İçeriğe Yönlendir

Karavanda Akü ve Panel seçimi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Abi, Atlantiği 52 günde geçen Alman, elektrik sistemi çökünce Scapa Flow açıklarından geçerken tüm yolu Tulumda bitirdi. Hiç hasta olmadı. Küzey kutup noktasına okadar yakından gecipde hasta olmadan bitirebiliyorsak, tulum bayağı verimli bir icat. 

Verimlilik önemli. tulumun elektrik ve yakıt verimliliğini artıracağı kesin. Webasto aldın, almanla bitmiyor iş. Onunda yaktığı elektrik ve yakıt var. 

rıfkıyı verelim sana en ücra köşede kamp yapabilirsin. içinde 2 kişi yatabiliyor. 

2 de üstüne çadır 4

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

Çadırda yatarken güzelce ısınırsın tulum içinde vücudun sıcaktır ama burnunun ucu donar
Tulumdan çıkınca da toton donar ateş yakana kadar

Olaylara basit yaklaşıyorsun ama temel mantık hataların var

Hem karavan olacak hem ucuz olacak öyle birşey yok
Yerinde olsam çift odalı büyük bir çadır alır öyle başlarım kamp karavan işlerine
Hoşuna giderse olayı ilerletirsin

@Mert Gulkokan iş o noktaya gelmedi henuz. Kış için bir karavan düşünmüyoruz. Önce bir yazlık karavan modunu deneyimlemek lazım . Şimdilik kafamda 50000 tl üstüne çıkmayı düşünmüyoruz. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

önce paraya kıy 5000 liralık bir kirala.

Cruze arka koltukları katlanıyor abi, İçinde uzanmak mümkün. Deneme konusunda çok hevesliyim. Ama kız çok küçük. 

Geçmişde , Fiat Punto ve Skoda Forman ile kamp yapıp tecrube etmişliğim var. Grande punto kampından sonra gayet yaşanabilir olduğunu farkettim. 

ACtC-3eCkDDYPQcTwHbf5qtHRedQbLVF4n0W67kI

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

cruze da yat demedim. karavan kirala dedim.  bence bu ara zaten yapıp binemeyenler bol bol kiralayacaklar. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

cruze da yat demedim. karavan kirala dedim.  bence bu ara zaten yapıp binemeyenler bol bol kiralayacaklar. 

Gecen kiralik karavan ile buzda kayip 5 takla atan vardi Bolu’da. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sami Demirpaz yazdı:

Gecen kiralik karavan ile buzda kayip 5 takla atan vardi Bolu’da. 

büyük araba kullanmamış adam hayatında ne yapsın.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Babam 12 yıl  servis minibüsü kullandı abi. O konuda rahatız.  Ben acemiyim. Bu vanlife işini babamıza güvenrek planlıyoruz. Daha doğrusu kendisi istedi. Geçmişte yazmıştım. Babam karavan yapmak istiyor. Geçen günlerde vanlara baktık. 40 50 bin arası çok güzel vanlar var. Ama daha düşük bişeyler bakıyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Ürdün’lü 4 çocuklu bir aileymiş. Biz muhabbetten duymadık olanları. 

Gece istanbul’dan yeni karavan gelmiş, takla atan vinçle götürülmüş. 

Kiralama şirketi de mühim bu konularda. 4 gece kış kampında yılbaşı gecesi donarak yatanlar oldu, moto karavanlarda hep problem yaşayanlar vardı kiralıklar bakımsızdı.

Webastosu bozulanlar, elektirik sistemi çökenler vs. Bu geçtiğimiz dönem de bir ton minibüscü karavana çevirip gecelik bin liralardan karavanımsı şeyleri yollara koydular. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu şey bir karavanı aydınlatıp aynı zamanda ısıtırmı ? 

40fd36d9_a795_48b1_976d_3b3d85a3baf9__la

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ölürsün.

tabi aydınlatır. ısıtmaz.

Benim ısıtma için bu tüplerin üzerine konan proje var tehlikesiz. yaparız sana.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Yazın kullanılacaksa neyi ısıtscaksın anlamadım zaten vanın içinde sıcaktan yatılmaz dışarda yatarsın

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

ölürsün.

Mehmet abi gece tükettiğim elektriği normal ucuz aküde ne kadar sürede şarj edebilirim. 100 amper olsa akü 50 amperi geri şarj etmek istediğimde motor kaç dakika çalışması gerekiyor. Ben bunu bir türlü bulamadım. Kamp alanında 1 saat şarj için motor açarım ama 2 3 saat çalışsın istemiyorum. 

Bu bilgiyi bir türlü bulamıyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Alternatörün 20 Amperde şarj edebilir kabaca. 50Ah için kabaca 2.5 saat.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Darbaz yazdı:

Mehmet abi gece tükettiğim elektriği normal ucuz aküde ne kadar sürede şarj edebilirim. 100 amper olsa akü 50 amperi geri şarj etmek istediğimde motor kaç dakika çalışması gerekiyor. Ben bunu bir türlü bulamadım. Kamp alanında 1 saat şarj için motor açarım ama 2 3 saat çalışsın istemiyorum. 

Bu bilgiyi bir türlü bulamıyorum. 

27 dk çalışsa kafi

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

O kadar elektriğie ihtiyazın olmaz kampta. buzdolabı olmazsa. buzdolabını da tüplü sistem bir tane koyarsın sonra.

Ali Gök yazdı:

27 dk çalışsa kafi

Nasıl hesapladın? 120 amperde mi şarj ediyorsun?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

27 dk çalışsa kafi

Lityum pil aküler inanılmaz hızlı şarj oluyor. Ama normal efb akü daha yavaş şarj oluyor. Kamp alanında bangır bangır gürültü kirliliği olsun istemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Onur Doğan
ölürsün.
Abi konunun detayını nasil öğrenebilirim

SM-A315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

O kadar elektriğie ihtiyazın olmaz kampta. buzdolabı olmazsa. buzdolabını da tüplü sistem bir tane koyarsın sonra.

Mehmet abi, hidrofor için düşündüğüm sistem budur. Ayrıca Su deposu olacak 6 tane 19 litrelik damacanam var.  Hidroforum şarjlı olduğu için elektrik ihtiyacını evden çözmem mümkün. 

10386459263026.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

prensip bu ama piknik tüpünün üstüne konacak tenekeden izolasyonlu bir metal air-air eşanjör. ayrıca araca gelen giden kombi bacası gibi sıcak içerden soğuk dışardan eşeksenli olacak. plan hazır. sadece parçaları kesip kaynatmam gerekiyor. Koy piknik tüpünün üstüne geçir bitti gitti. sabaha kadar yanabilir.

image.png.88c4c7b92f3832cc5d7c5a1842b024b0.png

Ali Darbaz yazdı:

Mehmet abi, hidrofor için düşündüğüm sistem budur. Ayrıca Su deposu olacak 6 tane 19 litrelik damacanam var.  Hidroforum şarjlı olduğu için elektrik ihtiyacını evden çözmem mümkün. 

bunlar ikincil konular. elektrikli de olur farketmez. Eski yılların karavanlarında ayaklıdır duşlar. bastıkça duş yaparsın hareket halinde 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

prensip bu ama piknik tüpünün üstüne konacak tenekeden izolasyonlu bir metal air-air eşanjör. ayrıca araca gelen giden kombi bacası gibi sıcak içerden soğuk dışardan eşeksenli olacak. plan hazır. sadece parçaları kesip kaynatmam gerekiyor. Koy piknik tüpünün üstüne geçir bitti gitti. sabaha kadar yanabilir.

bunlar ikincil konular. elektrikli de olur farketmez. Eski yılların karavanlarında ayaklıdır duşlar. bastıkça duş yaparsın hareket halinde 

Mehmet abi, karavan içine kotasu yapsak nasıl olur ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Genel olarak elektrik olmasa da olur. ama hazırlığını yapman lazım. Önemli olan en büyük şey aracın tamiri alt takımlarının motorunun boyasının yenilenmesi. Boyacı kamyoneti gibi dolaşmak her gittiğin yerde sanayiye uğramak istemezsin. İlk yaplacak işler aracın kendisi. Önce içine halı kilim atılır tüp atılır piknik yapılır. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

90 amperlik aküsü var lombardinin basmadı bidefa transite bağladık ara kablo ile 25 dk sonra söktük kabloyu bastık maria çalıştı motor demekki 20 25 dk da şarj oldu dedim . 100 amper de farzettim 5 dk dahA

bu arada belkide 10 dk da şarj etti ölçemedik tabi

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Mehmet abi, karavan içine kotasu yapsak nasıl olur ? 

kotasu nedir?

yamaha gibi bişey mi :)

Ali Gök yazdı:

90 amperlik aküsü var lombardinin basmadı bidefa transite bağladık ara kablo ile 25 dk sonra söktük kabloyu bastık maria çalıştı motor demekki 20 25 dk da şarj oldu dedim . 100 amper de farzettim 5 dk dahA

bu arada belkide 10 dk da şarj etti ölçemedik tabi

Marş basması şarj etti demek değildir.

Genel olarak 60Amperlik akü varsa araçta bunu 15-20 amperde doldurur sistem. Benim bildiğim. 

Ali bunu biliyor olman lazım tam rakam nedir hiç bulamadın mı?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

kotasu nedir?

yamaha gibi bişey mi :)

Marş basması şarj etti demek değildir.

Kotatsu olacaktı . Bizim yer döşşeğinin masa gibi olanı. Ortasında masanın altında ısıtıcı var. Elektrikli. 

this-incredible-heated-table-lets-you-na

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...