İçeriğe Yönlendir

Jant Düzeltme Hakkında

Coşku Mert

Recommended Posts

Coşku Mert

Merhaba arkadaşlar, resimde gorunen jantlari dışında cizikler ve kenarinda uzak tefek siyriklar nedeniyle uygun fiyata aldim. Kenar kaynaklarini ve tesfiyesini, duzletmesini yaptirip lastikciye gittim. Lastigi takip balansa sokunca göbekte egiklik oldugunu, bunlari arkaya takmam gerektiğini soyledi. Gobekteki egriligin duzeltilemedigini de soyledi. Haliyle moralim de bozuldu. Haftasonu boyasini yapip takacaktim oysa ki.

Sizce de göbek düzeltilmesi mümkün degil midir?

Özellikle konuyla ilgili tecrübesi olanlarin fikrini merak ediyorum.

6fbcd7c54f2a6837dcc9dcd98d9073f7.jpg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ustalar daha iyi yönlendirir ama göbekte eğrilik dedikleri gibi sıfır şekilde düzelmez. Sadece ciddi olmayan bozuklukları tornada düzeltiyorlar, ondada bijon ölçülerinde bile değişiklik olabiliyor duruma göre.

Yamuk olan jantı arkaya öne hiçbir yere takmayın. Araç 4 teker üzerinde gibiyor, her türlü dengesi bozuk bir şekilde yürüyecek. Zaten porya ve bilya yamukluk nedeniyle iflas eder zaman içinde. O zamanda daha ciddi masraf çıkar ki riski de cabası.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

gozle gorulecek bi yamukluk da yok nasil düzelmez aklim almiyor, ya da almak istemiyor :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

aldigim yer genel olarak hasarli demisti, ben de bunu bilerek aldim. ucu acik yani ne diyebilirim ki

Aldığın yer sana bunu söylemediyse geri vermeye çalış..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Coşku Mert yazdı:

gozle gorulecek bi yamukluk da yok nasil düzelmez aklim almiyor, ya da almak istemiyor :(

poryaya bağlar gibi torna cihazına göbekten bağladık diyelim, diüeltmek için baskı yapılacak olan yer çember, çember de göbekten daha zayıf, yani çember yamulur göbek aynı kalır.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

abi cok mantıklı bi aciklama ama niyeyse hic hosuma gitmedi [emoji2]

poryaya bağlar gibi torna cihazına göbekten bağladık diyelim, diüeltmek için baskı yapılacak olan yer çember, çember de göbekten daha zayıf, yani çember yamulur göbek aynı kalır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yazarken elim gitmedi ama maalesef. alevli göbek ısıtmalı çektirmeli yapan olabilir ama o zaman da malzeme kırılgan hale geçiyor

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

bi kac tornaciya sorucam bakalim duruma göre hareket ederim artık, teşekkürler

yazarken elim gitmedi ama maalesef. alevli göbek ısıtmalı çektirmeli yapan olabilir ama o zaman da malzeme kırılgan hale geçiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Coşku Mert yazdı:

esenyurt fatih sanayide bi kac yer var bildigim. onlara sorucam

Farklı bir yerde tekrar ayara sokup denemekte fayda olabilir.

Mesela, lastikçide değil de, rot-balans ayarı yapılan güvenilir bir yerde.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

evet o şekilde hareket etmek daha sağlıklı olacak

Farklı bir yerde tekrar ayara sokup denemekte fayda olabilir.
Mesela, lastikçide değil de, rot-balans ayarı yapılan güvenilir bir yerde.
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

yalnızca jant tamir üzerine çalışan bi yer bulup teslim ettim. usta kolayca duzeltiriz "sıfır gibi çıkar merak etme" dedi bakalim merakla bekliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

jantlarin poryaya temas ettigi yuzeylerde egrilik varmis. yuzeyi duzlediler. problemi bu şekilde giderdiler. neyse ki ısıtıp janti egip bukmeden düzeltildi 181f8cbde1973cb9683c7599a49ffbd2.jpg62574af21173946e1c04fc8eb86edb03.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Düzelir.. daha önce yaptırmıştım.. 

Tornacıya yaptırmıştım ben. Ancak her tornacı yapmıyor.. Falanca tornacıya git deniyor sanayide. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Coşku Mert yazdı:

jantlarin poryaya temas ettigi yuzeylerde egrilik varmis. yuzeyi duzlediler. problemi bu şekilde giderdiler. neyse ki ısıtıp janti egip bukmeden düzeltildi 

Hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Mondeo varken jantın biri böyleydi. Sanayiyi bilen motor ustası bacanak, bunu yapan tek yer var deyip aracı almıştı ve tertemiz teslim etmişti. Isıtmadan düzeltmişti.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

duzelmez diyen lastikci ve burdaki olumsuz yorumlari okuyunca umutsuzdum aslinda. sordugum bi kac yer cok rahat duzeltiriz gibi basite indirgeyerek konusunca boşuna evham yapmisim dedim. dogru yeri bulmak onemliymis. sirf jant duzletme isi yapan yerlere sormak lazımmış

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Behlül Baş

Konu kirliliği olmasın diye yeni konu açmadım buraya yazayım dedim

Aracımdaki 4 janttan 3ü yamukmuş. Son zamanlarda ben de ciddi anlamda hisseder oldum giderken sanki arabada bir "atlama zıplama" söz konusu.

Şimdi jantları düzelttirmek istiyorum ama kafamda soru işaretleri var. Bir iki rot balanscıya lastikçiye sordum adamlar kendi jant düzeltme makinalarında önce ısıtıp sonra makinada piston yardımıyla çektirerek düzelttiklerini söylüyorlar. Doğrusu bu şekilde midir? 

Isıtmak yeteri düzeyde olduktan sonra jantın mukavemetine zarar verme ihtimali var mı? Isıtmadan düzeltme yapılabiliyor mu? Bir iki yer abi küçük de olsa ısıtırken çatlama riski var dedi çatlarsa kaynak yapılır falan dedi. Biri de yok abi çatlamasına imkan yok dedi. 

Hoş benim her türlü bu jantların icabına bakmam lazım :biggrin:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yamuğun yerine bağlı, ısıtma dediği de pürmüz sıcaklığında ısıtma, o yüzden birşey olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

İki kere alaşım jant düzeltirdim. Jantın iç kenarı yaklaşık 0,5 cm merkeze doğru eğilmişti, ısıtılmadan presle düzeltildi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...