İçeriğe Yönlendir

Benzin Lpg Karmaşası

Ozkan çoban

Recommended Posts

Ozkan çoban

Değerli büyüklerim, lpgli araçlarda şu kadar km Lpg de kullandıktan sonra şu kadar km Benzinde kullanmak gerekli diye bir kural veya öneri var mıdır ? Veya sizlerin tecrübelerini öğrenmek isterim bilgilerinizi gözlemlerinizi aktarır mısınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

depoda bayat benzin kötüdür. pompa bozulur vs. sıralı sistem olduğu sürece lpg zaten normal zararı neyse onu yapar fazlasını yapmaz. Benzinde kullanmak arada bir belki performanslı kullanım için hoş olabilir. Ben araçların benzinle kullanımı taraftarıyım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pratikte. 7-8 depo lpg sonrası tam depo benzinle kullanmak iyidir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kural yok. LPG ayarı ile alakalı.  Düzgün değilse araç ECU değerleri bozulunca belli bir km benzinle kullanarak değerleri normale getirme var sadece

LPG de sıralı sistemde iki değer önemli stft ve ltft. Stft anlık yakıt enjeksiyon düzeltmesi gibin düşünülebilir ( short time fuel trim - kısa zamanlı yakıt değeri)  ltft  uzun süreli enjeksiyon değeri düzeltmesi ( long time fuel trim - uzun zamanlı yakıt değeri)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sağlıklı motorda benzinden +-5 civarında stft olur ve bunun ortalaması ile ltft de 0 a yakın olur. 

Ama LPG ayarı düzgün değil ve veya benzin haritanizi etkileyecek bı arıza yıpranmışlik varsa bu değerler bozulur. Ltft belli bir + - değere ulaşınca misal 20 birim araçta + yada - olmasına göre fakir veya Zengin karışim hatası alırsınız.

LPG kalibrasyonunuz fakirdir ltft +20 gösterir benzinde belli bir km gittiğinizde stft niz -20 kere kadar çıkar ve ( başka bir arıza yok ise)  ltft değerini 0 a yaklaştırır. 

Uzun yolda LPG ile girerken yanan arıza lambası genelde bu yüzden olur misal. Sabıt devir hız ile gittikçe LPG kalibrasyonu hatalı ise araç fakir veya Zengin karışim uyarısı verir. 

Bu değerler belli biryere kadar kabul edilebilir ve tüketim veya performans odaklı olabilir. Ama ideal değer +- 5 gibidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bi yüzden uzun yolda veya arada benzinli sürüşte performans farkı daha bariz gözükebilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

lpg bakımı yaptırdığım yerde ustaya sorduğum 250-350 km benzinle gidersen çiçek gibi olur demişti. yani arada benzinle kullanmak gerekiyor. çalışma sistemi için yararlı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yakıt haritasını sıfırlamak için benzinde uzun uzun kullanıma gerek yok. Benim bildiğim her markanın yakıt haritasını sıfırlama olayı farklı. Bazısı kutup başını sökünce sıfırlar. Bazısı kutup başını sök tak 1-2 km sürünce sıfırlar. Bazısı sıfırlayamaz ve dışarıdan yazılım müdahalesi ister. O yüzden arabaya göre yapmak lazım bunu. 

eğer lpg takıldığında düzgün ayar yapılmışsa, benzin kalibrasyonuna tekrar gerek yok. Ama ondan şüpheliyseniz benzin haritasını sıfırlamanız ve sonrasında tekrar lpg ayarını doğru yaptırmanız güzel olur. Aracın çekişi bile artabilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şehir içi kullanılsın sıkıntı olmazda, uzun yolculuklarda, benzin tercih edilmeli. Arabanın yapısı gereği zaten uzun yolda az yakarlar. Ordada saatlerce LPG ile gitmek yerine benzin tercih edilmeli bence. Yanma odası saatlerce, kimin nasıl ayarladığı belli olmayan  ltf ve stf ayarlarıyla saatlerce dağ tepe gitmesin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Eğer aracı uzun yolda yüksek devirlerde kullanmıyorsanız, başka bir sebeple benzinde kullanmanın anlamı yok. Çeyrek depodan fazla yakıt almayın. Lamba yanınca hemen benzin alın. Depo sirkülasyonu da böylece sık olur. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Aracı arada bir benzinde kullanmak iyidir sıralı sistemlerde Araba zaten benzinde çalışıyor çok uzun süreli benzinde kullanmak gerekmez diye düşünüyorum fakat eski karbüratörlü sistemlerde araç direk lpg ile çalışıyor ve devam ediyor Bu sistemlerde arada benzinle kullanmak iyi olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sıralı sistemde ayar doğruysa benzinde kullanmak gerekmez. Ancak yüksek devir kullanılacaksa benzine almakta fayda var. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Taksiciler benzinli araçlarını devamlı lpgde kullanıyor. merak ediyorum hiç tam depo benzinle 1 kerede olsa geziyorlarmı? 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

Taksiciler benzinli araçlarını devamlı lpgde kullanıyor. merak ediyorum hiç tam depo benzinle 1 kerede olsa geziyorlarmı? 

Hayır tabiki :) dedik ya, araç ilk lpg montajında ayarları düzgünse, sonradan benzine alıp harita düzeltmeye gerek yok. Ama ilk ayar hatalı ise aracın benzin haritası da bozulur. Sonradan lpg ayarı yapılırsa hatalı yapılır. Önce benzin haritası düzgün olacak sonra lpg. Fanteziye gerek yok. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hayır tabiki :) dedik ya, araç ilk lpg montajında ayarları düzgünse, sonradan benzine alıp harita düzeltmeye gerek yok. Ama ilk ayar hatalı ise aracın benzin haritası da bozulur. Sonradan lpg ayarı yapılırsa hatalı yapılır. Önce benzin haritası düzgün olacak sonra lpg. Fanteziye gerek yok. 

böyle şeyler çıktı kafamıza takılıyor bu sefer acaba mı diyoruz :)  bilgilendirme için teşekkürler. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Harita düzeltmeye gerek yok.. 100 km'de düzeltirsin.. lpg ile kullandığın 100 km de tekrar bozulur.. Lpg kalibrasyonu doğru olmalı. 

Ancak ayda bir, bir saat benzinle gazlamayı kurum temizleme yönünden doğru buluyorum.. Lpg yoksa da yapılmalı bu.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ozkan çoban yazdı:

Değerli büyüklerim, lpgli araçlarda şu kadar km Lpg de kullandıktan sonra şu kadar km Benzinde kullanmak gerekli diye bir kural veya öneri var mıdır ? Veya sizlerin tecrübelerini öğrenmek isterim bilgilerinizi gözlemlerinizi aktarır mısınız.

Ben lpg li aracımda alıskanlık yapmıstım. 3 depo lpg 1 depo benzin..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hiç öyle işlere girmedim arıza ışığı yakarsa benzine alırım sadece [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...