İçeriğe Yönlendir

Yeni Yol Arkadaşımız Renault Captur 0.9 TCe Touch

Korhan Şenörer

Recommended Posts

Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba. 2010 model Peugeot 5008 1.6 Hdi Auto6r aracımı sattıktan sonra bu defa ki tercihimiz Renault Captur oldu. 5008 gibi çok geniş bir araçtan, Captur gibi bir araca geçtiğimizde tabiki araç ilk başlarda bize küçük geldi ancak şuan da beklentilerimizi oldukça karşılıyor. Rahmetli annemin tekerlekli sandalyesi, kızımın çocuk arabası ve diğer yükler nedeniyle tercih etmiştik 5008'i. Gayet memnun olarak 3,5 yıl kadar kullandım ancak hem artık bu kadar geniş bir araca ihtiyacımızın kalmaması, hem aracın yıl olarak yaşlanması, hem de kilometresinin 220 bin km'yi geçmesi ilerleyen süreçte değerinin düşmesine neden olacaktı. Ben de aracın değeri düşmeden satıp daha genç ve az km'li bir araç almak istedim. Eski aracım servis bakımlı ve sorunsuz olduğundan değerinde bir satış oldu. 5008'i 126 bin tl'ye satıp 2013 model 68 bin km'deki 0.9 TCe motorlu, benzinli ve manuel Renault Captur aracımı 125 bin tl'ye aldım. 

Yeni aracım tramer kayıtsız, sadece depo kapağının olduğu bölümde bir karış kadar lokal boya var ve onun haricinde boyasız bir araç. İçi ve dışı oldukça temiz ve özenli kullanılmış. İçime sinen bir alışveriş oldu. 

Araç hakkında yaptığım araştırmalar sonucu 0.9 TCe motordan çekinmeden aracı almaya karar verdim. Zaten üzerine para koymadan yapacağım bir alışveriş olduğu için model yükseltme ve km azaltma anlamında mantıklı bir tercih olduğu kanaatindeyim. Araç 0.9 motor olduğundan en düşük vergi diliminde. Ayrıca motor üç silindirli. Bu nedenle vites geçişlerinin biraz sarsıntılı olduğunu düşünüyorum. Gidişi ise tam az yakar, çok kaçar cinsten.

Araçta; standart özelliklerin dışında hız sabitleyici ve hız sınırlayıcı, direksiyondan müzik sistemi kumandası, bluetooth müzik ve telefon erişimi, start-stop, anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma ve ayrıca yağmur sensörü bulunuyor. Far sensörü ise yok ve yokluğunu hissediyorum. Clio ile kıyaslandığında dört camın elektrikli olması önemli. Clio ile çok kıyaslanıyor ama iç mekan ve genişlik anlamında çok ferah ve clio ile pek te kıyaslanmayı hak etmiyor bence. 

Anahtarsız giriş ve çalıştırmayı ilk kez kullanıyorum ve çok hoşuma gitti. 

Araçta normal torpido gözünün dışında multimedya ekranın üst tarafında küçük bir saklama gözü daha var ve oldukça kullanışlı. Ayrıca torpido gözü çekmece şeklinde yapılmış, farklı bir tasarım. Touch versiyonda kol dayama bulunmuyor ve universal olanlardan kendim taktırdım. Kullanışlı ve iş görüyor. Koltuk arkalarında cep bulunmuyor ve çocukların ayakları ile kirletmemesi için koltuk arkaları sert plastik ile kaplanmış. Ben koltuk arkası organizeri aldım. Kolonya, mendil vb malzemeler için gayet kullanışlı ve yeterli. 

Bir de küçük hanım sıkılmasın diye ön kafalığın arkasına ekran taktırdım. Öndeki ekrandaki görüntüyü gösterebildiği gibi, cd/dvd/usb girişleri de mevcut. Ayrıca kablosuz kulaklığı ve kablosuz oyun kumandası var. Oyun cdsi ile farklı oyunlar oynanabiliyor. 

Bagaj, iki önceki aracım olan Mitsubishi ASX'te olduğu gibi iki kattan oluşuyor ve istenildiğinde iki katı ayıran sert tabla yerinden çıkarıldığında derin bir bagaj elde ediliyor. Ben de o şekilde kullanıyorum. 

Aracımı aldıktan sonra Prins Technomax LPG kiti taktırdım. 40 litrelik simit tank stepne yerine tam oturdu. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra zaten az yakan bir araç olan Captur, lpgde güzel değerler vermeye başladı. Fotoğraflarda gördüğünüz 4.4 lt/100 km ortalama tüketim değerini herhangi bir rampa bulunmayan Aydın çevre yolunda 90 km/s hıza sabitlediğimde 16 km gidiş, 16 km  dönüş olmak üzere 32 km'lik bir sürüş  sonucunda elde ettim. 110-120 km/s hızlarda ise 5.8-6.5 lt/100 km gibi ortalama bir tüketim oluyor. 130 km/s civarı bir hızla ve inişli çıkışlı yollarda ise maksimum 8 lt/100 km gibi bir tüketim ortalaması gördüm. Ayrıca araç yol bilgisayarı tüketim değeri ile depo ölçümü birbirine oldukça yakın çıkıyor. Yani araç yol bilgisayarı, lpg'deki tüketim değerini ölçüyor diyebilirim. Ayrıntılı yakıt tüketim değerleri için biraz daha kullanmaya ve veriye ihtiyacım var, sonrasında bunları da paylaşırım.

Bilgim dahilinde de sorularınız olursa yanıtlamaya hazırım. Yazdıklarım baya uzun oldu ama umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur. Hepinize araçlarınızla kazasız, belasız sağlıklı günler ve sürüşler diliyorum. 
IMG-20210205-105021.jpg

IMG-20210205-104939.jpg

IMG-20210205-104950.jpg

IMG-20210205-111717.jpg

IMG-20210205-113555.jpg

IMG-20210205-120120.jpg

IMG-20210205-113258.jpg

IMG-20210205-111704.jpg

IMG-20210205-113716.jpg

IMG-20210205-120256.jpg

IMG-20210205-111730.jpg

IMG-20210205-111722.jpg

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
  • Beğen 18
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Mert Gulkokan yazdı:

Keşke icon olsaymış abi
Güzel araç herşeyi ile
100 bin km ye gelmiş 0.9 cliosu var arkadaşımın
Motor taş gibi ve sesi de üst devirlerde güzel

Teşekkür ederim Mert. Fotoğraflar görünmüyor sanırım. 

Arkadaşlar fotoğraflar görünüyor mu? Sanırım görünmüyor. Müsait olduğumda düzelteceğim. Belki başka bir siteden yüklemem gerekecek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Korhan hocam hayırlı olsun güle güle kullanın inşallah. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Geniş araç kullandıktan sora B sınıfına geçmek çok zordur. Ama bu B sınıfı Suv lar ihtiyacı çok güzel karşılıyorlar. Yüksek tavan baya ferahlık veriryor. Güle güle kullanın 0.9 motor çok başarılı motor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Güle güle kullanın Korhan Bey, Allah kaza bela göstermesin.

Forumun aktif ikinci Captur'u hayırlı olsun 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
M. Asım Kahraman yazdı:

Teşekkür ederim. 😊

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Korhan hayırlı olsun. B sınıfı- Bsuv dahil bana çok uzak. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

0.9 tce kadrajıma giren en güzel motordur. Bu motorunda yakıştığı en güzel platform Renault Cliodur. Captur Clionun yerden biraz yüksek duran modeli. Güzel seçim hayırlı olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Nihayet fotoğraf yüklemeyi başarabildim. Uzun süre yükleme yapmayınca paslanmışız anlaşılan... 😄😄

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Mert Gulkokan yazdı:

Keşke icon olsaymış abi
Güzel araç herşeyi ile
100 bin km ye gelmiş 0.9 cliosu var arkadaşımın
Motor taş gibi ve sesi de üst devirlerde güzel

Bence bu donanım da fiyatına göre gayet dolu Mert. Teşekkür ederim.

Mehmet Yeter yazdı:

Korhan hocam hayırlı olsun güle güle kullanın inşallah. 

Teşekkürler. 

Hakan Gürsu yazdı:

Geniş araç kullandıktan sora B sınıfına geçmek çok zordur. Ama bu B sınıfı Suv lar ihtiyacı çok güzel karşılıyorlar. Yüksek tavan baya ferahlık veriryor. Güle güle kullanın 0.9 motor çok başarılı motor.

Katılıyorum Hakan bey.. 😊👍

M. Asım Kahraman yazdı:

👍👍

Evren Barış Özbek yazdı:

Hayırlı olsun Korhan. :nazar:

Teşekkürler Evren. Selamlar.

Önder Özcan yazdı:

Korhan hayırlı olsun. B sınıfı- Bsuv dahil bana çok uzak. :)

😄😄

Yurdaer Elay yazdı:

Hayırlı olsun, güle güle kullanın :nazar:

Teşekkürler

Ali Darbaz yazdı:

0.9 tce kadrajıma giren en güzel motordur. Bu motorunda yakıştığı en güzel platform Renault Cliodur. Captur Clionun yerden biraz yüksek duran modeli. Güzel seçim hayırlı olsun. 

Aynen katılıyorum Ali bey. Hepinize çok teşekkür ederim tekrar. Daha iyileri, güzelleri sizlerin olsun. 

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Korhan bey hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Mahmut Yıldız yazdı:

Hayırlı olsun, güle güle kullanın. 

Fırat Önal yazdı:

Korhan bey hayırlı olsun. Güle güle kullanın.

Teşekkür ederim. Sağolun. 😊

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Çok güzel görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Hayırlı olsun çok güzel bir araç. Keyifli sağlıklı günlerde kullanmanızı dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)
Eyüp Çetin yazdı:

Hayırlı olsun güle güle kullanın. Çok güzel görünüyor.

Oğuzkan Erışık yazdı:

Hayırlı olsun çok güzel bir araç. Keyifli sağlıklı günlerde kullanmanızı dilerim.

Teşekkür ederim.

Konu açarken yazmayı unutttuğum bir kaç konuyu da buradan devam ettireyim.

Henüz alışamadığım en önemli konulardan biri de kornanın direksiyonun ortasında değil de sinyal kolunun ucundaki düğmede olması. Hala tam alışamadım buna. Hatta kornanın normal yerine alınıp alınamayacağını bile araştırdım ama hava yastığı nedeniyle biraz sıkıntılı bir işlem olduğunu öğrenip vazgeçtim. Alışacağız artık zamanla.

Uzun farları şimdiye kadar kullandığım araçlardaki en kuvvetli farlar diyebilirim. Yedi düveli aydınlatıyor. 😊 Benden önceki sahibi atom far mı taktırdı acaba? 🤭

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Korhan Şenörer yazdı:

Teşekkür ederim.

Konu açarken yazmayı unutttuğum bir kaç konuyu da buradan devam ettireyim.

Henüz alışamadığım en önemli konulardan biri de kornanın direksiyonun ortasında değil de sinyal kolunun ucundaki düğmede olması. Hala tam alışamadım buna. Hatta kornanın normal yerine alınıp alınamayacağını bile araştırdım ama hava yastığı nedeniyle biraz sıkıntılı bir işlem olduğunu öğrenip vazgeçtim. Alışacağız artık zamanla.

Uzun farları şimdiye kadar kullandığım araçlardaki en kuvvetli farlar diyebilirim. Yedi düveli aydınlatıyor. 😊 Benden önceki sahibi atom far mı taktırdı acaba? 🤭

Bıkmadı şu renault kornayı o kolun ucuna koymaktan. Sevmiyoruz arkadaş işte, niye inat ediyosun :D 

Hayırlı olsun Korhan bey. Güzel araç. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Murat Sahın yazdı:

Bıkmadı şu renault kornayı o kolun ucuna koymaktan. Sevmiyoruz arkadaş işte, niye inat ediyosun :D 

Hayırlı olsun Korhan bey. Güzel araç. 

Aynen, yıllar önce Toroslarda, Broadway'lerde öyleydi. Hala öyle.. 😊

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Hayırlı olsun Korhan abi. Güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
Erdoğan Temur yazdı:

Hayırlı olsun Korhan abi. Güle güle kullanın.

Sağol kardeşim, selamlar. Görüşmek dileğiyle

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

HAyirli olsun. 5008 sonrası atiklik anlaminda çok iyi olmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...