İçeriğe Yönlendir

Sahte Motor Yağı Nasıl Anlaşılır?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Bu hb sitesinde satın aldığım motor yağın fiyat epey düştü. Günden günede düşüyor. Merakım şu. Bu motor yağı sahte olma ihtimali nedir. Kurumsal bir web sayfasından satılıyor olması onun doğru ürün olduğunu ne kadar ispatlar. 

Bana gelen yağın etiketi kabarmıştı. Ama bu durum normal dediler. Ama içimde halen bir şüphe var :) 

https://www.hepsiburada.com/castrol-magnatec-a5-5w-30-4-lt-p-HBV0000019GI4

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Darbaz yazdı:

etiketi kabarmıştı

Genelde eski tarihli yağlarda üretim tarihi kısmını kasıtlı yırtıp yolluyorlar

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Dayanamadım. Castrol iletişim numarasını aradım. Telefona çıkan bayan " Kesinlikle hbden Motor yağı almayın." demez mi :( Sadece bp istasyonlarından alın dedi :( 

Haydaa :( 

• Beğen 1
  • Şaşkın 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Ali Darbaz yazdı:

Dayanamadım. Castrol iletişim numarasını aradım. Telefona çıkan bayan " Kesinlikle hbden Motor yağı almayın." demez mi :( Sadece bp istasyonlarından alın dedi :( 

Verdiğin para ile ne çay içerdik ama. :unsure2:

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Ersel Çevik yazdı:

Verdiğin para ile ne çay içerdik ama. :unsure2:

Geçmiş olsun.

Hocam yağın parasında değilim. Aytenime bişiy olmasın. Zaten içinde dönüyor şu an. Ben alalı 6 7 ay  oldu. Tüketimim düştü amenah ama insan merak edip sorguluyor. Hepsiburada Castrol motor yağı satıyor. Bizde buna güvendik. :( 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
Ali Darbaz yazdı:

Hocam yağın parasında değilim. Aytenime bişiy olmasın. Zaten içinde dönüyor şu an. Ben alalı 6 7 ay  oldu. Tüketimim düştü amenah ama insan merak edip sorguluyor. Hepsiburada Castrol motor yağı satıyor. Bizde buna güvendik. :( 

Aklında kalacağına yağ ve filtreyi değiştir.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Darbaz yazdı:

Hb'ya sordunuz mu?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ben de bixoin sampuandan süphelenmiştim, eczaneden aldıysanız sahte olmaz demişti.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Tüketim düşmüş işte. İçindeki yağ da hiç fena değil demek ki :) 

hep söylüyorum ama insanlar umursamıyor. İnternetteki kullanıcılar bizden iyi değil. Paket iyiyse veriyor tam puanı. 

türkiye gibi babanıza bile güvenemeyeceğiniz bir ülkede Sahtesi kolay yapılacak ve sürümü olan bir ürünü distribütörünü arayarak, mal verdikleri yerden almalı. 

bu durumda malı satan mağaza, orijinal sahte karışımı yaparak satabilir ama sahte yağ kullanma oranını en düşük bu şekilde yakalayabiliriz. 

birkaç paket sigara parası kadar fazla vereyim ama emin olayım. Olay bulur bence. Bu arada Konu da başka şekilde açılmıştı sanki. 

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Hepsiburada nın sattığı her ürün kendisine ait değil. Sayfanın satıcı bölümünde "otobakım" yazıyor. Yani asıl satıcı "Hepsiburada" değil. Ürün sahte olduğunda sorumluluk kime ait bilemedim. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bu bilinçli bir cevap, yani kullanıcıyı istasyona yönlendirmek amaçlanmış. Castrol sadece bp bayilerinde satılmıyor, sanayi tabir ettiğimiz yerlerde yedek parçacılarda vs yerlerde castrol görmek mümkün. Telefona çıkan bayana " O zaman Bp istasyonları haricinde niye başka yerlere de yağ veriyorsunuz" sorusu sorulduğunda cevap alınamaz.

İlandaki yağ orjinal olabilir, fiyatının düşük olması bence, piyasada "paraya bozdurma" tabir edilen eldeki stoğu en hızlı ve kolay yoldan nakte çevirme çabasıdır. Satıcı bir nevi spotçuluk yapıyor olabilir (burada kimseyi itham etmiyorum). HB çok tercih edilen bir alışveriş sitesi olduğu için de satıcı ürünü buradan pazarlamak istiyor. Yalnız şunu da atlamayım, ürünü aldın iade etme şansın yok, motorun içinden yağı süzüp tekrar aynı bidona koyup kargo ile gönderemezsin ve ürünün iade edilemeyeceğini de HB biliyordur, hatta bu yüzden satılmasına izin veriyor olabilir. 

İyi yönden düşünülürse satıcı ile Castrol bayisi arasında bir anlaşma vardır, bu anlaşma kapsamında satıcı kotasını doldurup prim, teşvik vs almak istiyor ve bu yüzden elindeki malı maliyetinden çıkıyor olabilir.

Hiç bir marka ürününün spota düşmesini istemez ama ticarette içinde bulunulan şartlar çok acımasızdır.

Şunu da ilave edeyim fiyat da öyle aman aman bi düşük değil 120-130 tl arasında her yerde satılıyor.

tarihinde Hasan Karabekiroglu tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bülent Tarakçı yazdı:

Hepsiburada nın sattığı her ürün kendisine ait değil. Sayfanın satıcı bölümünde "otobakım" yazıyor. Yani asıl satıcı "Hepsiburada" değil. Ürün sahte olduğunda sorumluluk kime ait bilemedim. 

Özellikle Satıcıyı Hepsiburada seçmiştim

Şimdi değerli dostlar bendeki yağ orjinal Castrol çıktı. İyice baktım kutusu orjinal. Zaten bakapını ve ağız bandını ben cıkarmıştım :) Rahatladım . 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Neyse artık içim rahatladı

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Piyasada çok fazla sahte ürün var. Öyle ki ürünün dağıtımının yapıldığı ana noktalardan dahi sahtesinin karışması ihtimali var, her türlü bu sıkıntıyı yaşama ihtimali olduğundan, bence bilindik yerler kurumsal firmalar tercih edilmeli. Sirkülasyonu fazla olan yerlerden almak her zaman avantajlıdır.

Örneğin, aldığınız motor yağının faturasını saklayın, bir sorun olduğunda bu fatura sizi korur. Belki biraz uğraşırsınız ancak kurumsal yerlerden alınmış ürünlerde bir sorun olursa ve bunu belgelendirirseniz sorununuz bir şekilde çözülür.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Senelerdir Hb'dan yağ alıyorum. Problem olmaz kontrol ediliyor, her para veren ürün satamaz.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Bende hb alıyorum bir sorun olmadı hazır konu açılmışken sorayim dedim. Sizce 5 30 yağda mobil mi castrol mi kullanmalı. 14 yıldır mobil kullanıyorum aracında sormak istedim siz hangisini önerirsiniz

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Bu bilinçli bir cevap, yani kullanıcıyı istasyona yönlendirmek amaçlanmış. Castrol sadece bp bayilerinde satılmıyor, sanayi tabir ettiğimiz yerlerde yedek parçacılarda vs yerlerde castrol görmek mümkün. Telefona çıkan bayana " O zaman Bp istasyonları haricinde niye başka yerlere de yağ veriyorsunuz" sorusu sorulduğunda cevap alınamaz.

İlandaki yağ orjinal olabilir, fiyatının düşük olması bence, piyasada "paraya bozdurma" tabir edilen eldeki stoğu en hızlı ve kolay yoldan nakte çevirme çabasıdır. Satıcı bir nevi spotçuluk yapıyor olabilir (burada kimseyi itham etmiyorum). HB çok tercih edilen bir alışveriş sitesi olduğu için de satıcı ürünü buradan pazarlamak istiyor. Yalnız şunu da atlamayım, ürünü aldın iade etme şansın yok, motorun içinden yağı süzüp tekrar aynı bidona koyup kargo ile gönderemezsin ve ürünün iade edilemeyeceğini de HB biliyordur, hatta bu yüzden satılmasına izin veriyor olabilir. 

İyi yönden düşünülürse satıcı ile Castrol bayisi arasında bir anlaşma vardır, bu anlaşma kapsamında satıcı kotasını doldurup prim, teşvik vs almak istiyor ve bu yüzden elindeki malı maliyetinden çıkıyor olabilir.

Hiç bir marka ürününün spota düşmesini istemez ama ticarette içinde bulunulan şartlar çok acımasızdır.

Şunu da ilave edeyim fiyat da öyle aman aman bi düşük değil 120-130 tl arasında her yerde satılıyor.
+1453
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hb’den eneos yağ almıştım. Eneos’un sahtesini kimse yapmaz heralde demiştim :) 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
Levent Güzelkalp yazdı:

Bende hb alıyorum bir sorun olmadı hazır konu açılmışken sorayim dedim. Sizce 5 30 yağda mobil mi castrol mi kullanmalı. 14 yıldır mobil kullanıyorum aracında sormak istedim siz hangisini önerirsiniz

Ben fiestaya sırayla bir Castrol bir mobil koyuyordum. En son motul koydum. Çok memmum kaldım. Tavsiye ederim. Hb den aldım 😀

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

HB yağ piyasasını alt üst ediyor.
Motul distribütörünü aradım, X-Cess 5W40 4 litre için 180₺ perakende fiyat çekiyor,
HB’da 5 litresi 185₺ civarı.
Ve satıcısı bizzat kendisi, tedarikçi firma değil.
Faturalı, 2019 üretimli, orjinal yağ
Yıllardır alıyorum, bir sıkıntı yaşamadım, piston aşşaa inmedi şükür [emoji1]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...