İçeriğe Yönlendir

5 Pinli Kablo Bağlantısı

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Arkadaşlar yeni aldığım düğmeyi sıkıntısız bağladım sanıyordum ama bağlayamamışım :) şu anki durum basınca düğme üstündeki lamba yanıyor. Tekrar basınca lamba sönüyor. Fakat her iki durum farketmeksizin ön park sensörü her daim çalışıyor. Yani park sensörlerini devre dışı bırakamıyorum. Neyi hatalı bağladım? 

önceki düğmenin basma yerini kestim. 3 tane kablo çıktı. Turuncu, yeşil, siyah. Bunun arka tarafı 3,5mm jak girişi gibi. Yuvası var. Orayı ellemiyorum o yüzden. 

yeni aldığımda ise 5 tane kablo var. Işıklı düğme. 2 siyah, 1 sarı, 1 mavi ve 1 kırmızı. 

ben yenideki 2 siyahı eskideki tek siyaha bağladım. Yenideki maviyi eskideki yeşile bağladım. Yenideki kırmızı ve sarıyı da eskideki turuncuya bağladım. 

sonuç olarak park sensörü devamlı çalışıyor. Buton aç kapa yapınca sadece lambası yanıp sönüyor. Nasıl düzelcek bu? Satıcı pin tablosu vermemiş. 

ek not. Multimetre ile o 3 kabloyu kontrol ettim. 

Yeşil - siyahta voltaj var

Yeşil - turuncuda voltaj var. 
turuncu - siyahda voltaj yok 

C8-A5-F6-A6-9340-4-B9-D-9760-2687-FFA45-

A40-D2-A41-1837-49-FD-9836-0-B5-B0075-BC

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her iki düğme de bas bırak mı, yoksa basılı kalıyor sonra basınca çııkıyor mu ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

her iki düğme de bas bırak mı, yoksa basılı kalıyor sonra basınca çııkıyor mu ?

Yenisi basınca basılı kalıyor. 2-3mm içeride kalıyor yani. Tekrar basınca dışarı çıkıyor off oluyor. 

eskisinde basınca içeride kalmıyordu. on oluyordu ama geri geliyordu. Tekrar basınca off oluyordu ışık sönüyordu. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yenisi basınca basılı kalıyor. 2-3mm içeride kalıyor yani. Tekrar basınca dışarı çıkıyor off oluyor. 

eskisinde basınca içeride kalmıyordu. Ama on oluyordu. Tekrar basınca off oluyordu ışık sönüyordu. 

ikisi farklı karakterde düğme. eskisi bas bırak tetik yolluyor, 2. bas bırakta tekrar tetik  yollamakta, arka cam rezistans düğmeleri gibi (genelde) ,yenisi havalandırma fan düğmesi gibi (temsilii) konumları var.  1. konum 2. konum gibi, on /off gibi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ikisi farklı karakterde düğme. eskisi bas bırak tetik yolluyor, 2. bas bırakta tekrar tetik  yollamakta, arka cam rezistans düğmeleri gibi (genelde) ,yenisi havalandırma fan düğmesi gibi (temsilii) konumları var.  1. konum 2. konum gibi, on /off gibi.

Oluru yok mu yani

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

mitsubishi tuşu denenebilir :crazy: , düğmlerin karakteri farklı

Yarın çeşitli varyasyonlarla Fatih terim taktiği uygulayacam. Olmadı neşteri vururuz :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Alpay Sumer yazdı:

Sanirim park sensoru isi🤔 

beyindendir o diyimmi :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Gök yazdı:

beyindendir o diyimmi :D 

ben yazarken senin yorumun yoktu.😄 Ben detaylı anlatım olsun diye yazdim onu😎

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ölçü aleti ile ölç önce. Ihtimalleri denemen gerekir. Belki kontak falan vardır düğmede. 2 siyah benim aklıma bunu getirdi. Satıcıdan şema iste. Belki aldığın linkte vardır.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Ölçü aleti ile ölç önce. Ihtimalleri denemen gerekir. Belki kontak falan vardır düğmede. 2 siyah benim aklıma bunu getirdi. Satıcıdan şema iste. Belki aldığın linkte vardır.

Linkte yok ama istedim. Satıcı noel tatilinde heralde cevap vermiyor. 

Ali Gök yazdı:

sıkıntısı neydi ön park sensörünün 

düğmesi sıkıntıydı :) 

77344-F2-B-FDA4-43-A5-B5-F9-AD22-BE957-B

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

Toyotanın mı bu başka arabanınmı

Toyota’nın

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Toyota’nın

Garantili değilmi servise gidip bozuk bu desen olmazmı

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Düğme bozuk değil. Görünüşü çok kötü. O yüzden aliexpress’ten aldığım düğmeyi takmaya çalışıyorum. Bu serviste sonradan takılan park sensörü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Jak’ı yuvasına yakınca ucundaki 3 kabloyu multimetre ile baktım. Siyah hariç kahve ve yeşilde 4,5 volt var. Kahve kablo ledi yakıyor. Yeşil yakmıyor. 

Eski düğmenin arkası, sol ve sağdaki uçlar kahve-siyah. Ortadaki eğik duranlar yeşile bağlanmıştı. 

0-E536451-580-F-4-A82-A191-7-D4-A7-CFEA6

yenide 5 kablo var. Basınca içeride kalan şekilde. sarı ve yanındaki siyah yeni düğmede ışığı yakıyor. Ve bunu sadece eskisinin kahvesine bağlayınca yapıyor. Yenideki mavi ne işe yarıyor bilmiyorum. Kırmızı sanırım + uç. Nasıl çalıştıracağız bu düğmeyi yav 

2-A9036-A9-B669-4608-A4-EF-6-E8424-CC03-

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Jak’ı yuvasına yakınca ucundaki 3 kabloyu multimetre ile baktım. Siyah hariç kahve ve yeşilde 4,5 volt var. Kahve kablo ledi yakıyor. Yeşil yakmıyor. 

Eski düğmenin arkası, sol ve sağdaki uçlar kahve-siyah. Ortadaki eğik duranlar yeşile bağlanmıştı. 
0-E536451-580-F-4-A82-A191-7-D4-A7-CFEA656.jpg

yenide 5 kablo var. Basınca içeride kalan şekilde. sarı ve yanındaki siyah yeni düğmede ışığı yakıyor. Ve bunu sadece eskisinin kahvesine bağlayınca yapıyor. Yenideki mavi ne işe yarıyor bilmiyorum. Kırmızı sanırım + uç. Nasıl çalıştıracağız bu düğmeyi yav 

2-A9036-A9-B669-4608-A4-EF-6-E8424-CC03-D7.jpg

Mavi bence kontak.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aynı düğmeden bulamadın mı ?

Konunun geçmişi mi var.. neden anlamadım ben sorunu ?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynı düğmeyi neden takayımki. Çok çirkin. Aliexpress’ten yeni, konsoldaki diğer düğmelere uyumlu aldım. Ama böyle olacağını tahmin edemedim. O kötü çirkin düğme röle gibi çalışıyor. Tetikle aktif oluyor. Yeni düğme bastırınca içeride kalan cinsten bi anahtar. 

konuda düğmeyi gösterdim abi: 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Olması. Çünkü söktüğüm düğmenin işlevi farklıymış. Unutmuşum. Araba her çalıştığında ön park sensörü otomatik çalışıyor. Eğer istenirse düğmeye basıp kapanıyor. Fakat arabayı stop edip çalıştırınca park sensörü otomatik devreye giriyor yine. Yani bu düğme komut gönderiyor, modül de o komuta göre kapanıyor. Anahtar görevi görmüyor. 

Epey bi baktım. Modülü buldum. Cenmax 2221 ön park sensörü takmışlar. Enerji kablosunu takip ettim ama bi noktadan sonra bulamıyorum. Çok karışık. Büyük ihtimalle frenden ve geri vitesten de tetik alıyor. İç sigorta kutusunda da bir şey yok. Yani +12’yi nereden aldıklarını bulsam oraya pens atıp düğmeye kablo çekecektim ama bulamadım. Mecbur eski haline getirecem. Ya da elektronik tamirci var. Ona götürüp durumu anlatıp ona göre bi devre yaptıracağım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

2. dünya savaşındaki uçaklardan kalan bir dizayn bu. mitsubishi falan da var mevzu içinde :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

İşlem tamam. Ön park sensörlerinde artı uç, fren tetik, geri vites tetik olduğunu hatırladım. Servis gerçekten güzel işçilikle takmış modülü. Hakkını vereyim.  Modüle giren kablo demetinden kırmızı olanı kestim. Sigortadan gelen tarafı benim aldığım düğmedeki kırmızı ve sarı kablolara bağladım. Modüle giriş tarafında kalan kabloyu da düğmedeki maviye bağladım. Siyahları şase yaptım. Şimdi düğmeye basınca modül çalışıyor ve düğme üstündeki led yanıyor. Kapatınca modül kapanıyor led sönüyor. Eskisinden tek farkı, park sensörünü düğmeden kapatsan bile arabayı stop edince ve tekrar çalıştırınca ön park sensörü otomatik tekrar aktif oluyordu. Şimdi bu yok. Önemli de değil zaten. 

eskisi. Mitsubishi uçaklarının da gözü çıksın :) 

77344-F2-B-FDA4-43-A5-B5-F9-AD22-BE957-B

yenisi

35-FC7472-8-FC3-411-D-8428-EB25-DD5-D7-E

E13-F6-CFA-FC2-F-47-DB-8-AB2-50-BB9536-C

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...