İçeriğe Yönlendir

Merkezi Sistem Kalorifer ile İlgili Sorun

Tayfun Aydın

Recommended Posts

Tayfun Aydın

Merhabalar arkadaşlar. İçimizde belki bilen vardır yada mühendis-mimar arkadaşların bilgilerine başvurmak amacıyla bir soru sormak istiyorum. Merkezi sistem kaloriferli Emlak Konut evlerinde oturmaktayım. Akşam kalorifer sönerken ve sabaha karşı tekrar kaloriferleri çalıştırdıklarında özellikle çocuk odası bölmesindeki borudan inanılmaz bir şekilde sanki kırbaç sesi gibi tak tak tak ses gelmekte. Zemin parke. Sanki birisi parkeye kırbaçla vuruyor. Yada parkeyi esnetip birden bırakıyorlar gibi bir ses. Genleşme ile ilgili bir durum gibi. Bizim evlerimizi geçmişten beri bilen bir komşuma sormuştum ve genleşme ile ilgili bir parçanın özellikle benim katımdaki dairelere takıldığından bahsetmişti. Bu durum hakkında bilgisi olan var mıdır zira geceleri uykumdan uyandırıyor. Küçük oğlum var gece uyanmasını da istemiyorum. Gidip boruları esnettiğimde ses gidiyor. Yardımcı olabilecek varsa inanılmaz sevap kazanır :) Teşekkürler, iyi forumlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Aynı evlerden birinde oturuyorum. Bağımsız kombi kullanıyorum. Zaman zaman aynı seslerden bende duyuyorum. Çok da önemsemedim. Tesisat minimum 25 senelik ilgisi olabilir.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Aynı evlerden birinde oturuyorum. Bağımsız kombi kullanıyorum. Zaman zaman aynı seslerden bende duyuyorum. Çok da önemsemedim. Tesisat minimum 25 senelik ilgisi olabilir.

Cavit hocam tesisat zaten demir boru plastik değil. Plastik olsa bu tarz sorunlar olmaz katılıyorum size ancak genleşme ile ilgili bir parçanın bizim dairelere takıldığından bahsettiler ben bunun gerçeği var mı, varsa parça değiştirsek düzelir mi esasen bunu merak ediyorum. Ufak tefek ses olsa önemsemem ama gerçekten sessizlikte ciddi çıkıyor ses ve uyandırıyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Uğraştıracaktır. Demir borunun kendi genleşmesi bile ses yaparken hemde...

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bu ses standart olarak ilk ısınmada borulardan gelir garip bir durum değil. Genleşme sonucu tak tak diye bir süre öter. Ben yıllardır merkezi sistem evlerde oturdum hepsinde bu şekilde ilk ısınmada ses geliyordu.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

2015-2018 Sultanbeyli emlak konutlarinda kaldım, merkezî sistem, hiç ses duymadık. Ev sıfırdı ve hiç kapatılmazdı sistem.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

2015-2018 Sultanbeyli emlak konutlarinda kaldım, merkezî sistem, hiç ses duymadık. Ev sıfırdı ve hiç kapatılmazdı sistem.

Ahmet hocam kalorifer hiç kapatılmadığı için olabilir hem de büyük ihtimal borularınız plastiktir. Bizim evler 2002 yapımı ve borular demir. Su boruları bile demirdi daha yeni değiştirttim. 

Ahmet Türedi yazdı:

Bu ses standart olarak ilk ısınmada borulardan gelir garip bir durum değil. Genleşme sonucu tak tak diye bir süre öter. Ben yıllardır merkezi sistem evlerde oturdum hepsinde bu şekilde ilk ısınmada ses geliyordu.

Ben kömür kaloriferde oturdum hiç ses duymazdık. Doğalgazın yanıcılığı daha kuvvetli belki ondandır bilemiyorum ancak ses ciddi rahatsız ediyor. çözüm bulmam şart..

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Tayfun Aydın yazdı:

Ahmet hocam kalorifer hiç kapatılmadığı için olabilir hem de büyük ihtimal borularınız plastiktir. Bizim evler 2002 yapımı ve borular demir. Su boruları bile demirdi daha yeni değiştirttim. 

Ben kömür kaloriferde oturdum hiç ses duymazdık. Doğalgazın yanıcılığı daha kuvvetli belki ondandır bilemiyorum ancak ses ciddi rahatsız ediyor. çözüm bulmam şart..

Eğer kalorifer tamamen soğumaz ise ses çıkartmadan tekrar devam ediyor.Borular pvc ise yine ses çıkartmıyor ama çelik borular soğuyup tekrar ısınınca ses çıkartır malesef.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ben de merkezi sistemli evde oturuyorum. Aynı sesler bizde de mevcut. Gayet normal.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Mahmut Yıldız yazdı:

Ses çıkabilir ancak çok yüksek ses olmaması lazım. Çok fazla olması tesisata bile zarar verir.

https://www.caleffi.com/sites/default/files/file/01020_tr.pdf

Koç darbesi duyduğum ses için çok güzel bir ifade gerçekten. Birebir anlatıyor diyebilirim.  Bu parçayı nerede bulabiliriz ve nasıl taktırabiliriz acaba?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tayfun Aydın yazdı:

Koç darbesi duyduğum ses için çok güzel bir ifade gerçekten. Birebir anlatıyor diyebilirim.  Bu parçayı nerede bulabiliriz ve nasıl taktırabiliriz acaba?

Evet, sesin adı koç darbesi.

Bizde iş yerinde buharlı kazan var ve bazı yerleri buhar ile ısıtıyoruz. Hafta başında ilk açılışta epey ses çıkıyor, bazen çatıdan toz-toprak bile dökülüyor. Bina eski olduğu için tesisat da eski ve çok fazla ek ya da körlenen yer var. Bir yer uç tarafa tahliye koydular, buharı ilk verirken orayı açıyoruz, sonra kapatıyoruz. Geçici bir çözüm yani. Tesisat işi yapanlara sormak lazım. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Boruları çok hafif kastırarak duvara sabitlerseniz bir miktar ses kesilir diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...