İçeriğe Yönlendir

Ford Mondeo Gaz Kesme Sorunu

İbrahim özer 3535

Recommended Posts

İbrahim özer 3535

Merhabalar benim 2015 Mondeo 1.6 tdi aracım var ve yolda giderken bir anda gaz kesiyor ve yemiyor araba 120 nin üstüne ve 2500 devirin üstüne çıkmıyor aracı istop edip çalışdırdığım zaman düzeliyor bilgi verirseniz çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Map sensörü ne bakın. Kirli ise temizleyin.

Mazot filitresine bakın 

Cihaza bağlayıp hata kodu görmeye çalışın

Yorum bağlantısı
İbrahim özer 3535
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Map sensörü ne bakın. Kirli ise temizleyin.

Mazot filitresine bakın 

Cihaza bağlayıp hata kodu görmeye çalışın

Mazot filitresi yeni değişti ama diğerleri ile ilgili bişey yapmadım açıkçası hemen yöneleyim sağolun

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

DPF tıkanmış,önceki 1.6 dizel mondeo aracımda baya sıkıntı yaratıyordu bana dpf .3000 devir ile 25 30 km kadar yolu  sabit hız ile gitmeniz temizlik için yeterli.Büyük ihtimalle partiküller temizlenir.Ama temizlik yeterli gelmez ise aynı tarz sürüşü tekrarlamanız lazım.Çünkü bir süre sonra motor arıza lambası yanacak .Bir an önce temizlenmesi şart. Eğer ş.içi sürüşler çoğunlukta ise 2 3 haftada bir bu tarz temizlik sürüşleri sorunu çözecektir.

Yorum bağlantısı
İbrahim özer 3535
Ahmet Türedi yazdı:

DPF tıkanmış,önceki 1.6 dizel mondeo aracımda baya sıkıntı yaratıyordu bana dpf .3000 devir ile 25 30 km kadar yolu  sabit hız ile gitmeniz temizlik için yeterli.Büyük ihtimalle partiküller temizlenir.Ama temizlik yeterli gelmez ise aynı tarz sürüşü tekrarlamanız lazım.Çünkü bir süre sonra motor arıza lambası yanacak .Bir an önce temizlenmesi şart. Eğer ş.içi sürüşler çoğunlukta ise 2 3 haftada bir bu tarz temizlik sürüşleri sorunu çözecektir.

Bu gün iş çıkışı yaparım otobanda inşallah düzelir sıkıntı veriyor artık gaza basmaya korkar oldum

Yorum bağlantısı
İbrahim özer 3535
Mehmet Ozyurek yazdı:

Her hangi bir arıza lambası yanıyor mu ?

3 kerede bir motor arıza yanıyo ama ara ara

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Enjektör veya ısıtma bujisidir. 

Kötü yakıt da bir ihtimal. 

Yorum bağlantısı
İbrahim özer 3535
Mehmet Ozyurek yazdı:

Enjektör veya ısıtma bujisidir. 

Kötü yakıt da bir ihtimal. 

Baktırayım hepsine arabadan soğudum

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Soğuyacak bir şey yok. Çözülmeyecek sorunlar değil bunlar. 

Yorum bağlantısı
Soner Soyçerçel

Aracın arıza koduna mutlaka baktırın, özellikle akışmetreler (MAF) arıza vermeden de hatalı /düşük sinyal verip aynı soruna yol açabiliyor. 2.0 tdci'da başıma geldi, araç basit bir yokuşu bile çıkamayacak kadar çekişten düşüyordu, arıza kodu verip açık çevrime geçince kör topal yürüyordu. Hata koduna baktırıp ona göre aksiyon alın, her kafadan çıkan sesle birşeyler değiştirmeye başlarsanız arıza tekrar edecektir. Asıl o zaman soğursunuz arabadan.    

Yorum bağlantısı
İbrahim özer 3535
Soner Soyçerçel yazdı:

Aracın arıza koduna mutlaka baktırın, özellikle akışmetreler (MAF) arıza vermeden de hatalı /düşük sinyal verip aynı soruna yol açabiliyor. 2.0 tdci'da başıma geldi, araç basit bir yokuşu bile çıkamayacak kadar çekişten düşüyordu, arıza kodu verip açık çevrime geçince kör topal yürüyordu. Hata koduna baktırıp ona göre aksiyon alın, her kafadan çıkan sesle birşeyler değiştirmeye başlarsanız arıza tekrar edecektir. Asıl o zaman soğursunuz arabadan.    

Şimdi enterasan olan arıza ışığı yanmıyor fakat yine 120 ye geldimmi çekişten düşüyor

Yorum bağlantısı
İbrahim özer 3535

Birde bişey sormak istiyorum 2015 dizel Mondeo map sensörü tam olarak nerede acaba

Yorum bağlantısı
Eyüp Kosif

Mesajlar arasında görmüşken yeniden yazayım, aracı herhangi bir zamanda 3000 devirde kullanmak DPF inizi temizlemez. DPF araç Regen modunda ise temizlenir, normal modda ise 3000 devirde DPF i doldurmaya devam edersiniz. 3000 devirde normal modda DPF in temizlenmesinin tek ihtimali, yokuş yukarı bir yolda 3000 devirde gaz pedalına fazlaca basarken DPF te biriken soot ların bir kısmının kendi kendine yanması şeklinde olur, bu da çok sık olabilecek bir durum değil Mondeo için. 

Sadece 1.6 Mondeo'lar için, araç viteste giderken ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıt tüketimini "0" dışında birşey görüyorsanız, araç regen modundadır, bu durumda 2000 - 2500 devir civarında sabit gitmek yapılabilecek en güzel harekettir. olabildiğince uzun süre ayağınızı gazdan çekmekten kaçınmalısınız.

3000 devirde DPF temizlenir yaklaşımı her gördüğümde düzeltmeye çalıştığım bir yanlışlık, insanlar arasında nasıl bu kadar yaygınlaştı anlayamıyorum açıkçası :)

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Erkan Çağlar

İbrahim özer 3535 yazdı:

Birde bişey sormak istiyorum 2015 dizel Mondeo map sensörü tam olarak nerede acaba

İbrahim kardeşim, mesaj tarihi baya eski ama yinede sormak istiyorum. 2012 mk4 1.6 dizel aracımda mevcut 2 sorunumdan biri seninki ile aynı. Acaba bu sorunu nasıl çözdünüz?

Yorum bağlantısı
Erkan Çağlar
(düzenlendi)

Bende bu sorunla alakalı gaz pedalını söktüm ama gözle görülür bir deforme göremedim. Herşey ısıtma bujilerine odaklanıyor.

tarihinde Erkan Çağlar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...