İçeriğe Yönlendir

Megane 3 Çekiş Düşmesi

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar. Aracımda çok can sıkan bir durumla uğraşıyorum şu sıralar. 4 hafta boyunca çok sıkışık trafikte (13 km =90 dk) her akşam araç sürdüm. Şu sıralar aracımda hissedilir bir çekiş düşmesi ve yakıt artışı mevcut. Hele ki yakıt aldığım bir istasyondan sonra iyice beter hale geldim, mazotu bitirmeye çalışıyorum şu anda. Filtrenin tıkalı olduğunu zaten biliyorum (bir süredir hiç otobana çıkamadım). Ancak EGR' de kirli olabilir diye düşünüyorum. 2 hafta önce bilgisayara bağlattığımda enjektör sistemine bakmışlar ve bir hata görmemişlerdi Mart 2020 de revizyon yaptırmıştım. 

Aracı birkaç ay önce lifte kaldırttığımda DPF'nin hiç işlem görmemiş olduğunu gördüm (205000 km). 

EGR'yi temizletmek istiyorum ama usta bulamadım. Anadolu yakası, Maltepe - Üsküdar civarında önerebileceğiniz usta var mıdır? (Tahmini maliyet?)

DPF'yi rejenere ettirmek istiyorum (bilgisayarla) ama usta bulamadım. Hepsi kesmek istiyor (700 TL). Onu son çözüm olarak tutmak istiyorum. 

Önerilerinize açığım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Clip ile rejenerasyon yapılıyor. Belki pyren ile bir ihtimal yapılabilir. Partikülü söktürmeyin temizliği yapılıyor. Bulunduğunuz yerde nereler yapar bilemiyorum ama.

Motor ısındıktan sonra otobanda 15 20 km 3-4bin devir aralığında sürüş yaptığınız zaman egr ve partikül rahatlayacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kurum bağlamıştır.. 

Temiz bir yakıt alıp çevre yolunda gazlayın biraz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu işlerden anlıyorsanız faydalı olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Pyren kurulum dosyalarını iletebilirim ihtiyaç varsa. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kurum bağlamıştır.. 

Temiz bir yakıt alıp çevre yolunda gazlayın biraz. 

Bunu ben düşünüyorum aslında, hanımı çocukları alıp hafta içi 3-5 gün Bolu tarafına bir tatile gidesim var ama hanımı ikna edemiyorum. Kışın ortasında 5 aylık 2 bebekle yola mı çıkılırmış. Ya onlar 3 saatte acıkıyor, 3 saatte Abant'a varır otele yerleşiriz diyorum ama ikna olmuyor :unsure2:

2020'de hem pandemi, hem gebeliğin riskli olması (ikiz) sebebi ile doktorumuzdan uzaklaşma riskini göze alamadım, o yüzden o teklif ettiyse de ben kabul etmedim tatile gitmeyi. Şimdi intikam alıyor sanırım :kihkih:

İkna olsa Abant'a kadar yüklü araba ile gaza da biraz dokununca tertemiz olur dpf ama işte...

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Renault DPF de çok hassa eğer partikül filtresi doldu yada dolmaya yakın ise hemen arıza ışığı yakar.Motor hasar riski emisyon ve enjektör hataları veriri.Motor arıza lambası yanar.Sizde bu uyarılar çıkmadı ise henüz tıkanma olmamış demektir.Aracı 3000 devir ile sabit hızla sürebileceğiniz bir güzergah belirleyin 20 30 km bu devirlerde sabit hızla sürüş yapın araç gereken temizliğini yapacaktır.İmakn var ise bunu en az 2 hafta ara ile yapın.Yoksa bu kullanım tarzı ile yakında tüm uyarıları yakar aracınız.

Ama şuanda aracın dolaylı DPF temizliğine ihtiyacı yok.Uygun şartları sağlayın o kendi temizliğini yapsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

@Oğuzkan Erışık O işlemi denemeyi düşünüyorum ancak aracıma bilgisayarla hiç bağlanmadım. Önce bağlantı için uygun aparatı temin edip, denemeyi planlıyordum. Eğer dosyaları iletebilirseniz, en azından yanlış dosya ile deneyip, bir soruna yol açmam. Çok teşekkür ederim. 

@Mehmet Ozyurek Çevre yoluna bugün çıkıp mümkün olduğunca 3 bin devir civarı deneyeceğim. 

@Mahmut Yıldız Normalde bilgisayar ve yazılım işlerinden anlarım. Ancak daha önce aracıma bağlantı hiç kurmadım. Bağlantı aparatını alıp, temiz yakıtla rejenerasyon deneyeceğim eğer bugün otobanda rahatlatamazsam. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bunu ben düşünüyorum aslında, hanımı çocukları alıp hafta içi 3-5 gün Bolu tarafına bir tatile gidesim var ama hanımı ikna edemiyorum. Kışın ortasında 5 aylık 2 bebekle yola mı çıkılırmış. Ya onlar 3 saatte acıkıyor, 3 saatte Abant'a varır otele yerleşiriz diyorum ama ikna olmuyor :unsure2:
2020'de hem pandemi, hem gebeliğin riskli olması (ikiz) sebebi ile doktorumuzdan uzaklaşma riskini göze alamadım, o yüzden o teklif ettiyse de ben kabul etmedim tatile gitmeyi. Şimdi intikam alıyor sanırım :kihkih:

İkna olsa Abant'a kadar yüklü araba ile gaza da biraz dokununca tertemiz olur dpf ama işte...

Eşin haklı. [emoji28]
[mention=86816]Oğuzkan Erışık[/mention] O işlemi denemeyi düşünüyorum ancak aracıma bilgisayarla hiç bağlanmadım. Önce bağlantı için uygun aparatı temin edip, denemeyi planlıyordum. Eğer dosyaları iletebilirseniz, en azından yanlış dosya ile deneyip, bir soruna yol açmam. Çok teşekkür ederim. 

[mention=23]Mehmet Ozyurek[/mention] Çevre yoluna bugün çıkıp mümkün olduğunca 3 bin devir civarı deneyeceğim. 

[mention=13887]Mahmut Yıldız[/mention] Normalde bilgisayar ve yazılım işlerinden anlarım. Ancak daha önce aracıma bağlantı hiç kurmadım. Bağlantı aparatını alıp, temiz yakıtla rejenerasyon deneyeceğim eğer bugün otobanda rahatlatamazsam. 

Benim sattığım her arabanın, ben sattıktan sonra performansının düşmüş olduğunu gördüm.
Kullanım tarzı önemlidir.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mehmet Ozyurek yazdı:

207 yi aldığımda eksperde motor %83 çıkmıştı. Satarken %95 çıktı. Bu da kullanımla alakalı sanırım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Deniz Kom yazdı:

O işlemi denemeyi düşünüyorum ancak aracıma bilgisayarla hiç bağlanmadım. Önce bağlantı için uygun aparatı temin edip, denemeyi planlıyordum. Eğer dosyaları iletebilirseniz, en azından yanlış dosya ile deneyip, bir soruna yol açmam. Çok teşekkür ederim. 

Uyumlu obd cihazı ve telefon ile bağlantı sağlanabilir araca. Ama o cihazla yapılabilir mi bilemiyorum, ben denemedim. Dosyaları ileteceğim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Oğuzkan Erışık yazdı:

Pyren kurulum dosyalarını iletebilirim ihtiyaç varsa. 

Bana da gönderebilir misiniz.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mahmut Yıldız yazdı:

Bana da gönderebilir misiniz.

İhtiyacı olan herkes ulaşabilsin diye konu ekledim. Videosu ile birlikte.

Ulaşım daha kolay olacaktır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Oğuzkan Erışık yazdı:

207 yi aldığımda eksperde motor %83 çıkmıştı. Satarken %95 çıktı. Bu da kullanımla alakalı sanırım.

Aynı eksper ise.. evet.. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynı eksper ise.. evet.. 

Yok değil emmi

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Deniz Kom

Güncelleme:

Araca kirli yakıt alınca iyice rampa çıkmaz oldu. Bakım zamanı gelince ustaya EGR'yi de söyledim. EGR'yi söktü ve EGR ile hatıra fotoğrafı çekmiş. Kurumdan taşlaşmıştı. Aracın çekişi düzeldi ama aklıma şimdi de EGR soğutucu düştü. Usta bunu temizleyemem, değişmesi lazım dedi. Yenisi 1500TL civarı. Temizleyenler gördüm ama hep başka illerde. Yok mu bu konuda yapılacak bir şey?

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Euro 5 motor DCI lerde Egr valfi motor soğutma sıvısını gövdesinden geçiriyor. Bu sayede soğuk havalarda motorun ısınmasına katkıda bulunuyor. Motor soğutma sıvısı vakfın gövdesinin ısısını dengeliyor.   Egr valfininTemizlemek istediğiniz parçası neresinde 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Yücel Meta yazdı:

@Deniz Kom bey iyi akşamlar. 110 bg Euro 5 motor dimi aracınız

Evet, 110luk. EGR'nin tam altında, soğutma valfi var. Onu düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

değiştirmeyin, söküp sıvı içinde bekletirseniz temizlenir, usta uğraşmak istememiş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Deniz hocam bahsettiğiniz parçanın emsal resmi varmı elinizde, bahsettiğiz parcayı  kavrayamadım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Yücel Meta yazdı:

Deniz hocam bahsettiğiniz parçanın emsal resmi varmı elinizde, bahsettiğiz parcayı  kavrayamadım

https://www.otoerdem.com/renault-megane-3-egr-sogutucu-k9k-147359714r-urun-147643.html

Tam olarak bu ürün. 

Bahadır Taşpolat yazdı:

değiştirmeyin, söküp sıvı içinde bekletirseniz temizlenir, usta uğraşmak istememiş

Ben de onu düşündüm. Bende çeşitli boyut ve güçlerde ultrasonik su banyosu var. Deterjanla beraber sıcak suda bekletip, onda çalıştırırsam kurumu söker diye düşünüyorum. Ama onu söktürmek de ayrı dert. EGR'yi temizletmek için bile 3 hafta uğraştım. Ustalarımızın çoğu sanırım paraya doymuş. 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

O parçanın içinde soğutma sıvısı geçiyor . Aracın performansına etki ettiğini yada egr valfinin çalışmasını kısıtladığını düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...