İçeriğe Yönlendir

Laptop ile Televizyona Görüntü Aktarma

Murat_Durmaz

Recommended Posts

Murat_Durmaz

Merhaba. Laptopumda hd ekran karti mevcut. Evde 4k tv mevcut. İnternette film izlerken tv ye laptopu hdmi kablo ile baglanti yaparak izliyorum. Kablo olarak klasik hdmi kablosu kullanıyorum.

Ancak gecen gun kablolari incelerken 4k hdmi kablolari gördüm. Fiyatlari 70 liradan 200 e kadar çıkıyor. siparis edeccektim tereddütte kaldim

Sorum şu... Dedigim gibi laptop hd ... Evde 4k tv var. Goruntu olarak internetten film izlerken 4k kablo alsam, laptop ile tv arasinda baglantiyi 4k kablo ile kursam, internetten izledigim filmleri bu kablo 4k olarak mi aktarir Yoksa yine hd mi aktarir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Video kaynağı önemli, kaynak video 4k ise tv de 4k ise bağlantı destekliyorsa izlersiniz.

Video 1080p kablo ve tv 4k olsa bile tv de 1080p izlersiniz.

Ayrıca Wifi üzerinden kablo ile uğraşmadan görüntü aktarabilirsiniz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Video kaynağı önemli, kaynak video 4k ise tv de 4k ise bağlantı destekliyorsa izlersiniz.
Video 1080p kablo ve tv 4k olsa bile tv de 1080p izlersiniz.
Ayrıca Wifi üzerinden kablo ile uğraşmadan görüntü aktarabilirsiniz.

Anladim. Bazi sitelerin filmleri 4k. Bu sitelerden izlemeyi dusunuyorum. Ancak izleyemezsin diyende oldu ekran karti desteklemedigi icin. Burada tereddut yasadim. Valla simdi kabloyu siparis gectim. Artik izlermiyim bilemiyorum. Gorecegiz.
Bu arada siz ekran yansitmadan bahsediyorsunuz. Nedir program ismi? Gecikme oluyormu sesle goruntu arasinda peki?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Şuanki hdmı ile çözünürlük 4K ayarlanmıyorsa muhtemelen yeni kablo ile de olmaz. Ekran kartı yada notebook modeli nedir? Donanımsal destek yoksa çözünürlük olarak 4K ya çıkmanız bile muhtemelen 4K videoda kasacaktir cihaz.

İ5 7600 işlemci kasıyor mesela 6 çekirdek olmasına rağmen.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Tv ye bağlayınca laptobun çözünürlüğünü 3840x2160 piksele ayar yapılmıyorsa 4k izleyemezsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

Şuanki hdmı ile çözünürlük 4K ayarlanmıyorsa muhtemelen yeni kablo ile de olmaz. Ekran kartı yada notebook modeli nedir? Donanımsal destek yoksa çözünürlük olarak 4K ya çıkmanız bile muhtemelen 4K videoda kasacaktir cihaz.

İ5 7600 işlemci kasıyor mesela 6 çekirdek olmasına rağmen.

Acer aspire 5740g. modelin onemi yok. Ekran kartim hd zaten. Laptop uzerinden full hd dahi izleyemem biliyorum. Ancak benimki baska bir konu. Acaba her ne kadar laptop uzerinde izleyemesem de goruntuyu tv de 4k izlermiyim diye dusundum.
Bazen laptop uzerinden mesela fulhdfilmizle.com. dan 4k filmleri cozunurluk olarak 4k yapiyorum . Laaptop kasmıyor ama görüntünün 4k olmadigina eminim. Bu islemi birde yeni alacagim 4k kablo ile deneyecegim. Belki 4k olmasa bile biraz cam gibi olsun ins:)
Tv ye bağlayınca laptobun çözünürlüğünü 3840x2160 piksele ayar yapılmıyorsa 4k izleyemezsiniz.
Yapiliyor ama simdiye kadar farki hisssetmemistim. Kablodan dolayi diye dusundum. Simdi 4k kablo siparisi verdim. Gelince deneyecegim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Murat_Durmaz yazdı:

Acer aspire 5740g. modelin onemi yok

Olmaz mı çok önemli. Model ismindeki HD ye takılmayın ama o kartla 4K izlenmez maalesef. 

HD 5470 ekran kartıniz var.

Video features

Multi-monitor: Up to 4 displays

Maximum digital resolution: 2560 x 1600

Maximum VGA resolution: 2048 x 1536

HDMI: Yes

HDMI version: 1.3

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Donanımınız 4k desteklemiyorsa izleyemezsiniz.
Donanım 4k - >aktarıcı eleman 4k - >gösterici 4k
Bunlardan birisi bile 4k değilse izleyemezsiniz. Yani izlersiniz de 4k olmaz.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

@Murat_Durmaz

Konuyu okuyunca hemen denedim.

Kablo çok fark ediyormuş. Benim masaüstünü tv ye klasik hdmi ile bağlı kullanıyorum.

Tv nin kendi youtubtan 4k video açtım kalite mükemmel. Aynı videoyu masaüstünden youtuba girip açtım ekran kartı gtx 1050 4gb olmasına rağmen kalite bariz kötü çıktı. 4k uyumlu kablo bakacam artık.

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

HDMI 1.4 4K için yeterli, 30 Hz için tabi.

4K 60 Hz ve üstü için HDMI 2.0 ve üzeri olmalı kablo. HDR destekli video denediyseniz HDMI 2.0a aşağısı kablo kurtarmaz.

HQahiy.jpg

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Denediğim 60 hz videoydu. Listeye bakınca 2.0 ve üzeri almam gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

Kablonun upscale yani çözünürlük yükseltme özelliği olma ihtimali yok.

Kablonum kalitesi, kaynaktan geleni ne kadar kayıpsız aktardığıyla ilgilidir.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz
[mention=53633]Murat_Durmaz[/mention]
Konuyu okuyunca hemen denedim.
Kablo çok fark ediyormuş. Benim masaüstünü tv ye klasik hdmi ile bağlı kullanıyorum.
Tv nin kendi youtubtan 4k video açtım kalite mükemmel. Aynı videoyu masaüstünden youtuba girip açtım ekran kartı gtx 1050 4gb olmasına rağmen kalite bariz kötü çıktı. 4k uyumlu kablo bakacam artık.
Ben hdmi 2.1 siparis verdim. Satici ile detayli konuştum. Dediği şu. 4k olmasa bile emin olun klasik kablodan farkli alrisin dedi goruntuyu. Giden 80 lira olsun. istersen hemen siparis verme tecrübemi bekle:)

Olmaz mı çok önemli. Model ismindeki HD ye takılmayın ama o kartla 4K izlenmez maalesef. 
HD 5470 ekran kartıniz var.
Video features
Multi-monitor: Up to 4 displays
Maximum VGA resolution: 2048 x 1536
HDMI: Yes
HDMI version: 1.3

Anladim. Peki ben standart kablo ile 1.4 hangi cozunurlukte izliyordum sizce filmi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

4K açıyorsaniz, PC çözünürlük kısmında da bu ayarlı ise izlediğiniz çözünürlük 2560x1440 dir yani 1440p.QHD (Quad HD) 

Aldığınız kablo ile de alacağınız çözünürlük bu olacak. 1.3 den kötü değilse elinizdeki kablo, 2.1 kablo ile arada fark göremeyeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz

4K açıyorsaniz, PC çözünürlük kısmında da bu ayarlı ise izlediğiniz çözünürlük 2560x1440 dir yani 1440p.QHD (Quad HD) 

Aldığınız kablo ile de alacağınız çözünürlük bu olacak. 1.3 den kötü değilse elinizdeki kablo, 2.1 kablo ile arada fark göremeyeceksiniz.

Anladim teşekkür ederim. Urun gelsin sonucu yazarim buraya.
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bence bilgisayar yerine tv box ile daha kolay çözersiniz diye düşünüyorum. bedava film izleme siteleri yüksek çözünürlükte zaman zaman sıkıntı yaratıyor. Şu an amazon prime ın fiyatı çok iyi. Netflikste de çoklu kullanıcı olursa fiyat uyguna geliyor. Konfor önemli ise o tür platformlar daha efektif olur. Hem tv boxların içine uygulamaları kurup rahatça izlersin.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Erhan Doruk yazdı:

Bence bilgisayar yerine tv box ile daha kolay çözersiniz diye düşünüyorum

En güzel çözüm, birde s.re.io kuruldumu (alt yazı ile izleyenler için, Türkçe içerik yok) tadından yenmez. O metretlerde çok pahalandi ama.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

En güzel çözüm, birde s.re.io kuruldumu (alt yazı ile izleyenler için, Türkçe içerik yok) tadından yenmez. O metretlerde çok pahalandi ama.

IP tv aboneliği ile de tv kanalları da eklenir. Hatta bazı aboneliklerde netfliksi filan da izleyebiliyorsun diyorlar. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Erhan Doruk yazdı:

IP tv aboneliği ile de tv kanalları da eklenir. Hatta bazı aboneliklerde netfliksi filan da izleyebiliyorsun diyorlar. 

ip tv ye abone olmak için tavsiye edeceğiniz bir site varmı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ersen Tapan yazdı:

Duyduklarım var ama kullanmadığım ürüne tavsiye edemem maalesef, IP tv de yarın server in kapanmayacağının garantisi yok, ancak bilinen markalar da ip tv işine girdi. mesela Next ip tv uydu alıcıların kullanıcılara nereden abonelik yaptırdığına bakabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat_Durmaz
Bence bilgisayar yerine tv box ile daha kolay çözersiniz diye düşünüyorum. bedava film izleme siteleri yüksek çözünürlükte zaman zaman sıkıntı yaratıyor. Şu an amazon prime ın fiyatı çok iyi. Netflikste de çoklu kullanıcı olursa fiyat uyguna geliyor. Konfor önemli ise o tür platformlar daha efektif olur. Hem tv boxların içine uygulamaları kurup rahatça izlersin.
Aslinda dunya para verip smart tv aliyorsun ve o tv de film izleyemiyorsun.. ekstra laptop tv box vs vs ariyoruz. O zaman art beden aldik dimi. :) Neyse..
Hocam tv box hangi urunu tavsiye edersin. Ucuzda degiller.
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
2 yıldır aynı yerden izliyorum, kesilme, takılma yok. Özelden bilgilerini gönderebilirim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Cihat Küçükay yazdı:

2 yıldır aynı yerden izliyorum, kesilme, takılma yok. Özelden bilgilerini gönderebilirim.

Gönderirseniz sevinirim . Uygun zamanda bakayım içerikler nasılmış . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Murat_Durmaz yazdı:

tv box hangi urunu tavsiye edersin

Mi box S kullanıyorum 1 senedir tavsiye ederim, 550 TL gibi saçma bir fiyata çıktı ama ucuz birşey kalmadı zaten.

HDMI 2.0a destekliyor yani 4K 60 Hz HDR.

TV izlemiyorum o yüzden ip Tv'de tavsiye veremem. Devir istediğini istediğin zaman izleme devri, kanal işi bitti :)

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Murat_Durmaz yazdı:

Aslinda dunya para verip smart tv aliyorsun ve o tv de film izleyemiyorsun.. ekstra laptop tv box vs vs ariyoruz. O zaman art beden aldik dimi. :) Neyse..
Hocam tv box hangi urunu tavsiye edersin. Ucuzda degiller.

Smart tv niz varsa kutu almanıza gerek yok. SS IP TV programını indirip izleyebilirsiniz. Temel kanallar için aboneliğe gerek yok, kanal listesi yükeyince direk çalışıyor. Paralı kanallar için abonelik alıp kanal listesini o şekilde atmanız lazım.

IP TV Box larda Xiaomi markadan fiyat/performans olarak pey kişi memnun.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...