İçeriğe Yönlendir

Sabah Sürprizi (Araç Çalışmıyor)

Erol Güven

Recommended Posts

Erol Güven

Arkadaşlar merhaba,

Focus 3,5 dizel  aracımı 3 gün önce park ettim dün sabah hastane randevusuna gitmek üzere aracın yanına geldim araç ısrarlı bir şekilde çalışmıyor marş alıyor ama nafile. Herhangi bir arıza ışığı ve görünürde bir durum ile karşılaşmadım akü de sağlam ama araç inatla çalışmıyor. Eyvah dedik kaldık tüm planlar aksayacak. Neyse hastaneye bir şekilde gittim geldim sansımı deneyim dedim bir kez daha çalıştırmaya denedim ama olmuyor. Hemen ustamı aradım durumu anlattım geleyim yada sen getir dedi. Kaskodan yardım alarak çekici ile ustamın yanına gittim. Hemen makinaya bağladı yakıt ile sorun olduğunu ve mazot filtresini çıkardı içindeki mazotu aldı çıkan mazotta siyah partikülüler vardı. Birde depodan alalım dedi aldı baktı onda hemen hemen yok gibi idi. Sağlam ve sorunsuz olması için tüm depo ve hatları temizlenecek dedi. Bende gerek yok mazot filtresini orijinal olarak yenisi ile değişim yap dedim yaptı araç çalıştı. Yakıtı devamlı sehl den alırım neden böyle oldu anlamadım. Netice olarak sizlerinde başına böyle bir sorun çıkarsa öncelikle mazot filtresini değiştirin bilgi için paylaştım.

• Beğen 8
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Aynı markanın birkaç istasyonundan mazot aldım. Her seferinde aracım ciddi şekilde çekişten düştü. Benzininden memnundum ancak mazotunu sevmedim.

Total'in de birkaç istasyonunu kullanırım. En son aldığım istasyonunda mazot yerine çamur mu bastılar bilmiyorum ama tüm filtrelerim tıkandı, araba sendelemeye başladı. Benim de filtreleri söktüreceğim bu hafta kısmet olursa. 

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Mazotta sıkıntı olacağını sanmıyorum ama istasyonların depolarını temizlememesinden kaynaklı pislikleri mazotla birlikte koyuyor olabilirler. Kurumsal yerler rutin depo temizliğini zamanında yapıyorlar. Şirket araçlarında yıllardır Opet ile çalışıyoruz. Şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

İşyerindeki bütün araçlara shell!den yakıt alıyoruz. Hatta arıza veren araç %99 aynı istasyon ve aynı pompadan yakıt alıyor. 4 hafta önce 1 aracın deposunda ciddi derecede çamur çıktı(araç çalışmadı) temizlendi vs aradan 2 hafta geçti aynı araç tekrar çalışmadı, 2-3 gün geç çalışma sorunu yapmaya başlamıştı enson servise çekildi 4 enjektör değişti ve pompa tamir gördü ciddi miktarda fatura ödendi. Yakıt kaynaklımı yoksa araç 200bin km devirdiği içinmi denk geldi çözemedik.
Araç kısa mesafe kullanılıyor(yaptığı km'nin belki 10bin'ini uzun yolda yapmıştır), bakımları 15bin km yerine 10bin'de yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Erol Güven
Mert Gulkokan yazdı:

ilginç bir durum mazot filtresi tıkanacak kadar pislik birikmiş

Önceki filtre orjinal miydi ?

Gecen bakımda filtreler değişmiş idi sanırım mazot filtresi orijinal değildi.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Marka fark etmeksizin yakıtta önemli unsur istasyondur, daha doğrusu istasyonun depo temizliği.

Ben shell'in kendi işlettiği istasyondan alıyorum, hiç sorun yok. Aslında bulabilsem BP'nin kendi işlettiği istasyonundan alacağım ama bulamadım.

Bizim şirket PO ile anlaşmalı. Dünyanın suyu çıkıyor kamyonların seperatörde. Çünkü yakıtı aldıkları istasyonun deposuna su giriyor ve denemelerine rağmen çözemediler. :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun, sanırım filtre kağıdı dağılmış ve tıkamış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Marka fark etmeksizin yakıtta önemli unsur istasyondur, daha doğrusu istasyonun depo temizliği.

Ben shell'in kendi işlettiği istasyondan alıyorum, hiç sorun yok. Aslında bulabilsem BP'nin kendi işlettiği istasyonundan alacağım ama bulamadım.

Bizim şirket PO ile anlaşmalı. Dünyanın suyu çıkıyor kamyonların seperatörde. Çünkü yakıtı aldıkları istasyonun deposuna su giriyor ve denemelerine rağmen çözemediler. :) 

shellin kendi istasyonu olduğunu nasıl anlayacağız?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

shellin kendi istasyonu olduğunu nasıl anlayacağız?

Ben tesadüfen öğrendim hocam. Bazı (mesela opetinki) firmaların mobil uygulamalarında görülebiliyor diye biliyorum. Shell'in uygulaması göstermiyor ama.

Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Araç depo kapağında biriken pislikte depoya kaçabilir. Dikkat etmek lazım.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Deniz Kom yazdı:

Aynı markanın birkaç istasyonundan mazot aldım. Her seferinde aracım ciddi şekilde çekişten düştü. Benzininden memnundum ancak mazotunu sevmedim.

Demek ki boşuna dememişler "Benzini sheell den, akılı kelden alacaksın." diye. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...