İçeriğe Yönlendir

Oğlum Havale Geçirdi

Mustafa Çiçek

Recommended Posts

Mustafa Çiçek

Herkese iyi akşamlar abilerim, kardeşlerim.

Foruma eskisi kadar sık giremiyorum. Geçen yıl eşimin hamileliği çok sıkıntılı geçti ve şubat ayında 34 haftalık prematüre babası oldum.  1 hafta yoğun bakım süreci sonrasında çok şükür ciddi bir sağlık problemi olmadan oğlumu kucağıma alabildim.  Yaklaşık 1 ay önce diş çıkaracağı için hafif ateşi vardı. Dolven verip başında bekledik ama çok huysuzlandı. Hem pandemi süreci hem de prematüre olması sebebyile mümkün olduğunca  hastaneden uzak durmaya çalıştık.  Eşimle nöbetleşe başında bekledik en son 37.5 olunca ılık su duş falan düşürdük biraz. 12 gibi ben yattım nöbeti eşime bıraktım 15 dk sonra eşimin çocuğa bişey oluyor çığlığıyla uyandım. Kalktığımda bebek nefes almıyordu sıçrayarak uyandığında dili boğazına kaçmış. O an beynim durdu ne yapacağımı bilemedim. İlk yardım eğitimimolmasına rağmen insan başına gelince sersemliyor. Ters çevirip 2 parmağımı ağzına sokup dilini çıkarmaya çalıştım bu arada bilincini kaybetmeye başladığını farkettim başı kolları düştü dilini çekemeyince diline bastırdım ağzından köpükler gelmeye başladı nasıl oldu bilmiyorum kısaca gibi oldu geri nefes aldı çok şükür. Eşim ambulansı aradı o arada komşumuz da acil hemşiresi onu aradı. Onlar gelinceye kadar bebek nefes almaya başladı. Bu anlattıklarım en fazla 45 50 sn içinde gerçekleşti ama bana bir ömür geldi. 

Ambulans geldi hastaneye gittik hemen.  Bu arada ateş 39.1 olmuş. Tahliller yapıldı sabaha kadar hastanede kaldık. 

Ertesi gün pazardı eve geldik çocuk yavaş yavaş kendine geldi. Şu an gayet sağlıklı . Kendi doktoruna da götürdüm herhangi bir anormallik yok dedi.

Bunu anlatırken bile o kadar gerilim ki şu an. Hayatın anlamını sorgulattı bu olay. Herşeyin başı sağlık derler ya evet gerçekten öyleymiş. 

Ev araba mal mülk bi yerden sonra anlamsızmış . 

Sizinle paylaşmak ,dertleşmek istedim.  Hala içimde korku acaba kalıcı bir hasar oluşmuş olabilir mi bundan nasıl emin olabiliriz bilemiyorum.  

Allâh herkesin çocuğuna sağlık sıhhat versin. Gerçekten sağlıktan başkası boş.

• Beğen 5
  • Üzgün 25
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Çok geçmiş olsun. 

Allah hepimizin çocuklarını korusun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Çok çok geçmiş olsun.  Evlat olunca akan sular duruyor. Bir iğne batsa bile bizim sanki bir tarafımız kırılmış gibi oluyoruz. İnşallah kalıcı hasar yoktur. Sağlıklı bir şekilde büyütmeyi nasip etsin insallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Geçmiş olsun Rabbim acil şifalar versin inşallah Rabbim daha büyüğünü göstermesin 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bir nörologla konuşun beyin hasar alacak kadar bayılmış olsa oksijensiz kalsa geri kendi kendine uyanamazdı bence ama bilgisayarcıyım biliyorsunuz. Beyni kısmen inceliyoruz o kadar.  Eğer eski refleksleri neşesi göz takibi gülüvermeleri ve cisimleri tutması aynı ise şimdilik ciddi birşey yoktur. Çok küçük zaten gelişim devam ediyor. Siz onunla oynamaya hareket etmesine dış dünya ile maksimum etkileşim sağlamasına ve farklı şeyler görmesine dokunmasına çalışın. Bunlar nöronları geliştirir. Kundakta bütün gün yatarsa gelişim daha az oluyor. Stimulus lazım gelişme için.

Çok büyük geçmiş olsun. Ölüm o kadar yakın. Bazen oğlumla eşimle beraberken kötü şeyler aklıma geliyor herşey ipliğe bağlı aslında. Hatırlatttığınız için sağolun çok önemli.

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çok geçmiş olsun. Allah korumuş oğlanı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Çok geçmiş olsun. İlkyardım egitimi herkes almalı özellikle ebeveynler. Cocuklarda ne olacagi belli olmuyor evde ozellikle katı gıdaya ilk gectiklerinde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Çok geçmiş olsun. Muhtemelen hiç bir sıkıntı olmayacaktır. Yine de içinizi ferah tutmak isterseniz çocuğun gelişimini yakın takip edin. Asla çocuğa cep telefonunda YouTube gibi uygulamaları açıp izlemesine izin vermeyin. Çok yaramazlık ederse TV den günlük 1 saati geçmeyecek şekilde açabilirsiniz. 1 yıl sonra çocuk nörolojiye anormallik olmasa bile içinizi ferah tutmak adına gidebilirsiniz. Gelişimde bir gecikme hissederseniz hemen çocuk nöroloji ve çocuk pskiyatriye gidip muayene edilmesini sağlayın. Muhtemel eeg ve beyin kraniyel MR cekimleri de rutin işlem olarak yapılacaktır. Korkulacak bir tarafı da yoktur.

Tekrar geçmiş olsun.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Doktorların ilk sorduğu morarma var mı oldu.  Çok şükür öyle bir durum olmadı. Doğum sıkıntılı olmuştu zaten o yüzden (doktor beyinde kanama görmüştü) 1 yaşında nörolog gideceğiz kontrole o zaman ayrıntılı anlatacağım doktora.  

Hareketlerİ algısı tepkileri çok iyi sürekli takipteyiz. Sürekli yan yatırıyoruz arkasına yastıklar falan. 

Hastanede kontroller yapılırken sandalyeye oturdum ama kalkamadım kendimi olmadan kasmışım ki bacaklarım tutmuyor sanki. 

Eşim atlatamadı en ufak öksürüğünde panik oluyo. Hastane haricinde 14 aydır evden çıkmayınca o da bunaldı.

Büyük oğlum 1. Sınıfa başladı kendi okuluma almıştım tüm bunların üstüne norm fazlası oldum  resen atamam yapıldı başka okula. 

Böyle işte abilerim biraz içimi dökmem gerekiyormuş sanırım..

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Allah şifa versin, çocuklar güldür derdi annem bir gün solar bir gün açar. Biz de çok nöbetler tuttuk. Hatta ateşin gereğinden fazla çıktığında alarm çalacak bir alet icat edilse çok iş görür diyordum. Galiba braun böyle bir ürün sundu piyasaya. Sağlıklar diliyorum çocuğunuza...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hacı Şenyurt yazdı:

Çok geçmiş olsun. Muhtemelen hiç bir sıkıntı olmayacaktır. Yine de içinizi ferah tutmak isterseniz çocuğun gelişimini yakın takip edin. Asla çocuğa cep telefonunda YouTube gibi uygulamaları açıp izlemesine izin vermeyin. Çok yaramazlık ederse TV den günlük 1 saati geçmeyecek şekilde açabilirsiniz. 1 yıl sonra çocuk nörolojiye anormallik olmasa bile içinizi ferah tutmak adına gidebilirsiniz. Gelişimde bir gecikme hissederseniz hemen çocuk nöroloji ve çocuk pskiyatriye gidip muayene edilmesini sağlayın. Muhtemel eeg ve beyin kraniyel MR cekimleri de rutin işlem olarak yapılacaktır. Korkulacak bir tarafı da yoktur.

Tekrar geçmiş olsun.

cep telefonu konusunu niye o kadar ısrarlı söylediniz? stimulus değil midir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, o an soğukkanlıklık ile geri getirmeyi başarmışsınız tebrikler, çocuk herşeydir, gözüm doldu paylaşımınız ile Allah sağlıklı sıhhatli büyütmeyi nasip etsin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Rabbim kimseye evladının acısını göstermesin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benimde çok kötü bir tecrubem olmuştur.  Doğduğu gün herkes hastane odasında uykuya dalmışken, bir şekilde uyandım.  Kuvezindeki kızıma baktım, o anda kustu. Kusmuğu ile boğulumaya başladı, yan cevir, hemşire çağır derken kızımı kurtarmıştım.  Ya uyanmasaydım, neler olacağını aklıma bile getirmek istemiyorum.  Yatağımda her uyandığımda, bunun bir işaret olduğunu düşünür kızımı kontrol ederim. 4 yaşında Allaha şükür.  

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

cep telefonu konusunu niye o kadar ısrarlı söylediniz? stimulus değil midir?
Cep telefonu özelinde değil aslında ekran anlamında söyledim. Bu tarz durum kendi cocugumda da oldu. 13 aylıkken solunum yabancı cisim yutması sonucu gitti. Ne kadar nefessiz kaldı bilmiyorum. Morarma da oldu. Zaten 7 gün çocuk yoğun bakım 7 gün klinik yarışı oldu. Bizde çocuk çok yıprandı deyip telefonu tableti emrine amade ettik. Sonucunda ise tek taraflı iletişime dayalı sosyal gelişim bozukluğu ve konuşma bozukluğu olarak bize döndü. Şimdi özel eğitime başladı 1 haftadır. Yaklaşık 1 aydır YouTube gibi uygulama kullanımını sadece TV üzerinden maksimum 1 saatle sinirladik ve iletişimde ilerleme olmaya başladı. Yarın eeg çekimi yapılacak. 15 gün sonrada beyin MR çekimi olacak. Sonucu bekleyip göreceğiz.

Gelelim ekran olayına bu olaylar başımıza gelince özellikle çocuğumu takip etmeye başladım ve gerçekten de tamamen dünyadan kopuyor. İletişim hiç kuramaz hale geliyor. Ekranlar kapanınca ise izlenim olarak iletişim arttı. Evi tanımaya başladı. Önceden hiç bir şeye neredeyse tepki vermiyordu. Şimdi ise tepki vermeye başladı. Bazı eşyaları getir dediğimde geirmeye başladı.

Kısacası çocuklarda uzun süreli ekran karşısında video izleme tek taraflı iletişim oluşturuyor. Dolayısı ile bizlerle bağlantısı kopuyor. Bu yüzden çocuğum sosyal gelişimi kuvvetlenene kadar ekrandan mümkün olduğunca uzak olması çocuğun sağlığı için iyi olacaktır. Normal gelişimine de ciddi katkı sağlayacaktır.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
Hacı Şenyurt yazdı:

Tekrar geçmiş olsun.

Hocam küçüğü tv karşısında bile ters oturuyoruz.  Büyüğü de haftasonu 1 saat youtube sadece. Telefon zaten hiç vermedik istemiyor . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Geçmiş olsun, gerçekten büyük badire atlatılmış. Ufaklığa sevgilerimle :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hacı Şenyurt yazdı:

..
Kısacası çocuklarda uzun süreli ekran karşısında video izleme tek taraflı iletişim oluşturuyor. Dolayısı ile bizlerle bağlantısı kopuyor. Bu yüzden çocuğum sosyal gelişimi kuvvetlenene kadar ekrandan mümkün olduğunca uzak olması çocuğun sağlığı için iyi olacaktır. Normal gelişimine de ciddi katkı sağlayacaktır.

Sizin çocuk zaten bir sorun yaşamış onun da etkisini izole ederek konuşmak lazım bir de zaten gelişim sağlıyorsunuz. Gelişimin aldığınız karardan sonra mı olup olmadığını tabi bilemeyiz. Ancak elbette sürekli elinde telefonla kalır da siz onla zaman geçirmez iseniz o da başka sorunlara yol açar doğrudur. Kesinlikle tv izletmeyin youtube izletmeyin demeye ben ters bakıyorum. Normal dünyada göremeyeceği şeyleri görebiliyor orda beyin. O görüntüleri de kaydetmeli derim. 

belki beraber izlenebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benim kızım yutube sayesinde oldukca iyi eğitim aldı desem yeridir. Hiç çaba göstermeden ingilizce öğrendi. İngilizce oldukca fazla kelime dağarcı yarattı. Okuma yazmayı yutubeden öğrendi. Rakamları , renkleri, objeleri biliyor. Hiç beklenmiyecek şekilde gelişmiş cümleler kurabiliyor. Hanımla tartışsam, aramıza girip "Sakin ol baba" yada "Sakin ol anne" diyebilcek öz güvene  sahip. 

Birçok ingilizce şarkı öğrendi, ellerini yıkamayı, dişlerini fırçalamayı, bonya sevgisini yutubeden öğrendi. İnanılmaz bir gelişim hızı var. Bu gelişim hızı beni korkutuyor. 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Benim kızım yutube sayesinde oldukca iyi eğitim aldı desem yeridir. Hiç çaba göstermeden ingilizce öğrendi. İngilizce oldukca fazla kelime dağarcı yarattı. Okuma yazmayı yutubeden öğrendi. Rakamları , renkleri, objeleri biliyor. Hiç beklenmiyecek şekilde gelişmiş cümleler kurabiliyor. Hanımla tartışsam, aramıza girip "Sakin ol baba" yada "Sakin ol anne" diyebilcek öz güvene  sahip. 
Birçok ingilizce şarkı öğrendi, ellerini yıkamayı, dişlerini fırçalamayı, bonya sevgisini yutubeden öğrendi. İnanılmaz bir gelişim hızı var. Bu gelişim hızı beni korkutuyor. 
Ali bey bence bu kadar çabuk öğrenme gerçekleştirmiş olması zeka açısından ileri olmasından olabilir. Bir uzman tarafından degerlesirilmeli. Gelişimde gecikme gibi ileri olması durumunda da çocuğun eğitiminde takip etmeniz gereken konular olacaktır. Karar sizin tabiki de.
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Büyük geçmiş olsun ALLAH kimseyi evlatlarıyla sınamasın. Benim oğlumda bir misafirlikte şeker yerken nefes borusuna kaçtı. Elimiz ayağımız bağlandı. Çocuk gözümüzün önünde kayıp gidiyordu ki ev sahibi abimiz (ALLAH ondan razı olsun) parmağını boğazına attı da ALLAH ın izniyle kurtardı. Biz donup kalmıştık. Ben kendimi soğuk kanlı zannederdim ama o an kitlenip kalmıştım. Zor bir süreçti. ALLAH bir daha yaşatmasın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Sizin çocuk zaten bir sorun yaşamış onun da etkisini izole ederek konuşmak lazım bir de zaten gelişim sağlıyorsunuz. Gelişimin aldığınız karardan sonra mı olup olmadığını tabi bilemeyiz. Ancak elbette sürekli elinde telefonla kalır da siz onla zaman geçirmez iseniz o da başka sorunlara yol açar doğrudur. Kesinlikle tv izletmeyin youtube izletmeyin demeye ben ters bakıyorum. Normal dünyada göremeyeceği şeyleri görebiliyor orda beyin. O görüntüleri de kaydetmeli derim. 
belki beraber izlenebilir. 
Kontrol sağlanabilirse neden olmasın. Kötü olan benim tecrübe ettiğim ve etmeye devam edeceğim olan kontrolsüz ekrana maruz kalmadır. Tabi bir de eeg ve MR dan iyi veya kötü çıkacak sonuçlarda benim ebeyvenlik durumumu tekrar gözden gecirmemi sağlayacaktır.

Ben tecrübe ettiklerimi yazıyorum ki başka arkadaşlarımın da farkındalığı artsın. Tıpkı sizin yaptığınız gibi.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...