İçeriğe Yönlendir

Var Olmayan Değere Yatırım Yapmak Gamestop

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Sefa Çelik yazdı:

🤦‍♂️ 

33 bin dolarlık bir emtianın 1 yılda 62 bin dolar olmasını kâr etmek sanan ne tür bi malmışım. 

33 bin doların duruyor olsaydı ve sen tranporter ihtiyacını kiralama yoluyla karşılıyor olsaydın ?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Erhan Doruk yazdı:

Bist e bunca yıldır verdiğim emek ve zamana acıyorum. Şimdi ana resmi daha iyi görmeye başladım .Bistte küçük yatırımcıya kaşıkla verip kepçeyle geri almışlar.

Coin piyasası borsa gibi değil, çok fazla şuursuz diyebileceğimiz yatırımcı var. Alış satış emirleri borsalarda açık, ona göre bile alım-satım yapsanız yine kazanırsınız. Coin almak sayısal oynamaktan daha garanti kazanç sağlıyor.

Mali müşavir bir arkadaşla oturduk Tefas taki fonların çoğunu inceledik, kendimize 5 fon belirledik. Artık borsaya bakmıyoruz. Zaten az paramız var, onu da enflasyona ve dövize karşı korumak tek hedef.  1 aydır durumlar iyi gidiyor. Kafa rahat.

en güzeli, bende 2 ana fon var, yabancı borsa fonu, 1 tanede yerli, bunlar al unut 1 sene ardına bakma tipli fon, onun dışında artık sadece coin, borsaymış faizmiş altınmış dolarmış tamamı hikaye, bunların getirisi devede kulak, coinde dikkatli abartmadan ve aç gözlü olmadan iş yapan kazanır diyorum :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sefa Çelik yazdı:

Aylık kirası ortalama 7 bin TL civarı. 18 ay boyunca havaya savrulmuş bir 126 bin TL

Cepte Kalan = 33 bin dolar - 126 bin lira

Neyi kaçırıyorum anlamadım 🤔

5-6 araca kadar almak daha karlı.

18 ayda verdiğin para gitti. Tamamı gider yazılır vergiye. Aracın ise 5 yılda tamamı gider yazılır.  Satarken de kar yazılır. Enflasyon nedeniyle fiyat değiştiği için kar ettin gibi olur. (Onun da kurumlar vergisi çıkar yani) . Ve vergisi hariç felan gibi şeyler var. Benim görüşüm sermaye sıkıntısı var ise kiralamak, emek sıkıntısı var ise satın almak daha iyi. Ve tabi operasyon için çok araç olunca kiralamak yine iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sefa Çelik yazdı:

Aylık kirası ortalama 7 bin TL civarı. 18 ay boyunca havaya savrulmuş bir 126 bin TL

Cepte Kalan = 33 bin dolar - 126 bin lira

Neyi kaçırıyorum anlamadım 🤔

2el değerleri sene bazında hatta sene içinde mevsime göre ay bazında bile  değişebilir, tekil örnek ile genel kar zarar hesabı yapılmaz, kaçırılan nokta bu.

mesela 4 sene önce eski modeller çok çok çok ucuzdu, şimdi diğerlerine nispeten (sıfıra göre) daha da pahalandı mesela, daha da artması çok daha iyi olduğundan değil ucuz fiyata araba arayanların çoğalmasından. Buna talep artışı denir.

daha da açarsak, 2. el değer karşılaştırasına etki eden faktörler çok fazla. Sıfır araba fiyatlarında daha azdır,

İnceledğim model olduğu için: 10 sene önceki Seat sıfırı ile şimdiki Seat sıfırı arasında %5 ten fazla fark yok, faturasının kesildiği para cinsinden tabii.

İthal olduğu için euro cinsinden.

Vesile ile para miktarı beygir ise alım gücü de tork gibidir, ikisi ayrı şey.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lütfen, herhangi bir yatırım tavsiyesinde bulunmayın. 

Herkes sizin tecrübenize ve bilginize sahip olmayabilir.. 

Sizin bugünkü yazdığınız yatırım tavsiyesi olmayan tavsiye 2 saat sonra tersine dönebilir ve bunu yarın okuyan biri tavandan alış yapabilir.. 

Lütfen herhangi bir ürün hakkında yatırım tavsiyesinde bulunmayın... 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bu ara kripto paralar değerlenince madencilik yine popüler oldu. İddialarına göre 40bin tl lik sistem kendimi 8-9 ayda amorti ediyor diyorlar . Piyasada üst seviye ekran kartı kalmamış . Bu kadar kolay kazanılacağını sanmıyorum. Ekran kartı o kadar süre dayanır mı sanmam.  Ancak şeytan da dürtmüyor değil. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dünyada; var olmayan, elle tutulmayan, meta karşılığı olmayan koyn denen şeyleri,  kazmak için kullanılan ekran kartı ve bilgisyar sistemlerinin harcadığı elektrik, Türkiyenin toplam elektrik harcamasının yarısına yaklaşmış, yıllık tüketim .

yutup yokken yani 2005 te falan var olmayan bir şeyi kazmak için ekran kartı satacağım deseydim, önce ıslatırlar sonra dinlene dinlene döverlerdi herhalde...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

Lütfen, herhangi bir yatırım tavsiyesinde bulunmayın. 

.... 

Passat da mı almayak?

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

İddialarına göre 40bin tl lik sistem kendimi 8-9 ayda amorti ediyor diyorlar

sistem satıcıları bunu sevdi 💰

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Çağlar Bayur yazdı:

dünyada; var olmayan, elle tutulmayan, meta karşılığı olmayan koyn denen şeyleri,  kazmak için kullanılan ekran kartı ve bilgisyar sistemlerinin harcadığı elektrik, Türkiyenin toplam elektrik harcamasının yarısına yaklaşmış, yıllık tüketim .

yutup yokken yani 2005 te falan var olmayan bir şeyi kazmak için ekran kartı satacağım deseydim, önce ıslatırlar sonra dinlene dinlene döverlerdi herhalde...

Hava kirliliği nedeniyle sıgırları öldürmek isteyen guruh, kazıma nedeniyle ortaya çıkan kirliliğe birşey demiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bu bitkoyununu çıkaran vatandaş malesef işin bu boyutunu düşünmemiş. oysa yine kripto para olup herhangi bir hesap gerekmeksizin de sistem işleyebilirdi. Muhtemelen ona dönülecektir diyorum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

malesef işin bu boyutunu düşünmemiş.

düşünememiş mi yoksa işin asıl boyutu elektrik olmasın?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

düşünememiş mi yoksa işin asıl boyutu elektrik olmasın?

sanmam. Siemens yahut GE yahut ABB gibi firmalar olsa anlardım arkasında da.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Siemens

eski ceosu tüm dünyada tanıtımlar yapmıştı

vitrindeki elon da var

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

eski ceosu tüm dünyada tanıtımlar yapmıştı

vitrindeki elon da var

vay bak bunu bilmiyordum. şimdi çözüldü. 

Murder_She_Wrote_Eyes_600.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Siemens

gençler 1ay çalışıp proce yapıp bunu şirketlere satıp kalan 11 ayda dünyayı gezecek falan anlatmıştı, fabrikalarda ampül bile açmadan rıbıtlar çalışacak biz oturacağız felan, bir italyan marka arabasını  artık robotlar yapacak insanlar  sadece satın alacağız deyince, o markanın özelliği el yapımı olması demiştim, bir daha seminerlere çağırmadılar, ama kanepe ve ikramlar güzeldi bilsem sormazdım

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

gençler 1ay çalışıp proce yapıp bunu şirketlere satıp kalan 11 ayda dünyayı gezecek falan anlatmıştı, fabrikalarda ampül bile açmadan rıbıtlar çalışacak biz oturacağız felan, bir italyan marka arabasını  artık robotlar yapacak insanlar  sadece satın alacağız deyince, o markanın özelliği el yapımı olması demiştim, bir daha seminerlere çağırmadılar, ama kanepe ve ikramlar güzeldi bilsem sormazdım

bir ara beni de çağırıyorlardı sonra tüpraş arge müdürü ana sponsor arkadaş borusana gitti o olanak kesildi. Orda da elektrikli araçların karbon salınımını hesap ettik belki de ondan çağırmadılar. Birinde de ford otosan gm ye araçların ikinci elini ömrü boyunca ona sağladığınız hizmet belirler ikinci el de birinci eli belirler dedim o da garantimiz var 3 sene dedi. :)  çoğunlukla 4 season da yapıldı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Robotlar araba yaparsa, insanlar maaşı nasıl kazanacak. Hadi robotlar arabayı ucuza yaptı diyelim. Maaş alamayan ve aç kalan onlarca vatandaşın araba alacak gücü yok .  

Ah şu tüketim çılgınlığı insanı doğru yoldan çıkarıyor. 

Ne kadar garip değil mi? Azla yetinmeyi bildikten sonra insan, dünya ona daha çok şey sunuyor sanki.  İşte yalan fare deliğinden geçer, doğru kapılardan sığmaz. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Robotlar araba yaparsa, insanlar maaşı nasıl kazanacak. Hadi robotlar arabayı ucuza yaptı diyelim. Maaş alamayan ve aç kalan onlarca vatandaşın araba alacak gücü yok .  

Ah şu tüketim çılgınlığı insanı doğru yoldan çıkarıyor. 

Ne kadar garip değil mi? Azla yetinmeyi bildikten sonra insan, dünya ona daha çok şey sunuyor sanki.  İşte yalan fare deliğinden geçer, doğru kapılardan sığmaz. 

bir daha düşün çalışman niye gereksin?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

bir daha düşün çalışman niye gereksin?

Maaşları kim ödeyecek. Devlet aylıkmı bağlayacak. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Maaşları kim ödeyecek. Devlet aylıkmı bağlayacak. 

Bağlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

ikinci el de birinci eli belirler dedim

benzerini demiştim fabrikada, sonra kapı önüne koydular, ardından DOD çıktı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Bağlar.

Bak o zaman seri üretim trabant bile verseler alırım :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Robotlar araba yaparsa, insanlar maaşı nasıl kazanacak

insanlar ağır işte çalışmayacak, proce yapıp satacakmış yattığı yerden, ben demedim valla eski Ceo demişti

Mehmet Göktürk yazdı:

Bağlar.

kim yong işi biliyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...