İçeriğe Yönlendir

İphone Şarjı

Ümit Türk

Recommended Posts

Ümit Türk

Merhaba; 

İphone 6 cihazım uyku modunda iken yavaş şarj olurken telefonu kurcalarken yani açık modda iken daha hızlı şarj oluyor.  şarj takımı orjinal değil.  Batarya durumu  %97. 

Neden böyle yapar? Normalde tam tersi olması gerekir diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

İlk defa duydum ve merakla takip ediyorum konuyu...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Valla benim ki de aynı durumdaydı %97 gösteriyordu 1 ay içerisinde %83 e düştü sapıtıyor şu anda %20 şarj durumu varken küt diye kapanıyor telefon açıldığında %3-4 açılıyor. Bazen %1 deyken kapanıyor ve şarja takıp açtığımda %25 ile başlıyor. Batarya kalibrasyon yaptım yine de düzelme olmadı. Batarya değişimi şart benim için ama şu an zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
(düzenlendi)
Arif Aykın yazdı:

Valla benim ki de aynı durumdaydı %97 gösteriyordu 1 ay içerisinde %83 e düştü sapıtıyor şu anda %20 şarj durumu varken küt diye kapanıyor telefon açıldığında %3-4 açılıyor. Bazen %1 deyken kapanıyor ve şarja takıp açtığımda %25 ile başlıyor. Batarya kalibrasyon yaptım yine de düzelme olmadı. Batarya değişimi şart benim için ama şu an zor.

o bendede oldu. değiştim düzeldi. en son bir güncelleme geldi tamam dedim ayvayı yedik. korktuğum başımıza geldi.  fişini çektiler belli yani. yavaşlamaya başladı. sonra bu şarj sorunu çıktı. yolda bırakmıyor gerçi ama garibime gitti merak ettim. nerde aratsam bir bilgi yok. 

tarihinde Ümit Türk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Bende 6s kullanıyorum.

Batarya sağlığı şuan %75 ile servis uyarısı veriyor.

Telefon normalden hızlı şarj oluyor, hızlı da bitiyor.

Arif Aykın yazdı:

şu anda %20 şarj durumu varken küt diye kapanıyor telefon açıldığında %3-4 açılıyor. Bazen %1 deyken kapanıyor ve şarja takıp açtığımda %25 ile başlıyor. 

Bu durum bende de oluyor. %20-25ken pat diye kapanıyor. Açıyorum %10 ile açılıyor sonra tekrar pat diye kapanıyor. Şarja takıp açıyorum bu sefer %25 ile açılıyor.

Nefret ediyorum bu durumdan. Acil bir durum olsa yarı yolda bırakacak yani.

Apple ile konuştum "sonuçta pil sağlığını %75 gösteriyor bu az bir değer değil, böyle ani kapanması vs normal olmaması lazım" dedim. Servis, pil sağlığı %80'in altına düşünce değişim öneriyoruz pil sağlığı ve performansı açısından diyor.

Apple servisinde pil fiyatı 399 TL. Pahalı ama 3.parti pil takıldığı zaman da kısa sürede bozulup performansını kaybediyor.

Şeytan diyor 5000mAh Xiaomi al rahat et.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

ayni durum bende de var.

elinizde kullandiginiz anda, telefonu en yuksek performansta calistirmak icin sarji cabuk dolduruyor.

sabit modda ise alabilecegi en verimli sarji aliyor..

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban

İlk çıktığında 5s aldım hala kullanıyorum 7-8 sene oldu gören duyan şaşıp kalıyor çok şükür batarya dahi değişmedi anahtar değmedi sorunsuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Alptuğ Özcan yazdı:

eşimde var. 3 günde bir şarj ediyor kıskanıyorum :)

Ozkan çoban yazdı:

İlk çıktığında 5s aldım hala kullanıyorum 7-8 sene oldu gören duyan şaşıp kalıyor çok şükür batarya dahi değişmedi anahtar değmedi sorunsuz.

şirket hattı olarak kullanıyorum  1 ay önce mecburi batarya değiştim. kurcalama bırak durduğu yerde şarj gidiyordu şimdi zımba gibi. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ümit Türk yazdı:

eşimde var. 3 günde bir şarj ediyor kıskanıyorum :)

Kıskanılmayacak gibi değil ki :) 

Ben günde 2 defa şarj ediyorum

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Bende de benzer sorunlar vardı. Zamanla batarya bitik hale geldi. Zamansız kapanmalar, hızlı şarj olmalar derken Deji marka batarya ile kendim değişimini yaptım. 1 yıla yakın oldu pil sağlığı %100 gösteriyor. Performansından da memnunum. Orijinal batarya fiyatının üçte bir fiyatına almıştım. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Osman Nuri Köknar yazdı:

Bende de benzer sorunlar vardı. Zamanla batarya bitik hale geldi. Zamansız kapanmalar, hızlı şarj olmalar derken Deji marka batarya ile kendim değişimini yaptım. 1 yıla yakın oldu pil sağlığı %100 gösteriyor. Performansından da memnunum. Orijinal batarya fiyatının üçte bir fiyatına almıştım. 

Eski telefonum İphone 5 'e bende Deji marka alıp kendim değiştirmiştim. Performans olarak sanki eskiye daha hızlı döndü

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Alptuğ Özcan yazdı:

Bende 6s kullanıyorum.

Bu durum bende de oluyor. %20-25ken pat diye kapanıyor. Açıyorum %10 ile açılıyor sonra tekrar pat diye kapanıyor. Şarja takıp açıyorum bu sefer %25 ile açılıyor.

Apple ile konuştum "sonuçta pil sağlığını %75 gösteriyor bu az bir değer değil, böyle ani kapanması vs normal olmaması lazım" dedim. Servis, pil sağlığı %80'in altına düşünce değişim öneriyoruz pil sağlığı ve performansı açısından diyor.

Apple servisinde pil fiyatı 399 TL. Pahalı ama 3.parti pil takıldığı zaman da kısa sürede bozulup performansını kaybediyor.

lityum pillerde şöyle bir durum var. pilin derin deşarj değeri var. mesela 36 volt elektrikli bisiklette bu değer 32 volt ve altı. maks şarj değeri de 42.5 volt. ama 41.8 de bırakıyor şarj aleti. böyle olunca aslında boşalmış pilde hala enerji oluyor ancak tükletilirse pilin ömrünü 3 5 kat çabuk tüketiyor. bu nedenle kontrol entegreleri bu eşik değerlerine yaklaştıkça şarjı tetikleyerek şarjı sürdürürler, trickle charge denir. boşaldığında da çıkışı keserler, kapasite erkenden kullanılmış oluyor.

yüzde 75 denen sağlık, herhalde takılı olan pilin tasarım kapasitesine göre edilebileceği maks amperdir. diyelimki 2000 mah ise 1600 e düşmüştür. o zaman pilin yüzde 40 ını korumak eğilimi varsa, kullanılabilir kapasite 2000 mah için 1200 mah, 1600 için 960 mah dır. dolayısı ile şarj ünitesinin 960 mah ı doldurması 1200 mah ı doldurmaktan kolay olur.

ikincisi eskiyen pillerin deşarj kapasiteside azalıyor sanırım o nedenle yüke binince artık yükü çekemiyorlar. deşarj kapasitesi C değeri ile gösterilir. mesela 4 pervaneli dron pervanelerndeki batarylar 15C iken,  tek pervaneli radyo kontrolü akrobasi uçaklarında vs de 40C 50C gibi çok yüksektir ki pil şişmeden tüm kapasitesini tüketebilsin.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Dogan Arsiray yazdı:

yüzde 75 denen sağlık, herhalde takılı olan pilin tasarım kapasitesine göre edilebileceği maks amperdir. diyelimki 2000 mah ise 1600 e düşmüştür. o zaman pilin yüzde 40 ını korumak eğilimi varsa, kullanılabilir kapasite 2000 mah için 1200 mah, 1600 için 960 mah dır. dolayısı ile şarj ünitesinin 960 mah ı doldurması 1200 mah ı doldurmaktan kolay olur.

ikincisi eskiyen pillerin deşarj kapasiteside azalıyor sanırım o nedenle yüke binince artık yükü çekemiyorlar. deşarj kapasitesi C değeri ile gösterilir. mesela 4 pervaneli dron pervanelerndeki batarylar 15C iken,  tek pervaneli radyo kontrolü akrobasi uçaklarında vs de 40C 50C gibi çok yüksektir ki pil şişmeden tüm kapasitesini tüketebilsin.

Aydınlatıcı bir mesaj olmuş teşekkürler.

Apple da "pilin tasarım kapasite ile alakalı" gibi cümleler kurmuştu.

Sonuç olarak telefonumun pilinin değişmesi gerekiyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bir beğeni alırım o zaman :)

sadece şarjda çalışmaya başlayacak kısa süre sonra. çünkü pil talebi karşılayamıyor olacak beklerken bile.

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

İphone kadar kötü pil performansı görmedim.Açıkcası nasıl olacak bu firma elektrikli araba yapacak bende anlamadım.Yolda giderken %20 şarj bir anda bitip yolda kalınabilir :) 

Eşimde XR var daha 1 sene olmadı batarya ölü desem yeridir.Ne zaman görsem şarja takılı.Ama yinede toz kondurmuyor sonuçta o bir iphone :) Ben xiaomi ile mutluyum şarj derdim hiç olmuyor sürekli şarjım var .İphone verilen paraya acıyorum, gerçekten haketmiyor.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ahmet Türedi yazdı:

Ben xiaomi ile mutluyum

Xiaomi Mi 10T ve Xiaomi Poco X3 NFC modelleri aklımı çelmiyor değil :) İphone'dan da ayrılmak istemiyorum :) 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Alptuğ Özcan yazdı:

Xiaomi Mi 10T ve Xiaomi Poco X3 NFC modelleri aklımı çelmiyor değil :) İphone'dan da ayrılmak istemiyorum :) 

iphone sevmemin nedeni 2 ayrı telefon kullandığımda aynı apple kimliği kullandığında 1 telefonda yaptığınız işlemi diğer telefonda görebilmeniz. foto çek diğer telefonda dank çıkıyor.  biri arasın ikisi aynı anda çalıyor(facetime özelliği sebebi ile). yedekleme sonrası kaldığı yerden devam vs. o nedenle güzel marka. ama androidin hakkı yenmemeli. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Deji yüksek mah'lı piller üretiyor. Orjinal apple pilden %20 civarı daha fazla diye hatırlıyorum kapasitesini. Bende eski 5s'e döndüm casper via S'i hanıma verip. Bir daha da öyle büyük telefon almam. Cebe sığmayan cep telefonu mu olur...

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)
Alptuğ Özcan yazdı:

Bende 6s kullanıyorum.

Bende de 6s 128 GB var.Bende android geçmek istemiyorum. Güncellemelerle mi bitiriyorlar pil durumunu anlamış değilim. Bir pile 400 veremem valla onun yerine 2 yılda değiştiririm rahat ederim kendim değiştiririm normalde ama benim hoparlörler de gidik hem ahize hem alttaki aynı zamanda şarj yetişe problemli covidden dolayı sürekli telefonu falan dezenfekte ile silince böyle oldu☹️

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ümit Türk yazdı:

Merhaba; 

İphone 6 cihazım uyku modunda iken yavaş şarj olurken telefonu kurcalarken yani açık modda iken daha hızlı şarj oluyor.  şarj takımı orjinal değil.  Batarya durumu  %97. 

Neden böyle yapar? Normalde tam tersi olması gerekir diye düşünüyorum. 

Orjinal adaptörü ve kablosuyla deneyin bence..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Son güncellemelerin birinde geldi bu özellik.. 

Akıllı şarj var, sizin nasıl kullandığınızı ne zaman nasıl şarj ettiğinizi öğrenip ona göre hareket ediyor. 

Sorun yok. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Son güncellemelerin birinde geldi bu özellik.. 

Akıllı şarj var, sizin nasıl kullandığınızı ne zaman nasıl şarj ettiğinizi öğrenip ona göre hareket ediyor. 

Sorun yok. 

böylece daha hızlı eskiyip yeni pil taktırtıyordur. :D

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

böylece daha hızlı eskiyip yeni pil taktırtıyordur. :D

Ben bilmem o kadarını :)

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

18W Apple Orijinal Şarj Cihazı alın, iPhone’un tadına varın.
Hızlı şarj desteği şart değil telefon modelinde, her türlü hızlı şarj ediyor.
iPhone 7 kullanıyorum, 1 yıl oldu alalı, Haziran ayına kadar 5W lık standart şarj cihazı ile ettim şarjı, pil sağlığı %84’e kadar geriledi, Hazirandan bu yana 18W ile şarj ediyorum, telefon kullanma alışkanlığım aynı olmasına rağmen %84’de sabit kaldı.
Çabucak şarj oluyor, hemen hemen 1 saatte fullüyor.
Dünya varmış dedirtti [emoji1360]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Celal Aydın yazdı:

18W Apple Orijinal Şarj Cihazı alın, iPhone’un tadına varın.
Hızlı şarj desteği şart değil telefon modelinde, her türlü hızlı şarj ediyor.
iPhone 7 kullanıyorum, 1 yıl oldu alalı, Haziran ayına kadar 5W lık standart şarj cihazı ile ettim şarjı, pil sağlığı %84’e kadar geriledi, Hazirandan bu yana 18W ile şarj ediyorum, telefon kullanma alışkanlığım aynı olmasına rağmen %84’de sabit kaldı.
Çabucak şarj oluyor, hemen hemen 1 saatte fullüyor.
Dünya varmış dedirtti emoji1360.png

Uzun vadede zarar vermez mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...