İçeriğe Yönlendir

Hangi Marka Akü Tavsiye Edersiniz?

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk
(düzenlendi)

Merhaba; 

Aracıma 60 amperlik akü alacağım. Hangi marka aküyü tavsiye edersiniz?

iyi çalışmalar.

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben varta aldım. 500-Liraya. Varta aldığım yerde mutlu, çelik ve povver vardı. Mutlu, çelik ve povver aynı bantdan çıkıyormuş dedi bana. Çelik kullandım iyiydi. Mutluda iyidir. Bu sefer farklı olsun dedim varta aldım. Vartayı beğenmeyenlerde var. Bütçenize göre bakmanızı tavsiye ederim. Hangisi iyi diye sorarsanız? 15 yıl kadar çelik akü kullandım.Hepsi beşeryıl ömre sahip oldular.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Evren Erakçora yazdı:

İnci olabilir.

Neden İnci olabilir peki sebebini açıklayabilir misiniz rica etsem?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

Ali abi nasıl tespit ettin bunu. 

52amper diyor ama .

yahu Varta akü seçme ekranında 1.4 lpg sandero dedim . Bu aküyü önerdi. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Koray Demir yazdı:

Neden İnci olabilir peki sebebini açıklayabilir misiniz rica etsem?

Babamın ve benim arabada kullandık ,memnun kaldık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Bosch der kenara çekilirim. Adamlar ne yapıyorsa kesinlikle iyi yapıyor.

çevrem bosh aküden bahseden ve olumlu yorum yapanı hiç görmedim hatta bosch akü olup olmadığını bile bilmiyordum. 

Ali Darbaz yazdı:

yahu Varta akü seçme ekranında 1.4 lpg sandero dedim . Bu aküyü önerdi. 

sandero ile logan aynı akü mü kullanıyormuş ? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

çevrem bosh aküden bahseden ve olumlu yorum yapanı hiç görmedim hatta bosch akü olup olmadığını bile bilmiyordum. 

sandero ile logan aynı akü mü kullanıyormuş ? 

Logan değil ya sandero olacaktı. Ben yanlış yazıdm. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mert Gulkokan yazdı:

varta ve inci akülerina akü bulucu kısımları var  varta 52 diyor inci 54 diyor

benimde o aklımı karıştırıyor işte mevcut akü üzerinde bilgiye ulaşamıyorum etiket falan yok.  çelik yazıyor sadece. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Evren Erakçora yazdı:

Babamın ve benim arabada kullandık ,memnun kaldık.

Teşekkür ediyorum 🙏

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Logan değil ya sandero olacaktı. Ben yanlış yazıdm. 

:):)

ali abim bende baktım veriler doğru. 

yine yanlış yazdın :) 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mert Gulkokan yazdı:

tamam işte minimum 54 takın 

hatta boyut olarak 60 sığıyor ise 60 takıp geçin 

dert edilecek bir durum değil

fabrika 52 diyorsa 60-72 vs takmak zararlı mı? 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mert Gulkokan yazdı:

varta ve inci akülerina akü bulucu kısımları var  varta 52 diyor inci 54 diyor

bosch her ürünü kendi üretemez kendi üretmeye kalksa 1000 lerce fabrika kurması gerekir

türkiyede satılan bosch kombileri termoteknik firmasına ürettirir üzerine bosch yazılır

akü konusunda da bosch aküleri Johnson control firması üretir

bu firma aynı zamanda varta aküleri üreten firmadır aküye johson control demezlerde varta derler

o yüzden türkiyede satılan varta ve bosch aküler büyük ihtimal gebzedeki Johnson coktrol firmasının fabrikasındaki aynı banttan çıkıyor ancak aralarında kalie farkı ne kadardır bilmek zor

Doğrudur, üretim kısmı öyle olabilir. Ancak satış sonrası destek kısmında öyle değildir. Söz gelimi, mutlu akü kullandığım dönem, akü garantisi devam ederken arızalandı. Gittim bayiye, anlattım. Aküyü sökeceklermiş, bilmem nereye göndereceklermiş, orada incelenecekmiş, uygun görürlerse tamir edecekler ya da yenisi ile değişecekmiş. Bu mişler 15 gün kadar sürüyormuş. Yerine ikame akü de yokmuş ellerinde. 15 gün idare etmem gerekirmiş. Bu noktada marka farkı ortaya çıkıyor işte hocam. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Evren Erakçora yazdı:

Teknik manada üstünlüğü var mı yoksa daha mı dayanıklı bu?

Valla Hyundai i10 arabmda varta vardı. %10 ekonomi sağlamıştı. Ama artık daha hızlı şarj olabilen akülere ilgim var. MAlum yolculuk kısa ise hızlı şarj iyi oluyor. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Sene başında akü aldım. Markası Central gibi bir şeydi. Çelik akü yan markasıymış.

Mutlu aküye 475 lira dediler. Bu aküyü 250 TL taktırdım. 1 senedir kullanıyorum bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ümit abi bir arkadaşa hugel aldık. İnci akünün üretimi ondan baya memnun. Fiyat olarak biraz daha aşşağıda kalıyor. Uygun fiyatlı dersen turbo akü alabilirsin. Çankırı da üretiliyor. O da şahane akü fiyatına göre. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Birisi bize tecrubeleriyle beraber AGM ve EFB aküler arasındaki farkı anlatsa ne guzel olurdu. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Bu konunun uzmanı Servet AYDIN bey diye biliyorum.

Ben kendi aklımca şöyle düşünüyorum. İlk Focus aracımdan (Focus 1. 2001 model)  49 veya 53 amperlik ufacık bir akü çıkmıştı. Ama bu akü 6 yıl tık demeden hizmet etmişti. Çünkü aracın şarj dinamosu ve konjektörü ona göre yapılmıştı.  Sistem aküyü doldurmakta hiç zorlanmıyor ve akü hemen dolarak hep dolu bir şekilde daha uzun süre hizmet veriyordu. Şimdi biz 49 amper az diyerek 70 amperlik akü takınca şarj dinamosu ve konjektör daha fazla çalışmak zorunda kalacak, bu da şehir içinde tam dolum mümkün olmadığından yarım şarzlı akü ile gezmemize sebep verecek. 

Yani sonuç olarak ( Start - Stop sistemi daha fazla enerji gerektirmektedir bunun farkındayım.) aracınızı kısa mesafede özellikle şehir içinde çok kullanıyorsanız  şarj dinamosu ve konjektörün şehir içinde hızla doldurabileceği 60 Amp lik kaliteli bir akü daha uzun hizmet verir düşüncesindeyim.

Yani 70 lik AGM / EFB  yerine 60 lık AGM / EFB daha mantıklı geliyor bana.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ümit abi bir arkadaşa hugel aldık. İnci akünün üretimi ondan baya memnun. Fiyat olarak biraz daha aşşağıda kalıyor. Uygun fiyatlı dersen turbo akü alabilirsin. Çankırı da üretiliyor. O da şahane akü fiyatına göre. 

lastikçimde var turbo akü. çekindim. ikinci eldi.  verecekti banada sonradan yapıştırma etiket mi vardı ne sanki çinden gelmiştide etiket basıp vermişler gibi. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

lastikçimde var turbo akü. çekindim. ikinci eldi.  verecekti banada sonradan yapıştırma etiket mi vardı ne sanki çinden gelmiştide etiket basıp vermişler gibi. 

Turbo iyidir pek bilen olmasa da. İncinin yan ürünü. Uygun bulursan yapıştır. Ama sıfır olsun.

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Turbo iyidir pek bilen olmasa da. İncinin yan ürünü. Uygun bulursan yapıştır. Ama sıfır olsun.

bak sonra cortlamıyalım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...