İçeriğe Yönlendir

Var Olmayan Değere Yatırım Yapmak Gamestop

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Borsalarda işlem gören şirketlerin bir piyasa değeri vardır, bu aktif veya pasifleri ile ilgili olan değişken bir değerdir, ve hisse saysına bölünce de 1 adet hisse için yaklaşık bir değer ortaya çıkar, hisse değerleri bu rakamın aşırı üstünde seyredemez.

Ancak tüm dengelerin değiştiği zamanlarda yaşıyoruz, Ocak 2021 de wall streette oldukça ilginç bir şey oldu ve bu bir ilk.

Gamestop şirketi 1984 den beri faaliyette olan perakende satış mağazaları ile oyun dünyasında yer alan bir şirket.

coin paraları alıp satarak antreman yapmış olan ve cep telefonları üzerinden basitçe işlem yapmaya alışmış bir kitle (5000 kişi olduğu tahmin edilmekte), kötü durumda olan ve birçok mağazasını kapatma kararı almış olan yani batan bu firmanın hisselerini satın almaya başlıyor, wall streetin kurt aracı firmaları da açığa satış yaparak bu gelen alıcı dalgasını karşılayıp, daha sonra ucuzlaması öngörülen bu kağıtları pazarlıyor,

ancak öngürülen gerçekleşmiyor ve hisseler astronomik seviyelere çıkıyor,

15 günde 10 usd dan 500 usd a.

açığa satış yapan aracı firmalar zorunlu olarak aşırı yükselen değerden geri alım yapınca doğal olarak aşırı bir zarar ediyorlar. 3milyar dolara yakın bir zarar öngörülmekte.

Hadisenin önemli olan tarafı, bu tekil örnek veya 3 milyarlık zarar değil, farklılaşan insan davranış ve fifnsal gücü az ancak sayısı çok olan insanların , piyasa devlerinin kurallarını 15 günde alt üst etmiş olması.

diğer bir varsayım da, bunun bir finansal saldırı algoritması deneyi olup olmadığı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

analistler zaten bayağı dayak yemişler, kızgınlar elbette :rofl: 21 çok değişik geçecek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ripple yada dogecoin gibi kripto paraları telegramdan bir araya gelen topluluklar pompalayıp fiyatını zıplatıyor. Geçen cumartesi doge bugün de ripple da aynı şeyi yaptılar. Kısa sürede fiyatlar uçuşa geçti, sonra grup satışa geçince birden çakıldı. Binlerce kişi zarar etti. Bu hareketin adına da pumping diyorlar. 55.000 kişi birlikte pompalamış kısa sürede ripple % 70 değer kazanıp 1 saatte çöktü. 

Ben dün aldığım 1000 tl lik ripple öğleden sonra 422 tl kar görünce şok oldum, daha yükselecek gibiydi ama 1 saat sonra anaparadan 80 lira zarardaydım. Stoplamasam %30 daha inecekti. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Açığa satışı zilal e anlatır gibi anlatmış. Bravo vallahi.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
(düzenlendi)

Özgür Hocanin anlatımı harika... Buz dağının görünen ve görünmeyen yüzü bambaşka...

tarihinde Erkut Uysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Demir

bunların sonu hep pişmanlık , kazanan daha çok kazanmalıydım burdan sattım şuraya gitti diyor, zarar eden zaten gitti paracıklarım diye ağlıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

80 bin kişilik topluluklar var. Basit bir pump olayı galiba :)

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Erhan Doruk yazdı:

Ripple yada dogecoin gibi kripto paraları telegramdan bir araya gelen topluluklar pompalayıp fiyatını zıplatıyor. Geçen cumartesi doge bugün de ripple da aynı şeyi yaptılar. Kısa sürede fiyatlar uçuşa geçti, sonra grup satışa geçince birden çakıldı. Binlerce kişi zarar etti. Bu hareketin adına da pumping diyorlar. 55.000 kişi birlikte pompalamış kısa sürede ripple % 70 değer kazanıp 1 saatte çöktü. 

Ben dün aldığım 1000 tl lik ripple öğleden sonra 422 tl kar görünce şok oldum, daha yükselecek gibiydi ama 1 saat sonra anaparadan 80 lira zarardaydım. Stoplamasam %30 daha inecekti. 

Reddit grubu sadece kendini zengin etti. Bunların taktiği tamamen bu. 1 şubatta 100 bin kişi ripple alcaz dediler kendileri öncesinde zaten dipten almıştı.  Herkese aldırdılar üstten çaktılar. Aynı şeyi Doge'dede yaptılar.  Şuan aynı seneryoyu Ada Cardono üzerindede yapıyorlar. Wsb grubu üyesi 54 bin dolarla bu işe giriyor ve şuan Milyon dolarları var. Manipüle yaparak kendi ceplerini dolduruyorlar aslında.  Gümüşede aynı seneryoyu yapacaklardı. Hacimden dolayı alımları %5 in üstüne çıkamadı. Bu sefer çagrı yaptılar herkes alsın fiziki gümüş diye ama yemedi. Şuan ondada tepeden alanlar çokca uzun süre beklicekler. Şuan (-8.13) dahada düşecek. 24 onslara kadar. Siz ucuz yırtmışsınız. Karı görünce keşke direk çıksaydınız. Sağlık olsun. Kafaya takılcak para değil. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Onur Bulut yazdı:

Şuan (-8.13) dahada düşecek. 24 onslara kadar. 

Bunun neye dayanarak söyledin Onur.. Teknik ise hangi teknik. temel ise neye dayandırdın. 

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bunun neye dayanarak söyledin Onur.. Teknik ise hangi teknik. temel ise neye dayandırdın. 

30 dolara kadar yükselmişti Gümüş ons abi. Yazıyı yazdıgım esnada ons grafikte (-8.13) düzeltme yaptı. Dün (-10) lara kadar geriledi. 30 dolardan 26.25 $ düştü. Şuan 27 dolardan işlem görüyor. Grafikler üzerinden dedim.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Onur Bulut yazdı:

Reddit grubu sadece kendini zengin etti. Bunların taktiği tamamen bu. 1 şubatta 100 bin kişi ripple alcaz dediler kendileri öncesinde zaten dipten almıştı.  Herkese aldırdılar üstten çaktılar. Aynı şeyi Doge'dede yaptılar.  Şuan aynı seneryoyu Ada Cardono üzerindede yapıyorlar. Wsb grubu üyesi 54 bin dolarla bu işe giriyor ve şuan Milyon dolarları var. Manipüle yaparak kendi ceplerini dolduruyorlar aslında.  Gümüşede aynı seneryoyu yapacaklardı. Hacimden dolayı alımları %5 in üstüne çıkamadı. Bu sefer çagrı yaptılar herkes alsın fiziki gümüş diye ama yemedi. Şuan ondada tepeden alanlar çokca uzun süre beklicekler. Şuan (-8.13) dahada düşecek. 24 onslara kadar. Siz ucuz yırtmışsınız. Karı görünce keşke direk çıksaydınız. Sağlık olsun. Kafaya takılcak para değil. 

Bu işlerden hiç anlamıyorum ne yazık ki. Mesela yukarıdaki yazıdan tek anladığım "karı görünce çıkacağız" :p

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Mahmut Yıldız yazdı:

Bu işlerden hiç anlamıyorum ne yazık ki. Mesela yukarıdaki yazıdan tek anladığım "karı görünce çıkacağız" :p

Kâr görünce kaçmak en güzeli. Kilit nokta o dediğiniz gibi. 😅

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Onur Bulut yazdı:

30 dolara kadar yükselmişti Gümüş ons abi. Yazıyı yazdıgım esnada ons grafikte (-8.13) düzeltme yaptı. Dün (-10) lara kadar geriledi. 30 dolardan 26.25 $ düştü. Şuan 27 dolardan işlem görüyor. Grafikler üzerinden dedim.

O grafiği paylaşsana.. 24 doları neye dayanarak söyledin. 

Düşüyor, bu kabul ama.. Neden 24 dolarda duracak.? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Geçen ay biraz merak biraz da yatırım düşüncesiyle arkadaşımın tavsiyesiyle karışık 90lık kaset tadında coinler aldım. Sıfır bilgi ve tecrübeyle al sat yapılamayacağını 300dolar zarar ederek tecrübe ettim. Bir miktar kar edince ana paranın %75ini dolar olarak nakite çekip kalanını yastığımın altına koydum. Yaza kadar ne olursa artık. Kendimce bu strateji mantıklı geldi. Grafik izlemek hoşuma gidiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Çelik yazdı:

Bu sırada piyasadan araba toplayan kişi ve kurumlar köşe oldular. 

ay/yıl bazında alım ve satım TL sini dövize çevirip mi hesap yapıyoruz yoksa TL bazında mı köşe olduk sanıyoruz? 2011 den beri döviz endeksinde arabalarda yükselme yok fiyatlarda. araba alımı satımı ile köşe olunmaz.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Dün gece 2.59 dan xrp aldım. 24 saat olmadan 3.17 den sattım. Şimdi düşmelerini bekliyorum. Kripto paralar hızlı yükselebildiği gibi hızla da düşebiliyor. 0,017 den yüzüne bakılmayan coin 3 lira olunca millet hücum ediyor, hayal kırıklığı da kaçınılmaz oluyor. Satarken değil alırken kazanılıyor. Fazla bir para riske atmadan elde ettiğim karı çekiyorum. 2000 lira İle başladım 970tl çektim 3 haftada. Anaparayı tamamen çıkarınca daha rahat olacak. Sonra borsa batmış, koin çökmüş umurumda olmayacak. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

Dün gece 2.59 dan xrp aldım. 24 saat olmadan 3.17 den sattım. Şimdi düşmelerini bekliyorum. Kripto paralar hızlı yükselebildiği gibi hızla da düşebiliyor. 0,017 den yüzüne bakılmayan coin 3 lira olunca millet hücum ediyor, hayal kırıklığı da kaçınılmaz oluyor. Satarken değil alırken kazanılıyor. Fazla bir para riske atmadan elde ettiğim karı çekiyorum. 2000 lira İle başladım 970tl çektim 3 haftada. Anaparayı tamamen çıkarınca daha rahat olacak. Sonra borsa batmış, koin çökmüş umurumda olmayacak. 

harcadığın zaman?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Paribu riskli. Daha güvenli yerleri tercih edin arkadaşlar. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Paribu riskli. Daha güvenli yerleri tercih edin arkadaşlar. 

Hepsi riskli, Türk borsalarında zaman zaman server kesintileri oluyor, Komisyonlar da yüksek .  Yabancı borsalarında da komisyon düşük ama karşında muhattap bulamıyorsun. En çok kullanılan yabancı borsada arkadaşım işlem yapıyor, girişte bir hata oluştu, hesaba giremedi, firmanın sadece mail adresi var, oradan ulaşmaya çalıştı, oradan da copy-paste cevaplar yazıyorlar. 15 gün hesaba erişemedi.

Bu borsalar bugün kapatıp giderse yapacak hiçbirşey yok. Kaybedince hayat standartını bozmayacak tutarlar ile işlem yapılmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

harcadığın zaman?

Twitterdan takip ettiğim hesaplar var, birde işlem hacmi , alım satım emirleri ile dönüş noktalarını tahmin etmeye çalışıyorum. Coin in artacağını düşündüğüm zaman alım yapıp, %8-15 e göre satım emri koyup, stop yerine de alarm kuruyorum. Ya emir gerçekleşiyor yada alarm verince stoplayıp çıkıyorum. Çok zaman harcamıyorum aslında . Bu bir algı operasyonu, çoğunluğun hareketine uyup küçük hedefler sonrası çıkmak en güzeli. Aslında anaparayı 3 e katlayabilirdim ama öğrendim ki karı görünce çıkacaksın. Büyük para ile oynasam bekleyeceğim artış %2-5 olur en fazla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Erhan Doruk yazdı:

Twitterdan takip ettiğim hesaplar var, birde işlem hacmi , alım satım emirleri ile dönüş noktalarını tahmin etmeye çalışıyorum. Coin in artacağını düşündüğüm zaman alım yapıp, %8-15 e göre satım emri koyup, stop yerine de alarm kuruyorum. Ya emir gerçekleşiyor yada alarm verince stoplayıp çıkıyorum. Çok zaman harcamıyorum aslında . Bu bir algı operasyonu, çoğunluğun hareketine uyup küçük hedefler sonrası çıkmak en güzeli. Aslında anaparayı 3 e katlayabilirdim ama öğrendim ki karı görünce çıkacaksın. Büyük para ile oynasam bekleyeceğim artış %2-5 olur en fazla.

işi çözmüşsün :) 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

işi çözmüşsün :) 

Bist e bunca yıldır verdiğim emek ve zamana acıyorum. Şimdi ana resmi daha iyi görmeye başladım .Bistte küçük yatırımcıya kaşıkla verip kepçeyle geri almışlar.

Coin piyasası borsa gibi değil, çok fazla şuursuz diyebileceğimiz yatırımcı var. Alış satış emirleri borsalarda açık, ona göre bile alım-satım yapsanız yine kazanırsınız. Coin almak sayısal oynamaktan daha garanti kazanç sağlıyor.

Mali müşavir bir arkadaşla oturduk Tefas taki fonların çoğunu inceledik, kendimize 5 fon belirledik. Artık borsaya bakmıyoruz. Zaten az paramız var, onu da enflasyona ve dövize karşı korumak tek hedef.  1 aydır durumlar iyi gidiyor. Kafa rahat.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Çelik yazdı:

Mart 2018 Transporter 25.000 dolar

Şubat 2021 Aynı transporter 30.000 dolar

Ocak 2019, Clio 10.000 dolar

Şubat 2021, Aynı clio 17000 dolar

Aralık 2019, A4 Allroad Quattro 33.000 dolar 

Şubat 2021, Aynı A4 Allroad Quattro 62.000 dolar

Haziran 2020, F10 37.500 dolar

Şubat 2021, Aynı F10 55.000 dolar

1. istatistik cımbızla hesaplanmaz

2. sanayi ürünleri 5-10 yıllık projeksiyonda kısa süreli yapıldı denilir

3. bunlar ikinci el kısa süreli değerleri

2018 deki transporter kaç yumurta alıyordu, 20212 de satınca kaç yumurta almış?

ikame hesabı denir kar zarara bakmak için.

1000 TL borç ver 5 sene sonra 1500 veryim, 500 kar edersin

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Bist e bunca yıldır verdiğim emek ve zamana acıyorum. Şimdi ana resmi daha iyi görmeye başladım .Bistte küçük yatırımcıya kaşıkla verip kepçeyle geri almışlar.

Coin piyasası borsa gibi değil, çok fazla şuursuz diyebileceğimiz yatırımcı var. Alış satış emirleri borsalarda açık, ona göre bile alım-satım yapsanız yine kazanırsınız. Coin almak sayısal oynamaktan daha garanti kazanç sağlıyor.

Mali müşavir bir arkadaşla oturduk Tefas taki fonların çoğunu inceledik, kendimize 5 fon belirledik. Artık borsaya bakmıyoruz. Zaten az paramız var, onu da enflasyona ve dövize karşı korumak tek hedef.  1 aydır durumlar iyi gidiyor. Kafa rahat.
nnf :) canavar
ytd
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...