İçeriğe Yönlendir

Linea Bakım İçin Gereken Malzemeler

Murat Sahın

Recommended Posts

Murat Sahın

Dostlar, aracım 1.3 mtj Euro 5 manuel. Model 2013, km 210 bine geliyor.

Aracın önceki sahibindeyken, 150-160 bin km civarında baskı balatası, 180 bin km'de ise trigeri değiştiği için (aynı ilçede yaşıyoruz, hem önceki sahibi tanıdık, hem de bu işlemleri yapan usta tanıdık) bunlarla işim yok. 

200 bin km'de ben bakım yaptırdım. Mazot, yağ, hava ve polen filtreleri orjinalleri ile değişti, motor yağı değişti. Balatalar kontrol edildi, değişime gerek duyulmadı. Antifiriz kontrol edildi. 

210 bin bakımında mazot filtresi değiştirmemem gerektiğini söylemişlerdi (2 bakımda bir değişiyormuş) ancak emin olamadım, malum herkes bir şey söylüyor. 

Yapmayı düşündüklerim;

1- Yağ filtresi, hava ve polen filtreleri değişimi

2- Motor yağı, şanzıman yağı ve antifiriz değişimi. (Şanzıman yağı baskı değişiminde değişmiştir, lakin kullanılan yağdan emin olmadığım için değiştirme kararı aldım.) 

3- Fren balatalarının değişimi, disklerin kontrolü, ihtiyaç halinde değişimi.

4- Yürüyen aksam kontrolü, sorun varsa onarımı.

5- Sileceklerin tekrar değişimi. Aslında kış başı değiştirdim ama memnun kalmadım. Galiba silecek kollarının da değişmesi gerekecek. Sanki yayları artık yeterli baskı kuvveti oluşturmuyor.

Şimdi gelelim sorulara. Bunları yağcıma gidip yaptıramıyorum çünkü bildiğini okuyor. Kitapçığında bile 3,6 litre motor yağı koyulması tavsiye olunan astra g aracıma 4 litre yağ koymakta ısrar ediyordu, motor fazlasını atarmış. Nereye atacaksa...

Gidip alelade bir parçacıda almak istediğim malzemelerin orjinallerini bulmak zor. Dolayısı ile malzemeleri internetten temin etmeyi düşünüyorum. Sonra tamircimde işlemleri yaptırırım (Fiat için tamirci tavsiyelerine açığım)

Filtreler ve motor yağı için; https://www.otomehmetyedekparca.com/urun/bakim-seti-1-3-mjt-euro-5-mazot-filtreli-2

Şanzıman yağı için; https://www.motul.com/us/en-US/products/motylgear-75w85

Antifiriz olarak; https://urun.n11.com/antifriz/paraflu-up-3-litre-antifiriz-kirmizi-fiat-955523-P112123468

Silecek olarak; https://www.sileceksepeti.com/urun/fiat-linea-silecek-takimi-2007-2016-bosch-aerotwin-plus

Almayı düşünüyorum. Balataların tek mi yoksa çift mi fişli olduğundan emin olmadığım için onları sökülünce gidip parçacıdan temin edeceğim. 

Yukarıda paylaştığım ürünler aracıma uygun mu acaba? Bir de antifirizin içine nasıl bir su eklemek gerekli? Hazır karışım kullansak olmaz mı?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yağda çok sahte ürün oluyor. özellikle internet satışlarında. Ucuz diye bilinmedik yerlerden almayın. Satıcısı bayi veya kurumsal olsun. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Erhan Doruk yazdı:

Yağda çok sahte ürün oluyor. özellikle internet satışlarında. Ucuz diye bilinmedik yerlerden almayın. Satıcısı bayi veya kurumsal olsun. 

Hocam, petronasın Ankara'da ya distribütörü yok, ya da ben bulamıyorum. Erde Petrol Ltd çıkıyor ama, ne web sitesi var ne başka bir şey. Yoksa ürünler ucuza gelmiyor, tercih sebebim de bu değil :) 140-150 lira yağ, bir o kadar da mazot filtresi, 70 lira da hava, yağ ve polen filtresinin normal fiyatları. En sonunda gidip yetkili servisten talep edeceğim malzemeleri. Hayır, aracın kitapçığında bile önerilen yağ bu, lakin sorun şu, piyasada resmi bir satıcısı yok...

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Hocam, petronasın Ankara'da ya distribütörü yok, ya da ben bulamıyorum. Erde Petrol Ltd çıkıyor ama, ne web sitesi var ne başka bir şey. Yoksa ürünler ucuza gelmiyor, tercih sebebim de bu değil :) 140-150 lira yağ, bir o kadar da mazot filtresi, 70 lira da hava, yağ ve polen filtresinin normal fiyatları. En sonunda gidip yetkili servisten talep edeceğim malzemeleri. Hayır, aracın kitapçığında bile önerilen yağ bu, lakin sorun şu, piyasada resmi bir satıcısı yok...

Varda siz bulamıyorsunuzdur. Ben her bakımda aracıma Petronas yağ koyarım. Hatta ustam bana nerden aldığını söylemişti unuttum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Ben o linke istinaden dikkat edin demedim, genel olarak konuştum, forumda konusu da geçmişti, daha bilinen markalardan sahte çıkan çok olmuş.

Kitapçıkta petronas yazıyor diye illa petronas koymak zorunda değilsiniz, standartları uyan başka marka yağ da koyabilirsiniz. Fiat yetkili servislerinde de özel bir anlaşmaları yok ise özellikle petronas koyduklarını sanmıyorum.

Birde dikkat edin linkteki teneke kutu petronas yağ 3.2 litre .

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya

Antifrizi Opet, Shell, Bp gibi benzinliklerden üretim tarihine bakarak yeni tarihli alabilirsiniz. 3 litresinin fiyatı da 80-90 Tl civarı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Ailecek uzun yıllar multijet araçlar kullandık. Yağ seçimi doğru bence selenia olmalı. Antifiriz de motor yağı gibi her zaman olabildiğince kaliteli ve güvenilir markayı tercih etmenizi öneririm. kötü antifiriz zamanla motor soğutma sistemini adeta kemirmeye başlıyor. 

Ürünler bence gayet doğru görünüyor sadece yağ filtresinden sökmeden emin olamazsınız. Multijet araçlarda birbirinden farklı tipte yağ filtreleri kullanılmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Murat bey  sen orjınal parça bulamassan kımse bulamaz orjınal urun istiyorsan herhangi opar parça satan bir yere veya fiat servise gidip aracının şase nosu ile temın edebılrısın fiat grubu oldugu ıcınde yekunde oynasa oyna sa 100 lira ya oynar ya oynamaz

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Erkan Işık yazdı:

Murat bey  sen orjınal parça bulamassan kımse bulamaz orjınal urun istiyorsan herhangi opar parça satan bir yere veya fiat servise gidip aracının şase nosu ile temın edebılrısın fiat grubu oldugu ıcınde yekunde oynasa oyna sa 100 lira ya oynar ya oynamaz

Dışarı parça verir mi servis?

Burak Kuşçu yazdı:

Ailecek uzun yıllar multijet araçlar kullandık. Yağ seçimi doğru bence selenia olmalı. Antifiriz de motor yağı gibi her zaman olabildiğince kaliteli ve güvenilir markayı tercih etmenizi öneririm. kötü antifiriz zamanla motor soğutma sistemini adeta kemirmeye başlıyor. 

Ürünler bence gayet doğru görünüyor sadece yağ filtresinden sökmeden emin olamazsınız. Multijet araçlarda birbirinden farklı tipte yağ filtreleri kullanılmış.

Hocam paraflu up linea'nın kiştapçığında tavsiye edilen  antifiriz olduğu için, ne olduğunu bilmesem de buldum. Yoksa bana kalsa bütün sıvılara motul koyardım :)

Erhan Doruk yazdı:

Ben o linke istinaden dikkat edin demedim, genel olarak konuştum, forumda konusu da geçmişti, daha bilinen markalardan sahte çıkan çok olmuş.

Kitapçıkta petronas yazıyor diye illa petronas koymak zorunda değilsiniz, standartları uyan başka marka yağ da koyabilirsiniz. Fiat yetkili servislerinde de özel bir anlaşmaları yok ise özellikle petronas koyduklarını sanmıyorum.

Birde dikkat edin linkteki teneke kutu petronas yağ 3.2 litre .

Hocam servisler opar olio mu ne öyle bir şey koyuyor. Ancak fiat kitapçığında petronas önermiş. Aslında specleri karşılayan motul yağ var. 

Bu arada, aracın yağ kapasitesi 3,2 litre :) Yağ o kadar bu motor için üretilmiş ki tam buna yetecek kadar var içinde.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Ben vw gıdıp parça alıyorum parasıyla degılmı örnek vereyım aynam sinya camı kırıldı dısarda 120-150 cekdıler orjınalmı degılmı belllı degıl servısden orjınalı 60 tl ye almısdım , alt panjur kırıldı gıttım servısden aldım parca verıyor lar sanayıde fiat yedek parca opar satan parcacılarda senın yedek parcaların bulunur senın aracın garantısı bıtmıs dır servısle pazarlık edıp bakım yaptırabılrısın veya

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bu aralar yetkili servislerde de kampanya oluyor. Yaştan dolayı güzel indirim alırsınız.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Selçuk Bakış yazdı:

Bu aralar yetkili servislerde de kampanya oluyor. Yaştan dolayı güzel indirim alırsınız.

Ben çok kampanyalı fiyat aldım özel servisle aralarında  en az 1000 TL fark var. 

Kampanya olmazsa inanılmaz yükseliyor. çok gitmek istedim ama gerçekten soyguncular. 

En basitinden lpg enjektörü almak istedim tanesi 935 TL.  Kendi yetkili servisinden 400 TL ye aldım. işçilik dahil.  yetkili serviste  işçilik dahil değil.  neyin kafasını yaşıyorlarsa. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ümit Türk yazdı:

Ben çok kampanyalı fiyat aldım özel servisle aralarında  en az 1000 TL fark var. 

Kampanya olmazsa inanılmaz yükseliyor. çok gitmek istedim ama gerçekten soyguncular. 

En basitinden lpg enjektörü almak istedim tanesi 935 TL.  Kendi yetkili servisinden 400 TL ye aldım. işçilik dahil.  yetkili serviste  işçilik dahil değil.  neyin kafasını yaşıyorlarsa. 

Geçen yaz 1.6 mjet motor için, bütün filtreler dahil motor temizliği vs 1000 TL'ye bakım yaptırdım. Benden sonra başka kampanyalar yapıp 700'lü rakamlara düşürdüler. 

Bayiler arasında fark oluyor muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Selçuk Bakış yazdı:

Geçen yaz 1.6 mjet motor için, bütün filtreler dahil motor temizliği vs 1000 TL'ye bakım yaptırdım. Benden sonra başka kampanyalar yapıp 700'lü rakamlara düşürdüler. 

Bayiler arasında fark oluyor muhtemelen.

Fiat servisleri uygun fiyat veriyor genelde.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Murat Sahın yazdı:

Benim servis böyle bir kampanya yapsa hemen giderdim. Cidden güzel fiyat hocam :)

yaparlar 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Fiat yetkili servisleri bir çok markaya göre uygundur.

Yağ markasına takılmayın, Selenia çok kaliteli bir yağ değil. Servisin kullandığı opar oilo ise bildiğimiz Opet, Ford'un FMY'si ile aynı. O motorda ben olsam mobil1 esp 5w-30 kullanırdım.

Son olarak, orijinal kutusu-poşetinde acayip sahte parça var piyasada. İnternetten bakım parçası almayın bence.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selim Bilgin yazdı:

Fiat yetkili servisleri bir çok markaya göre uygundur.

Yağ markasına takılmayın, Selenia çok kaliteli bir yağ değil. Servisin kullandığı opar oilo ise bildiğimiz Opet, Ford'un FMY'si ile aynı. O motorda ben olsam mobil1 esp 5w-30 kullanırdım.

Son olarak, orijinal kutusu-poşetinde acayip sahte parça var piyasada. İnternetten bakım parçası almayın bence.

Hocam, ben de öyle düşünüyordum. Bir iki işlem için fiyat alınca anladım ki işçilik fiyatları makul değil. Onu da öderim ancak, bizim şirket araçları hep fiat, hepsi servis bakımlı. Durumlarından hiç hoşnut değilim.

Mesela 1.3 mtj e5 doblomuzun kızdırma buji ışığı yanıp sönüyordu ve araç zor çalışıyordu ilk çalıştırmada, araç bakıma gitti, geldi, aynı. Kızdırma bujileri arızalı.

Fiorino aracı ön takımdan gelen takırtı sebebi ile gönderdim servise, 2500+kdv fiyat çıkarttılar. Sorun linea ve fiorinolarda kronik, amortisör üst takozları ve amortisör bilyaları. Ama 50 bin km'de bir araç, hep yetkili servis bakımlı, ve bu işlemler için talep edilen fiyat bence fahiş. Bu paraya fiorinonun ön takımını komple değiştirirler. Değişecek parça 120tl+kdv'den hadi bilemediniz 150 lir olsun adeti, bize iki adet değişse 300 tl parça. Amortisörleri de değiştirseler yine maksimum 1000+kdv fiyat vermeleri lazım. O yüzden gitmiyorum hocam. 

Şimdi, sanayi daha mı iyi diyebilirsiniz. Size kesinlikle hak veririm bu konuda, ama işte ben hatırlı dostlara yaptırıyorum işlerimi. Hem de başlarında dikilip her şeye karışıyorum, dostluğa binaen bir şey diyemiyorlar :D Serviste bekleme salonuna alıyorlar, aracı hiç bir şekilde göremiyorsunuz. Hoşlanmıyorum ben öyle.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...