İçeriğe Yönlendir

Web Sitesi İçin Renk Seçimi

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu

İnternetten ürün satmak için e-ticaret paketi aldım. Mevcut işimle birlikte bunu da yürüteceğim.

Sonucunun ne çıkacağını merak edip aracı firma kullanmadan Türk patente müracat ettim ve marka tescilim onaylandı.

Bunu beklemiyordum aslında, çünkü aynı markaya başkasıda müracat etmişti.

Marka tescili onaylanınca işi biraz daha ciddiye almam gerektiğini düşünüyorum.

O nedenle web sitesinde kullanacağım renklere karar veremiyorum. Web site ismi ve yapacağım işi şimdilik söylemeyeyim.

Ürünlerin kutuları genel olarak; beyaz-turuncu, beyaz-mavi, lacivert-kırmızı, sarı-lacivert, beyaz-yeşil, turucu-siyah, sarı-kırmızı renklerinde.

Benim ise web sitesi için 2 renk, logo için 1 renk seçme hakkım var. Logo renginin web site renklerinden biri olması gerekiyor.

Şu an logo mavi renk, web sitesi ise mavi turuncu.

Turuncu renk internetteki meşhur web sitelerinde çok kullanılıyor. Koçtaş migros turuncu kullanıyor.

Kopya iş seven web siteleri de turuncuyu çok kullanıyor.

Fikir üretememiş, araştırmamış, sallamasyon iş yapmış olmak istemeğim için turuncuyu istemiyorum.

Aslında ana rengi koyu renk kullanmak istiyorum (siyah veya çok koyu yeşil) ama müşterinin alışılmadık rekli web sitesinden hemen çıkar mı onu da bilemiyorum.

Veya kafama göre yapayım, müşteri renge bakmaz istediği ürünü istediği fiyata bulursa alır mı onu da bilemiyorum.

Değişik renk yaparsam müşterinin hoşuna gider aklında kalır, ileride tekrar bu siteye girerse aaa evet ben burayı arıyorum oh buldum der mi onu da bilemiyorum.

Ne dersiniz, ne önerirsiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Konuyu açarken site dışarı attı, tekrar açınca başlık bozulmuş.

Başlık ''Web Sitesi İçin Renk Seçimi'' olacaktı.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Web sitesi renkleri konusunda bir araştırma okuduğumu hatırlıyorum. Koyu renk sitelerde insanların fazla zaman geçirmediklerim ve özellikle enerjisi yüksek pastel renklerde kendilerimş daha iyi hissettikleri yazıyordu. Bu işi profesyonel yapacaksanız bir ajansta kurumsal kimlik çalışması yaptırın, orjinal şeyler çıkacaktır. (Bu işi freelance yapanlar da var) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Uzmanlık alanım arayüz. (her ne kadar son dönemde yapay zeka cart curt olsa da)

Bu konuda satacağınız ürün önemlidir. 4 renkten fazla kullanılmaz. Bazı renklerin anlamları vardır. Sattığınız ürünün anlamı ile özdeşleşebilir. Mesela bal satıyorsan sarı olacak vs. 

Kullanacağınız renkler olabildiğince pastel olacak. Lacivert resmiyet, turuncu güven denir ama çok da iplememek lazım. Kullandığınız "dil" çok önemlidir. Dile çok dikkat edin. Resimlerde aspect ratio bozuk olmasın. Çözünürlük ekranda hangi boyda çıkacaksa o olsun. Temel hatalar çok olumsuz etkiler müşteriyi. Klasik tutmuş tasarımları taklit etmekte sakınca yoktur. Sattığınız ürün özel olacak ve siteye giren kişi güvenecek. Dolayısı ile tutarlı olacak hep  kendi içinde site. Orası öyle burası böyle olmayacak. Renkli fontlar bold vs kullanıp sahibinden-com serdar bey ilanlarına benzetmeyeceksiniz.

Kısaca bunlar. Site olunca haber edersiniz görüş bildiririm.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Resimlerde aspect ratio bozuk olmasın.

internete vergi dairesine de biri şunu öğretse

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

internete vergi dairesine de biri şunu öğretse

Kızılcık sopasıyla girmek lazım onlara.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nihat Palolu

Renk işini iyi kötü halletim. Üzerinden tekrar geçilecek ama şimdilik iyi oldu gibi. Lacivert, açık mavi ve belli yerlerde sarı kullanıldı. Sitede dolaşırken gözbebekleri büyütüp küçülten birşey oldu.

Konuyu kapatabilirsiniz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...