İçeriğe Yönlendir

2021 Asgari Ücretleri

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ahmet İhsan Akşen

Asgari ücret 4000 TL olsa ne olacak. 4000 yatırıp elden 2000 i geri alırlar.... 1400-1500 TL ye çalışan mezun öğrenciler var, mecburuz hocam diyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Sürekli yemek aldığımız yerden Ofise öğlenleri yemek getiren bir kızcağız var... Yaşı aşa yukarı 35 falandır... Pazartesi ofise geldiğinde Sosyal yardımlaşmadan nasıl başvuracağını sordu, bende anlattım... Hatta oradaki bir tanıdığa yönlendirdim... Sonra aklıma geldi sen çalışıyosun, sen yardım alamazsın dedim... Abi benim sigortam yok, günlük 60 TL ye çalışıyorum, eşimde işsiz dedi... Çocukları yokmuş... 

Forum kurallarına aykırı ama büyük büyük yazıyorum GÜNLÜK 60 TL...

Halimize şükür ediyorum ama bir taraftan isyanda ediyorum... 

Eşim öğretmen, okullar kapalı ama yoksulluk öyle bir ortaya çıktı ki anlatmam... Elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz ama yetişemiyoruz herkese... Hani hepimiz aynı gemideyiz diyorlar ya, hiç alakası yok... Canlı derslere katılamayan çocuğu için ağlayan bir babaya da anlatsınlar aynı gemide olduğumuzu... Bakalım anlatabilecekler mi... 

Konuşacak, söyleyecek çok sözüm var aslında ama neyse... 

İnşallah artık bir şeyler iyi olur...   

• Beğen 15
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Gök yazdı:

en az %50 enflasyon var ülkede ne açıklarlarsa açıklasınlar yalan

Etiketli hangi ürüne bakılırsa bakılsın 80 altı artan hiç birşey yok

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Erkut Uysal yazdı:

Abi benim sigortam yok, günlük 60 TL ye çalışıyorum, eşimde işsiz dedi...

Bizim öğrencilerin neden şükür ettiği belli, en azından sigortamiz var hocam diyorlar 😥

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Erkut Uysal yazdı:

Sürekli yemek aldığımız yerden Ofise öğlenleri yemek getiren bir kızcağız var... Yaşı aşa yukarı 35 falandır... Pazartesi ofise geldiğinde Sosyal yardımlaşmadan nasıl başvuracağını sordu, bende anlattım... Hatta oradaki bir tanıdığa yönlendirdim... Sonra aklıma geldi sen çalışıyosun, sen yardım alamazsın dedim... Abi benim sigortam yok, günlük 60 TL ye çalışıyorum, eşimde işsiz dedi... Çocukları yokmuş... 

Forum kurallarına aykırı ama büyük büyük yazıyorum GÜNLÜK 60 TL...

Halimize şükür ediyorum ama bir taraftan isyanda ediyorum... 

Eşim öğretmen, okullar kapalı ama yoksulluk öyle bir ortaya çıktı ki anlatmam... Elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz ama yetişemiyoruz herkese... Hani hepimiz aynı gemideyiz diyorlar ya, hiç alakası yok... Canlı derslere katılamayan çocuğu için ağlayan bir babaya da anlatsınlar aynı gemide olduğumuzu... Bakalım anlatabilecekler mi... 

Konuşacak, söyleyecek çok sözüm var aslında ama neyse... 

İnşallah artık bir şeyler iyi olur...   

Günlük 60 lira korkunç ama pandemi başında zorunlu ücretsiz izne çıkarılanlara verilen para aylardır sadece günlük 39 lira... Binlerce insan bu parayla aylardır yaşamaya çalışıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
7 bin altında düşünmeye başlıyorsun kısmaya başlıyorsun anlamında sanırım. Yoksul deyince yamalı pantalon kirli surat anlamında değil romandaki gibi. Ama mesela ayakkabı almayı erteliyorsun almıyorsun felan. 

Asgari ücretin genel dinamiklere uygun yürümesi lazım. Asgarinin artması ile sigortasız çalışma artacaktır. Halkın yüzde 40 dan fazlasının asgariden çalışıyor olmasının ya da çalışıyor görülmesinin  arkasındaki asıl nedenlere bakmak lazım. 
Bir de bunun tüm şehirlerde aynı anlama gelmediğini de bilmek lazım. 

Maaşım o rakamdan düşük. Yıl içinde birikim dahi yapabildiğim oluyor. Yıl sonu kazancımı düşünüp harcama yaparsam eller havaya o zaman. Kazandığımız kadar harcamaya alışığız toplum olarak.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

daha belli olmadı sanırım son toplantı olacak sonra belirlenecek, belirlencek de ne çıkarsa çıksın, zaten sene başından veri (-) eksilerde millet, marketten 1 poşet ihtiyaçla çıkıp 200 tl veriyorsun, yağ en son ben alırken 38 fln dı olmuş 55-65 arası 38 e pahalı fln diyodum. üretim olmadığı sürece dahada bi cacık olmaz bizden, ne baştakiler maaşından vazgeçer, ne lüksünden, nede bizler yaşam tarzımızdan, bağımlıysan köleliğe, vergi cenneti olmaya devam...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

"Beyefendiler asgari ücreti beğenmiyorlar. Eline diline dursun"

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mesut Eyibil yazdı:

üretim olmadığı sürece 

var olanlarda bir işe yaramıyor ki ithalden bile pahalı yani ben anlamadım bu işi. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Özel sektörde çalışanda sendikalı olabilmeli. Bakınız 12 eylül darbesine. O darbede nelerimiz elimizden alındı. Sendika devlet tarafından zorunlu ve mecbur olmalı. Aynı devletin memur ve işçisi gibi sendikalanmalı. İşveren işçi çalıştırırken bunu göz önüne almalı. Sendikalar ağa değil işçiden yana tavır almalı ve kollamalı. Sendikasız işçi çalıştıranın ocağına incir ağacı dikilmeli. Bunu yapacak delikanlı varmı? Bunlar olmadığı müddetçede bir p...k olmaz. Önce güvence lazım. Sgksız işçimi çalıştırdı. Bunu yapamaz. Heryerde müfettişler cirit atıyor. Adamlar mobil geziyor. Yaz tcyi sonra bakıyor sen sigortalı değilsin. Kös cezayı. Bu ülkede dönen dolapların yarısını bile bilmiyoruz. Devlet diyorki; işvereninde sırtından yükü hafifletmem lazım. Hay hay hafiflet tabi. Bu ülkeyi ayakta tutanlar koç sabancı değil. Bu ülkeyi ayakta tutup ekonomiyi canlandıranlar küçük işletmeler ve kobiler. Devletde bunların sırtına biniyor. Koç sabancı ağa adam. Döviz kimden çok geliyor. Aç ruslar tatile gelse neolur gelmese ne olur. Oteller ful pansiyon. Ruslar yatacak mezar arıyor. Otele gelen turiz dışarda pek para harcamaz. Nerde harcar. Dandik giyim mağazalarında. Onlarıda ülkelerine götürüp satıyorlar zaten. Eskiden buralarda iskandinav turiz vardı. Şimdi yerlerinde yeller esiyor. Yerlerini ruslara bıraktılar.

Biz ev satıyoruz euro ile dolar ile. Adam memleketindeki dövizi getirip bize veriyor. Bizde bankaya veriyoruz. Bizden iyi döviz kazandıran ihracatcılar var. Turizimi öldürmeyelim otelciler ağlamasın dediler. Ruslarda getirdi virüslerini bize satıp gitti. Kaçtanesine canlı şahitlik ettim hastanede. Andersenden masallar. Anlat anlat dur. Kim inanır. Kadir inanır.Hiçbirşey göründüğü gibi değil. Yaşamın karmaşasına dalmış insanımızın ev geçindirmeden düşünmeye vakti bile yok. Kazan parayı sonra faturaları öde kredileri öde(tabi kredi alabilirsen). Hayatda borç hiç bitmez. Hayata atıldığımdan beri borçluyum. Borcum hiç bitmiyor. Borçsuz bir gün nasıldır acaba? Merak etmeye başladım. Çok az kaldı, nasipse bu kapitalis düzenden bir nebze olsun kendimi soyutluyacağım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mesut Eyibil yazdı:

daha belli olmadı sanırım son toplantı olacak sonra belirlenecek, belirlencek de ne çıkarsa çıksın, zaten sene başından veri (-) eksilerde millet, marketten 1 poşet ihtiyaçla çıkıp 200 tl veriyorsun, yağ en son ben alırken 38 fln dı olmuş 55-65 arası 38 e pahalı fln diyodum. üretim olmadığı sürece dahada bi cacık olmaz bizden, ne baştakiler maaşından vazgeçer, ne lüksünden, nede bizler yaşam tarzımızdan, bağımlıysan köleliğe, vergi cenneti olmaya devam...

Zeytin ülkesinde milletimiz zeytinyağı yiyemiyor. Ayçiçek yağına yüklendi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

neyse bu konuda yorum yapmiyim şimdi  iş siyasete dönmesin

pasta yemeye devam çikolatalı karamelli  fruttareli 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mutlu Kanter

TÜİK en alt budur  siz üstüne istediğiniz kıyağı yapabilirsiniz. demiş 😀

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

akü videolarını da böyle izleyip öğrendim diyorsan ciddi yangın riskin var demektir :rofl:

Ali Gök yazdı:

neyse bu konuda yorum yapmiyim şimdi  iş siyasete dönmesin

pasta yemeye devam çikolatalı karamelli  fruttareli 

asgari ücret özel sektöre ait bşe konu. devlet ile işi yok ki, neden siyasi konu olsun?

Ali Darbaz yazdı:

olmuş

ne zaman olmuş bu , fal mı açıyoruz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şu an fiyatı artan ürünler kadar satılmadığı için fiyatı henüz artmamış diğer bir deyişle sıkışmış bir sürü mal var. Asgari ücret artsa da milletin eline iyi para geçse de çözüm olmayacak. Çünkü aynı oranda fiyatlar artmaya devam edecek. Her şeyin fiyatı dolara endeksli ama maaşları malum lira olarak alıyoruz.. Bu arada önceleri hep devlete suç bulurdum ama maalesef vatandaşta da var. Bize hiç “elini taşın altına koy oğlum” diyen olmadı ki, “memur ol kendini kurtar” dendi hep. Kapasitesi olan da olmayan da hep devlete kapağı at mantığıyla yetişti. Halbuki bir şeyler üretmek isteyene o kadar çok hibe varmış ki yeni yeni öğreniyorum hepsini. Gözüm körmüş resmen.

Ayda 1000 lira taksitle faizsiz sıfır traktör alan çiftçiyi, yatırımının yarısından fazlasını devletin ödediği üretimciyi gördüm. Kadın girişimcilere geri ödemesiz hibe.. Bunları bu sene fark ettim. Bu ülke düzelecekse üreteceğiz başka yolu yok. İyi kötü demeden bir “değer” üretip ülkeye para girmesini sağlayacağız. Ya da en azından paranın çıkmasını engelleyeceğiz. Alırken yerli malını tercih edeceğiz. İyi kötü demeden. 1 kişi hiçtir ama 85 milyon büyük bir güçtür..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Ümit Türk yazdı:

var olanlarda bir işe yaramıyor ki ithalden bile pahalı yani ben anlamadım bu işi. 

çünkü hepsinin rantcısı var, ve fazlası yok, tarlada 1 pazarda 5 tl örneğinde olduğu gibi, bizde de fındık var, bize maliyeti astarında pahalıya geliyor, son tüketici ağız burun büktüğü için 400-500kg zor olan fındığı kendimize çerezlik ayırdıktan sonra tüccar a vermek zorunda kalıyoruz, tüccarda ağız burun kıvıran tüketiciye 80-90dan satıyor kavrulmuşunu. kazanan tüccar denetleyen yok, üreticiye adam akıllı bir destek yok. minnacık ülkeler dünyaya mallarını pazarlarken bizim pazar payımız 5 parmağın 5 iniz zor geçiyor. 

Evren Erakçora yazdı:

Zeytin ülkesinde milletimiz zeytinyağı yiyemiyor. Ayçiçek yağına yüklendi.

aynen öyle, daha 7-8 sene öncesine kadar zeytin yağının tadını bilmiyordum inanırmısınız okadar alışmışız ayçiçek yağına işlenmiş sağlıksız yağa. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur yazdı:

akü videolarını da böyle izleyip öğrendim diyorsan ciddi yangın riskin var demektir :rofl:

asgari ücret özel sektöre ait bşe konu. devlet ile işi yok ki, neden siyasi konu olsun?

ne zaman olmuş bu , fal mı açıyoruz?

bizde devlete yorum yapan hükümete yorum yapmış oluyor . olayı insanlar kişiselleştiriyor .

takım tutma fanatikliği ile parti tutma fanatikli eş seviyeye geldi

kendi siyasi partisinin lideri yanlış bişe söylese kendi yanlış olduğunu bilsede doğru diyor

rakip siyasi parti lideri doğru bişey söylese kendide doğru olduğunu bilsede rakip diye yok bu adam yanlış konuşuyor diyor

pislik bir hal aldı

• Beğen 8
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

16 yıllık memurum, Aralık ayı maaşım önlisans mezunu 3356 lira. Çocuk yardımı içinde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Türkiyenin tanımı:  "Ayranı yok içmeye, tahteravanla gider tuvalete(değiştirdim kelimeyi)"  

Aslında daha fakir bir ülkeyiz ama zengin gibi sanıyoruz davranıyoruz. Belki de sorun burda. Asya ülkelerine baktığımızda otomobil sahipliği kolay iş değil, insanlar motorla yaşıyor. Gıda problemi var. Evler mezbelelik. Beslenme barınma giyinme problemleri var. Giyim ikinci el. Şükür edelim demiyorum ama gelirimiz düşük devlet olarak. Yapılması gereken israfın azaltılması, üretime dönük birlik beraberlik (bu tek bir görüş altında birleşmek değil kesinlikle) içinde ilerlemeye bakmalı.

Öncelikle vergi reformu yapılması lazım. Tabi bunun için vergilerin nereye gittiğinin şeffaf ve adil olduğuna halkın da inanması lazım. "Darül Harp" inanışında olanların da artık bi fetva ile "ne diyon olum sen uyan" diye uyandırılması lazım. Ki vergi vermeye başlasınlar.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

Maaşım o rakamdan düşük. Yıl içinde birikim dahi yapabildiğim oluyor. Yıl sonu kazancımı düşünüp harcama yaparsam eller havaya o zaman. Kazandığımız kadar harcamaya alışığız toplum olarak.

Abi senin arabanın mazotuna yetmez, nasıl geçiniyorsun o maaşla?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Gelir adaletinin düzelmesi için emeğe değer vermek lazım. Eğitim seviyesinin üretkenliğin artması lazım. 

Lüzumsuz işlerin (AVM girişinde güvenlik gibi, ispark otopark bekçiliği gibi) ortadan kalkması lazım. O adamlar çorap örse daha yararlı memlekete.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Öncelikle vergi reformu yapılması lazım

aman hocam reform kelimesi artık vergi affı demek. zibilyon TL ler silindi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abi senin arabanın mazotuna yetmez, nasıl geçiniyorsun o maaşla?

Şirket karşılıyor. Ayda bir depo yiyor passat. Eskide kaldı fink atma. Satılık Daire 700bin
  • Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Ortalama beklenti CHP'nin önerisi olan 3 bin 100'ü benimsiyor gibi. Ancak TÜİK'in öneri olarak 2 bin 792 TL verdi. Sonraki toplantıda teklifler belli olacak. Ancak bu pandemi döneminde hükümetin 3 bin 100 lira vereceğini düşünmüyorum. TÜİK, önerisinin üzerinde bir zam veremezler, hele ki bu dönemde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...