İçeriğe Yönlendir

Akü Zayıflarsa Ne Hatalar Ortaya Çıkabilir?

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

Bir konu aklıma takıldı. Birkaç gündür aracım ilk marşta sorunlar yaşıyor (marş almıyor, 2. de çalışıyor). Bugün de yolda sürüş halindeyken vites kutusunu kontrol ettiriniz uyarısı çıkarttı. EDC vites kutusu için servisimi aradım, doğrudan aküyü sordu. Akü zayıflamış olabilir dedim, hemen ölçüm yaptırın, değişim gerekebilir zayıf akü bu sorunlara neden olabilir dedi. Mazot pompamda da birkaç gündür yine basınç düşüklüğü yaşıyordum ama bunu da önceden aldığım ve hala tamamen kurtulamadığım kirli yakıta bağlıyordum. 

Neyse, aracı servise bıraktım, periyodik bakımlarını yanı sıra EGR temizliği ve akü testi de yapılacak. Sonucu merak ediyorum. 

Ama akünün zayıflamış olması (önceki sahibi piyasası olmayan dandik bir akü takmış) araçlarda ne gibi sorunlara neden olabilir?

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Zayıf akü araçta saçma hatalar verdirir. Akü voltajı düşünce elektronik olarak kontrol edilen sistemde sensörler yanlış değer gönderir. ECU araç beyni hatalar üretmeye başlar. Akü değiştirseniz dahi bazı hatalar, OBD ile ECU ya bağlanarak silinmeden giderilemez.Yoksa hata devam eder. Özellikle otomatik vitesli araçlarda şanzıman ile ilgili hatalar verebilir. Akülerimizi kontrol edelim. Zor durumlara düşürebilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Akü zayıfladığında her hatayı alabilirsiniz. Vites kutusu, ABS ESP lastik basınç motor arıza hepsini verebiliyor. Eğer 3 yılın üzerindeyse hiç riske girmeyin değiştirin. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Cem Dilmen yazdı:

Akü zayıfladığında her hatayı alabilirsiniz. Vites kutusu, ABS ESP lastik basınç motor arıza hepsini verebiliyor. Eğer 3 yılın üzerindeyse hiç riske girmeyin değiştirin. 

Merhaba,

Aküyü ölçtürdüm dün. 12.4V çıktı. Değişim gerekecek gibi. Bir tanıdığım, meşhur bir akü firmasının bayi ve teknik servisi. Acele etmeme gerek olmadığını söyledi. (Diğer bakımlar bu ay bütçemi deldi de yine). 

Önümüzdeki ay akü değişecek ya da aracı alan kişiye bu durumu söyleyip, satışta akü parasını düşeceğim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

12.4 volt kötü değil. Şöyle 200 km lik bir uzun yol yapın. Ama 2000 devirin altında sürmeyin, akü toparlanır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

vaktiyle fluance almıştım. araba geri vitese geçmemişti vs bi saçmalamış vites kutusu uyarısı vermişti. sonra düzelmişiti servise götürdüm akü değiştiler sonra bidaha yapmadı . akü voltajı edc yi çabuk etkiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Çabuk etkilenme sanıyorum sensörlerin yapısına bağlı bir de çok akım çeken kontrol üniteleri nisbeten ince kablo ile besleniyorsa voltaj düşümü kritik değerden fazla oluyor ve ilk kopmalar (tel kopması değil kafayı yeme anlamında) oralardan oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hyundai i10 daki hatalar

Şase topraklama hatası. 

Elektrikli direksiyon hatası

Gaz kelebek konum hatası 

Ateşleme hatası. 

Araç hafıza resetleme. 

Ecu koruma moduna alma. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Benim fluence 2016 model üzerinde orjinal aküsü vardı 60 amperlik, bir ara yokuş kalkış sistemini kontrol ettirin ve esc devre dışı hatalarını aldım ama uzun sürmedi.Bir sabah marş almadı, uğraştık çalıştırdık, mazot geri kaçıyor olabilir veya akü zayıftır dedi usta. En son inci 72 amperlik akü aldım, iki ay kadar oluyor çok şükür bir problem yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim C5'in Havalandırma susmuştu. 

benim dodge journey çalışmamıştı. "akü bitik"

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Dogan Arsiray yazdı:

benim dodge journey çalışmamıştı. "akü bitik"

Net araba :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Deniz Kom

Güncelleme:

Trafik kazası yaptıktan sonra serviste de akümün değişmesi gerektiği belirtildi. İçinde düşük kalite 72 amper bir akü vardı. Dün akümü değiştirdim. 74Amper Bosch akü takıldı. 

Aracın mazot pompasındaki basınç düşüklüğü sorunu düzeldi. 

EDC kaynaklı zıplamalarım düzeldi.

Anında marş alıyor. 

Radyo frekans gücü ne hikmetse yükseldi gibi geldi bana. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...