İçeriğe Yönlendir

Focus Motor Işığının Yanması

Gamze Kurum

Recommended Posts

Gamze Kurum

Merhaba, aracımı 3 gün önce sabah çalıştırdığımda motordan yüksek bir ses gelince aracı kapattım. Sonrasında ustaya gösterince bujilerden kaynaklandığını söyledi. Buji kablolarını değiştirdik. Buji kablolarının takılı olduğu yerde yağ olduğu fark edilince bujilerin olduğu yerdeki yağ temizlendi, conta takıldı. Aracı teslim aldım, yolda eve doğru gidiyorum, motor ışığı yanmaya başladı. 

Usta ben yaptım yapacağımı, motor kulağında sorun olabilir diyor fakat mantıken şimdiye kadar motor kulağında sorun yokken ustadan aracı aldığım gibi nasıl böyle bir sorun olabilir?

Motor ışığının yanması neyden kaynaklıdır? 

Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz

Bizim ustaların bir çoğu araçla iyi bir test sürüşü yapmıyorlar taktık oldu bitti tamam.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Motor kulağı ile arıza ışığını bağdaştırmak oldukça yüksek bilgi ve deneyim ister, herkes yapamaz. 

Acilen işten anlayan bir yere gidip kontrol ettirin. 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor kulağından arıza lambası yanmaz, arızaya fal açarak tamirat ta yapılmaz. cihaz abğalnıp kod okutulmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gamze Kurum

Yarın gidip kontrol ettireceğim fakat az biraz bilgi sahibi olup çıkayım ustanın karşısına diyorum:) İşini iyi yapanları tenzih ederim fakat bayan olunca anlamaz mantığıyla karşıma bir sürü sorun çıkarsınlar istemiyorum.

Motor kulağı konusu ok. Peki usta bir şeyleri eksik yapmış olabilir mi? Buji kablolarını değiştiriyor, kablonun takılığı olduğu yerde yağ görüyor temizliyor, conta takıyor. 10-15 dakika sonra aracı kullanınca motor ışığı yanıyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kulak bozuksa, Vuruntu sensörü de düzgün çalışamıyorsa nolur?

siz bence başka ustaya gösterin. Yaptığı aracı test bile etmemiş. Ya da bilerek size sorunu çözülmemiş aracı vermiş. Uzaklaşmak lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gamze Kurum

Ufak bir sorun fakat atladım, vites geçişlerinde de sorun vardı, aracı ustadan aldıktan sonra oldu bu sorun da.

Motor kulağı, vites geçişleri vs. ustadan aracı aldığım zamana mı denk geldi bu sorunlar? Tesadüf mü bilmeiyorum, usta bir şeyleri yanlış/eksik yapmış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Size tavsiyem sanayide güvenilir tanıdığı olan bir arkadaşınızdan yardım istemek. Denk gelince bazı ustalar affetmiyor her türlü para almak için saçma sapan arızalar çıkarıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozan Cengiz

Size tavsiyem  sanayiyi iyi bilen bir arkadaşınızla fordların dilinden anlayan bir ustaya gidip arabanızı göstermeniz.Aksi takdirde hem zamanınızdan hemde paranızdan olursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bilerek bazı şeyleri bile bozabilirler. Kadın olarak gidince yolunacak kaza görebilirler. Her şey olur. Sanayi burası. Aslında servise de bi uğrasaydınız iyi olurdu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Gamze Kurum yazdı:

Merhaba, aracımı 3 gün önce sabah çalıştırdığımda motordan yüksek bir ses gelince aracı kapattım. Sonrasında ustaya gösterince bujilerden kaynaklandığını söyledi. Buji kablolarını değiştirdik. Buji kablolarının takılı olduğu yerde yağ olduğu fark edilince bujilerin olduğu yerdeki yağ temizlendi, conta takıldı. Aracı teslim aldım, yolda eve doğru gidiyorum, motor ışığı yanmaya başladı. 

Usta ben yaptım yapacağımı, motor kulağında sorun olabilir diyor fakat mantıken şimdiye kadar motor kulağında sorun yokken ustadan aracı aldığım gibi nasıl böyle bir sorun olabilir?

Motor ışığının yanması neyden kaynaklıdır? 

Motor kulağından arıza lambası yanmaz. Arıza lambasının bir çok nedeni var. Orjinal cihaza bağlatmanız ve arıza tespit etmeniz faydanıza. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Takılan kablo uyumsuz dahi olabilir, kalitesiz olabilir vs vs. Aynı ışık onlarca yüzlerce sebepten yanar. Önemli olan arka plandaki hata kodudur. Biz göstergede tek ışık görürüz ancak kod değişir arızaya göre. 

Kesinlikle usta bulmakta da sıkıntınız var madem yetkili servise ya da belirli marka servise gidin. En azından kurumsal bir muhattap bulursunuz. Benden bu kadar dediğinde usta şikayet edecek yer olmadığı gibi üzerine daha fazla ücret alma durumu da mümkün olur. 

Ufak bir tavsiye daha, aracın bir yerini kurcalatmadan önce mutlaka gerekçenin sizi ikna etmesini sağlayın. Dediyse öyledir demeyin, baktınız mantıktan uzaklaşıyor, siz de uzaklaşın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İstanbulda hangi yakadasınız. 

Motor kulağı arıza lambası yakmaz ancak vites geçişlerinde sarsıntıya sebep olabilir. 

Sarsıntı için motor kulağı yorumu yapmış olabilir usta.

Arıza lambası için arıza koduna bakmak şart. Belki de buji ve kablo değil de bobin bozuktur..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...