İçeriğe Yönlendir

Arka Akson Burcu ya da Kol Burcu Değişimi

Mustafa Yanar

Recommended Posts

Mustafa Yanar

Değerli forumdaşlar otomobilimle çukur ve kasislerden geçerken çok sert vurma sesi gelmesi ve balansın düzgün olmasına rağmen 105 120 arası direksiyonda titreme oluyordu, daha önceden de balans düzelmeyince usta araç üzerinde balans yapmaya çalkşırken sağ arka tekere balans yapmak için diğerlerine göre daha fazla  uğraşmıştı, ben de rot balansçının arka taraftan kaynaklanıyor bu titreme demesi üzerine arka akstaki burçlara ve salıncaklara yoğunlaştım, sürekli gittiğim ford servisindeki her zaman ustama durumu anlattım, beraber teste çıktık, herhangi bir ses veya vurma olmayınca lifte kaldırdık ve sağ arka salıncak burcunun kauçuğunun tamamen kopmuş olduğunu gördük, sonra parça araştırmalarımda mks 86tl, kraftvoll 126, lemförder 220tl fiyatlara buldum. Ben de kraftvoll marka aldım ve bugün taktırdım. Aracımda direksiyon titremesi belirgin şekilde düzeldi. Belki işine yarayan olur, araştırmalarımda bu parçanın yurtdışında çokça satoldığını gördüm "trailing arm bush" olarak geçiyor 

https://www.ebay.com/itm/FOR-FORD-MONDEO-MK4-S-MAX-GALAXY-REAR-TRAILING-ARM-SUSPENSION-LOWER-BUSHES-KIT-/151190462528?_trksid=p2349624.m46890.l49292

Ben n11 den aldım parçayı, araç üzerindensökmek kolay, takmak için bir aparat var ama serviste olmadığı için arka kol salıncak sökülüp tornacıda bastırıldı, sonrasında rot ayarına bakıldı, çok az bozulma vardı o da düzeltildi. 

C8h9j9.jpg

eXAvRc.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Yanar
Mustafa Ortataş yazdı:

balans kesildimi araçta

Balans kesilmedi maalesef, çok fazla balans yok, arada oluyor, bu burçları arka sağ taraftan gelen ses üzerine değiştirdim, özellikle çukura girince sert bir tak sesi geliyordu ara sıra, şimdi kesildi, sağ arka burç kauçuğu parçalanmıştı tamanen, değişince hem ses kesildi, hem de yaylanma azaldı, önce beşik gibi sallanıyordu araç. Şimdi daha stabil, şu fren disklerini değiştireceğim balans için, o zaman da düzelmezse akslara el atacağım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Arka jantlarda yamuk olmasın. O da yapıyor

İki ayrı ustaya balans yaptırdım, özellikle de sordum jantları, elimde yedek olarak1 takım orjinal birebir aynı janttan var. Ama jantlarda sorun yok dediler. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

3 kere balans gördü. Jant değiştim düzeldi. Deneyin varsa derim

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Mustafa Tüfekçi yazdı:

3 kere balans gördü. Jant değiştim düzeldi. Deneyin varsa derim

Tamam, en ucuzu bu, ilk önce bunu deneyeyim, rot balansçılar disklerden kaynaklandığını söyleyince ona odaklandım, şu arka jantları bir değiştireyim ben, 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...