İçeriğe Yönlendir

Hızla Kaldırıma Sürtmek

Arda Kılıç

Recommended Posts

Arda Kılıç

Merhabalar abilerim geçen hafta gizli buzlanmadan ötürü 120-130 km/h ile kaldırıma paralel olarak sol iki tekerleği vurdum araba baya sarsıldı . Jant baya çizildi tekerlere sorun yoktu ertesi sabah rot balansçıya götürdüm incelendiğinde herhangi bir yamukluk olmadığı sadece rot ayarının bozulduğu söylendi fakat bugün fark ettim ki araba eskisi gibi yol tutmuyor yolda geziniyor ve 100km/h ve üstünde giderken direksiyonda titreme yapıyor sizce bunun sebebi ne olabilir ? Ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

120km hızla lastiği kaldırıma vursan takla atman lazım.  Rot balansçı yerine bir ustaya götürsen daha iyi. Direksiyon titriyorsa öne odaklanmak gerek. Geziyorsa sorun çok şeyden kaynaklanabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Lastiklerin yüzeyi bozulmuş olabilir, jantlarda eğrilik olabilir, ön takım bozulmuş olabilir. Çok şey olabilir yani. Baktırmak gerek hangisi olduğuna. Bulamıyorlarsa arka tekerleri jantları ile birlikte öne aldırmak direksiyon titremesini geçirecek mi diye deneyebilirsiniz. Geçirirse sorun ya lastiklerde ya jantlarda, onu anlarsınız. Yok direksiyon titremeye devam ederse, sorunu lastik jant ikilisinde değil de ön takımda ararsınız.

Merak ettiğim, ilgimi çeken bir konu var sormak istediğim; gizli buzlanma olabilecek bir soğukta, kışın ortasında 120-130 km hızla nereye yetişiyordunuz ki? Boş verin kaldırımı falan, park halinde başka bir araca çarpsanız çoktan defin işlemleri başlamıştı farkındasınız değil mi? Yaşınız genç, daha önünüzde çok yol var, nacizane, abiniz gibi düşünerek kendimi, çok dikkat edin güzel kardeşim, lastik jant araba yerine konur da canınızın kıymetini bilin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)

Gerçekten 120 ile vurduğunuza inanamıyorum eğer o hızla vursaydınız arabanın bırakın lastik patlamamasının tekerler yerinden kopar yada takla atardınız.Muhtemelen vurmadan önce hızınız baya düşmüştür.

Zamanında Ople İnsignia aracım ile ayı şekilde belki 10 belki 15 km hız ile kayarak kaldırıma vurmuştum.dikine değil çaprazlamasına vurduğumda ön sol teker yarılmış ön salıncak eğilmişti.Direksiyon neredeyse dönmeyecek hale gelmişti.Sizinde alt takımları gözden geçirtmenin gerekir en ufak eğilme bütün dengeleri değiştirebilir.Servise veya iyi bir ustaya gitmenizi öneririm.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

120 ile takla atar araç. Allah korumuş sizi.

Ben 80 ile giderken kaldırıma çıktım direğe tostladım.  Gözümde canladı. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Arda Kılıç yazdı:

Merhabalar abilerim geçen hafta gizli buzlanmadan ötürü 120-130 km/h ile kaldırıma paralel olarak sol iki tekerleği vurdum araba baya sarsıldı . Jant baya çizildi tekerlere sorun yoktu ertesi sabah rot balansçıya götürdüm incelendiğinde herhangi bir yamukluk olmadığı sadece rot ayarının bozulduğu söylendi fakat bugün fark ettim ki araba eskisi gibi yol tutmuyor yolda geziniyor ve 100km/h ve üstünde giderken direksiyonda titreme yapıyor sizce bunun sebebi ne olabilir ? Ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim

Sadece çizik ile atlamış olmanız çok büyük bir şans. Gittiğiniz rot balansçıya tekrar gidin ve titreme şikayetinden bahsedin, muhtemelen gözden kaçan bir şey var.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Arkadaş belirtmiş paralel bir şekilde, aslında kaldırıma sürtmüş yani. Hız konusunda dediklerinize katılıyorum, bir musibet bin nasihatten hayırlıdır bundan sonra daha dikkatli olur inşallah. 

Bence titreme var ise çarpmadığınız lastikleri arkaya sağlam olanları önce alıp deneyin, yoksa detaylı bakabilecek bir yere götürün baktırın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Şasi yamulmuş olabilir. Ustaya götürmenizde fayda var tehlikeli durum. Öncesinde isterseniz Toprak zeminde aracı düz ilerletip lastik izlerini kontrol edebilirsiniz. Birbirini  takip ediyor mu veya aynı iz lastiğe göre daha mı geniş bakabilirsiniz. Jant yamulmuş olabilir. Krikoyla kaldırıp tekeri elinizle döndürüp kontrol edebilirsiniz, yamuk mu dönüyor. Kaldırıma vurunca direk teker kopması-yamulması oluyor genelde,  sanırım siz baya yavaşlamışsınız vurma esnasında.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna
Arda Kılıç yazdı:

Gecmis olsun Arda, en buyuk kazaniz bu olsun.

Forumdaslarim gerekenleri soylemisler; ancak benim anlayamadigim bir husus var; 120 km/h hiz yapilmasina izin verilen ve kenarinda kaldirim olan bir yol gozumun onune getiremedim?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Gökhan Tuna yazdı:

Gecmis olsun Arda, en buyuk kazaniz bu olsun.

Forumdaslarim gerekenleri soylemisler; ancak benim anlayamadigim bir husus var; 120 km/h hiz yapilmasina izin verilen ve kenarinda kaldirim olan bir yol gozumun onune getiremedim?

Öyle bir yol olmadığı içindir :) 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Allah korumus.. Ciddi sürat heleki kötü havada.. Detaylı incelemek lazım. Cok ufak hatalar bile düzeni bozabiliyor.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

120 ile takla atar araç. Allah korumuş sizi.

Ben 80 ile giderken kaldırıma çıktım direğe tostladım.  Gözümde canladı. 

120 ile vurmamıştır zaten. 120 ile giderken kontrolü kaybetmiştir. Fren falan derken, kendisi fark etmese de çok yavaşlamıştır araç. 120 ile kaldırıma vursa tekerler orda kalır araç tekersiz devam eder en iyi ihtimalle :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Ön ve arka taşıyıcıların burçlarını da kontrol ettirin çok az kayma bile yol tutuşu değiştiriyor.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

120 ile vurmamıştır zaten. 120 ile giderken kontrolü kaybetmiştir. Fren falan derken, kendisi fark etmese de çok yavaşlamıştır araç. 120 ile kaldırıma vursa tekerler orda kalır araç tekersiz devam eder en iyi ihtimalle :) 

Aynen. Arkadaşımız sürttü demiş ama sürtmeside ayrı bir tehlike. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Aynen. Arkadaşımız sürttü demiş ama sürtmeside ayrı bir tehlike. 

O durumda en iyi ihtimale kaldırıma sürten tekerler yanaklardan yarılır :) 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ulaş Akduman
Arda Kılıç yazdı:

Yolda gezinme yapıyor dediğine göre büyük ihtimal rotlardan sebep olduğunu düşünüyorum çünkü rotlarım bozuk iken benimde tekerleklerim yolda geziyordu yol tutmuyordu ustaya 400 tl gibi bi rakamla değiştirtip eski haline döndürmüştük rotları anlamanızın en iyi yolu aracı lifte çıkarıp 4 tekeride yerden kestiğinizde lastikleri sağa ve sola döndürür gibi asılmanız lazım boşluk varmı diye bakılması lazım ki büyük ihtimal var siz sarsmaya çalıştığınızda hiç hareket etmemesi lazım iyi forumlar dilerim 😊

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...