İçeriğe Yönlendir

Citroen C4 - Sola Çekme Problemi

Tulak Akan

Recommended Posts

Tulak Akan

Merhaba

90 ustu hizda titreme ve sola cekme problemi vardi rot balans ayari yaptirdim. fakat hala sola cekiyor ve titreme yok gibi diyebliriz.    Sorun nasil basladi derseniz bir lastik yanlis takilmisti onun icin lastigi stepne ile degistirdik ince lastiklerdendi hani su 80 km gidebiliceginiz sadece. Neyse orda basladi zaten sola cekme ama 2 km anca gitmisimdir o lastikle gidis donus 3 km olsun toplam. Rot balansci arka carkdan yapiyo dedi onluk bir sey yokmus. sizce sorun nedir? ben hic bi sey anlamadim .surekli direksiyonu sabit tutmaya calismak cok yorucu

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

çekme varsa rot ayarı ile düzelmediği için işe yaramaz, titreme varsa balans ayarı keser o işe yarar. çekme için lastik tabanlarına bakılacak. yanlış takılan lastiğin ve sonra yapılanın hikayesi nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Çağlar Bayur yazdı:

çekme varsa rot ayarı ile düzelmediği için işe yaramaz, titreme varsa balans ayarı keser o işe yarar. çekme için lastik tabanlarına bakılacak. yanlış takılan lastiğin ve sonra yapılanın hikayesi nedir?

abi soyle: Lastigi bir tane yaz lastigi taktilar diyelim sonra dediler ki yarin gel tamam dedim. beni gonderdiler ama hani su sari renkte ince lastikler vardiya , yer kaplamasin diye. 80 km git ve 50km/h ile ondan taktilar stepmeyi. ama sonrasinda bi deniyim dedim biraz frene falan denedim sola cekme vardi. tabi abs esp de yandi hemen, sonra ertesi gun gittim normal lastigi taktik sorun yok abs esp lambalari sondu duzeldi, ama titreme ve sola cekme kaldi. titremedi nerdeyse gitti balansdan sonra ama sol dogru gitmek istemesinden dolayi hizlanirken malesef yoruluyor insan , fakat ani frende sola cekme yok cok garip

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Ümit Türk yazdı:

sorun bence jantlarda. farklı jant denediniz mi? 

abi jantlara vericek param yok ayrica aracta zaten hic bir sola cekme titreme vs problem yoktu her sey bu lastik degisimi ile basladi , yani ben asiri mutluydum balansindan ne zaman lastikleri degistirdik bu sorun basladi

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tulak Akan yazdı:

abi jantlara vericek param yok ayrica aracta zaten hic bir sola cekme titreme vs problem yoktu her sey bu lastik degisimi ile basladi , yani ben asiri mutluydum balansindan ne zaman lastikleri degistirdik bu sorun basladi

lastiklerin yönü değiştirilmiş olabilir mi? 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

stepne de çekme de yapabilir abs lambası da yanabilir, diğer lastiklerden ölçü farklı. yarın gel denilip takılan tek lasitk endir? o neden değişti? 3 lastik eski biri yeni mi? jantlar orjinal mi sonradan takılma mı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Tulak,

Sakin kafa ile başınızdan geçenleri daha detaylı ve tam cümlelerle ifade edebilir misiniz? Araç C4 mü? Arkalar kampana mı? Size bazı sorular sorulmuş onları tam olarak yanıtlar mısınız?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tulak Akan

Arac c4 2007 her tarafta disk , araca 3 lastik takildi once cunku bir tanesi 91 h idi sonra degistirmek istedim ve ayni lastigi ayni sekilde taktilar. fakat stepme takildi oncesinde tabi iste yukarda anlattigim gibi oldu stepme ile de , adam diyor ki su linkteki gibi bir sey mi problem ve arka tarafinkiymis 

https://www.google.com/search?q=Allegro+SÜSPANSİYON+DİNGİL+ARKA+RENAULT+KADJAR&rlz=1C1DIMC_enPL860PL860&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjS0ujYg-LtAhURnBQKHX9hDaYQ_AUoAXoECAUQAw&biw=1920&bih=937#imgrc=g1_zdywwefMk6M

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

4 lastik sıfır alındı, birisi farklı hız kategorisinde gelmiş. o biri daha sonra gelip takılınca da sola çekme yapıyor...

benim anladığım bu, sorun lastiklerde.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Çağlar Bayur yazdı:

4 lastik sıfır alındı, birisi farklı hız kategorisinde gelmiş. o biri daha sonra gelip takılınca da sola çekme yapıyor...

benim anladığım bu, sorun lastiklerde.

1. Lâstik değişimi için gittim

2. ardından 1 tanesi yanlış diye lastikçi lastiği aldı öyle süremem diye stepneni verdi ince bir lastik jantida bagaja koydu

3 . dönüş yolunda 1 km falan , bi bakiyim dedim fren falan nasıl sola çekti araç stepme ile he dedim lastik ince heralde ondan.

4 . ertesi gün yine 1 km sürdüm ve lastikciye  doğru gittim lastiği taktırdım. Artık dedim her şey tamam.

Aşamalar bu fakat sola çekme ve titreme başladı.

Bugünde rotcuya gittim aldı baktı raporda verdi fakat mesela şuan frene abaninca sola çekme yok ama vites 1 ve 2 de hızlanınca sola meğilli araç.  Yanibdoreksiyon sola bastiriyo hafiften ee biraz guc uygulaman lazim bufa yoruyo bi uerden sonra. Tekrar gittim rotcuya arka dingil ile alakalı dedi bızlık bi şey yok,  gercektende bir kere daha gitmiştim o rotcuya adamlar güzel yapiyo 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Bence rot balansçıyı değiştir, gerçekten işini bilen, malineleri sağlam bir ustaya git, iyice araştır, bazı araçlarda  arka yürüyene de ayar yapılıyor bildiğim kadarıyla. Öncesinde soorun yok lastikler değiştikten sonra olan bir durum, suçlu lastik, ayarlarla oynadıysa tekrar düzeltmesi gerek. Rot ayarını maalesef her ustayım diyen yapamıyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Mustafa Yanar yazdı:

Bence rot balansçıyı değiştir, gerçekten işini bilen, malineleri sağlam bir ustaya git, iyice araştır, bazı araçlarda  arka yürüyene de ayar yapılıyor bildiğim kadarıyla. Öncesinde soorun yok lastikler değiştikten sonra olan bir durum, suçlu lastik, ayarlarla oynadıysa tekrar düzeltmesi gerek. Rot ayarını maalesef her ustayım diyen yapamıyor. 

Abi abi elimde kağıt var yanı bilgisayardan çıktı almıştı adam , atıyım mı bi ara değerleri buraya. Valla neden böyle bir sorun oldu hiç anlamadım,  çok garip ama umarım duzelir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bazen değerler bilgisayarda tam gösterir ama araba çeker. Başıma gelen iki olay:

Rize deyim kışlıklar takılır araç rot balansa girer. Araç önce sağa çeker. Rota tekrar girer sonra sola çeker. Sonra tekrar rota girer bu sefer araç düz gider fakat direksiyon yamuktur. En son derler ki abi bu lastikler çekme yapar. Arkadaşım kafa bulma geçen sene çekme yapmayan şimdi mi yapacak sen şu lastikleri iç dış yap yerlerini bir değiştir olan aklımı sana mı vereyim (aslında ilkinde diyecektim ama akıl olmayınca neylesin fikir, çalsın Abdurrahman oynasın Bekir hesabı lastikçi düşünsün dedim). Sorun çözülür.

2. cisi rot başı değişir araç rota girer yine aynı. Abi bi alışsın düzelir. He gülüm dedim Çorum da ki rot balans ustama geldim adama şunu yap demedim rot ayarına bakar sorun yok bir tur biner gelir sağ ön sol arka lastiği çaprazlama yer değiştirir sorun çözülür. Lastik milimi bile etkiliyor bunu.

Titreme varsa jantlarda yamukluk olabilir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

Rize deyim kışlıklar takılır

çıkan yerine geri takılmaz ise çeker. yeri değişmeyecekti

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ben biliyorum da 20 yıllık esnaf bunu bilmezse o daha çok uğraşır ben onun kadar uğraşmam [emoji16] Hâlbuki yazıyor üstünde sağ ön vs diye. En kötü yazmazsa derinliği ölç çaprazlama koy. Öyle olan her takmamda araç rota gitmedi.

3. bir durum daha aklıma geldi. Şimdiki arabam Sport donanım jantlarını aldım sensörler ona takılacak. Dedim ki hangi sensörü hangi taraftan sökersen oraya tak. Abi bu tanır sen merak etme. İyi pekala (arabayı alalı 2 sene oldu henüz detaylı bilgim yok) Çorum a geldim yol bilgisayarı bas bas bağırdı 2 tekerime çivi girmiş hava inik, ikaz veren tekerlere hava basıyorum bakıyorum tam. Hepsine hava basayım dedim alakasız taraflar alakasız yerde. Eyvah dedim şimdi jant lastik tek tek sökülecek te yeri bulunacak. Çorum da tavsiye üzerine bir yere gittim. Aile şirketi oğlan makina mühendisi ablası muhasebeci. Dedim böyleyken böyle. Adam hiç jantı tekeri sökmedi (çivi girenler hariç) TPMS cihazı çıkardı tekerin sibop taraflarına tuttu abi geç bakalım direksiyona bak bakalım doğru tekerlerin havası inecek mi, baktık doğru tutuyor herşey. Kendini geliştirmek te önemli.
Yorum bağlantısı
Tulak Akan

Çağlar Bayur yazdı:

Metin Akbal yazdı:

Bazen değerler bilgisayarda tam gösterir ama araba çeker. Başıma gelen iki olay:

Rize deyim kışlıklar takılır araç rot balansa girer. Araç önce sağa çeker. Rota tekrar girer sonra sola çeker. Sonra tekrar rota girer bu sefer araç düz gider fakat direksiyon yamuktur. En son derler ki abi bu lastikler çekme yapar. Arkadaşım kafa bulma geçen sene çekme yapmayan şimdi mi yapacak sen şu lastikleri iç dış yap yerlerini bir değiştir olan aklımı sana mı vereyim (aslında ilkinde diyecektim ama akıl olmayınca neylesin fikir, çalsın Abdurrahman oynasın Bekir hesabı lastikçi düşünsün dedim). Sorun çözülür.

2. cisi rot başı değişir araç rota girer yine aynı. Abi bi alışsın düzelir. He gülüm dedim Çorum da ki rot balans ustama geldim adama şunu yap demedim rot ayarına bakar sorun yok bir tur biner gelir sağ ön sol arka lastiği çaprazlama yer değiştirir sorun çözülür. Lastik milimi bile etkiliyor bunu.

Titreme varsa jantlarda yamukluk olabilir.

Saygi deger abilerim peki simdi bana neyi onerirsiniz ,

yeni bir balansciya gidip parami bayiliyim yoksa baska bir taktik var mi. Ve araba gercekten cok tok hissettiriyo yani acaba on takim falan mi diycem o da olamaz.  Jant guzel, lastiklerin siskinligi guzel, adam janta balansda atmis onuda yapmis , ama gel gelelim ki arac hem titriyor 110 dan sonra hemde sola cekiyor 

Sizce ne yapmaliyim

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben hala lastiğin sıfır takıldığını ya da takılmadığını anlamadım lakin. Lastikler kışlık mı markaları ne vs vs.

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Metin Akbal yazdı:

Ben hala lastiğin sıfır takıldığını ya da takılmadığını anlamadım lakin. Lastikler kışlık mı markaları ne vs vs.

lastikler sifir abi yeni takildi , gercekten sesi falan cok iyi arabanin genel olarak durumu okay tek sikintisi bu direksiyonun sikintisi 

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Metin Akbal yazdı:

Marka?

imperial snowdragon 

Çağlar Bayur yazdı:

jantlar orjinal mi ? bilezik falan yok umarım?

abi orjinal 1 yillik kullaniyorum dogrusu memnunum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...