İçeriğe Yönlendir

Ön Fren Ötme Sesi

Furkan Avcı
Çözüme git Furkan Avcı tarafından,

Recommended Posts

Furkan Avcı
Ferit Erken yazdı:

Sıfır balatalara ellemişsiniz, bir de disklere yönelin bence.

Balata 300, diskler 2.000 TL olunca ellememiştim ama 2-3.000 km sonra bir dokunacağız galiba :)

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Metin Akbal yazdı:

Balata spreyi ile bir temizlik yapar mısın?

arabada olacaktı, hiç denemedim ha :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Balatalarda demir  çıkıntısı vs var mı. Diskte hıc çizik izi vs yapmış mi. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Balatalarda demir  çıkıntısı vs var mı. Diskte hıc çizik izi vs yapmış mi. 

ben göremedim, yarın bir fotoğraf çekeyim gündüz gözü.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Furkan Avcı yazdı:

Bunun meali nedir? Öğrenip yaptırayım hep direk taktık çünkü.

Takıldıktan sonra yapılıyor.

Balatadaki materyelleri diske transfer ediyoruz. Yani Disk ile balata birbirine alistiriliyor. Her firma degisik anlatiyor ama genel olarak arka arkaya 80-100 km den 20-30 km ye fren yapiyorsunuz. Yaklasik 5 defa. Sonra frenler sogusun diye hic frene basmadan geziyorsunuz. Soguyunca da park ediyorsunuz iyice soguyana kadar. Frenlemeyi ani degil hafif baskılı sekilde yapiyorsunuz. Abs devreye girmeyecek kadar.

https://www.stableenergies.com/page.asp?loc=specs&id=pagid_bedding#:~:text=1.)&text=4 - 6 stops with medium,No dragging!

https://pagid.com/bedding-in-procedure/

https://ebcbrakes.com/articles/bedding-in/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
arabada olacaktı, hiç denemedim ha [emoji4] 
Konu dışına sapmasin, sadece uyari amaçlı...
Basınçlı tupleri aracta taşımak tehlikeli olabilir.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Furkan Avcı yazdı:

ben göremedim, yarın bir fotoğraf çekeyim gündüz gözü.

Disk soğukken tırnağını disk üzerinde bı gezdir abi tırnağa takılan sert bı oyuk vs var mı. Balatalar sert Demir vs çıkıntısı varsa ya diske tecavüz ediyor ya da ötüyor.  Hani kolay olsa balata söküp balata yüzeyini biraz zımparalar denerdim ben 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Furkan hocam balataları orijinal alacaksın başka şansın yok. Ben geçen ay değiştirdim. Parçacıda 3 marka balata vardı. Adamın tek dediği orjinalini hariç diğerleri ses yapar sonra kapıma gelme dedi. Bosch marka bile ses yapar dedi. 200 TL ye Bosch aldım dediği gibi ses yaptı. 700 TL ye orjinal aldım. Canavar canavar. Ses mes tık yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Orijinali de ses yapabiliyor. Yıldızlı balata bile.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Takıldıktan sonra yapılıyor.

Balatadaki materyelleri diske transfer ediyoruz. Yani Disk ile balata birbirine alistiriliyor. Her firma degisik anlatiyor ama genel olarak arka arkaya 80-100 km den 20-30 km ye fren yapiyorsunuz. Yaklasik 5 defa. Sonra frenler sogusun diye hic frene basmadan geziyorsunuz. Soguyunca da park ediyorsunuz iyice soguyana kadar. Frenlemeyi ani degil hafif baskılı sekilde yapiyorsunuz. Abs devreye girmeyecek kadar.

https://www.stableenergies.com/page.asp?loc=specs&id=pagid_bedding#:~:text=1.)&text=4 - 6 stops with medium,No dragging!

https://pagid.com/bedding-in-procedure/

https://ebcbrakes.com/articles/bedding-in/

Denemesi bedava bir yöntem, teşekkürler. 

Arda Bülent Güzel yazdı:

Furkan hocam balataları orijinal alacaksın başka şansın yok. Ben geçen ay değiştirdim. Parçacıda 3 marka balata vardı. Adamın tek dediği orjinalini hariç diğerleri ses yapar sonra kapıma gelme dedi. Bosch marka bile ses yapar dedi. 200 TL ye Bosch aldım dediği gibi ses yaptı. 700 TL ye orjinal aldım. Canavar canavar. Ses mes tık yok.

Fiyatlar aynı, orjinal balata 700 önler. Son bir deneyeyim bakalım eldekileri. Aklımdan geçmedi değil aslında... 

Barış AÇIL yazdı:

Konu dışına sapmasin, sadece uyari amaçlı...
Basınçlı tupleri aracta taşımak tehlikeli olabilir.

Balata spreyi, wd40 ve 2 tüp lastik tamir köpüğü hep bagajda 😳

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bende de aynı sorun var, disk+balata komple trw ile değişti durmaya yakın ses devam ediyor. İşin ilginci çoğunlukla yapıyor ama her zaman da yapmıyor. Acaba fren pistonundan filan mı yapıyor diye de düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

ilk takılan balata bi sebepten diski çizmişse 2. takılan balatada öttü dicem de ikinci takılan balata bir müddet ötmemiş.

karışık mevzu :nargile:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Furkan Avcı yazdı:

Merhaba,

Yaklaşık 4.000 km önce diskler azalmış (bitmemişti) ve ötme sesi yapıyor diye  4 fren diskini orjinal Mercedes ile değiştik, bu arada 4 balata da PAGID olarak değişti (daha önce C de kullanmış ve memnun kalmıştım.) sonra bir memlekete gittim geldim 2.250 km.

Özellikler 10 km altındaki durmaya yakın ve park sırasındaki manevralarda bildiğiniz kamyon freni gibi ötme yapmaya başladı, ustama söyledim, normalde balata değişmez ama konuştuk tedarikçi ile yenisini verdiler.

Taktık ses yok, 500 km kullandık yine başladı.

Bu sefer markayı değişelim dedim cebimden Textar marka olarak aldım taktım (eskileri de sakladım), bir Ankara yaptım geldim yine aynı, ben bu işin içinden çıkamadım.

Diskler orjinal MErcedes yıldızlı parça olmasa onuda değişeceğim o kadar gıcık oldum, ışıkta duruyorum milletin oha o ne biçim ses dediğini işiitoyrum :)

Var mı fikri olan, Diskin kendiside ötmeye sebep olabilir mi?

kaliperde problem vardır. kapalı kalıyordur.

bence satmak lazım arabayı. çok ciddi bir problem olabilir bu. arabanın yarısı kadar masraf çıkartabilir uzun vadede. o nedenle 200 bin lira vereyim hemen. hiç uğraşma. piyasa da kötü zaten. ver arabayı kurtul.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

kaliperde problem vardır. kapalı kalıyordur.

bence satmak lazım arabayı. çok ciddi bir problem olabilir bu. arabanın yarısı kadar masraf çıkartabilir uzun vadede. o nedenle 200 bin lira vereyim hemen. hiç uğraşma. piyasa da kötü zaten. ver arabayı kurtul.

Öncelikle şunu koyayım da sonra yorum yapayım :D :D

Akbaba Özellikleri ve Türleri - Akbabalar Hakkında İlginç Bilgiler

Kaliper deme gözünü seveyim biliyorsun 1 sene önce Türkiye'de bulamadık da ta Almanya'dan geldi 34 günde :s 

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence kaliper ile ilgili bir sorun vardır. 1 pul yüksekliği kadar fazla olsa sürtecektir. söküp düzgünce bakmak lazım.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

bence kaliper ile ilgili bir sorun vardır. 1 pul yüksekliği kadar fazla olsa sürtecektir. söküp düzgünce bakmak lazım.

Ama 10 ile giderken frene basmaz isem sıkıntı sürtme yok, liftte çevirince sürtme yok,

Ha bu arada belirtmemişim ama her 10 duruştan 6-7 sinde var bu ses bazen çıt yok.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

pistonlar ile ilgili bir sorun vardır o zaman. hortumları değiştirdinmi? değiştirmediysen tavsiye ederim. o hortumlar bir şekilde tıkanırsa geri çekme yavaş oluyor bazen takılı kalıyor .dodge journey de oluyordu.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

pistonlar ile ilgili bir sorun vardır o zaman. hortumları değiştirdinmi? değiştirmediysen tavsiye ederim. o hortumlar bir şekilde tıkanırsa geri çekme yavaş oluyor bazen takılı kalıyor .dodge journey de oluyordu.

kaliper değişirken hortumları değişelim demiştim, ustam ile baktık, bunlar yeni gibi gerek yok şimdilik demişti, sonraki fren hidroliği değişiminde tekrar kontrol edelim demişti.

Ben şimdu şunu anlamadım hocam senin yorumundan. senin dediğin gibi bir piston problemi olsa sadece yavaş iken ve yavaş frene bastığım zamanlarda sese ötmeye nasıl sebep olabilir?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

abs pompası ile ilgili birşey vardır belki. emin olmak zor. bence hortumları, ve abs sensörlerini değiştir. pahalı şeyler değil. sonuçta fren dediğin mekanik birşey. yok eğer herşey tamamken hala sorun var ise abs nin bir kanalında bir sorun vardır derim ben olsam. saçmalıyordur.

işte o zaman 180 bin tl olarak güncelleyeceğim teklifimi

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

abs pompası ile ilgili birşey vardır belki. emin olmak zor. bence hortumları, ve abs sensörlerini değiştir. pahalı şeyler değil. sonuçta fren dediğin mekanik birşey. yok eğer herşey tamamken hala sorun var ise abs nin bir kanalında bir sorun vardır derim ben olsam. saçmalıyordur.

işte o zaman 180 bin tl olarak güncelleyeceğim teklifimi

Hmmm şimdi anladım, bence motor bitik olabilir komple revizyon lazım, arka dingil de yamulmuş olabilir ve sanırım panoramik tavanda da sıkıntı var olmadı ön farları da değişirim artık ne yapalım. Yok satmayacammm 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

180 bin mi :blink2: 

Alt yazı mi geçti küçük küçük .

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Metin Akbal yazdı:

Balata spreyi ile bir temizlik yapar mısın?

Yaptım kesildi, bugün baktım yine var :) 

Mustafa Tüfekçi yazdı:

180 bin mi :blink2: 

Alt yazı mi geçti küçük küçük .

Akbabalar yüksekten uçuyor o sebeple yazılar küçülüyor ondandır :D 😛 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Yaptım kesildi, bugün baktım yine var

Araban bozuk. Mercedes takaslı Astra J.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...