyi sıfırladım. tüm kullanımlarım şehir içi ve  680 km de gaz bitti. Salladığımı falan mı düşünüyorsun anlamadım yani.  Hesaplamada yanlışlık yok. Ben fabrika verisi ile falanda uğraşmıyorum. Gerçekliğe bakarım. 

Senin hesaplamaların sana göre doğru bana göre yanlış.  

Abi verdiğin veriler mümkün değil. Yıllardır bunların matematiksel noktasına kadar hesabını yakıyorum. Allah aşkına 1.5dci bile 4.5 litre şehir içi zor yakarken 1.4 atmosferik fabrika verisi +9 litre olan bir aracın şehiri çinde 4.5 litre yaktığını iddia ediyorsun. Uzun yolda sabit 90km hıza sabitlesen bile 4.5 litre yakmayacak araç şehir içinde nasıl 4.5 litre yakacak allah aşkına. Bu işlerden anlayan birisi hiç hesaba kitaba bakmadan imkansız olduğunu söyler zaten.

Sabah saat 7 de avcılar e-5 ten mecidiyeköye o araçla gitsen benzinde 10 litre lpgde 12.5 litre altını yakması mümkün değil. Teknik olarak mümkün değil. 2020 model 1.5dci dan bile az yaktığını iddia ediyorsunuz 1.4 atmosferik motorun :) Hesaplar kesinlikle yanlış.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kimse kimseye birşey ispatlamak zorunda değil inanmayan Logan alsın denesin :) Mesai arkadaşımda vardı Logan. Benzer ölçümleri söylüyordu oda. Fabrika verisine bakarsak Astra J uzun yol da 6.5 litre yakıyor ben yüklü araçla 5.1 yaptım. Boş olsam belki 4 litre görecektim.

Eski Bora aracımla da 4.7 ortalamam var. Hatta 4.4 olanda var da onun fotoğrafı kayıp. Atmosferik araçla 4.4 baktığın zaman mümkün değil.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Metin Akbal yazdı:

Kimse kimseye birşey ispatlamak zorunda değil inanmayan Logan alsın denesin :) Mesai arkadaşımda vardı Logan. Benzer ölçümleri söylüyordu oda. Fabrika verisine bakarsak Astra J uzun yol da 6.5 litre yakıyor ben yüklü araçla 5.1 yaptım. Boş olsam belki 4 litre görecektim.

Eski Bora aracımla da 4.7 ortalamam var. Hatta 4.4 olanda var da onun fotoğrafı kayıp. Atmosferik araçla 4.4 baktığın zaman mümkün değil.

O da mı fabrikasyon lpgliydi Metin abi? Ben sadece şaşırıyorum ve açıkçası öğrenmek istiyorum nasıl mümkün olduğunu. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Sabah saat 7 de avcılar e-5 ten mecidiyeköye o araçla gitsen

hararet yapmadan giden başarılı o saatte orada, tüketim ne ki :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Oğuzkan Erışık yazdı:

Fabrika ortalamasının altına düşülmesi sürüş stili ile alakalıdır. trafiğin akışını sürekli gözlemlersen 200 m sonra fren yapacağımız yerde gaza basmazsak veya iniş aşağı yolarda gaz vermeden ilerlersek aracımız fabrika verilerinin altında yakabiliyor. Ama bu daha çok şehirler arası yollarda mümkün. aracım dizel sürekli aynı güzergahta kullanırım. gaza yüklenme, trafiğin akış hızına dikkat ettiğim zaman depo ortalaması 5,8 olurken, dikkat etmediğim zaman 6,3 rahatlıkla görebiliyorum.

LPG konusuna gelince fabrika montajı ile yetkili ve etkili bir bayi montajı arasında fark olacağını düşünmüyorum sonuçta montaj kılavuzları aynı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Metin Uzunoğlu yazdı:

Fabrika ortalamasının altına düşülmesi sürüş stili ile alakalıdır. trafiğin akışını sürekli gözlemlersen 200 m sonra fren yapacağımız yerde gaza basmazsak veya iniş aşağı yolarda gaz vermeden ilerlersek aracımız fabrika verilerinin altında yakabiliyor. Ama bu daha çok şehirler arası yollarda mümkün. aracım dizel sürekli aynı güzergahta kullanırım. gaza yüklenme, trafiğin akış hızına dikkat ettiğim zaman depo ortalaması 5,8 olurken, dikkat etmediğim zaman 6,3 rahatlıkla görebiliyorum.

LPG konusuna gelince fabrika montajı ile yetkili ve etkili bir bayi montajı arasında fark olacağını düşünmüyorum sonuçta montaj kılavuzları aynı. 

Ben de o şekilde kullanıyorum trafiği gözlemleyerek ama şehir içi lpg de 10.36nın altına inemedim hiç. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ben de o şekilde kullanıyorum trafiği gözlemleyerek ama şehir içi lpg de 10.36nın altına inemedim hiç. 

Ney 10.36 mı ? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu aralar çok trafiğe giriyorum. Ayrıca pek fazla kasamıyorum. Moralim biraz bozuk. Arabadan çıkan luk luk sesi sinirlerimi yıpratıyor. Tüketimi düşürmek için çok çaba gösteremiyorum. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ümit Türk yazdı:

Ney 10.36 mı ? 

Ben buraları terk ediyorum 😄

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ben buraları terk ediyorum 😄

Senin araban bozuk. Zengin felan yakıyor heralde. 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Ümit Türk yazdı:

Ney 10.36 mı ? 

Abi zaten seninki de o civarlarda yakıyor. Yaptığın hesap uzun yolda sabit 90 km hızda bile tutturulması zor bir hesap iken şehiriçinde yaptığını söylüyorsun. Bir gün doğru hesabı yapıp gerçek veriyi bulunca bu mesajımı alıntılarsın :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Bu aralar çok trafiğe giriyorum. Ayrıca pek fazla kasamıyorum. Moralim biraz bozuk. Arabadan çıkan luk luk sesi sinirlerimi yıpratıyor. Tüketimi düşürmek için çok çaba gösteremiyorum. 

maslakta kave hazır beklerim cuma akşamı 6 da

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Ali Darbaz yazdı:

Alakası yok. Normal olması gerektiği gibi yakıyor zaten. Ben anlayamıyorum nasıl bu kadar anormal karşıladığınızı. 2004 1.4 fiestam var. Şehiriçi ortalama 8-9 litre benzin tüketimi var.

Lpgde 9.5-11 litre civarı yakıyor. Megane ağır olduğu için gayet iyi bir değer bence.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ali Darbaz yazdı:

Eylül'de aldım arabayı. Altından girip üstünden çıktık. Bütün hafif ağır bakımları yapıldı. Gazcıya gidildi gaz ayarı yapıldı.

Sabah-akşam 5er kilometre ev iş arası kullanıyorum haliyle tam anlamıyla ısınmıyor motor. Işık 1 tane görüyorum. Ekim'de 8,66 yakmıştı sadece çok şaşırmıştım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Oğuzkan Erışık yazdı:

Eylül'de aldım arabayı. Altından girip üstünden çıktık. Bütün hafif ağır bakımları yapıldı. Gazcıya gidildi gaz ayarı yapıldı.

Sabah-akşam 5er kilometre ev iş arası kullanıyorum haliyle tam anlamıyla ısınmıyor motor. Işık 1 tane görüyorum. Ekim'de 8,66 yakmıştı sadece çok şaşırmıştım.

5 km yol gidiyorsan masrafın az senin. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şehir içi... nevşehir mi istanbul mu. istanbul 220 km şehir, istanbulun hangi semti hangi saati.. vb. 40 değişkenli denklemdir şehir içi tüketim.

tüketim ölçmenin en güzel yerlerinden birisi maslak doğuş center da cuma akşamı kahve içmeye gitmektir bence. veya hafta sonu suadiye sahilinde çay içmek te denenebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Abi zaten seninki de o civarlarda yakıyor. Yaptığın hesap uzun yolda sabit 90 km hızda bile tutturulması zor bir hesap iken şehiriçinde yaptığını söylüyorsun. Bir gün doğru hesabı yapıp gerçek veriyi bulunca bu mesajımı alıntılarsın :D 

Cıks verilerim doğru. 36 litre gazla 680 km.  

sizin arabanız bozuk :):):):)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
O da mı fabrikasyon lpgliydi Metin abi? Ben sadece şaşırıyorum ve açıkçası öğrenmek istiyorum nasıl mümkün olduğunu. 
Fabrikasyon degil sonradan takılmasyon Atiker vardı Bora da. Ben sabitleyiciye alırım 90 90 giderim. Yavaş gidince daha az yoruluyorum. Fotoğrafını atayım. Güzergah Çorum Osmancık tan Rize Ardeşen e. Samsun Havza çıkışında gazı doldurdum. Üstelik her ışığa da yakalandım. Ünye Ordu trafigini bilen vardır Ünye o zamanlar şehir içinden geçiyorduk. Kış lastiği takılı bagaj arka koltuk ağzına kadar dolu 2 yetişkin. 6 7 sene oldu. 32 litre lpg ile 470 km yol.

413b2579c4253842bfdca9ff444689a4.jpg

Mümkün değil diyen var mı 4.4 litre ortalamam da mevcut default_smile.png
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ali Darbaz yazdı:

5 km yol gidiyorsan masrafın az senin. 

Orası öyle abi. Direksiyonu park etme dışında  5 defa çeviriyorum sadece 😄

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Ümit Türk yazdı:

Cıks verilerim doğru. 36 litre gazla 680 km.  

sizin arabanız bozuk :):):):)

Aynen abi. Aracın 1.5 dcidan daha az yakıyor. Şehiriçinde 4.5 litre yakıyorsa uzun yolda 2.5 litre falan yakıyordur.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Metin Akbal yazdı:

Fabrikasyon degil sonradan takılmasyon Atiker vardı Bora da. Ben sabitleyiciye alırım 90 90 giderim. Yavaş gidince daha az yoruluyorum. Fotoğrafını atayım. Güzergah Çorum Osmancık tan Rize Ardeşen e. Samsun Havza çıkışında gazı doldurdum. Üstelik her ışığa da yakalandım. Ünye Ordu trafigini bilen vardır Ünye o zamanlar şehir içinden geçiyorduk. Kış lastiği takılı bagaj arka koltuk ağzına kadar dolu 2 yetişkin. 6 7 sene oldu. 32 litre lpg ile 470 km yol.

Uzun yolda bu veri elde edilebiliyor zaten. Yinede bora için güzel veri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Aynen abi. Aracın 1.5 dcidan daha az yakıyor. Şehiriçinde 4.5 litre yakıyorsa uzun yolda 2.5 litre falan yakıyordur.

bak hala yanlış hesap yapıyorsun. şehir içi  5.30 yakıyor.  36 litreye 680 diyorum bir daha hesapla. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Metin Akbal yazdı:

Şehir dışı mümkün tabiki. Ben de Ankaradan Çoruma babamın dizel 301i ile 3.1 ortalama ile gitmiştim. Şehir içinde bu kadar az yakmanın mümkün olduğununda Ümit abi bize gösterdi sağolsun 👏

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...