İçeriğe Yönlendir

Sadece Şehiriçi mi Kullanmalı? | 2020 Clio 0.9 TCE Joy | İnceleme, Yakıt Performansı

Furkan Sumer

Recommended Posts

Furkan Sumer
(düzenlendi)

Selam herkese

10 gun kadar bos paket faz 2 clio 4 joy’u deneyimleme sansi buldum.

(3000km’de rodaji tamamlanmamisti)

gsXO7c.jpg

Genel olarak arac, makyajsiz pakete gore daha tok ve yol tutan bir makine geldi bana.

Malzeme kalitesi iyilesmis, kapilar agir, pedal, sanziman gecisleri guzel geldi.

Frenler Megane 3’e gore daha hissizdi. Ama guvensiz hissettirmedi.

aZ7kER.jpg

Sekil olarak cok sevdigim bir arac. Dolu pakete gore eksikleri yok degil ama..

- Anahtarla giris calistirma..

Megane’da kolaylik saglayan ne ozellik varsa bu otomobilde bulamadim. 

- Cami acik unutup indigimde tuslara basip kapatmaya calistim, tabi ki kapanmadi. Tekrar araca binip yarim kontak yapmam gerekti defalarca.

- Kapak jantlar ve lastik olculerinde, havalarda bi olumsuzluk yasamadim. Egea kullandigimda havalar her seferinde dusuk gorunuyordu, resetlemek gerekiyordu. Bunda oyle bir durum yasamadim.

- Farlar cok yetersiz, sis fari zaten yok.. Uzunlarla gitmek hem bana hem karsi surucuye eziyet. Silecek ve sinyal kolu cok kibar geldi bana. 

- Amortisorlu kaput izolasyonu iyiydi ve motor gurultusu yok denecek kadar azdi. 3 silindirli aracta rahatsiz edici ses sadece lastiklerden geliyordu. 

pFqPbe.jpg

2AoYDs.jpg

f6ZyUy.jpg

sWJbs1.jpg

- Tek tusla cam acma kapatma yoktu. Tus kaliteleri pek iyi degildi. 
- Kapilar -fitillerden dolayi sanirim- tam acilip kapanmiyordu. Ama kapandiginda tok bir his vardi. Eski kasaya gore gayet iyiydi. 

- Direksiyon cok kaliteli bir malzemeden uretilmemis, ancak tutus hissiyati ve manevra kabiliyeti cok hosuma gitti.

- Ustundeki tuslar kullanisliydi.

- Multimedya ekrani bt ve aux destegi ile guzel calisiyordu. 

- Ses sistemini cok begendim. Bass’lar cok iyiydi. Bos kasa olsa bile, hoparlor uzerinde bass reflex yazan modellerden..

- Klima konumlandirmasini begenmedim. Dogrudan multimedya ekranini isitiyordu. 

- Esya gozleri surucu ve yolcu icin yeterli.

- Start stopu cok ideal calisiyor. Kapatmak istemedigim tek arac diyebilirim.

- El freni yolcu tarafinda konumlandirildigi icin iki defa yolcu tarafinda oturan kiz arkadasimin elini kemer bagladigi sirada arada kıstırdım.. 

o8Z1gw.jpg

- Bagaji sayisal verilerle anlatmak yerine fotografladim. İki orta boy valiz, uc tane sirt cantasi aliyor. Yeni evli, ya da tek cocuklu aileler icin yeterli olacaktir. Bebek arabasi sigar mi emin degilim. Pandizot kaldirilsa yuklemeler daha iyi olacaktir. 

- Bendeki izlenimi su sekilde, arac sehir icinde gayet guzel sakin sekilde ilerliyor.

Yokus performansini cok begendim.

İki kisi, bagaj ve arka koltuklar dolu sekilde hic zorlanmadan 2000 devirde turbo acarak ilerliyor.

Bir iki kez yokus ortasinda dur kalk yaptim. Cizgisi sabit.. 

Ayrica yokus kalkis sistemi de sarsintisiz guzel calisiyor. 

Hiz denemesi ne yazik ki yagisli bi havaya denk geldi. Sagliksiz bir hizlanma yapmak istemezdim ama acelem vardi. 178 son hiz gordum. Yol tutusu b sinifi icin muazzamdi. Cizgiden asla kopmadi. O hizlarda 8.0 civari yakiyordu. Genel olarak 4.5’ta gezindigim deger 6.5’a yukseldi.

- 200 liralik yakit aldim. 300 km civari yol yaptim. İlk 150km verileri asagidaki gibidir.

bPKRwb.jpg

r8FnFZ.jpg

ppjqub.jpg

3UNl5B.jpg

Basliga donecek olursam, arac butun tabularimi yikti.

Uzun yolda yakaladigim veriyi, hatta azini sehir ici, dur kalkta daha rahat sekilde yakaliyordum. 

120km/h sonrasi arac taninmaz hale geliyordu. 0.9 degil de 2.0 arac kullaniyormusum gibi hissettim. 

Komik olacak ama onumde biri

“beni takip et” diyip gazlasa sanirim cok yakmasin diye gazlamazdim 😂

ZoTiG3.jpg

tarihinde Furkan Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Konuyu incelerken farkettim. Direksiyon ve lastikleri ilk fotograftaki gibi biraktiginizda kolon kilidi arizasina sebep oluyor.

Kronik denebilecek arizalardan,

4 kasasinda ortalama 55-60 bin km sonunda on amartisor takozlarindan dayanilmaz sekilde ses geliyor ama makyajli kasa icin henuz boyle bir sikayet duymadim.. Umarim ortadan kalkmistir.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

110 km/h  dan sonra dikiz aynasından çok fazla rüzgar sesi geliyordu benim bindiğim araçta. 

Yorum bağlantısı
Erkam Elma

Araç ihtiyacından apar topar aldığım ilk Renault araç benim için 1 ay oldu kullanıyorum.0,9 motor oluşu tek tedirgin olduğum nokta idi ancak bu hafta hergün 5 kişi sabah akşam gidip geldik 120 km hız cc ile ortalama 6,5 yakıt tüketimi oldu.Performansı beklenenden fazlası ki benim araçta henüz 2000 kmde ilerleyen süreçte sanırım tüketim de düşer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkam Elma
Furkan Sumer yazdı:

hayirli olsun. joy mu touch mu?

Eyvallah sağolun touch diye geçiyor ama  sanırım sadece adı öyle çünkü joydan bi fark göremedim

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

paketler ayri ayri satilirken touch doluydu. simdi joy kalkti, yerine touch uretmeye baslayinca tum eklentileri opsiyon yaptilar. guncel paketlerde fark olmadigini dusunuyorum..

disarda led far

sis fari

5 kollu tasarim jant

krom eklentiler (far ici dahil)

sadece anahtarsiz calistirma, giris yok

dokunmatik multimedya ekrani

4 cam otomatik

kumandadan far acip kapatabilme

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

telefonda radyo kulesinden bi kanal secip dinliyordum. inip bindigim zaman tekrar ayni kanaldan devam ediyordu. bu ozelligi cok sevdim..

Yorum bağlantısı
Erkam Elma

Tek takıldığım jant kapakları en büyük farkı ortaya çıkaran onlar oluyor diğerlerini çok önemsemedim çünkü 130 lu paralara sıfır alternatif yok neredeyse bu aracın muadili

Furkan Sumer yazdı:

telefonda radyo kulesinden bi kanal secip dinliyordum. inip bindigim zaman tekrar ayni kanaldan devam ediyordu. bu ozelligi cok sevdim..

Direksiyondan kanal arama imkanı yok ben de bunu sevemedim🙄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Her türlü kullanılır. 0,9 motor 1.0 ve 1.2’den daha sağlam üretildi sanırım. Yağ su eksiltme problemleri olmuyor diye biliyorum. Sadece klima performansı biraz düşükmüş diyorlar. Klimayı açınca da aracın gücünü etkiliyor haliyle. Ama fiyatı, yakıtı vs çok çok iyi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
(düzenlendi)
Erkam Elma yazdı:

Direksiyondan kanal arama imkanı yok ben de bunu sevemedim🙄

Direksiyon arkasindaki kulakciklar ses acip kismada iyi ama yeni nesilde kanal arama, parca degistirme zimbirtisini cok kucuk yapmislar surekli pause’a falan gitti elim.

Ben klimanin performansi etkiledigini dusunmuyorum. Klimadan anladigim ayaklara hafif hafif esip isitacak, yuzume vurdugu zaman cok rahatsiz hissediyorum. 1 ya da 2. kademede gayet guzel akiyordu araba.

Kaygan zeminde dahi arac kalkista cok tok hissettirdi. Bir kere patinaja dustu o da cok kisa surdu. Bir tur pati yapip asildi yola tekrar.

1.2 tsi’la ışıklarda bi drag isterdim 🤭🙃

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Arka camurlukta cikinti var. Ne oldugunu anlayamadim.. Park ederken aynada cok fazla takildi gozume.

7CfVCo.jpg

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Furkan Sumer yazdı:

Arka camurlukta cikinti var. Ne oldugunu anlayamadim.. Park ederken aynada cok fazla takildi gozume.

7CfVCo.jpg

ses için

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serdar Özbekar

2014 clio touch paket vardı bende sıfırdan 150 bin e kadar 4 yıl kullandım. Rutin bakımları saymayın hiç masraf etmedim. Sağlam araba. Konfor yok ama şehir içinde çok pratik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkam Elma
Furkan Sumer yazdı:

Direksiyon arkasindaki kulakciklar ses acip kismada iyi ama yeni nesilde kanal arama, parca degistirme zimbirtisini cok kucuk yapmislar surekli pause’a falan gitti elim.

Ben klimanin performansi etkiledigini dusunmuyorum. Klimadan anladigim ayaklara hafif hafif esip isitacak, yuzume vurdugu zaman cok rahatsiz hissediyorum. 1 ya da 2. kademede gayet guzel akiyordu araba.

Kaygan zeminde dahi arac kalkista cok tok hissettirdi. Bir kere patinaja dustu o da cok kisa surdu. Bir tur pati yapip asildi yola tekrar.

1.2 tsi’la ışıklarda bi drag isterdim 🤭🙃

Ben de klima açıldığında performansın azalması yönünde bir etki hissetmedim. 2000 deviri bulunca klima değil kapıyı da açsan araç gidicem diyor😬.Çamurluk üzerindeki çıkıntıyı farketmemişim benim ki sporttourer ben de olmayabilir mi acaba bi kontrol ederim.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

su eksiltme problemleri olmuyor diye biliyorum

Su eksiltme görülüyor bazı araçlarda.

tarihinde Münir Nurettin Taşova tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
(düzenlendi)

cok adi bir fabrikasyon conta kullaniliyor. 

gerekirse araci cikarmadan termostat, conta ve hortumlar test edilmeli.

3000km dayanmayan conta kalitesi az cok kendini belli ediyor..

TmGJmt.jpg

test aracinda da eksik gorunuyor

pFqPbe.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkam Elma

Dün hanım kullanırken yokuş kalkış destek ve start stop kontrol uyarısı vermiş ekrandada anahtar simgesi var kapatıp açınca gider dedim ama sabah çalıştırdım halen uyarılar devam ediyor.Fikriniz var mı?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Münir Nurettin Taşova yazdı:

Su eksiltme görülüyor bazı araçlarda.

Bu arkadaşın yaptığı kilometreye bakınca, çok eksildiğini düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
Erkam Elma

Boşta kullanılmaması gerekiyormuş aksi halde bu tarz uyarılar veriyormuş..

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

Bu arkadaşın yaptığı kilometreye bakınca, çok eksildiğini düşünmüyorum. 

Ciddi değilsiniz değil mi?

10 sene 170 bin km hiç eksilmedi ve değişmedi benim focus un.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Ciddi değilsiniz değil mi?

10 sene 170 bin km hiç eksilmedi ve değişmedi benim focus un.

Buharlaşma kaybı illaki olur. Ben bunda sıkıntı görmüyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...