İçeriğe Yönlendir

Ford Fusion 2006 1.6 TDCI Lux Motor Yenileme Maliyeti Aralık 2020

Timuçin Ermiş

Recommended Posts

Timuçin Ermiş

İyi akşamlar arkadaşlar biliyorsunuz aracım conta yakmıştı. Yaptırdım, bana ne kadara mal olduğunu paylaşmak istedim sizlerle.

İşçilik 2.500 TL rektefiyeci 1.000 TL,  enjektörleri fabrika çıkışı ölçülerinde yaptırdım 2.000 TL,  en çok yedek parça tuttu 8.000 TL,  toplam 13.500 tl ye mal oldu.

Bence aracımın antifirizi iyi olmadiği için soğutma yapamadiği için contayı yaktım, olan oldu neyse.

Değişen parçalar 

piston sekman 0.60 goetze:4 adet

ana yatak std king:1 adet

kol yatak king std:1 adet

piston kol burcu :1 adet

emme eksoz sübop takımı süpsan:1 adet

sibop lastiği erling:16 adet

krank gezi ayı std:1 adet

arka krank keçe erling:1 adet

piston yağlama memesi:4 adet

blok yağ tapası:2 adet

takım conta:1 adet

otosan termostat gövde:1 adet

bsg su radyatörü:1 adet

fmy 5w30 motor yağı 4 lt:1 adet

otosan yağ filtresi:1 adet

otosan ısıtma bujisi geçmeli:4 adet

fmy antifriz 3 lt:1 adet

sıvı conta loctite:1 adet

triger seti dayco:1 adet

devirdaim piersburg:1 adet

otosan orjinal karter:1 adet

silindir conta 5 kertik erling:1 adet

sibop itici tuşu:2 adet

eksantrik mili emme:1 adet

eksantrik mili egzos:1 adet

otosan kalorifer hortumu:1 adet

vakum pompa keçesi takımı:1 adet

kayış gergi bilyası tek:1 adet

şanzıman dişli yağı 1 lt:1 adet

otosan radyatör üst hortumu:1 adet

otosan yağ soğutucu komple:1 adet

otosan turbo hortumu:1 adet

Toplam:8.000 TL

Ayrıca rodaj 1.000 km yeni yaptım, ortalama 4.4 lt yakıyor aracım. Maksimum 110 km geçmedim. Yenilediğim motor, aracı sıkıştırmazsam eğer kaç bin km yol yaparım sizce? Motor yağını castrol 5w30 a5 koyacağım. Yağ filtresini de bosch aldım.

Klima radyatöründe kaçak vardı. Kaynak yaptırdım, basınç testi yaptık. Testten geçtiği için yenilemedim. Sizden ricam, fusion 1.6 tdci kullananlar içinde motor yenilemesi yapan arkadaşların bu listede eksik gördüğü bir parça var mı? Şimdi artık hızlı kullanmaya korkuyorum. Değişen parçalarla gördüğünüz eksik ya da tavsiye yorumlarınızı bekliyorum. Bu kadar uzun yazmamın sebebi de benim gibi conta yakma veya motor suyu eksiltme sorunu yaşayan, motorunu komple yüksek km den ağır bakım yapmak isteyen arkadaşlar var ise en güncel maliyetini görmenizi istedim.

Değerli yorumlarınızı tavsiyelerinizi bekliyorum. Sağlıcakla kalın.

• Beğen 7
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Geçmiş olsun. Sadece BSG su radyatörüne takıldım ben. BSG nin daha kaliteli yedek parçasına denk gelmedim

Yorum bağlantısı
Timuçin Ermiş

sağolun.otosan orjinal su radyatörü stokta yoktu.yedek parçacı bsg göndermiş hayırlısı artık

Yorum bağlantısı
İsmail Sefer
Timuçin Ermiş yazdı:

Yağ filtresini de bosch aldım

Arabamın fren balatasında yaşadığım sıkıntıdan dolayı bidaha bosch marka ürün almamaya karar verdim. Heleki yağ filtresini bosch almazdım. Orjinal yağ filtresi 30 40 tl anca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Yağ pompası değişti mi göremedim yazıda

Ayrıca ben de daha BSG nin kaliteli parçasını görmedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

biz aynı aracı 300 bin km kullandık alan da 50 kullandı sonraki alan kaçta bilmiyorum kullanıyor.

150 binde iken su pompası su kaybı yapmıştı. hemen farkedip aracı kullanmadık hiçbirşey olmamıştı.

Aracınızı tepe tepe kullanın. Tek yapmanız gereken hararet biraz bile yükselirse bir sebebini arayıp aracı sürmeye devam etmeyin. kurtarır idare eder demeyin. Durun araç soğusun. su ekleyin vs. Sonra yeniden yürüyün yeniden ısınırsa yeniden durun. Motorun yağına ve suyuna sorun getirmediğiniz sürece ve bir de yanlış yakıt koymadığınız sürece aracınız bozulmaz.

Bu dediğim herkes için geçerli. "idare eder eve kadar varayım" demeyin.

Ha derseniz maliyet böyle olur. Onun hesabını kararı verirken yapmak lazım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

listeye bakarak, bence detaylı bir işçilik var, güzel teşhisler ile çok güzel bir motor yapılmış. aracınız değerlendi, sıfırlanmış oldu. 13,5 yerine 7.5 da çıkardı diyen mutlaka çıkar ama, kısa sürede o 7.5 çöpe giderdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Tam revizyon olmuş o araç kolay kolay büyük bi arıza yapmaz.

Yorum bağlantısı
Timuçin Ermiş

Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.aracımın bütün yedek parçalarını aldığım yer merkezoto yedekparça ford firmasıdır.sadece fordun orjinal ford otosan yedek parçalarını satıyor.tamircim ise bayrampaşa keleşler ford yetkili servisinden ayrılıp özel servis açan bir usta.yeri sanko sanayi sitesinde eryıl oto yılmaz usta.aracın bu kadar titizlikle toplanmasında emeği çok var.tabi bu tecrübe bilgi birikim gerektiriyor.su radyatörü fusionun orjinali olmadiği için ya kale marka yada bsg tercih edecekti.araçta değişmesi gereken ne varsa hepsinin değişmesini istemiştim.ustam güvenmediği parçayı asla istediği stokta yok diye alip takmaz.bu konuda rahatım bu arada frene basınca direksiyon titriyordu.diskleri tornacıya taşlatmıştım.yine titreme  devam ediyordu.ama üzerindeki 14 senelik disk.bende bir takım brembo fusion 1.6 tdci fren diski ve trw balata aldim.olmuşken aracın tek eksik yerinide tamamlıyım dedim.rodaj bakımında taktırıcam.bu arada her markanın her ürünü iyi değil.bosch yağ filtresini senelerce kullanıyorum.bir sorun yaşamadım.ama bosch fren balatasını bende kullandım ve memnun kalmadım.biraz yumuşak.trw kullanıyorum.bosch göre daha sert ve kaliteli bence.daha güvenli hissettiriyor.yağ pompasını gerek görmediği için değiştirmemiş olabilir.çünkü araçta yağ ile ilgili hiç bir sorun yaşamadim.ilginize çok teşekkürler 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Timuçin Ermiş yazdı:

.tamircim ise bayrampaşa keleşler ford yetkili servisinden ayrılıp özel servis açan bir usta.

piston kol burcu değişmesinden belli idi.

Yorum bağlantısı
Timuçin Ermiş

Çağlar abi piston kol burcu değişti.normalde başka ustalar bu parçaları değiştirmiyor mu rektefiye yapılırken?ayrıca fusionun rodaj süresi kullanma kılavuzunda 1000 km 500 km lastik toplam 1500 km yazıyor.ben şuan 1.000 km yaptım lastiklerim sıfır değil zaten 195/60/r15 michelin crossclimate 4 mevsim.sence 1500 km doldurmalimiyim rodaj süresi için?ayrıca aracımı zorlamazsam kaç bin km yol yapabilirim?bundan sonra her 5000 kmde motorun yağ değişimini yapıcam motorun ömrü daha uzun olsun diye.birde fren disklerini değiştiricem ya ön teker poryaları değiştirmeme gerek var mı sence çağdaş abi faydası olurmu?fren hidroliğinide yenilesemmi ?teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pisotn bağlantı yerlerine  çoğu usta bakmaz bile, o detay hoşuma gitmişti. rodaj be yağ değişim için motoru yapana uyunuz. fren hidroliği 2 senede 1 yenilenmeli, hidrolik yağın ısıya dayanımı azalıyor. 

porya ses yapınca veya sorun olursa değişien bir parçadır, disk ve balata ile değişmez. pahalıdır zaten.

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Motor yenilenmiş ne güzel olmuş güle güle kullanın işçilik iyi yapılmışsa uzun süre kullanırsınız

Yorum bağlantısı
Timuçin Ermiş

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz ve değerli yorumlarınız için 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...