İçeriğe Yönlendir

Yeşil Kart (Greencard)

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba. 

Bundan 13 yıl önce, green kart Amerika vizesi için başvurmuştum. 

3 sene önce ise eşim hamile iken aradılar. 

"yeşil kart başvurunuz onaylandı" şeklinde. Bende teşekur edip istemediğimi ilettim. 

Sorum şu, birileri yada birisi beni dolandırmayamı çalıştı. 

Yada Amerikada brokrasi 10 yıldamı ilerliyor. 

:D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

onun yanıtı mektupla gelir. Onaylandı diye arayanlar aracı başvuru dolduran şirketler. Doldurmaya devam et. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

onun yanıtı mektupla gelir. Onaylandı diye arayanlar aracı başvuru dolduran şirketler. Doldurmaya devam et. 

Abi bu yaştan sonra zor. Düzeni kurdum ben. Rahata erdim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Greencard için seni kimse aramaz. Resmi sitelerinden başvuru sırasında verilen numara ile bakabilirsin sadece.

Ben de 3 senedir başvuruyorum. Geçen sene pasaport şartı getirdiler. Çıkmasını çok isterim. Bir yandan da Almanya için uğraşıyorum bir süredir. Dil kursu vs. Bakalım hangisi olacak.

Yorum bağlantısı
Ozkan çoban
Ali Darbaz yazdı:

Abi bu yaştan sonra zor. Düzeni kurdum ben. Rahata erdim. 

Olsun abi yeni cruze alır binersin :))

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Mehmet Pınar yazdı:

Greencard için seni kimse aramaz. Resmi sitelerinden başvuru sırasında verilen numara ile bakabilirsin sadece.

Ben de 3 senedir başvuruyorum. Geçen sene pasaport şartı getirdiler. Çıkmasını çok isterim. Bir yandan da Almanya için uğraşıyorum bir süredir. Dil kursu vs. Bakalım hangisi olacak.

Ankara antlaşması ile İngiltereyede çok giden oldu. Kısmen daha kolay olduğu söyleniyor. Bu ay sonmuş baya başvuru yapan var. Degerlendirebilirsiniz uyuyorsa tabi şartlar.

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

bende işin içindeyim uzun zamandır, öncelikle şunu belirteyim, bu başvuru az ingilizcesi olan için bile çok kolay ve ücretsiz bir başvurudur. hersene Kasım başında başlayıp 1 ay süre ile https://dvprogram.state.gov/ burdan başvuru yapılır, Mayıs ayında, söylendiğine göre bilgisayar tarafından rastgele çekiliş yapılır, kart çıkan kişi aynı siteden ilk başvuru sırasında verilen numara ile kontrol eder, eğer çıkmışsa ds260 formu denen bir form doldurularak ve belirli miktarlar gösterilerek amerikada yaşama ve çalışma hakkı veriliyor, normal vatandaştan tek farkı seçime katılamıyorsun die biliyorum başka bir farkı yok. bu işi yapan danışmanlık firmaları genellikle cüzzi bir miktar ile yerinize başvuru alıyorlar, çıkarsada size bilgi veriyorlar. işini düzgün yapan firmalar olmasına rağmen düzgün yapmayan dolandıran firmalarda bir hayli çok. 

ingiltere olayı ise zamanında AB ile yapılan anlaşma gereği AB ülkelerine Türk girişimcilerin iş kurmasını kolaylaştıran adını Ankara'da imzalandığı için Ankara anlaşması olarak alan vize türüdür. İngiltere haricinde diğer Ab ülkeri çok fazla bahane sürerek genelde red vermesi ile bilindiği ve İngilterenin kısmen daha kolay verdiği için ülkeden çıkış yolu arayan kişiler için az bir maliyetle bu vizeye başvuru yapabiliyor. 31 aralık itibari ile ingiltere AB 'den çıkacağı için ve en kolay vizeyi ingiltere verdiği için başvurular patlamış durumda hatta konsolosluktan vize randevusu bile bulunmuyor.

bu sene uzun zamandır yaptığım gibi greencard a başvurdum 5-6 senedir başvuruyorum zaten ama çıkmıyor, bazılarına ilk başvurda çıkıyor nasıl oluyorsa.

ingiltere içinde başvur yaptım evrakları hazırlıyorum bakalım, ingiltere olayına pek sıcak bakmıyorum ama greencard çıkmazsa olurda ingiltere vizesi onaylanırsa bi şansımı denemek istiyorum.

sorusu olan varsa yardımcı olurum :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

abd de tam senin ülken. 300 dolara araba al heryerini sök incele çöpe at 1 tane daha al

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben torpağımdan başka yerdede yaşarım ama kör topal yaşarım. Elime çok fırsat geçti ama hiçbirini değerlendirmedim bile. İsveç yollarıma gün bile döktü. Yabancı dil konuşmak beynimi yoruyor. İngiltereye patronum götürecekti 20li yaşlarımdayken, ama işlerim terse gelince gidemedim. 6 ay yaşasam dilimi geliştirmede bana çok faydası olurdu. İngiltereye gidemediğimin pişmanlığı var.Amerika asla kataaa gitmeyeceğim biryer. ALLAH bana nasip etmesin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

abd de tam senin ülken. 300 dolara araba al heryerini sök incele çöpe at 1 tane daha al

Ali düzenim okadar güzel kurdumki, artık bu tip şeylere heves etmiyorum. Ama kızım gitmek isterse yollarım. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yeşil kart çıktıda gitmedim dersin ortamlarda kim bilecek :) 

onu email ile filan bildirirler, aramazlar. iyiki muhattap olmamışsın.

eskiden bir eleman vardı, buna greenkart çıktı gitmedi, sonra bir daha başvurdu yine çıktı bu kadar israra dayanamayıp oraya yerleşmişti. bizim hanım her sene dolduruyor piyango gibi. hala buradayız... piyango olduğuna inanasım gelmiyor nedense  hele iki kere üst üste çıkan birisini görünce.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Gök yazdı:

Yeni bir chrisfix doğacak desene :D

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz yazdı:

Yeni bir chrisfix doğacak desene :D

amerikalılara hypermilden flan bahsetse acaba kızılderili bu diye kafa tasına ödül flan koyarlarmı ki :D 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Gurbetlik zor, insan elbet yaşar ama hep eksik yaşar... 

Kayınvalide 78 BG göçmeni yıllarca vatandaşlık alması için ikna etmeye çalıştım, 2 sene önce başvurusunu yaptı oturma aldı, önümüzdeki sene vatandaşlık alacak, direk hanım ve çocukda vatandaş olacak... Yıllarca ikna olmamasının sebebi '' Biz oradan zulümden kaçıp geldik, tekrar onlaramı yalvarıcaz bizi almaları için'' derdi... Fakat gidişatın her geçen gün iyi olmadığını gördüğünde kabul etti... Naim Süleymanoğlu'nun filmini izlerseniz o dönemlerde neler yaşanmış birazda olsa bilgi sahibi olursunuz... 

Hanımın dedesi de Romanya doğumlu şimdi onun evraklarını toparladım Romanya vatandaşlığı için başvuru yapıcam ama damatları almıyorlar neyse ondan da hanım ve çocuk yararlanır artık... BG vatandaşı olana kadar bende vize ile idare ederim artık... :)

İşin kötü tarafı hepimiz bir şekilde gitmeye çalışıyoruz bu topraklardan, fakat bunun suçlusu biz değiliz... Doğum kontrolü kim çıkardıysa o suçlu... Akıllılar üremeyi kontrol altına aldı, diğerleri ha bire üreyip bizleri yönetti... 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yeşil olmasın, pembe kart çıksın ben ona bile razıyım... ayol.

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

en ufak motorları 2.4lt? benzini oluk gibi yakan V8 leri görünce fenalaşır yahu?

Ali Darbaz yazdı:

Ali düzenim okadar güzel kurdumki, artık bu tip şeylere heves etmiyorum. Ama kızım gitmek isterse yollarım. 

holey 4 barel çift karbütatör ile musluk gibi banzin akar motora

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Mesut Eyibil yazdı:

bende işin içindeyim uzun zamandır, öncelikle şunu belirteyim, bu başvuru az ingilizcesi olan için bile çok kolay ve ücretsiz bir başvurudur. hersene Kasım başında başlayıp 1 ay süre ile https://dvprogram.state.gov/ burdan başvuru yapılır, Mayıs ayında, söylendiğine göre bilgisayar tarafından rastgele çekiliş yapılır, kart çıkan kişi aynı siteden ilk başvuru sırasında verilen numara ile kontrol eder, eğer çıkmışsa ds260 formu denen bir form doldurularak ve belirli miktarlar gösterilerek amerikada yaşama ve çalışma hakkı veriliyor, normal vatandaştan tek farkı seçime katılamıyorsun die biliyorum başka bir farkı yok. bu işi yapan danışmanlık firmaları genellikle cüzzi bir miktar ile yerinize başvuru alıyorlar, çıkarsada size bilgi veriyorlar. işini düzgün yapan firmalar olmasına rağmen düzgün yapmayan dolandıran firmalarda bir hayli çok. 

ingiltere olayı ise zamanında AB ile yapılan anlaşma gereği AB ülkelerine Türk girişimcilerin iş kurmasını kolaylaştıran adını Ankara'da imzalandığı için Ankara anlaşması olarak alan vize türüdür. İngiltere haricinde diğer Ab ülkeri çok fazla bahane sürerek genelde red vermesi ile bilindiği ve İngilterenin kısmen daha kolay verdiği için ülkeden çıkış yolu arayan kişiler için az bir maliyetle bu vizeye başvuru yapabiliyor. 31 aralık itibari ile ingiltere AB 'den çıkacağı için ve en kolay vizeyi ingiltere verdiği için başvurular patlamış durumda hatta konsolosluktan vize randevusu bile bulunmuyor.

bu sene uzun zamandır yaptığım gibi greencard a başvurdum 5-6 senedir başvuruyorum zaten ama çıkmıyor, bazılarına ilk başvurda çıkıyor nasıl oluyorsa.

ingiltere içinde başvur yaptım evrakları hazırlıyorum bakalım, ingiltere olayına pek sıcak bakmıyorum ama greencard çıkmazsa olurda ingiltere vizesi onaylanırsa bi şansımı denemek istiyorum.

sorusu olan varsa yardımcı olurum :) 

Sağlıkçı olarak gitmek istiyoruz biz Almanyaya. 3 aydır dil kursuna gidiyoruz. Ancak A2 seviyesine gelebildik. Şartları en az B1, ama çalışmaya başlayınca b2 istiyorlar. İngiltereyi hiç araştırmadım. Acaba şansımız nedir. Bi bakalım.Şu an yeşil pasaportumuz var. Avantajı olur mu?Ya da mesleğimizin?

Sadece iş kuranlar için mi geçerli?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Biraz bakındım da, temizlikçi bile gidebiliyor ama bizim için zor sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

öyle kolay değil hayat.

Ben bugüne kadar başvursam alırdım ancak artık bir saatten sonra orası da baymaya başladı. Geçen sene gittiğimde iyice düşündüm. Yok canım istemedi. Umarım ülkemiz yakın zamanda hem ekonomik hem siyasi hem sosyal toparlar da artık bu muhabbetleri yapmak zorunda kalmayız.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Salman
Sağlıkçı olarak gitmek istiyoruz biz Almanyaya. 3 aydır dil kursuna gidiyoruz. Ancak A2 seviyesine gelebildik. Şartları en az B1, ama çalışmaya başlayınca b2 istiyorlar. İngiltereyi hiç araştırmadım. Acaba şansımız nedir. Bi bakalım.Şu an yeşil pasaportumuz var. Avantajı olur mu?Ya da mesleğimizin?
Fransa sağlıkçılar için kolaylaştırmış vatandaşlığı.Hızlı şekilde tamamlıyorlarmış işlemleri. 60 küsur kişiyi almışlar 800 kişininde işlemleri devam ediyormuş.Türkiyeden kaç kişi var bilmyorum ama çoğu Fransızca bilen Kuzey Afrika ülkelerindendir herhalde.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar
Abdurrahman Salman yazdı:
Mehmet Pınar yazdı:

Fransa sağlıkçılar için kolaylaştırmış vatandaşlığı.Hızlı şekilde tamamlıyorlarmış işlemleri. 60 küsur kişiyi almışlar 800 kişininde işlemleri devam ediyormuş.Türkiyeden kaç kişi var bilmyorum ama çoğu Fransızca bilen Kuzey Afrika ülkelerindendir herhalde.

Dil bilmeden imkansıza yakın denklik almak. Başka meslek gruplarında A2 seviye yeterli ama sağlık alanında minimum B2 hatta C1 isteniyor. B1 ile denklik işlemlerini başlatıp B2 yi Almanya’da alacağım.

Şimdilik planlar bu yönde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Şahsen bana da yurt dışı cazip gelmiyor. Yani ülkeme ve ülkemin çocuklarına faydam dokunacaksa neden gidip başka başka insanlarla uğraşayım. Hem de çoğu Türk ve Türkiye düşmanı. Dinimi, dilimi, milletimi rahatça yaşayamayacaksam sıkılırım herhalde. Pek tabii düşünceler farklı olabilir. Siyasi iklim ve iş gücü insanı bu kararlara sürükleyebilir saygı duyuyorum. Abim 3 ay Amerika da kaldı. İngilizce öğretmeni. Kalma şansı da vardı ancak koşa koşa geri geldi. Her insan için farklı durum tabii..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tayfun Aydın yazdı:

..Hem de çoğu Türk ve Türkiye düşmanı. Dinimi, dilimi, milletimi rahatça yaşayamayacaksam sıkılırım herhalde. ..

Bu düşmanlık olayı doğru değil. Hele Amerika'da bir düşmanlık yok bilakis saygı duyarlar. Yahudilerin de arası iyidir. Belki Ermeniler sıkıntı yapar ama mesela benim kıbrıslı rum arkadaşım vardı çinliler ödev paylaşmazken biz onunla ne oldu bitti derste paslaşırdık.

Din dil millet dediğimiz şey zaten burada doğduğumuz için öyle oluşmuş. Orada da aynı değerleri yaşayabilirsin belki daha da rahat.

Amerikanın adaleti, özgürlüğü, kuralları ve çevreye saygısı, insana saygısı cezbeder beni hep. Kurallar oturmuştur senin için vardır.

Bugün gebze vergi dairesinde kapıcının vergi işi için gittim. Yemediğim azar kalmadı memurlardan. Ve hiçbirşey söylemiyorlar..Bekleyince parsel parsel söylüyorlar. Sürekli dolandırıcıymışım gibi davranıyorlar. Amerikada bu olmaz. olamaz. 9 yıl yaşadım. Yabancı olarak polisi mahkemeye verdim kazandım. 

Şair demiş ya "öz vatanında parya"

Biz öyleyiz. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Mehmet Göktürk yazdı:

Bence eziklik psikolojisi.. Dikkat ediyorum bu tür insanlar eline bir yetki geçirince bütün küçük dağları ben yarattım havasına bürünüyorlar. Belki titrinizi söylediniz ya da söylemediniz ama şuna da şahit oldum, eğitim/mevki olarak kendindn yüksek birini görünce daha da çirkinleşebiliyor tavırları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...