İçeriğe Yönlendir

Formula'da Bir Türk!

Sani Gerşon

Recommended Posts

Fırat Önal

Bazı videolarını izledim. Efendi bir insan izlenimi bıraktı bende. İnşallah güzel sponsorlar bulur da kendisini F1 de görürüz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Uzun zamandır Esports'ta başarı ile yarışan Cem Bölükbaşı, Formula3 ile tam sezon yarışlara giriş yapıyor. Önceden de dönem dönem reel pistlerde yarışan Bölükbaşı, bu sayede ilk kez tam sezon koşmuş olacak.

https://www.sozcu.com.tr/2021/otomotiv/bilgisayar-oyunundan-yaris-pistlerine-6223162/

Cem benim sattığım apartman dairesinde birinci kattaki amcanın torunu. bebekliği elimizde geçti. Çok fena gokart kullanırdı. Bir ara oyun işine girdi ama ben tasvip etmedim. babası da bizim meslektaştır ama ticaretle uğraşır. Bi ara 65 mustang almıştı araç meraklısıdır. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

hayırlı olsun , bir röportajını okumuştum. ülkemizdeki şartlara rağmen motor sporları merakının artıyor olması sevindirici diyordu. sponsor bulunamamasından yakınıyordu. ülkemizde gerçekten zor bu  işler ,ya varlıklı ailelerin ya da az sayıda fabrika takımlarının gayretiyle bir yerlere gelindi. sporcumuza başarılar dilerim yürekten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Hayalimdi meslektir. Kendisine başarılar diliyorum. İnşallah birkaç yıla f1 de görürüz kendini. Son zamanlarda motor sporlarında güzel gelişmeler oluyor. Her ne kadar sayısı fazla olmasa da. Olsun bir iki başlayacak böyle. Bizim oğlanı go karta alıştırayım diyorum yanaşmıyor. 

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Böyle haberler görunce çok mutlu oluyorum... Covid 19 aşısını bulan, Türk doktorları görüncede çok gururlanmıştım... Lakin Türkçeyi zar zor konuşmaları beni biraz üzmüştü...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erkut Uysal yazdı:

Böyle haberler görunce çok mutlu oluyorum... Covid 19 aşısını bulan, Türk doktorları görüncede çok gururlanmıştım... Lakin Türkçeyi zar zor konuşmaları beni biraz üzmüştü...

5 yaşında gurbete gidip de hala Türkçe konuşabiliyorsa bu takdir edilmeli.

Ben gururlanmadım bilakis üzüldüm. Bu adamları niye kaçırıyoruz diye. her sene 50 mezun veriyoruz bizim bölümden, 15 en iyisi yurtdışına gidiyor geri kalan 34 ise gitmeye çalışıyor. Bunda ders alınacak noktalar olmalı.

Amerika'daki tabandan başlarsan 500 bin dolarlık eğitimi burada bedavaya verip onlara gönderiyoruz. (ilk orta lise üniversite). Bu haksızlık.  Biri de kalkmış beyin ihraç ediyoruz ne mutlu diyordu.

Cem'i yakından tanırım. Ailesi çok fırsat verdi uğraştı olanak tanıdı gönderdi. Çevreleri de iyi. Umarım üst kategoriye çıkar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)

Yolu açık, şansı bol, başarısı daim olsun.. 

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Erkut Uysal yazdı:

Yurtdışında doğmuş ve/veya büyümüş çoğunluk öyle. Türkçe dilbilgisi iyi olsa bile aksanda mutlaka bir farklılık oluyor. Çoğunun Türkçe bilgisi zaten aile ile sınırlı kalıyor. Kendimden biliyorum :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Tuzla şelale park’ta eğey büyük bir gokart pisti var :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

15 en iyisi yurtdışına gidiyor geri kalan 34 ise gitmeye çalışıyor. Bunda ders alınacak noktalar olmalı.

Kalan 1 kişiyi de döve döve gönderelim :D

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sahi, o bir kişi nerde hocam :)

Son kişiyi rektör yapmışlar. 😅

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Yeter yazdı:

Son kişiyi rektör yapmışlar. 😅

Haha yapmazlar deli misin? 

image.thumb.png.417af6a1fd7dbc921becf8ad0b09376c.png

rakamlar tabi afaki ama yaklaşık. Çok az bir azınlık vatan millet vesaire diretiyor. İşte onlar yüzde 2 bilemedin 5. Yıllar geçtikçe çarklar onları zaten eritiyor..

Biz de NASA'da bir Türk diye sevinmeye devam edelim, bu adam neden NASA'ya gitmiş diye hiç düşünmeyelim. 

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Göktürk yazdı:

5 yaşında gurbete gidip de hala Türkçe konuşabiliyorsa bu takdir edilmeli.

Ben gururlanmadım bilakis üzüldüm. Bu adamları niye kaçırıyoruz diye. her sene 50 mezun veriyoruz bizim bölümden, 15 en iyisi yurtdışına gidiyor geri kalan 34 ise gitmeye çalışıyor. Bunda ders alınacak noktalar olmalı.

Amerika'daki tabandan başlarsan 500 bin dolarlık eğitimi burada bedavaya verip onlara gönderiyoruz. (ilk orta lise üniversite). Bu haksızlık.  Biri de kalkmış beyin ihraç ediyoruz ne mutlu diyordu.

Cem'i yakından tanırım. Ailesi çok fırsat verdi uğraştı olanak tanıdı gönderdi. Çevreleri de iyi. Umarım üst kategoriye çıkar.

Hocam böyle adamları elimizden kaçırmamız çok normal... Okumuş, çalışmış mühendis olmuş adam ama taksicilik yapıyor... Neden alanında iş yok, iş bulsa dogru duzgun çalışabileceği materyalı yok... 

Dershaneden bozma üniversiteler kuruldu, ha bire mezun veriyor buralar ( buradaki egitimcileri, ögrencileri kesinlikle küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın ) mezun vermek ancak tablodaki okur yazarlik oranini yukselmteye yariyor, sonra tam bir hüsran o ögrenciler icin... Dediginiz gibi kaliteli bir sekilde yetistirginiz gençler mecburen gidiyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Yurdaer Elay yazdı:

Yurtdışında doğmuş ve/veya büyümüş çoğunluk öyle. Türkçe dilbilgisi iyi olsa bile aksanda mutlaka bir farklılık oluyor. Çoğunun Türkçe bilgisi zaten aile ile sınırlı kalıyor. Kendimden biliyorum :)

Mutlaka aksanda farklilik olur hocam bunu kusur olarak görmüyorum, fakat anadilinde konuşurken doğru kelimeyi bulamamak, türkçeden bu kadar uzaklaşmak beni üzen kısım oldu... Belki yanlış düşünuyorumdur ama anadilinden bu kadar uzaklaşmak kendi örf ve adetlerinden de o kadar uzaklaşmak olarak görüyorum... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erkut Uysal yazdı:

Hocam böyle adamları elimizden kaçırmamız çok normal... Okumuş, çalışmış mühendis olmuş adam ama taksicilik yapıyor... Neden alanında iş yok, iş bulsa dogru duzgun çalışabileceği materyalı yok... 

Dershaneden bozma üniversiteler kuruldu, ha bire mezun veriyor buralar ( buradaki egitimcileri, ögrencileri kesinlikle küçümsemiyorum yanlış anlaşılmasın ) mezun vermek ancak tablodaki okur yazarlik oranini yukselmteye yariyor, sonra tam bir hüsran o ögrenciler icin... Dediginiz gibi kaliteli bir sekilde yetistirginiz gençler mecburen gidiyor...

Dersaneden bozma üniversite kurulsun her türlü elemana ihtiyaç var. Tüm hepsi süper olacak diye bir şart yok. Yine de birşey kapıyorlar neticede. Gidişin nedeni daha temel ülkede gelecek görmedikleri, bilgiye itibar olmadığı, dürüst girişimcilik değil çakallığın konuştuğu bir ortamı gördükleri için. Yapılması gereken en önemli İLK şey adaletin hukukun sağlanması. Gerek şirketlerin gerek girişimciliğin fikrin Ar-Ge nin önünün açılması hukuka bağlı. Onun açılması için ise tabandan hukuk talebi gelmesi gerekir. Askeri darbeler dönemi kapanmıştır. Rotayı düzeltebilecek sadece halk var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erkut Uysal yazdı:

.. Belki yanlış düşünuyorumdur ama anadilinden bu kadar uzaklaşmak kendi örf ve adetlerinden de o kadar uzaklaşmak olarak görüyorum... 

Yanlış. Bizi biz yapan etkileşimlerdir. Örf ve adetler etnisiteye yapışık değil. Bu arkadaş mesela ALMAN vatandaşı ve Alman adetleri ile prensipleri ile entegre olmuş biri. Bu şekil olup Türkiye'ye dönüp tokatlandıktan mutsuz olduktan sonra geri dönen arkadaşlarım var. Adının ahmet mehmet olması kökeninin Türk olması farklı bir durum. Aktif olarak Türk olman anlamına gelmez. Zaten aşı konusunda Uğur Hocanın da Türk olmasının Aşı ile başarısı ile bir ilgisi yok. Ha şu güzel, o da ailesine teşekkür, göçmen bir ailenin yabancı ülkede çocukları okutup toplumun üst tabakasında bir yere yerleştirebilmesi bir başarılı göçmen hikayesidir. Takdir edilir. Bu şekilde entegre olmayıp düseldorf  gettolarında elinde sigara deri montlu işsiz dolaşmaktan ve örf ve adetlerine bağlı kalmaktan bin kat iyidir bence Uğur Şahin'in durumu. Almanya'da hele amerika gibi değil, yabancı olmak zordur. Özellikle ikili orta öğretim sistemi göçmenlerin önündeki en büyük engel idi. Neyse ki Almanya da bundan yavaş yavaş vazgeçiyor. (biz ise meslek lisesi memleket meselesi diye onları 80 sene geriden takip ediyoruz)

Şaka bir yana şunu da izlememiz lazım:   

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Cem Bölükbaşı'nı takip ediyorum inşallah başarılı olacaktır. Formula 1 de bir türk süper olur...

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Erkut Uysal yazdı:

Mutlaka aksanda farklilik olur hocam bunu kusur olarak görmüyorum, fakat anadilinde konuşurken doğru kelimeyi bulamamak, türkçeden bu kadar uzaklaşmak beni üzen kısım oldu... Belki yanlış düşünuyorumdur ama anadilinden bu kadar uzaklaşmak kendi örf ve adetlerinden de o kadar uzaklaşmak olarak görüyorum... 

Örf ve adetlerinden koptuklarını düşünmüyorum, bilakis yaptıklarıyla, davranışlarıyla kendi kültürlerinin tanıtımına pozitif katkı yapıyorlar. Aziz Sancar hoca da mesela Türkçe konuşurken zorlanıyor ama Türkiye ve doğduğu bölge hakkında ne kadar güzel şeyler söylüyor.

Asıl sorun ne biliyor musunuz? Yurtdışında yaşayıp oranın adetlerini ve geleneklerini benimseyip, örneğin Almanya'da sosyal demokrat olup kendi memleketini yeri geldiğinde yerden yere vurup, Türkiye'ye geldiklerinde en koyusundan muhafazakar takliti yapanlar. Veya bunun tam tersi.. Bu adam örfüne, adetine bağlı kalsa ne olur, Zeki Müren gibi Türkçe konuşsa ne olur. En basit tabirle tam bir ikiyüzlülük.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Göktürk yazdı:

Dersaneden bozma üniversite kurulsun her türlü elemana ihtiyaç var. Tüm hepsi süper olacak diye bir şart yok. Yine de birşey kapıyorlar neticede. Gidişin nedeni daha temel ülkede gelecek görmedikleri, bilgiye itibar olmadığı, dürüst girişimcilik değil çakallığın konuştuğu bir ortamı gördükleri için. Yapılması gereken en önemli İLK şey adaletin hukukun sağlanması. Gerek şirketlerin gerek girişimciliğin fikrin Ar-Ge nin önünün açılması hukuka bağlı. Onun açılması için ise tabandan hukuk talebi gelmesi gerekir. Askeri darbeler dönemi kapanmıştır. Rotayı düzeltebilecek sadece halk var.

Halkın bir kısmı geçim derdinde, diğer bir kısmının yaşananlar zerre umurunda değil bizde rotayı düzeltmesini beklicez öylemi hocam... Benim ümidim yok açikçası... 

Siz söylemiştiniz hocam bu ülkede bir şeylerin düzelmesi için en az 60 sene gerekli, oda şimdi ki gençlerin ölmesi lazım ki bir şeyler yerine otursun demistiniz... Ben daha 60 sene yaşayacağimı zannetmiyorum bu şartlar ile... 

Dindar olduğu için ahlaka ihtiyacı olmadığını sananlar ile, rakı içiyor diye kendini aydın sananlar arasında sıkışıp kaldık biz...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erkut Uysal yazdı:

..

Dindar olduğu için ahlaka ihtiyacı olmadığını sananlar ile, rakı içiyor diye kendini aydın sananlar arasında sıkışıp kaldık biz...

Aynen bu. vatansız gibiyim. hiçbişeyci değilim :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erkut Uysal yazdı:

Çok güzel cümle

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...