İçeriğe Yönlendir

Powerbank Kapasiteleri Neden Yanlış Çıkıyor

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Reklamında 10000 20000 mah yazan powerbanklar maalesef bu değerleri sunamıyor. daha önce 10000 mah diye aldığım powerbank telefonumu 2 defa şarj edemedi. bu nedenle 20000 mah powerbank aldım. 

https://www.hepsiburada.com/xiaomi-20000-mah-tasinabilir-sarj-cihazi-p-TELSARJXIAOMI20000?magaza=sarikaya

Benim yaptığım ölçğmde 10000 mahlık powerbank 4100 mah çıkıyor. 

Bir başkasıda satın aldığım 20000 mahlık powerbankı ölçmüş, Oda 13000 mah çıkmış. 

Bu mah değerleri nasıl hesaplanıyor yoksa bilmediğimiz bir başka değişken mi söz konusu. Bunu bilip ona göre alışverişimi yapmak isterim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Reklamında 10000 20000 mah yazan powerbanklar maalesef bu değerleri sunamıyor. daha önce 10000 mah diye aldığım powerbank telefonumu 2 defa şarj edemedi. bu nedenle 20000 mah powerbank aldım. 

https://www.hepsiburada.com/xiaomi-20000-mah-tasinabilir-sarj-cihazi-p-TELSARJXIAOMI20000?magaza=sarikaya

Benim yaptığım ölçğmde 10000 mahlık powerbank 4100 mah çıkıyor. 

Bir başkasıda satın aldığım 20000 mahlık powerbankı ölçmüş, Oda 13000 mah çıkmış. 

Bu mah değerleri nasıl hesaplanıyor yoksa bilmediğimiz bir başka değişken mi söz konusu. Bunu bilip ona göre alışverişimi yapmak isterim. 

Vakti zamanında telefonumun yanında hediye olarak verilen Samsung 9000 mah cihazımla iphone 6 cihazımı 4 kez şarj edebiliyorum. Eşimin xaomi redmi 8 pro ile 2 sefer şarj oluyor. 

Cihazda bir sorun olmasın Ali abi. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Keleş yazdı:

Belki de düzgün şarj edemiyorsundur ?

Powerbank ölçerken yaptığım video. 

Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Mah yani milliamp Hour, bir güç kaynağında 10000 mah yazıyorsa bu benden 10 amper akım çekersen 1 saat dayanırım demektir. 

Li-ion piller tam dolulukta 4.2 volt iken, 3 volt civarında boş kabul edilirler, telefonlar ise yeni Quick Charge protokollerini saymazsak 5 volt ile şarj olurlar. Güç kaynakları 5 voltta verilecek kapasite değerini değil, pilin geriliminde verilen saat-akım değerini yazarlar, çünkü daha yüksektir, bunu pazarlamak isterler. Güç kaynakları pilin düşük gerilimini 5 volta yükseltir, bu çevrim de %100 verimli olmadığından bir miktar güç kaybı olur. Ayrıca pillerin kapasiteleri çekilen akıma da bağlıdır, yani bir pil 2 amper çekildiğinde 1000 mah değerini veriyorken 500 ma çekildiğinde 1300 mah verebilir. Daha profesyonel işlerde mah yerine vat/saat kullanılması bu sebepler yüzündendir. Ancak bunlar pazarlananın yarısından daha az çıkan kapasiteyi açıklar mı bilemedim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Keleş yazdı:

Bu cihaz olmadan bi şarj et bakalım.

Benim telefonun 1800 mah pil kapasitesi var.  Powerbank 6 saate full şarjda beklettim. Tatil bölgesinde telefonu 3 defa %20'den %90'a kadar şarj ettim. Pawerbank kapandı.  Ölçü aletinin ölçtüğü sonuçla yakın veriler çıkıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

araba akülerinin üzerinde yazanlardamı hatalı uydurma acaba 😁

1 tane kamera , 3 tane telefon. Bunların şarj olması lazım. Gittiğimiz yerlerde priz arayıp duruyoruz.  

ACtC-3eP9l_-daYc8U2u0DoQbOkhlK4dUZ5guSnp

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:

öncelikle telefon açık iken powerbank ile şarj edip oradan kapasite hesabı yapamazsın

telefonu kapat öyle şarj et

ayrıca orjinal bataryan 3000 mah sen 1800 diyorsun

hadi 1800 de verimi düşük olduğu için bataryanın şarj aleti 1800 lük bataryayı şarj edebilmek için daha fazla kapasite harcadığını düşünüyorum

Batarya ilk aldığımda 3200 mahdı. Telefon 2016 model. En son ölçümü yaptığımda 1900 mah kadar düşmüştü. Aradan 1 yıl geçti. Şu an en fazla 1800 mahdır. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

İlk seçim mah bakmaksızın lityum polimer li-po olmalı. li-on pillere göre daha avantajlı ve şekil verilebilir pil türleridir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Sebebi şu;

Cihaz içindeki pil 10000 mah 3.7 v, usb 5 volt olunca 7400 mah yapıyor. Verim faktörü var, en iyi ihtimalle %80 verim desen 5920 mah şarj eder. 

Marka ile ilgili olan kısmı sadece verimde olur. Diğer taraf ne yazıkki durumun doğası. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

artı, şarj edilen telefonun şarj tutabilme kaabiliyeti de bitik vaziyette.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şarj yönteminde ve ölçümünde sıkıntı yok. 

Aldığın ürünler muhtemelen yazdığını veremiyor. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Ben 20000 mah powerbankı satın aldım. Kargoya gelmesini bekliyorum. Ama satıcı ürünü çekmiş. Eğer ürün tedarik edilmezse ne almamı tavsiye edersiniz. 

Cihazda sorun yok başka marka da alsanız benzer kapasitede benzer sonuçlar çıkar. 

Telefonun bataryasını değiştirin, aksi durumda pil hücreleri öldüğü için şarj etmek için kullandığınız cihaza da zarar verirsiniz. 

Batarya değiştirmekten çekinmeyin, düzgün bir marka(orjinal mümkünse daha iyi) ve varsa cihazda sıvı toz koruma bantları yenilenerek ve hatta gerekli ise sıvı yapışkan kullanılarak (doğrudan sök tak yapılmayacak yenilenecek) yapılırsa sıfır sorun olur. 

Birde batarya yapıştırmak için uygun elastik bantlar satılıyor onlarla yapışmalı. Diğerleri yükseklik farkı oluşturabiliyor(ekrana veya arka kasaya baskı oluşuyor sonuç malum) ya da sonraki değişimde kasa zedeniyor. 

Ben elimden geldiği için kendim yaparım hep, belki 20 tane farklı cihaz değiştirmişimdir. Sorun olmadı

tarihinde Ü.Emre Kartal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

kaç amper ile çektiğine bağlı olarak kullanabileceğin mah değeri değişir. 500ma ile daha fazla kullanabilirken 2.1a ile daha az kullanırsın aynı powerbanki

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

10000 mah powerbank'im var. Benim telefonum 6000, çocukların 3300 ve 6000, hanımın 6000. Herkesin bir powerbank'i var artık, sorun yok 😎

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Muhammet Ölmez yazdı:

Ayrıca pillerin kapasiteleri çekilen akıma da bağlıdır, yani bir pil 2 amper çekildiğinde 1000 mah değerini veriyorken 500 ma çekildiğinde 1300 mah verebilir.

Deşarj akımının yüksek veya düşük olduğu zamandaki kaynağın kapasite değişimi olmaz. Ancak, şu atlanan nokta kafaları karıştırır. Ani yüksek deşarj ile pil veya akü ısındığı için kapasite farkı doğar ve sanal kapasite farkını doğurur. Bu yüzden deşarj testleri farklı akımlarda ancak stabil ısıda yapılır.

Konu başlığına gelince, 10ah pil olan bir seyyar şarj cihazı en mükemmel çalışma koşulları ve en mükemmel pile sahip olsa da %90'ı geçemeyen verimde hizmet verir. İnvert edilen gerilim nedeniyle kayıplar kaçınılmazdır ve seyyar şarj ünitesi pilin yaşamı uzun olsun diye %10-15 pil kapasitesini içinde barındırır. 10ah pili olan cihazdan %80 verim alınıyor ise öpüp cebe konur :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet  Ölmez

Şuradan bakabilirsiniz, çekilen akım değerine göre kapasitenin değiştiğini kaynaklarıyla gösteriyorlar;

https://www.mpoweruk.com/performance.htm#:~:text=The discharge curves for a,common to most cell chemistries.    

"The discharge curves for a Lithium Ion cell below show that the effective capacity of the cell is reduced if the cell is discharged at very high rates (or conversely increased with low discharge rates). This is called the capacity offset and the effect is common to most cell chemistries."  

https://batteryuniversity.com/learn/article/discharge_characteristics_li

The Panasonic NCR18650B Energy Cell (Figure 1) has high capacity but is less enduring when discharged at 2C. At the discharge cutoff of 3.0V/cell, the 2C discharge produces only about 2.3Ah rather than the specified 3.2Ah. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ü.Emre Kartal yazdı:

Cihaz içindeki pil 10000 mah 3.7 v, usb 5 volt olunca 7400 mah yapıyor. Verim faktörü var, en iyi ihtimalle %80 verim desen 5920 mah şarj eder

Aynen öyle.

H9g4Hb.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

japonya üretimi miniso harici üstünde yazan kapasiteye sahip olana rastlamadım, kandırıyorlar

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Darbaz yazdı:

Bendeki kaç amperdir

37-38 Wh pek fark yok, 6000 mAh anca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Darbaz yazdı:

1 tane kamera , 3 tane telefon. Bunların şarj olması lazım. Gittiğimiz yerlerde priz arayıp duruyoruz.  

Motorda usb şarj var akü bağlantılı. Kask kameranın biten pilini onda şarj ediyorum ikincisini kullanıyorum. 2 saat kayıt yapınca biten batarya 4 saatte dolabiliyor :) 
Telefonumun şarjını açıkçası çok da dert etmiyorum. 

IMG_7964.thumb.JPG.b2f967176019cc5eaf7ed44a4a52002b.JPG

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...