İçeriğe Yönlendir

Karavanda Akü ve Panel seçimi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Buzdolaplı, banyolu, fırınlı büyük bi karavanda kış yolculuklarında güneş veriminin düşeceğini varsayarak en az 5 tane 200ah akü olmalı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kışın zaten panel manel hikaye, yazın bile gölgede hikaye. avutma şeysi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

kışın zaten panel manel hikaye, yazın bile gölgede hikaye. avutma şeysi

Adam çok güzel anlatmış. 100 amperlik agm bir gecede %50 düşüyormuş. 

07:00 dan sonrasını izle

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

Şu adaptörü çalıştırsa kaç saat idare eder. 

Orijinal Dell 19.5v 3.34a 65w Notebook

100Ah lik 12V akü 1200 Wh yapar, 65 W cihaz 20 saate yakın çalışır kayıp lar falan da var tabi.

Güç=V*I, kapasite = güç*saat kabaca

Ali Darbaz yazdı:

100Ah lik 12V akü 1200 Wh yapar, 65 W cihaz 20 saate yakın çalışır kayıp lar falan da var tabi.

Ali Darbaz yazdı:

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Fiat Ducato , karavan için en çok tercih edilen araçlardan biri. Üzerinde 160 amperlik Alternatörü var. Bu ingiliz abimiz 100 amperlik 2 adet lityum batarya ve 2 adet Normal aküden oluşan batarya grubunu alternatör ile şarj etme denemesi yapmış. Ülkemizde en çok kullanılan Ducato için harika bir referans olduğunu düşündüğüm için paylaşıyorum. 

Önce aküleri rölantide şarj ediyor, Alternatörün nasıl ısındığını bize gösteriyor. Bunu yaparken oldukca detaylı çalışıyor. Aracın ürettiği amperi, motor devrine göre oluşan artışı, alternatördeki ısınmayı görebiliyoruz. Ayrıca Motor aküsü ile Yaşam aküsü arasındaki elektrik transferinin kaç amperle olduğunuda bize ölçerek gösteriyor. 

Fiat Ducato düşünen arkadaşlar için bulunmaz kaynak. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Karavancilik herkese gore birsey degil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sami Demirpaz yazdı:

Karavancilik herkese gore birsey degil. 

Ben minimalist insanım, karavan benim için biçilmiş kaftan . 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Başlığa baksana , Akü ve Solar.. Ben bir konu açtığımı hatırlaıyorum bile . İçine giriyorsun benim ducatoda alternatör şarjı nasıl yapılırı sormuşum. İçerik ve başlık alakası başka. 

Abi ozaman moderatörlere rica et konunun başlığını uygun şekilde değişsinler, ben Mehmet abiye yada diğer yetkili kişilere konuyu kapatırmısınız diyorum 2 dakika sonra kapanıyor, kimsenin isteği geri çevrilmez burda. İki tane konuda aynı şey konuşuluyorsa ikisi birleştirilmeli, demekki alt yapı çok fazla veri olduğunda problem yaşıyor yada başka sebepler vardır. 

Hepsinden önemlisi, biz burada üyeyiz, yönetimin bi kararı varsa uymak zorundayız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Daha evvel karavana bu kadar para verilir mi,  Yada aadece gezmek icin baska bir arac alinir mi diyordunuz. 

Karavan minimalist yasam dogru ama ucuza tatil veya ucuza gezme de degil. Bir cok sey aksine karavan ekipmani olunca daha pahali. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sami Demirpaz yazdı:

Daha evvel karavana bu kadar para verilir mi,  Yada aadece gezmek icin baska bir arac alinir mi diyordunuz. 

Karavan minimalist yasam dogru ama ucuza tatil veya ucuza gezme de degil. Bir cok sey aksine karavan ekipmani olunca daha pahali. 

Tamam işte 50 bin tl bütce ile karavan yapacaz. Sizlerin telafuz ettiği miktarları düşünmüyoruz. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ayrica karavanda enerji konusu cok uzun uzadiya bir konu. Cevremde bir ton karavanci var son 1 yildir ve cogu enerji konusunda birseylerden sikayetci. 

Bir baska mesajinizi da hatirliyorum, esim tatilde yemekle bulasikla ugrasmasim hominigirtlak yiyelim diyordunuz. 

50 bine bos kabuk ducato var mi kalanini saymiyorum bile. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Tamam işte 50 bin tl bütce ile karavan yapacaz. Sizlerin telafuz ettiği miktarları düşünmüyoruz. 

Ford minibüs ile başla. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Ford minibüs ile başla. 

Abi yaz karavanı düşünüyorum. İçine döşşek serip yatacaz,  Arabanın kendi kliması ve ısıtmasını kullanıcaz.  50000 tl yeterde artar gibi geliyor bana.  Sonraki hedef 35 feet yat. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Abi yaz karavanı düşünüyorum. İçine döşşek serip yatacaz,  Arabanın kendi kliması ve ısıtmasını kullanıcaz.  50000 tl yeterde artar gibi geliyor bana.  Sonraki hedef 35 feet yat. 

Arabanın kendi ısıtmasını kullanacam diyen bi hanzo ekibi oğlanla kamptayken gece saat 3 te gelip yanımıza parkettiler biz çadırdayız. Sabaha kadar gırgırgır uyuyamadık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Al sana mutfak ocağı. Bundan güzel mutfak düşünemiyorum. 

1d5493e4_c13a_4b50_9463_ad56fb84800b__oc

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Arabanın kendi ısıtmasını kullanacam diyen bi hanzo ekibi oğlanla kamptayken gece saat 3 te gelip yanımıza parkettiler biz çadırdayız. Sabaha kadar gırgırgır uyuyamadık.

Abi, Yaz için düşüüyoruz, kışın dağda bayırda ne işimiz var. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu 

Ali Darbaz yazdı:

Al sana mutfak ocağı. Bundan güzel mutfak düşünemiyorum. 

1d5493e4_c13a_4b50_9463_ad56fb84800b__oc

Bu iyi değil. ağırlık boğaza biniyor. kafa ayaklı olsun. tüpe otursun. 

Ali Darbaz yazdı:

Abi, Yaz için düşüüyoruz, kışın dağda bayırda ne işimiz var. 

ısıtma dedin. zaten biz de yaz mevsimindeydik ama geceydi haliyle.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Bu 

Bu iyi değil. ağırlık boğaza biniyor. kafa ayaklı olsun. tüpe otursun. 

Bunumu diyon abi :D

8824613765170_1592845082930.jpg

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Bir de webastoyu susturucusuz kullananlar var, F16 gibi ses yapiyorlar sabaha kadar. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Nereye gittiği göre değişir. Rize ikizderede ağustos ayında kuzina soba sönmez evde. Dağ bayır orman gezeceğim diyorsan gece soğuk oluyor mevsime aldanma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Senin karava küçük olacak. Odun ile olmaz. Ama istersen tüplü webasto imal edebilirsin. duman dışarı sıcak hava içeri. mutfak tüpü üzerine oturtulan kutu. tabi sen içerde uyurken dışarda tüpü biri alıp götürmemeli.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Senin karava küçük olacak. Odun ile olmaz. Ama istersen tüplü webasto imal edebilirsin. duman dışarı sıcak hava içeri. mutfak tüpü üzerine oturtulan kutu. tabi sen içerde uyurken dışarda tüpü biri alıp götürmemeli.

Mehmet abi, Cadır içinde yatınca içinde üşümeden uyuyabiliyorsunuz. Peki Çadır yerine Van karoserinin içinde yatınca neden üşüyoruz. Kar altında çadır içinde uyumakda sıkıntı yok. Ama araba kasasında uyumak neden sorun oluyor. Webastoya çokmu gerek var. Cadırda nasıl uyuyorsak vanın kasasındanda öyle uyusak olmaz mı. Uyku tulumunda uyusak yetmezmi.   

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Mehmet abi, Cadır içinde yatınca içinde üşümeden uyuyabiliyorsunuz. Peki Çadır yerine Van karoserinin içinde yatınca neden üşüyoruz. Kar altında çadır içinde uyumakda sıkıntı yok. Ama araba kasasında uyumak neden sorun oluyor. Webastoya çokmu gerek var. Cadırda nasıl uyuyorsak vanın kasasındanda öyle uyusak olmaz mı. Uyku tulumunda uyusak yetmezmi.   

Yeter ama işte onu istemeyeceksin. tulumda yatmayacaksın.

Araba kasam olmadı. Olsa keşke deneyebilsek. Var bi tane ilgilendiğim ama rıfkıyı sana yahut bir başka arkadaşa satmam gerekir. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Yeter ama işte onu istemeyeceksin. tulumda yatmayacaksın.

Araba kasam olmadı. Olsa keşke deneyebilsek. Var bi tane ilgilendiğim ama rıfkıyı sana yahut bir başka arkadaşa satmam gerekir. 

Abi, Atlantiği 52 günde geçen Alman, elektrik sistemi çökünce Scapa Flow açıklarından geçerken tüm yolu Tulumda bitirdi. Hiç hasta olmadı. Küzey kutup noktasına okadar yakından gecipde hasta olmadan bitirebiliyorsak, tulum bayağı verimli bir icat. 

Verimlilik önemli. tulumun elektrik ve yakıt verimliliğini artıracağı kesin. Webasto aldın, almanla bitmiyor iş. Onunda yaktığı elektrik ve yakıt var. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...