İçeriğe Yönlendir

2010 W204 1.6 C180 Kompressor

Doğan Arşiray
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Araç 2010 senesinde 0 km olarak alınmış. Şimdi boşta kalınca çöktüm, bir süre bineceğim gibi görünüyor. 80 bin km de. Benzinli. Tüm bakımlarını ben yaptırıyordum zaten.

Bu araç alınırken siparişi özel olarak oluşturulmuştu, cam tavan yok sunroof var mesela. Kalsit beyazı denen bej gibi bir beyaz. Koltukları yarı kumaş, ne yazıkki ısıtmasız.

17 jantları var 225 45 17 lastikleri var, far ve yağmur sensörleri var. Motor 1.6 litre supercharger beslemesli 156 hp oldukça sessiz çalışan bir motor. 10 sn nin altında 0-100 değer var ama asıl üst devirlerde çok canlı çalışıyor ve 210 200 km ye kadar hızlanabiliyor. Araç çok alçak yerde sürünür gibi hissediyorum uzun süredir yüksek arabalar kullandığımdan ötürü

Müthiş iyi yol tutuyor ancak ıslanan zeminde arka taraf feci şekilde kayma eğilimi gösteriyor. Lastik fark etmeksizin oluşan bu durum kilitli defransiyel varmışçasına saçma derecede gereçkeleşiyor. ESP yi kapatsamda kapatmasamda hep aynı sadece tepki süresi değişiyor. Çok iyi bir fren sistemi var, dönemi araçlarına kıyasla oldukça sessiz bir kabini var. Tükeitm değeri Tiguan 150 hp ile 6.2 yaktığım yolda yğne 6.2 yakabiliyorum. Otomatik olmasına rağmen bu değer bence çok iyi. Bu motor kombinasyonuna çok yakıyro diyenler gaza abanan kişiler olmalı çünkü alt devirdeki tepkileri şanzıman nedeniyle çok hantal gibi hissediliyor ve gaz pedalı kesinlikle berbat derecede hissiz.

Olumlu özellikler:

Çok iyi ayarlı bir üspansiyonu var. ince yanaklı lasitklere rağmen kabin konforu olması gerektiği kadar iyi. Kıyas için 16" lasitkli en yeni model bir passat gibi bir çalışma karakteri var. ancak virajlarda ve yanal esnemeler varken müthiş iyi çalışıyor. Zaten ön takımda ve arkada bir sürü fazladan kol ve askı aparatı var. Farkı yaratan bunlar sanırım.

Çok dar bir dönüş çapı var.

Dönüş ışıkları var.

Çok doğrudan çalışan harika bir direksiyonu var.

Görüş açıları problemsiz ölü nokta yok gibi.

İvmelenme yeterli ve canlı.

Frenler müthiş.

Yol tutuş ve sürüş dinamikleri kuru zeminde süper.

Son hız ve tüm seyahat hızları sessiz ve sakin. Bağırıp çağırmıyor.

Motorun seside gayet güzel.

Tüketim bence makul.

Marka imajı eski model ve küçük olsa da hala var.

Koltukları yeterli konforda

Arka koltuk yeteri kadar geniş.

Bagaj epey büyük.

Çok iyi çalışan bir çift bölgeli tam otomatik kliması var.

Müthiş iyi aydınlatan halojen destekli bixenon farları var.

Olmusuz noktalar:

Çok alçak ( 2015 corolladan alçak değil)  Araç 2 cm kadar daha yüksek olmalıydı. AMG versiyonunu tahmin bile edemiyorum.

Bence lastikler 16" olmalıydı. Düşük hız konforu artacaktı.

Şanzıman alt devirde çok hantal.

Şanzımanın S modu etkili ancak sadece şanzımanın karakterini değiştiriyor ne direksiyon ne de gaz pedalı değişmiyor.

Keşke direkisyondan vites değişebilseydi, böyle bir opsiyon var bu şanzımanda.

Gaz pedalı sünger gibi. Berbat.

İç arka görüş aynası sürücüye aşırı yakın, cam çok eğik. (hava direnci ve ses açısından avantaj)

Ses sistemi yeterli güçte ama ses kalitesi berbat.

Çok küçük bir ekranı var ve bir kapak ardında, kapak kapalıyken müzik çalıyor ama şarkıları vitesin arkasındaki düğmeden çevirip değiştiremiyorken konsoldan değiştirebiliyorsunuz. O hald eo kapak neden var...

Korna bozuk :) yenisi lazım.

Sis farlarının ışığı H11 ampulden geliyor ve gücü yetersiz, H9 modifiyasyonu lazım.

Stop lambaları çok ampullü ve tam elektornik kontrollü bir ampul bozulunca alakasız ampuller yanıyor yerine ve arıza veriyor. Led takamıyorum.

Bazı siyah iç trimler soyuluyor.

Temizleyip foto çekip sonrasında paylaşırım.

Şu ana kadar silecek, plastik havuz paspas ve kol desteğinin önündeki soyulan trip yerine boyalı bir parça alıp taktım.

Yapılacaklar, rot ayarı, fren diskleri, belki 4 adet 16" jant ses ve 4 mevsim lastik seti, yol kayıt kamerası (aldım), yeni korna, arka stop farlarının temizliğinden ibaret gibi görünüyor.

buna benziyor ama krom şeritli, sunrooflu.

1600px-2010_Mercedes-Benz_C_200_CGI_(W_2

jantlar bunlardan

https://www.carpixel.net/w/365d0b10d8ac4c93b8ff9bc4fad7b460/mercedes-benz-c-class-wallpaper-hd-53451.jpg

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Komp sesi cok guzel. Bende boyle bisi bulsam çökerdim. Kazasiz belasiz kullanmaniz dilegiyle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sinan Akgöl yazdı:

Komp sesi cok guzel. Bende boyle bisi bulsam çökerdim. Kazasiz belasiz kullanmaniz dilegiyle

tiguan da vardı mesela. derinden duyuluyordu. bundaki ünite sanırım daha büyük ve daha sesli çalışıyor. gerçi araç hızlanınca sesi zaten duyulmuyor.

Yorum bağlantısı
Muhammed Orak

mercedes'in en sevdiğim kasalarından birisi, ama w211 i  ayrı köşede tutarım hep :) hayırlı olsun. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Muhammed Orak yazdı:

mercedes'in en sevdiğim kasalarından birisi, ama w211 i  ayrı köşede tutarım hep :) hayırlı olsun. 

zamanında vardı bizde. ben pek sevmiyorum o modeli. niyeyse garip bir eksiklik hissi vardı kullanırken. belki de benim  hüsnükuruntum bilemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Kaç silindir? 4 mü, pehhh

Dogan Arsiray yazdı:

...

Bu araç alınırken siparişi özel olarak oluşturulmuştu, cam tavan yok sunroof var mesela. Kalsit beyazı denen bej gibi bir beyaz. Koltukları yarı kumaş, ne yazıkki ısıtmasız.

...

İşte bu yüzden donanımı müşteriye seçtirmeyeceksin. Cam tavan yok sunroof var (2010 MB'de), koltuk ısıtma yok (2010 MB'de). 😣 Sen mi seçtin bu donanımı ?

Güle güle kullan :)

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

AMG lerde direksiyonda f1 kulakcık var. 

Alt devirlerde hantal kalma olayını çözersen haber et abi. Sadece bu sebepten dolayı biraz canımı sıkıyor. 

Bir de olumsuz yönlerinden biri silecek koluna su sıkması için bastığında önce silecek çalışıyor susuz, daha sonra su geliyor.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

Stop lambaları çok ampullü ve tam elektornik kontrollü bir ampul bozulunca alakasız ampuller yanıyor yerine ve arıza veriyor. Led takamıyorum.

Sağlıkla kullan hocam. Çok eski yıkık dökük 50 bin nakit vereyim :D :D 😛 

bu arada o ampüller alakasız yanmıyor, alaman müyendis hesap etmiş seni korumak için.

• Beğen 8
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mais Jannataliyev yazdı:

AMG lerde direksiyonda f1 kulakcık var. 

Alt devirlerde hantal kalma olayını çözersen haber et abi. Sadece bu sebepten dolayı biraz canımı sıkıyor. 

Bir de olumsuz yönlerinden biri silecek koluna su sıkması için bastığında önce silecek çalışıyor susuz, daha sonra su geliyor.

bende selektör filan yapıyorum tempomatı açıyorum acaip şeyler oluyor camı sileceğim diye. :)

Önder Özcan yazdı:

Kaç silindir?

mmm. 5 - 1 evet :D

Mais Jannataliyev yazdı:

belki biraz da o iğrenç gaz pdealından ötürü öyle hissediliyor. basıyorsun çekiyorsun filan hiçbirşey olmuyormuş gibi. 1.2 turbo berlingo daha ağır ama düz vites müthiş canlı bundan sonra binince. tabi dur kalklardan bahsediyorum yoksa kıyas olmaz. taş olurum. hatta tuğla oluurum o derece.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Tempomata, sinyal-sileceğe alışana kadar... :D

İlk aldığımda her sinyal vermek istediğimde cc açıyordum, binen herkeste de aynısı oluyor. Başka arabaya bindiğimde sinyal kolunu gene tutturamıyorum, elim çok altta kalıp boşluğa gidiyor :D

Yanmayan sinyal yerine yanan sis farı.

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Uzun zamandır aklimda olan bir arac. Guzel inceleme. Alma aşamasinda size danisabilir miyim?

Gule gule kullanin insallah..🧿🥏

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Hayırlı olsun, güle güle kullanın :nazar: 

Makyajlı kasada fascination donanım araca sonradan direksiyon kulakçıkları ve manuel mod ekleyen var. Hatta Hasmer'de yaptırdığını hatırlıyorum.

Benim de Selection Plus donanımlar çok hoşuma gidiyor ama her geçen gün aramızdaki mesafe artıyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Güzel kasa ama eksik kombin 😛

Sunroofu satan müşteri temsilcisi sopalık. 

motor 1.8 olsa pofff

: nazar:

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence sunroof olmasa daha iyi olurmus. ben zaten hic kullanmiyorum. aksine tavani 4 5 cm alcaltiyor. boyum kisa degil ondan zaten olmasa daha iyi.tek gercek eksik koltuk isitmasi. onceden garajda duruyordu ama simdi sokakta olunca sabah mecburen isitmali minder kullaniyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Güzel kasa ama eksik kombin [emoji14]

motor 1.8 olsa pofff

Donanim siparisini aksam mesai bitince vermis Dogan, temizlikci almis siparisi.
Cöm tövön zötön tötölmöyör bö kösödö öbö, sönrööf yötör ön nömörö ölör.
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Cam tavan diye gidip sunrof etrafı kaplama çıktı diye almadım bı tane AMG yi. 1000 lirada bakmaya girerken radara bırakmıştim hatta :∆

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Güzel kasa ama eksik kombin 😛

motor 1.8 olsa pofff

1.8 olanın ne avantajı olurdu? gucleri aynı.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

koltuk ısıtma ve cam tavan olmayan c180 leriniz değerinde nakit alınır

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...