İçeriğe Yönlendir

Marketler Zinciri vs Bakkal

Ali Darbaz

Recommended Posts

Erdem Bozkurt

18 yıldır market işletiyorum, malesef gelinen nokta bizim için vahim, bu konuyu uzun uzun konuşabiliriz,malesef DEVLET  küçük esnafı korumadı ve korumamaya devam ediyor,bir cadde üzerinde kaç tane aynı işi yapan işletme açılabilir? bu zincirlerin içinde esnaf ne yapsın? bedava versek gelen olurmu acaba?  düz mantık düşünmek zor değil,hani şehir merkezlerinde olmayacaktı? hafta sonları kapalı olacaktı? gelinen nokta herbirinde binlerce adım başı mağaza..bu kadar büyük hacimle, dönen güçle nasıl rekabet etsin ipini tutan olmayınca? bana yakın market işletmenin karşısına  a101ve şok açıldı bim,migros,carfur niye hala gelmedi çok şaşırıyorum ve hala açmayan bu firmalara sesleniyorum koşun koşun payınızı kaptırmayın....! Ayıp

Ben yerel tedarikcimden 3-5 koli aldığım ürünü fabrikayla anlaşma yapmış firmayla nasıl rekabet edeceğim? gerçi ortalamaya bakarsak zincirle kendi fiyatlarımız arasında çok uçurum yok, daha ucuz sattığımız ürünler bile var ama bunu kime anlatsan? tutup x zincir mağazada bu bu kadar demek o çok basit,terazinin kantarı çoktan bozuldu... hal böyleyken kazancı düşük yerel esnaf kirasınımı? elemanın masrafınımı? vergisinimi ödeyebilsin,bir elaman çalıştırmanın maliyeti en az 5000 tl ve bu sabit giderler konusunda hiçbir destek yok,bir kuruş devlete borcum yok düne kadar 2 ay bağkur primimi ödemediğim zaman ilacımı kesen bir sistem bu,malesef etrafımda vergisini,pirimini ödeyemeyen o kadar çok esnaf varki,Allah kolaylık versin,...gelecek zaman içinde küçük esnafın var olması çok zor.....

Küçük balık yem olmaya mahkumdur koruyan olmayınca...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Köksal Yılmaz yazdı:

Bakkalın kendine tost yaptığı köşesinde bim in ketçabını gördüğümden beri kafam çok karışık :D

Dondurma kabının içinden, yaprak sarma çıktığından beri dış görünüşe önem vermiyorum bende... :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Evin yakında yerel market var, oradan alışveriş yapıyorum. 

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Mert Gulkokan yazdı:

Bozcaada da aynı sorun var a101 bim gibi marketlerin şube açması yasak

yaşayan halkta marketler pahalı diyor diğer kesimde onlar gelirse tarihi doku bozulur diyor herkes kendince haklı

Geçen günlerde oylama haberi vardı.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Bim ve türevleri olmasa daha büyük hiper marketlerin yada yerel büyük mağazaların fiyatları tüketici lehine olmazdı diye düşünüyorum.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

konsolidasyon olacak. bunu niye olumsuz görüyorsunuz ki?

Traktör çıktı çapacılar işsiz kaldı.  matbaa çıktı yazıcılar işsiz kaldı. Tezgahlar çıktı el işi boşa çıktı. Bu da böyle. Verimlilik artışı. 

Yarın öbürgün sanal yapay zeka öğretmenler çıkacak biz boşa çıkacağız. Bunlar olacak olmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Mert Gulkokan yazdı:

erdem hocam muğlanın neresindesiniz ? merkez mi yoksa ilçelerde misiniz ?

Bodrumdayım

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Mert Gulkokan yazdı:

Evet hocam şimdi bozcada haber sitesine girdim faceden
A101 idari mahkemeye dava açarak dükkan açma ruhsatı almış dükkan tutulmuş sadece inşaat için ruhsat çıkması bekleniyormuş
Belediyede karşı hamle olarak halk market açacakmış
A101 ilerleyen dönemlerde bozcada dahil Türkiyenin tüm il ve ilçelerinde faaliyet gösteren tek market zinciriyiz diye reklam yapar

Dur diyen olmadığı sürece Ay^a bile mağaza açabilirler,burda belediyenin direnmesine halkın vereceği desteğe bağlı ama bizim millet ucuz olsun suyundanda koy misali uzun vadede faydalı olurmu zor gibi...biri başını soktuktan sonra diğerlerinin başı kel değilya hücuuuummm

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bakkal eskidendi.. Bitti. 

Eskisi gibi veresiye verdiklerini falan da sanmıyorum. 

Tüketici için bakkalın bir artısı yok. 

Sabit fiyatlı bir ürün almayacaksam bakkala gitmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Konu sadece fiyat avantajı değil.

İnsanlar kurumsalı seviyor, Türkiye'nin neresinde olursan ol BİM'e ya da Migros'a girince tanıdık bir yere girmiş gibi oluyorsun. Hizmet standardı var, 1 TL'lik alışveriş de yapsan kart geçiyor, iade-şikayet şansı var, denetim var, ürün çeşitliliği var vs. vs. Halen bir çok yerde adam akıllı dolap bile çalıştırmıyor bakkallar, ya da gece fişini çekip gidiyor, yazın soğuk içecek bulamıyorsun.

Şimdi bir de Getir ve türevleri var mesela, pahalı da olsa gerektiğinde tercih ediliyor, en ufak bir aksilik olsa şikayet edince olayı çözüp 3 kere arayıp özür diliyorlar. Bakkaldan sipariş vermeyi bile bıraktım ben, günü gününü tutmuyor çoğu zaman.

Değişmeyen tek şey devinim yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Mehmet Ozyurek yazdı:

Veresiye vere vere kalmadı Mehmet abi,tanımadığım birisi 2 alışverişten sonra illa bir bahane bulup veresiye istiyor sonra yaptığı bütün alışverişin karını götürecek kazığı atıp ortalıktan kayboluyor o yüzden samimiyet kurmaktan uzak duruyorum,veya parası bitip gelen veresiye isteyende çok...

bakkalların ne artısı kaldı? sorusuna tek cevap zincir mağazada zaman harcamak istemeyenler için 2 dk tek kalem çabucak ihtiyaç gidermek vs olabilir bildiğin marketse eğer,

marketin yeri çok önemli,iyi konumda değilse kısıtlı ürünlerle çarkını döndürmeye çalışır onun haricinde en çok sattığımız tekel,ekmek,gazete,atıştırmalık,nokta atış belirli gıda ürünleri ,yazın bol meşrubat dondurma vs

herkes ekmeğinin peşinde sonuçta, dürüst esnaf olduktan sonra heryerden alışveriş yapılabilir,kendimi geçtim bildiğim birkaç esnaf var yakında yaşasam oralardan alışveriş yapardım kesinlikle...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bakkal evinin altında ise akşam eve girerken aklına gelen şeyi almaya ya da veresiye alış veriş yapmaya daha çok faydalı. Bim'den ekmek almaya gittim, cüzdanım yokmuş, cebimdeki para yetmedi. Kasiyeri her gün görüyoruz, abi sonra verirsin dedi, gün içinde getirdim verdim. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Gazete,  dergi getirmeyen bakkala sorardım, niye gazete, dergi yok diye ,kar çok az diyorlar. Ondan kar etme ,yanına başka bir şey alacak vatandaş zaten.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Evren Erakçora yazdı:

Gazete,  dergi getirmeyen bakkala sorardım, niye gazete, dergi yok diye ,kar çok az diyorlar. Ondan kar etme ,yanına başka bir şey alacak vatandaş zaten.

Gazete kar marjı gerçekten düşük,mesela sözcü geliş fiyatı 1,6625 satışı 1,75, müşteri çeker sözü şehir efsanesi oldu ama çeşit olsun diye kehren satıyoruz,iade fişlerini gazete bayisi düzgün girmezse hep zarar ettirir,fiyatı yüksek gazete veya dergiyi eksik iade alsa mesela,takip etmek şart..ne kadar çeşit o kadar müşteri= kazanç

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Evren Erakçora yazdı:

sigaralarda aynı şekilde. karları çok düşük. istanbul ibb kart dolumunu yüzde 1 karla dolum yapıyorduk. faydası var mı evet var yanında birşey alıp gidiyordu. gazete sigara dergi vs. sadece vesile. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Zincir marketler ekonomiyi olumsuz mu etkiliyor. 

herşey para değil, oralarda satılan mısır/çekirdek vb. ürünlerin alayı ithal ve gdo lu. çocukların geleceği ile oynuyorlar, zamanı gelince hesabı sorulacak ama işe yaramayacak

Mehmet Ozyurek yazdı:

herşey para değil, 2 yumurta az laırım ama bakkaldan alırım bazı ürünleri , mahalle dedikodusu daha değerli

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Çağlar Bayur yazdı:

mahalle dedikodusu daha değerli

bu konuda katılıyorum. çalıştığım süre boyunca benden az bilgi almadılar. az mı yuva kurdurduk :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Veresiye vere vere kalmadı Mehmet abi,tanımadığım birisi 2 alışverişten sonra illa bir bahane bulup veresiye istiyor sonra yaptığı bütün alışverişin karını götürecek kazığı atıp ortalıktan kayboluyor o yüzden samimiyet kurmaktan uzak duruyorum,veya parası bitip gelen veresiye isteyende çok...
bakkalların ne artısı kaldı? sorusuna tek cevap zincir mağazada zaman harcamak istemeyenler için 2 dk tek kalem çabucak ihtiyaç gidermek vs olabilir bildiğin marketse eğer,
marketin yeri çok önemli,iyi konumda değilse kısıtlı ürünlerle çarkını döndürmeye çalışır onun haricinde en çok sattığımız tekel,ekmek,gazete,atıştırmalık,nokta atış belirli gıda ürünleri ,yazın bol meşrubat dondurma vs
herkes ekmeğinin peşinde sonuçta, dürüst esnaf olduktan sonra heryerden alışveriş yapılabilir,kendimi geçtim bildiğim birkaç esnaf var yakında yaşasam oralardan alışveriş yapardım kesinlikle...

Bakkal değil de. Zincir olmasa bile marketleşip standartlarını oturtabilmişse. En azından bir barkot sistemine geçebilmişse, iş yapılır.
Mahallelerde bu tür marketler var.
Küçük bakkalın işi zor maalesef.
herşey para değil, 2 yumurta az laırım ama bakkaldan alırım bazı ürünleri , mahalle dedikodusu daha değerli

Tabi canım. Öyleleri kaldı ise destek olmak gerek.
Kahvehane yok mu yakında ? Oralar da iyidir.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kahvehane yok mu yakında ? Oralar da iyidir.

kısıtlandı oralar, bakkal çay demlio kapıda da masa var, orada cam bardakla takılıyoruz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
kısıtlandı oralar, bakkal çay demlio kapıda da masa var, orada cam bardakla takılıyoruz

Tantuni de yapsa ya. Süper olur.
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Murat Sahın yazdı:

Dün söylemesi ayıp köfte almaya bim'e girdim. Kasap köftesi güzel oluyor.

Bim'den alacağınız son şey et olsun. Gıdadedektifi'ni takip edin, niye söylediğimi anlarsınız. Boyalı ürün mü dersiniz, koruyucular mı eklenmiş dersiniz, ne ararsanız var o etin içinde...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Furkan Sumer

Ekmek, gazete, günlük süt, 20’li zararlı paket, veresiye defteri bakkalın olmazsa olmazıdır.

Bunlar eskide kaldigi gibi, muhabbet ve alışverişte eskide kaldi.

Selam veripte alamadigim, hayirli isler diledigimde kapinin arkamdan hemen kapandigi yerler haline geldi benim nazarimda.

En cok is yapmalari gereken bu zamanda kepenkin yarida olmasi ya da tam kapali olmasi ise uzuntu verici..

Yorum bağlantısı
Ali Gök

normal bakkala tarsusta gidiyorum çok pratik sadece ekmek kola vs almak için kalan alışverişe bakkala ordada gitmiyorum pahalı 

nalbur vs gibi dükkanlarda herşey internetten çok pahalı internet alışverişine yığdım bu işi

ayakkabı kıyafet komple internet alışverişine devrettim

kasap işi amasya et isimli bir et üreticisi var avm lerde mağazaları var. eve tıkla gelsinle yine siparişle getirtiyorum kasapla benzer fiyat ama kalitesi çok daha yüksek

istanbulda evimin etrafında bakkal yok hep büyük market akşamları ekmek lazımsa arabadan in gir çık 15 dk çöp oluyor en az

bazı sektörler ölmek zorunda yaşanan gelişime ayak uyduramadığı için bakkalda bunlardan biri . çırpınışlar boşa 

eskiden pamuk elle toplanırmış pamuk işçisi diye bir meslek kalamadı  makineleşti tarımda bir çok işte böyle oldu durum 

nokia 3310 da iyiydi zamanında ama şuan kullanılmaz malesef buna benziyor biraz.

markette alacağım şeyin fiyatına bakabilmek hoşuma gidiyor ayrıca muhattap olmuyorum kimseyle . yaşam tarzı kredi kartına döndü ayrıca büyük sebeplerden biride bu oldu nakiti cebimde taşımayıda para sayıp para üstü almayıda sevmiyorum. Örneğin simiti hafta sonu getirden sipariş ediyorum iyice soğudum nakit ticaretten üşeniyorum

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
(düzenlendi)
Furkan Sumer yazdı:

Ekmek, gazete, günlük süt, 20’li zararlı paket, veresiye defteri bakkalın olmazsa olmazıdır.

Bunlar eskide kaldigi gibi, muhabbet ve alışverişte eskide kaldi.

Selam veripte alamadigim, hayirli isler diledigimde kapinin arkamdan hemen kapandigi yerler haline geldi benim nazarimda.

En cok is yapmalari gereken bu zamanda kepenkin yarida olmasi ya da tam kapali olmasi ise uzuntu verici..

Gelenekselci,maziyi arayıpta bi tabureye oturup 2 muhabbet edelim,çay kahve içelim diyen müşterilerimde var çok şükür,güzel keyif gerçekten bizde muhabbet çok futbol,siyaset vs, marketimde içtiğim çayın kahvenin tadı başka tabi,gerçek esnaflar çok şükür hala var bitmedi anadolunun heryerinde var,ne zaman bilmediğim bi şehre gitsem en keyif verici hangi işi yaparsa yapsın eski esnafları görmek,işyerini gezmek o havayı solumak,en son 40 yıllık yorgancıda 1 bardak çay içtim dedim: herzaman varolun... ama gelecekte bu işleri idame edecek,alın teri dökecek nefesler olurmu? inşallah ...

tarihinde Erdem Bozkurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozkan çoban
Ali Gök yazdı:

normal bakkala tarsusta gidiyorum çok pratik sadece ekmek kola vs almak için kalan alışverişe bakkala ordada gitmiyorum pahalı 

nalbur vs gibi dükkanlarda herşey internetten çok pahalı internet alışverişine yığdım bu işi

ayakkabı kıyafet komple internet alışverişine devrettim

kasap işi amasya et isimli bir et üreticisi var avm lerde mağazaları var. eve tıkla gelsinle yine siparişle getirtiyorum kasapla benzer fiyat ama kalitesi çok daha yüksek

istanbulda evimin etrafında bakkal yok hep büyük market akşamları ekmek lazımsa arabadan in gir çık 15 dk çöp oluyor en az

bazı sektörler ölmek zorunda yaşanan gelişime ayak uyduramadığı için bakkalda bunlardan biri . çırpınışlar boşa 

eskiden pamuk elle toplanırmış pamuk işçisi diye bir meslek kalamadı  makineleşti tarımda bir çok işte böyle oldu durum 

nokia 3310 da iyiydi zamanında ama şuan kullanılmaz malesef buna benziyor biraz.

markette alacağım şeyin fiyatına bakabilmek hoşuma gidiyor ayrıca muhattap olmuyorum kimseyle . yaşam tarzı kredi kartına döndü ayrıca büyük sebeplerden biride bu oldu nakiti cebimde taşımayıda para sayıp para üstü almayıda sevmiyorum. Örneğin simiti hafta sonu getirden sipariş ediyorum iyice soğudum nakit ticaretten üşeniyorum

Söylediğiniz siteye baktım gayet güzel görünüyor memnun musunuz önerir misiniz 81 il farketmeksizin gönderim var mı acaba biraz bilgilendirir misiniz ? (amasya et)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...