İçeriğe Yönlendir

Fusion Akü Kaçağı Sorunu

Timuçin Ermiş

Recommended Posts

Timuçin Ermiş

Fusion 1.6 tdci aracımda inci 75 ah basık tip akü takılı.aküyü temmuz 2017 senesinde almiştim.akünün araç çalışmıyorken  ölçüm testi ve çaliştirdiktan sonra yaptığım alternatör testi değerleri normal.multimetre ile yaptığım akü kaçak testinde 0.17 amper çikti.bu değer 0.05 ampere kadar olması normal değer kabul ediliyor.akü kaçak testini 12v oto kaçak akım kontrol kalemiylede ölçtüm.araçta herşey kapalı kapılar kitli kontrol kalemi işiği yanıyor.bu kısa devre neden kaynaklanabilir.aracın iç aydınlatma ışıkları  aracın teybini söktüm.0.17 amper çıkıyor.bu değer araca zarar verirmi?aracın tüm sigortalarınıda kontrol ettim sigortalar normal.0.17 amper değerini normal değere 0.03-0.05 değerine nasil düşürebilirim?sizce bu kısa devre sorunu neden kaynaklanır?teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benim focus da aracı ilk kitleyince 0.5 A 500 mA) çekiyor. Belli bir süre sonra tekrar ölçtüm 0.01 A (10 mA ) düştü. 30 mA e kadar normal karşılanıyormuş.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bunun yolunu bulmanın tek yolu, tek tek sigortaları söküp ölçmektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

İlk soru araç uykuya geçtikten sonra yapılıyor değil mi bu ölçüm? İçeride yapılan bir tadilat ekleme vs var mı? 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Sani Bey in dediği gibi , sigortaları tek tek söküp kaçak akım miktarına bakın. Sonrasında tespit ettiğiniz sigortaya göre o hatta bağlı ekipmanları ve kabloları gözden geçirin. 

Yorum bağlantısı
Timuçin Ermiş

Ölçümü araç uykuya geçtikten sonra yaptım.aracın içinde herhangi bir ışık tadilatı yok.tüm ışıklar kapalı ve kapılar kitli dediğiniz gibi tek tek sigortaları söküp bakıcam ilginize teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Timuçin Ermiş

Bagaj ışığı kapalı araçta amerikan park takılıydı.söktüm kısa devre 0.13 ampere düştü.sanırım merkezi kilit ve İmmobilizer olduğu için bu kısa devre değeri çıkabilir.teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Timuçin Ermiş

İyi akşamlar kısa devre sorunum çözüldü.aracımı çok iyi bir oto elektrikçiye kısa devre ölçümü yaptırmak için gittim.usta ford araçlarda uyku moduna 20 dakika sonra geçiyormuş dedi.araç stop ettikten sonra 20 dakika 30 dakika geçmeden ölçü cihazlarıyla kısa devre ölçümü yapıldığında kısa devre gösterebilir dedi.usta bendeki cihazdan daha hassas bir cihaz bağladı araç uyku moduna geçtikten sonra kısa devre amper değeri 0.00 amper çikti.yani aracımda kısa devre yokmuş.ayrıca usta eğer araçta yüksek değerde kısa devre var ise zaten çalişmaz dedi.ilginize teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...