İçeriğe Yönlendir

Notebook Usb Volt Amper

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Merhaba. Dizüstü bilgisayarın usb portlarındaki anlık volt amper değerlerini görebileceğimiz yazılım var mı? Şarj için birkaç şey takıyorum. Görmek istiyorum da. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

5 V 500 mA dir 2.0 da, 3.0 da 900 mA diye biliyorum. Yazılım duymadım hiç, ufak aletler var bu iş için.

https://www.robotistan.com/usb-akim-ve-gerilim-gostergesi

Şarj için taktığınız şey telefonsa uygulamalar var şarj akımı ölçen.

Ampere, accu batary gibi.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Standart bir USB 2.0 veriyolu 5.00 volt, 500 mA çıkış verirken USB 3.0 veriyolu 900 mA çıkış değerine sahiptir. USB 3.1 ise 9.00 volt çıkış verebilmektedir.

Wikipedi böyle söylüyor. 

İlgili modelin kitapçığı en net bilgiyi verecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

5 V 500 mA dir 2.0 da, 3.0 da 900 mA diye biliyorum. Yazılım duymadım hiç, ufak aletler var bu iş için.

https://www.robotistan.com/usb-akim-ve-gerilim-gostergesi

drone bataryalarının bilgisayarda şarj edilmesi gerekliliği yazılmış. prize takmayın diye uyarmış. kendi şarj kablosu üstünde kırmızı ışık yanıyor. sönünce şarj oldu demek. bu bataryaları pc'de şar etmek zor oluyor. kaç volt ile çalışıyor bilmek istiyorum. o kırmızı ışık neye göre sönüp şarj duruyor mesela?

usb 2.0 bendeki. standart iphone'nin 5v, 1a adaptöre taksam ne olur?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)

Şarj aleti gerilim ve akımı ayarlaması kazım, 5V 2 A şarj aletine de bağlasaniz değişmesi gerekir. 3 V civarı pil biter, 4.2 V da şarj işlemi biter. Akım işi kapasite ile orantılı belirleniyor.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Pilin zarar görmemesi için 500 ma ile sınırlanmış bir akımla şarj edilmesi öngörülmüş sanırım. Oradaki ışık çekilen akım sıfıra yaklaşınca sönerek şarjın kesildiğini bildiriyordur. Piller doyuma ulaşınca sarj esnasında çektikleri akım çok düşer, 20-30ma altına inince duruyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Şarj aleti gerilim ve akımı ayarlaması kazım, 5V 2 A şarj aletine de bağlasaniz değişmesi gerekir. 3 V civarı pil biter, 4.2 V da şarj işlemi biter. Akım işi kapasite ile orantılı belirleniyor.

M. Asım Kahraman yazdı:

Pilin zarar görmemesi için 500 ma ile sınırlanmış bir akımla şarj edilmesi öngörülmüş sanırım. Oradaki ışık çekilen akım sıfıra yaklaşınca sönerek şarjın kesildiğini bildiriyordur. Piller doyuma ulaşınca sarj esnasında çektikleri akım çok düşer, 20-30ma altına inince duruyordur.

Yani standart şarj kablosuyla şarj edersem akım kesme olmayacak. Sürekli doldurmaya mı zorlayacak? İki batarya var. Birini kendi telefon kablom ile doldurmak istiyorum mesela

5V 2 A şarj aletine de bağlasaniz değişmesi gerekir” 

anlamadım? Notebook 500ma veriyor. Telefon şarj adaptörü 1a. İkisi de 5v. Dronun kendi şarj kablosunu benim telefon adaptörüne taksam sıkıtı mı olur? 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

5V 2 A şarj aletine de bağlasaniz değişmesi gerekir” 

anlamadım

Güç kaynağında yazan akım değeri verebileceği maksimum değerdir. Yani pilin USB üzerinden beslenen şarj aleti varsa ve bu alet 5 V 500 mA ile çalışıyorsa, 5V en az 500 mA verebilen herhangi bir kaynağa bağlamanız şarj süresini değiştirmemesi gerekir. Şarj aleti olması gerektiği gibiyse tabi. Pile göre ayarlıysa yani.

Benim oğlanın oyuncağında vardı, 300 mA ile şarj ediyor. Telefon şarj aleti 2A ama o pillere (2 tane 3.7 V 1200 mAh) 300 mA gönderiyor, o pillere göre ayarlı çünkü.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...