İçeriğe Yönlendir

Soğuk Sebebi İle Açılmayan / Açılınca Kapanmayan Kapılar

Süleyman Can

Recommended Posts

Süleyman Can
(düzenlendi)

Merhaba,

Kışın gelmesi ve geceleri -15, -20 leri görmesiyle birlikte yeni yeni sıkıntılar yaşamaya başladım. Ön iki kapı sorunsuz açılıp kapanırken arka iki kapıdan önce soldaki hiç açılmayarak fişi çekti. Zaten kapı kolunu da çekince kendiliğinden içeri gitmemeye başlamıştı, elimle ittirerek kapatıyodum. Bu sabah sağ arka kapıda zar zor açıldı lakin geri kapanmadı. Elimle kapı dilini düzeltiyorum ama kapatınca dil aşağı doğru kapanıp tutmuyor. 

Yazın 5 kapı aldığım araba, kış gelince coupe oldu. İyi güzelde biri hiç açılmıyor diğeri hiç kapanmıyor. Arkaya oturan eliyle tutuyor yol boyunca kapıyı. 

Güneşte sıcakta beklerse şimdilik dahi olsa sorun çözülür mü acaba? Kaportacıya gideceğim ama özel sektörün elinde köle gibi çalıştığım için akşam 6:30 da işten çıkıyorum, haftasonu da yasaklar var, hiç vaktim yok. Ben de kilitlendim kaldım açıkçası.

Geçici de olsa çözüm önerilerinizi bekliyorum. O dilin olduğu yere sprey bişey sıksak düzelir mi yoksa kapı kolu yayı komple mi işlevini yitirdi acaba?

tarihinde Süleyman Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Mahmut Yıldız yazdı:

Mahmut abi benim durum senin ki kadar aksiyonlu değil ancak bir an aklıma bir fikir geldi iyi ki uygulamamışım. Sağ arka kapının mandalı tutmuyor ya, içine bineyim dedim aracın, diğer arkadaşlar da binsin sonra arka koltukta oturup kapıyı eliyle tutan arkadaş iyice çeksin kendine, ben de tam o esnada tüm kapıları kilitleme düğmesine basayım. Kilitle tutturalım bari dedim. :D

O an bi hissiyat geldi, kapı kilitlenip tutmaya gerek kalmayacak olsa bile ya hiç açılmazsa ne olacak? Camlarda buzlu, bildiğin fiesta'nın içinde -20 de mahsur kalır mıyız acaba dedim.  Hayır diğer iki arkadaşla aynı yerde çalışıyoruz ama samimiyetimiz yok, çözüm yolu üretmek bi yana, bi tanesi ağzından buhar çıkarken kapı niye donmuş ki acaba diye ciddi ciddi soruyor diğeri focus olsa açılırdı  elllaaam diyor. 💣 O esnada benim elim donmuş mandalla uğraşıyorum. 

Ah bi kapansa şimdi kapı yemin billah açmayacağım bi daha. Arkaya oturan arkadaşı da önde oturan kucağına vereceğim, 10 dk idare etsin artık.

Umarım kaportacıya gerek kalmadan halledebilirim. Yoksa sıkıntı büyük.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Süleyman Can yazdı:

focus olsa açılırdı  elllaaam diyor. 

Baksen, fokusun kilidini ayrı malzemeden ayrı fabrikada ayrı mühendisler yapıyor ellaammmm, deseydin sende ona. Çok merhametliymşsin. Ben olsam indirirdim arabadan, sen fokusla git kardeş derdim :) elimizde bu var. Fokus verdilerde biz inadına gidip fiyastamı aldık diyede ilave ederdim. Zannedersem ben durmaz daha ileri götürürdüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Dün başıma geldi.

Ön yolcu kapısını zorlayarak açmaya çalıştım.

Açıldıktan sonra buzları temizledim.kapıyı kapatmaya çalıştım bu sefer kapanmıyor.biraz uğraştıktan sonra kapıyı sert kapattım ve kapı kapandı.

Bu sefer de kapı ne yaptıysam açılmadı😀

Nerden kurcaladım diye kendime kızarak eve giitim.yarım saat sonra arabanın içinden kapı otomatiğini beş altı kere açıp kapadım ve düzeldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

İmkan varsa saç kurutma makinasıyla kilit kısmını ısıtın.  Sonrada kilit içine dışına wd 40 sıkıp korumaya alın. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Ersen Tapan yazdı:

İmkan varsa saç kurutma makinasıyla kilit kısmını ısıtın.  Sonrada kilit içine dışına wd 40 sıkıp korumaya alın. 

Şimdi KraftVoll Buz Çözücü Sprey siparişi verdim. Arabayı da güneşe doğru çevirdim, tam sağ arka kapıya vuracak şekilde. Sprey sıkacağım mandalın oraya ve kapı koluna. Benim asıl çekindiğim kapı kolunun yayında falan bi sıkıntı var mı? Öyle ise sanayi yolu gözüktü.

Ah bi kapansa yaza kadar elimi sürmeyeceğim. :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

En iyisi kapalı garajda bir süre tutup tüm buzu çözdürmek, sonrasında kiliti kontrol ettirin sorun var mı diye. Muhtelemen kilit içten terleme yapıyor soğuğu görünce de donuyor. Kilit sökülüp kuru ortamda izole edilirse sorun çözülür diye düşünüyor.

Önceden fluence kullanıyordum, şirkette kimsenin kışın frenleri donmazken benim sağ arka sürekli donuyor, yapışık kalıyordu. Servis de sorunu bulamamıştı. Öyle 3 sene idare etmiştim. Bi ara Peugeot 208 almıştım. Onun da sağ arka kapı kilidi sorunluydu. Kilitlenmiyor, sonra kışın donma yapıyordu. Kilit mekanizmasını açtım, içindeki dişli yalama olmuştu, idareten yapmıştım. Kısa süre sonra araçla yollarımızı ayırmıştık. 

Süleyman Can yazdı:

Şimdi KraftVoll Buz Çözücü Sprey siparişi verdim. Arabayı da güneşe doğru çevirdim, tam sağ arka kapıya vuracak şekilde. Sprey sıkacağım mandalın oraya ve kapı koluna. Benim asıl çekindiğim kapı kolunun yayında falan bi sıkıntı var mı? Öyle ise sanayi yolu gözüktü.

Ah bi kapansa yaza kadar elimi sürmeyeceğim. :)  

Bu tür solüsyonlar genelde alkol türevi donma noktası düşük sıvılardan oluşuyor. İlk sıkmada buzu çözüyor ama eğer alkol miktarı fazla değilse, alkol uçup geriye yine donmuş su kalıyor. Kısa vadede belki çözüm olabilir ama sizin kilitin su almasını engelleyemezseniz yine donma yapmaya devam edecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Erhan Doruk yazdı:

En iyisi kapalı garajda bir süre tutup tüm buzu çözdürmek, sonrasında kiliti kontrol ettirin sorun var mı diye. Muhtelemen kilit içten terleme yapıyor soğuğu görünce de donuyor. Kilit sökülüp kuru ortamda izole edilirse sorun çözülür diye düşünüyor.

Önceden fluence kullanıyordum, şirkette kimsenin kışın frenleri donmazken benim sağ arka sürekli donuyor, yapışık kalıyordu. Servis de sorunu bulamamıştı. Öyle 3 sene idare etmiştim. Bi ara Peugeot 208 almıştım. Onun da sağ arka kapı kilidi sorunluydu. Kilitlenmiyor, sonra kışın donma yapıyordu. Kilit mekanizmasını açtım, içindeki dişli yalama olmuştu, idareten yapmıştım. Kısa süre sonra araçla yollarımızı ayırmıştık. 

Bu tür solüsyonlar genelde alkol türevi donma noktası düşük sıvılardan oluşuyor. İlk sıkmada buzu çözüyor ama eğer alkol miktarı fazla değilse, alkol uçup geriye yine donmuş su kalıyor. Kısa vadede belki çözüm olabilir ama sizin kilitin su almasını engelleyemezseniz yine donma yapmaya devam edecektir.

Erhan bey şu yasaklar kalksın ilk işim kaportacıya gidip özellikle arka kapıların ikisinin de kilit,mandal, menteşe artık ne var ne yoksa hepsini söktürmek olacak. Ama şu aşamada böyle bir imkan olmadığı için kapının kapanması tek isteğim. Diğeri zaten hiç açılmıyor, bunu da bi kapatmayı başarırsam sanayiye gidece kadar elimi sürmeyeceğim. :)

Şansıma bugün hava güneşli, akşam 5e kadar çözülürse bi ihtimal kapanır.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Kilitlere wd40 sıkın. Muhtemel su almıştır. Soğudu havalar, donma yapıyordur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Kapı açık kalıyorsa iç aydınlatma da yanık kalır onu kapatmayı unutmayın akü bitmesin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Süleyman Can yazdı:

Erhan bey şu yasaklar kalksın ilk işim kaportacıya gidip özellikle arka kapıların ikisinin de kilit,mandal, menteşe artık ne var ne yoksa hepsini söktürmek olacak. Ama şu aşamada böyle bir imkan olmadığı için kapının kapanması tek isteğim. Diğeri zaten hiç açılmıyor, bunu da bi kapatmayı başarırsam sanayiye gidece kadar elimi sürmeyeceğim. :)

Şansıma bugün hava güneşli, akşam 5e kadar çözülürse bi ihtimal kapanır.

Bulunduğunuz yerde AVM varsa kapalı otoparka park edin birkaç saat kalsın. Daha hızlı çözülür. Ankara"da şu an -8 C, Yozgat daha soğuktur.

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Açmak için kapının gövdeye temas noktalarına yumruğunuzun kenarıyla vurun. Bu şekilde buzlar çatlar-kırılır. Kapanmama içinde biraz hızlı kapatmak gerekiyor. Aynı şekilde kilit mekanizmasının olduğu yerlere hafif vurarak donan kilide de çözüm sağlayabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Erhan Doruk yazdı:

Bulunduğunuz yerde AVM varsa kapalı otoparka park edin birkaç saat kalsın. Daha hızlı çözülür. Ankara"da şu an -8 C, Yozgat daha soğuktur.

Bulunduğum yerde AVM olmadığı gibi TOKİ lerde kalıyorum etrafı tamamen açık. Arasında boşluk olan iki araba arıyorum park yerinde ayazı belki biraz keser diye. Arabada sıcaklık sensörü yok ama telefondan baktığımda -20 diyordu. Hissedilen -24, -25 vardı. Mazot bile donmasa da margarin olmuştur heralde 6-7 defa bastıktan sonra çalıştı.

Murat Sahın yazdı:

Kilitlere wd40 sıkın. Muhtemel su almıştır. Soğudu havalar, donma yapıyordur.

Kesin su alıyor. Şimdi buz çözücü sipariş ettim alman malı alkollü bi sprey. Mandallara sıkacağım, dediğiniz gibi su alıyor. Ön kapılarda hiçbir problem yok mesela, ama arkalar bana dokunma diyor.

Şimdi baktım geldim, 8 den 10 buçuğa kadar güneş vurunca çözülmüş sanırım. Kapattım kapandı, şimdi de geri açılmıyor :D Ama problem değil, tek kapansın da gerisini ben hallederim.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Kesin su alıyor. Şimdi buz çözücü sipariş ettim alman malı alkollü bi sprey. Mandallara sıkacağım, dediğiniz gibi su alıyor. Ön kapılarda hiçbir problem yok mesela, ama arkalar bana dokunma diyor.

Şimdi baktım geldim, 8 den 10 buçuğa kadar güneş vurunca çözülmüş sanırım. Kapattım kapandı, şimdi de geri açılmıyor [emoji3] Ama problem değil, tek kapansın da gerisini ben hallederim.
saf antifrzili cam suyu sıksanız onda aynı işi yapmaz mı? daha çok para vermemiş olursun uz
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Fiesta nin deposu sürekli donardı benimde, wd40 sıkıp temizledikten sonra satana kadar hiç donmadı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alkol geçici çözümdür. Hatta daha kötü olur. 

Wd40 kullanın. Su iten yapısı gereği donmayı önleyecektir. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Alman uretimi Kraftvoll Buz Cozucu sprey aldim. Yabanci forumlarda da kullananlar memnun. Fiyati da largo dahil 17 TL. Bunu deneyim baktim olmuyor wd40 alacagim.

Su yasaklar kalksa direk kaportaciya gider kapi kolu yaylarini degistirir , aciklari kapattiririm aslinda en temiz o da, bunu yapacak vakit yok. On kapilarin kolu saga sola oynamazken arkalar oynuyor, acikliktan soguk alip donuyor.

Selçuk Bakış yazdı:

Fiesta nin deposu sürekli donardı benimde, wd40 sıkıp temizledikten sonra satana kadar hiç donmadı.

Donan depo muydu yoksa kapilar mi? Depoysa wd40 ile nasil onlediniz?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Süleyman Can yazdı:

Alman uretimi Kraftvoll Buz Cozucu sprey aldim. Yabanci forumlarda da kullananlar memnun. Fiyati da largo dahil 17 TL. Bunu deneyim baktim olmuyor wd40 alacagim.

Su yasaklar kalksa direk kaportaciya gider kapi kolu yaylarini degistirir , aciklari kapattiririm aslinda en temiz o da, bunu yapacak vakit yok. On kapilarin kolu saga sola oynamazken arkalar oynuyor, acikliktan soguk alip donuyor.

Donan depo muydu yoksa kapilar mi? Depoysa wd40 ile nasil onlediniz?

Deponun kapağındaki kilit donuyordu, kilitli wd40 ile yağladım, baya kir akmıştı o küçük kilitten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Metin Taşcı yazdı:

Benim araçta ilk defa sogultan dolayı çalışmadı, dün çalıştırmayı denedim marş motoru tık yapıyor kalıyor 3-5.denemede marşa bastı ve direkt aldı. Bugunde aynını yaptı, sorun ne olabilir? 

2-3gün önce cok fena sulu yerlerden geçtim onun etkisi olabilir mi? (Su geldiyse donmuş olabilir diye düşündüm)

Marş motoru kömürü ve marş otomatiği geçen sene değişti

akü 1.5senelik voltajı 12.4volt (66amp mutlu)

Eğer marş motoru her basmanızda aynı süre boyunca çeviriyorsa aracınızda sorun aramanıza gerek yok. Aynı konu ile ilgili başlık açıp araştırma yapmıştım. Fiesta'larda bir özellik varmış, şayet belirli bir süre içerisinde araç çalışmaz ise marş motoru elektriği kesiyor, kendini korumaya alıyor. Sonra tekrar aç kapa yaparak yeniden marş çevirmek gerekiyor. Diğer bir çok araçta olduğu gibi 15-20 saniye boyunca marşa basmak fiesta da mümkün değil. Keşke biraz daha uzun bastırsa, tam çalışacakken pat devreden çıkıyor marş motoru sonra tekrar.

Ancak bi uzun basıyor bi kısa basıyor ise o zaman tekrar bi baktırmanız gerekli.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Metin Taşcı yazdı:

Sorun marş basmaması, marş moru tık tık ediyor kalıyor. Marş bastığı an araba zınk diye calısıyor zaten

bu sabah sıkıntı yapmadı mesela

O zaman marş motoruna tekrar baktırın. Marş motoru çeviriyor sonra susuyor şeklinde anladım, hiç basmıyor ise sorun başkadır.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Metin Taşcı yazdı:

Sorun marş basmaması, marş moru tık tık ediyor kalıyor. Marş bastığı an araba zınk diye calısıyor zaten

Ben oyumu öncelikle kablo klipslerinden sonra kömürlerden yana kullanıyorum. Eskiden bir aracım vardı. benzer sorunları gösteriyordu. Zar zor çalıştırıp sanayiye gittim, önceden marj motorunun kablosuna ek yapan arkadaş o kadar kötü bağlamış ki her sallantıda temassızlık yapıyormuş. Bağlantıyı yenileyip birde lehimleyince düzelmişti.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Metin Taşcı yazdı:

Kutup başlarını bir kontrol etmekte fayda var. Oksitlenme veya gevşeklik olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...