İçeriğe Yönlendir

2010 W204 1.6 C180 Kompressor

Doğan Arşiray
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

şanzımanı resetlemeyi öğrendim. kontağı açıyorsunuz çalıştırmadan pedala 30 sn den uzun basıyorsunuz. kontağı kapatıp pedalı bırakıyorsunuz. sonra biraz daha canlı şekilde aracı kullanıp gözlüyorsunuz. atikliği arttı arabanın.

bu arada yeni kornayı taktım. sol taraftaki bozulmuş. soketi oksitlenip kopmuş. inanılmaz uğraştım. zor olmasa da çok şeyi sökmek gerekti. önce alttaki metal karter muhafazası ve plstik alt tampon korumasını söküyorsunuz. sonra kaput cam suyu deposunun bağlı olduğu braketi 3 cıvatayı zar zor sökmek ile başlanıyor. yıldız anahtar şart. eğri boyunlu olacak. sanırım 10 du ölçüsü. sonra alttan davlumbası ortaya kadar aralıyorsunuz. pimleri kırmazsanız kullanılabiliyor. 2 adet cıvatası var birisi yukarıda birisi tam ekerin arkasında motora yakın. sonra deponun solda çamurluk kenarındaki cıvatasını söküyosunuz. su pompasını çıkartıp suyu boşaltıyorsunuz. yukarıdan hafifçe kastırırken birisi arayı aralıyor alttan, arabanın altına yatıp yine yıldız anahtar ile kornanın braketini söküp yeni kornayı takıyorsunuz. toplaması tam tersine. 4 saat filan sürüdü. bu arada kalorifer motorunu temizledim, stop camlarını temizledim ampulleri yeniledim ve ön sislere h11 4300K led ampul taktım. ışık miktarı oldukça iyi oldu, renk xenon ampullere göre hala daha sıcak renk. sanırım HID xenonlar 5000K bu araçta. arıza bildirimi çıkmadı sis farları için bakalım nbe olacak. arıza bildirimi çıkarsa mecburen paralel direnç koyacağım. siz farlarının değişimi için sadece alttaki plastik braket ve karter koruyucusunun sökülmesi yeterli.

bu arada yakıt ortalamam 6.8 litre civarında geziyor ki çift şarjlı düz vites tiguan ile aynı denebilir. bir şey var, 80 ile gidince de 90 ile gidince de aynı yakıtı harcıyor. demekki otomatikşanzımanın oranları ile ilgili bir durum var.

Normal kullanıcı şanzıman resetleme diye bir şey bilmez. 20 sene kullanır mercedesini. Mercedes aracı hantallaştıracak şanzıman resetlememe olayı mı yapmış yani. Resetlemezsen hantal kullanırsın... mercedes... ilginçmiş

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

valla bende bir rus adamın youtube videosundan öğrendim. işe yaradı kesinlikle aracın tepkileri hızlandı. ama hala gaz pedalının tepkisizliği belirgin. aliexpress de 59 60 dolar civarı pedal pwm eğrisini dğeiştren aletler buldum belki alırım bir tane. burada satılanlar en az 1200 tl. gerkesiz yatırım.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

50969527871_e7f7eb44a8_h.jpg

gözünü seveyim bırak aleti yav :) benim olsa değil gaz pedalının bana olan hassasiyeti, ben o pedala şefkatle yaklaşırdım :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Normal kullanıcı şanzıman resetleme diye bir şey bilmez. 20 sene kullanır mercedesini. Mercedes aracı hantallaştıracak şanzıman resetlememe olayı mı yapmış yani. Resetlemezsen hantal kullanırsın... mercedes... ilginçmiş

Şanzıman resetlenmesinden bu sonucu mu çıkardın Tansu :D

Öğrenen şanzıman. Çok şehiriçi kullanıldığında düşük devir düşük hız yüzünden hantallaşabilir.

Ama hep devirli kullanırsan onu da öğrenip hemen vites yükseltmez. Ya da resetledikten sonra devirli kullanırsan işte :)

Ayrıca artık çok sürücü bilinçli, arabasında ne var ne yok araştırıyor, öğreniyor. En büyük örneği forumumuz. Forumlar, youtube, facebook grupları, çılgın Ruslar derken gizli hiçbir şey kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Pedal sıfırlama vardi  ama şehir içinde belli bir km sonra yine eskiye gelir atakligi.

:)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Önder Özcan yazdı:

Şanzıman resetlenmesinden bu sonucu mu çıkardın Tansu :D

Öğrenen şanzıman. Çok şehiriçi kullanıldığında düşük devir düşük hız yüzünden hantallaşabilir.

Ama hep devirli kullanırsan onu da öğrenip hemen vites yükseltmez. Ya da resetledikten sonra devirli kullanırsan işte :)

Ayrıca artık çok sürücü bilinçli, arabasında ne var ne yok araştırıyor, öğreniyor. En büyük örneği forumumuz. Forumlar, youtube, facebook grupları, çılgın Ruslar derken gizli hiçbir şey kalmıyor.

abi madem öğreniyor, son birkaç sürüşümü de öğrenir yani. o kadar saf değildir, mercedes bu yav. ben öyle düşünüyorum :) internette araştıran kullanıcı sayısı artıyor ama yine de genel sayıya oranı %5 bile değildir. geçen de söylemiştim. 8 kişilik mimar mühendis çalışma ortamında biri araba sordu bana. atmosferik mi aşırı beslememi diye sordum cevap olarak. dalga geçtiler benle. yaş günü pastamın kartına iyi ki doğdun atmosferik yazmışlar bu sefer. durum o kadar vahim :) 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

abi madem öğreniyor, son birkaç sürüşümü de öğrenir yani. o kadar saf değildir, mercedes bu yav. ben öyle düşünüyorum :) internette araştıran kullanıcı sayısı artıyor ama yine de genel sayıya oranı %5 bile değildir. geçen de söylemiştim. 8 kişilik mimar mühendis çalışma ortamında biri araba sordu bana. atmosferik mi aşırı beslememi diye sordum cevap olarak. dalga geçtiler benle. yaş günü pastamın kartına iyi ki doğdun atmosferik yazmışlar bu sefer. durum o kadar vahim :) 

Son birkaç sürüş dediğini öğreniyor işte. Sürekli şehir içi dur kalk kullanıyorsun, devirsiz vites yükseltiyor. Ama fırsat bul çık otobana, bağırtarak kullan bir kaç yüz km, tepkiler değişsin (tekrar şehir içi sürüşe dönene kadar).

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bir tane de kaput yildizi alayim diyorum. ne kadar cok yildiz olursa o kadar iyi :p

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Dogan Arsiray yazdı:

yakıt ortalamam 6.8 litre civarında

Çok çok iyi. Nasıl başardın? 😆 Benim ortalamam 10,4

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Dogan Arsiray yazdı:

bir tane de kaput yildizi alayim diyorum. ne kadar cok yildiz olursa o kadar iyi :p

Yapmaaaaaa

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Şanzıman bozukmuymuş, iyi o zaman 40.000  vereyim 😈

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Dogan Arsiray yazdı:

Panjura da at nalı.

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Dogan Arsiray yazdı:

valla bende bir rus adamın youtube videosundan öğrendim. işe yaradı kesinlikle aracın tepkileri hızlandı. ama hala gaz pedalının tepkisizliği belirgin. aliexpress de 59 60 dolar civarı pedal pwm eğrisini dğeiştren aletler buldum belki alırım bir tane. burada satılanlar en az 1200 tl. gerkesiz yatırım.

çok yavaş öğreniyormuş seninki canııım :tongue: yeni nesil şanzımanlar acaip, özelliklede dct ler, normalde gaza sakin yavaş yavaş basarsan arabada sakin hızlanıyor ve vites hemen büyüyor, ama azıcık fazla bas yada aniden azıcık bas (çok değil ani bas ama) anında ya vites küçültüp fırlıyor yada fırlıyor (vites uygunsa) araba, bu arada her durma sonrası kalkışta gaza basmadan kaldırırsan kavrama noktası ayarı kontrol edilip ayar kendiliğinde çekiliyor, sen gaza basma yeter, reset falan yok yani :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

çok yavaş öğreniyormuş seninki canııım :tongue: yeni nesil şanzımanlar acaip, özelliklede dct ler, normalde gaza sakin yavaş yavaş basarsan arabada sakin hızlanıyor ve vites hemen büyüyor, ama azıcık fazla bas yada aniden azıcık bas (çok değil ani bas ama) anında ya vites küçültüp fırlıyor yada fırlıyor (vites uygunsa) araba, bu arada her durma sonrası kalkışta gaza basmadan kaldırırsan kavrama noktası ayarı kontrol edilip ayar kendiliğinde çekiliyor, sen gaza basma yeter, reset falan yok yani :)

Burada Renault ürün yerleştirme var 😁 adamlar mikimmel kusursuz yapmış kabul ettik abi 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Furkan Avcı yazdı:

Şanzıman bozukmuymuş, iyi o zaman 40.000  vereyim 😈

Euro?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Furkan Avcı yazdı:

Maaşı eyrolanmı alıyoz ki? :D

Ya neyle alıyoruz? S350, E270, E200, C180?

Ha bitcoini kastettin sanırım, tamam tamam :D 

image.jpeg.e0854ae75d5378b5cae26d064392a4f7.jpeg

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bakım vs için sanayye gittim. berbat şekilde trafik vardı, 2000 km ortalamam 7 litrede şu anda. demekki yazın 6.4 filan gibi bir ortalama değerim olacak.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Dogan Arsiray yazdı:

bakım vs için sanayye gittim. berbat şekilde trafik vardı, 2000 km ortalamam 7 litrede şu anda. demekki yazın 6.4 filan gibi bir ortalama değerim olacak.

Yıldıza binen adamın konuşacağı şeyler mi bunlar ya 😒 Şevrolet kuruuz konusuna mı geldik?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

:) ne bileyim, aslında içimde bir hipermilci var benim.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Dogan Arsiray yazdı:

50969527871_e7f7eb44a8_h.jpg

Buzdolabı rengi mi ?

Satılıksa bir teklif verelim.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yok neyseki buzdolabı beyazı değil(ral 9003).

bunun ismi kalsit beyazı. araç satılırsa yazık olur. 82bin km de daha. 79 bin km ye kadar hep kapalı garajda durdu. şimdilik ben biniyorum. aliexpress den pedalcommander alternatifi buldum onu aldım. gelince deneyeceğim. bakımları yapıldı. rot ayarı vs yaptırdım.bozuk kornayı değiştirdim vs.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doğan Arşiray

pedal komendir aldim aliexpress den. ekransiz geldi ayarini degistiremesem de, biraz daha etkin kaldi beklentime gore, tum hantallik gitti sanziman da hemen tepki verir oldu. eger ayagimi eski ayarindan uzaklastirip daha az uzaga goturecek sekilde basabilirsem gayet kullanilabilir bir urunmus. yada arti olarak kablolu ekrani siparis etmem lazim salak cinliye sordum da aldim, ekrandan ayarlaniyor dedi ama ayrica alinmali dememisti!? 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...