İçeriğe Yönlendir

Geri Görüş Kamerası Sorunu

Recommended Posts

Fikret Ak

Kolay gelsin, biraz uzun olacak kusura bakmayın, araçım kia Cerato 2016 orjinalde kamera ve küçük ekran teyp vardı android taktıktırdık, orjinal teyp kameraya giden enerjiyi kendi içinde voltajını vs ayarlayıp kameraya gönderiyormuş yeni multimedya navix (alırken herşeyin orijinal olacağı söylenmişti), 12v çıkışlıymış,( ustanın söylediği) araçda gereksiz delik açmamak ve orjinalliğini  bozmak istemediğimiz için  kamera açılmayınca multimedya ile kamera arasına çakmak şarj aparatı ile girip kamereya voltajı ayarlayıp (5v düştüğü söylendi)  elektrik verdi 3 ay sorun olmadan kullandım sonra parazit yapmaya ara ara kamera bulunamadı demeye başladı tekrar takan ustaya gittim  ilgilenmedi, 2 ay git gel yaptık, en son zorla sorunun taktığı şarj cihazının dandik olmasından kaynaklanabileceğini söyledi o an düşünüp iyisini alamadım orta hali iyi diye bildiğimiz başka taktı, yine düzeldi kullanmaya başladık,  bu sefer 3 gün sonra tekrar eskisi gibi gidip gelmeye ve kamera bulunamadı deme başladı, şimdi ara ara geliyor neredeyse komple gitti parazit oluyor, geri geri gelirken kaza yaptık ama usta yine ilgilenmiyor, başka usta direkt ya yapana git ben uğraşmam diyor yada delik deleceğiz arabaya eskisi iptal olacak o yerinde olacak diyip başından savıyor, kamera ara ara gidip geliyor parazit yapıyor sorun elektriksel kamera çalışıyor belli  ne yapmam lazım düzgün usta da bulamıyorum  güvenim de kalmadı maalesef   bu işi  nasıl çözebiliriz yardım rica ediyorum, 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Fikret hocam bu işin ustaları Bahçelievler tarafında. Usta sayısı çok orada. Belki uğramışsınızdır bilemiyorum. Bu arada elektronik aksamlar her ustaya da elletmemenizi tavsiye ederim. Şahsen en korktuğum durum..

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Arkadaştada aynı araçtan var 1 seneden fazladır android teyp takılı(orjinal kamerayla) ve bir sorun yaşamadı. Nasıl bir işlem yapıldı bilgim yok ama montaj yapan kişi buralarda en iyi iş yapanlardan biri, arıza giderme, montaj ve orjinal teyplere donanım ekleme konusunda.

Demekki yapılabiliyor bir şekilde.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Şase bağlantısı yapıldı mı? Benim arabada stop lambasından elektrik almıştım. Şase yapmayı unutmuşum. Kamera çalışıyordu ama parazitli çalışıyordu 15-20sn sonra da görüntü gidiyordu. Bir süre kablodaki yük boşalınca çalışıyordu ancak

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Delik açmaktan ziyade kabloları geçirmekle vs uğraşmamak için yapılmış bir iş gibi. 

Yeni araçlarda bağlantılar multimedyaya yapılıyor, bir yerden elektrik bağlantısı yapılmıyor. 

Mevcut kameranın girişi uygun ise multimedyaya bağlanacak. Değilse sökülüp aynı yere uygunu takılacak. 

Yorum bağlantısı
Fikret Ak

Tayfun Aydın yazdı:

Fikret hocam bu işin ustaları Bahçelievler tarafında. Usta sayısı çok orada. Belki uğramışsınızdır bilemiyorum. Bu arada elektronik aksamlar her ustaya da elletmemenizi tavsiye ederim. Şahsen en korktuğum durum..

Tayfun hocam merhaba, Ben İstanbul'dayım bahçelievleri denemedim, orayada bakarım ama beni korkutan şu adamlardan alamadığımız veya ilk işlemi yaptırmadığımız için baktırdığım ustalar gibi olabilir mi, konu kesinlikle bağlantı, elektrik bağlantısı ile ilgili belli gibi  yoksa hiç çalışmaması gerek sanırım

Uğur bey acaba bu bahsetiğiniz yer nerede tavsiye ederseniz arar yapar ise gitmek isterim, zaten internete bakınca gördüm dediğiniz gibi çalıştıranlar varmış, benimde 3 ay düzgün çalıştı ama takılan çakmak şarjı bağlantısı sorunlu sanırım,

Tansu bey 3 ay sorunsuz kullandım orijinal kamerayı şase vesaire bence sorun yoktu, orjinal kamera düşük bir Waat ile çalıştığı için miş sorun, 

Emre bey Cerato orijinal kamera girişi multimedya için uygun ama v sorunu var direkt 12v sanırım çalışmıyor 5/6w diye duydum,  ayrıca kamera fabrika çıkışı olduğu için piyasada olan kameralar yerine uymuyor ancak farklı bir yere delik vesaire açılıp tekrar baştan kamera takılması gerekli ama orjinal kamera da sorun olsa hiç çalışmaz sanırım,  ben orjinali varken devreye onu almak istiyorum, 

Yorum bağlantısı
Fikret Ak
Uğur Kamil yazdı:

Arkadaştada aynı araçtan var 1 seneden fazladır android teyp takılı(orjinal kamerayla) ve bir sorun yaşamadı. Nasıl bir işlem yapıldı bilgim yok ama montaj yapan kişi buralarda en iyi iş yapanlardan biri, arıza giderme, montaj ve orjinal teyplere donanım ekleme konusunda.

Demekki yapılabiliyor bir şekilde.

Uğur bey acaba bu bahsetiğiniz yer nerede tavsiye ederseniz arar yapar ise gitmek isterim, zaten internete bakınca gördüm dediğiniz gibi çalıştıranlar varmış, benimde 3 ay düzgün çalıştı ama takılan çakmak şarjı bağlantısı sorunlu sanırım,

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
Fikret Ak yazdı:

Uğur bey acaba bu bahsetiğiniz yer nerede tavsiye ederseniz arar yapar ise gitmek isterim, zaten internete bakınca gördüm dediğiniz gibi çalıştıranlar varmış, benimde 3 ay düzgün çalıştı ama takılan çakmak şarjı bağlantısı sorunlu sanırım,

Size çok uzak bir yer maalesef. Rize ;)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Fikret Ak
Fikret Ak yazdı:

Kolay gelsin, biraz uzun olacak kusura bakmayın, araçım kia Cerato 2016 orjinalde kamera ve küçük ekran teyp vardı android taktıktırdık, orjinal teyp kameraya giden enerjiyi kendi içinde voltajını vs ayarlayıp kameraya gönderiyormuş yeni multimedya navix (alırken herşeyin orijinal olacağı söylenmişti), 12v çıkışlıymış,( ustanın söylediği) araçda gereksiz delik açmamak ve orjinalliğini  bozmak istemediğimiz için  kamera açılmayınca multimedya ile kamera arasına çakmak şarj aparatı ile girip kamereya voltajı ayarlayıp (5v düştüğü söylendi)  elektrik verdi 3 ay sorun olmadan kullandım sonra parazit yapmaya ara ara kamera bulunamadı demeye başladı tekrar takan ustaya gittim  ilgilenmedi, 2 ay git gel yaptık, en son zorla sorunun taktığı şarj cihazının dandik olmasından kaynaklanabileceğini söyledi o an düşünüp iyisini alamadım orta hali iyi diye bildiğimiz başka taktı, yine düzeldi kullanmaya başladık,  bu sefer 3 gün sonra tekrar eskisi gibi gidip gelmeye ve kamera bulunamadı deme başladı, şimdi ara ara geliyor neredeyse komple gitti parazit oluyor, geri geri gelirken kaza yaptık ama usta yine ilgilenmiyor, başka usta direkt ya yapana git ben uğraşmam diyor yada delik deleceğiz arabaya eskisi iptal olacak o yerinde olacak diyip başından savıyor, kamera ara ara gidip geliyor parazit yapıyor sorun elektriksel kamera çalışıyor belli  ne yapmam lazım düzgün usta da bulamıyorum  güvenim de kalmadı maalesef   bu işi  nasıl çözebiliriz yardım rica ediyorum, 

Merhaba, konuyu hortlattım ama bilgi vermek istedim, çözeli uzun zaman oldu aracımı bile sattım yeni araç aldım ancak fırsat bulabildim,  yapan usta araç kamerası 6v ile çalışıyor diye  multimedyadan 12v gelir olmaz diye kendince araba telefon sarj cihazı ile akımı düşürmeye çalışmıştı, kime gitiysem doğru dedi, sonra araştırma sonucunda aslında akımı düşürmeye gerek olmadığını öğrendik direkt bağlantı ile sorun çözüldü, bu zaman içersinde araca otomatik zaman röleli ön kamera eklemeye de karar verdim ve Çin'den bir aparat getirtdim çalışma mantığı çok basit olmasına rağmen yine gittiğim elektrik ustaları yapamadı. Cihaz çalışma mantığı geri görüş kamerası  giriş, ön kamera giriş, 12v bağlantı, geri vites tetik giriş bağlantı, ekrana geri vites tetik çıkış,  her iki kamerayı tek çıkış olarak birleştirip multimedya ekrana bağlantı, geriden çıkınca 15 sn boyunca ön kamara aktiv oluyor ve sonra devreden çıkıyor. Bunu yapamadılar, en son kendi işimi kendim yaptım ve harika bir sonuç aldım, sonuç olarak şu var ki sözüm her ustaya değil ama mesleği elektrikçi olarak geçinen ama hiç birşeyden anlamayan ustalara dikkat edin 3 ay uğraştırdılar beni. 

Şimdi 2 projem var yeni aldığım araca multimedya olmadan orjinal ekrana yine otomatik ön kamerayı kurmak ve geri vites tetikli zaman röleli ön park sensörü ile olayı taçlandırmak yapabilirsem yine bilgi veririm, 

Birde hayal ama denemeyi düşünüyorum sağ ve sol sinyal de ayna altı kameralar ile dönüşlerde ekrana görüntüleri yansıtmak, malum dolar kuru vs çok artınca hayal şimdilik,

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...