İçeriğe Yönlendir

Megane 2 - Halojen Fardan Mercekli Fara Geçiş

Oğuzkan Erışık

Recommended Posts

Oğuzkan Erışık

Selamlar.. 

Hep istediğim tekno paket megane araçlarda çıkan orjinal mercekli farları bugün aracıma takmış bulunmaktayım. Kimine göre gereksiz kimine göre mercek farı olanlar göstermiyor diye halojen far takıyorlar mantıksız bir hareket.. Öyle dediler ama mercekler taslar ve farın dış camı temiz olursa, ampüllerin ömrü dolmamışsa kimse aydınlatmadan şikayet edemez. 

Farları aradığım zamanlarda çok yüksek fiyatlarla karşılaştım. Tek tek almak daha mantıklı geldi ve öyle yaptım. Piyasada takım halindr satılanların yarı fiyatından daha aşşağıya mal ettim. Farların dışı kötü durumdaydı. Ayakların biri de kırıktı.

Farların dışını 1500 2000 2500 sulu zımpara yaptıktan sonra pasta geçip temizleme ve parlatma işlemlerini yaptık. Mercek taslarını ve mercekleri söküp gerekli temizliğini yaptım. Tasları ve mercekleri sökmek gerçekten zulum oldu. Takması daha zor. Tasların alt iki civata saplamalarında yay var. Ve somunlarını sıkınca 13 diş kalması gerekiyor üst kısmında. Dar alanda onu sayması ve doğru sayması zor oldu 😄 Bir arkadaşın desteği ile bütün tesisat işlemlerini ve eksikleri hallettik.

Üzerlerinde otjinal beyni olmadığından ve olsa da yükseklik sensörlerinin alt yapısı araçta olmadığından dolayı işe yaramayacağından, üniversal xenon balastlarını kullandık. Orjinal beyin yuvasına yerleştirip üzerini plastik levha ile örtüp dysonla su ve toz izolasyonunu sağladık. 

Yine orjinal beyin olmadığı için üniversal d2s soketlerinden faydalandık. Aracın orjinal far tesisatını bozmak istemediğimden 5 pinli erkekli dişili soket aldım. Orjinal tesisat üzerinden paralel hat çekip montajı tamamladık. 

Ampülleri photon d2s 6000k aldım. Yeni seri %50 fazla ışık muhabbeti var. 4300k alacaktım ama xenon kullanıp sarı sarı gezmek istemedim. Aydınlatmadan da fedakarlık etmek istemedim. Hem maddi olarak hem manevi olarak biraz yıprattı haliyle ama sonuçtan çok memnun kaldım. 

Fotoğraflara geçiyorum. 

Farların elime ulaştığı ilk halleri ve dış cam temizlik sonrası

LkS6gn.jpg

Lkun8S.jpg

LkuC0t.jpg

LkuOqv.jpg

Kırık ayak yerine sac bükülüp takıldı dysonla ve vidayla sağlamlaştırıldı

LkxV6p.jpg

Balast ve tesisatını orjinal beyin yuvasına sakladık

LkxLsI.jpg

LkxXjS.jpg

Üniversal d2s soketlerimiz

Lkx1jq.jpg

Orjinal tesisata paralel çektiğimiz tesisat 

Lk5nas.jpg

Ve tampon iner yeni farlar yerine takılır

Lk5YkY.jpg

Lk5gJM.jpg

Park lambalarını takmadım. Sadece amerikan parklarla daha hoş oldu bence 

Lk5DKo.jpg

LkIVgM.jpg

Birazdan inip yükseklik ayarlarını yapacağım. Aydınlatmasını da hep beraber göreceğiz inşallah. 

Teşekkürler 

• Beğen 13
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Son 6 fotoğraf görünmüyor bende.

Hepsini aynı şekilde aynı siteden yükledim Ahmet abi. Nasıl düzeltebilirim? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bende hepsi gözüküyor.

Park lambalarınız olmaz ise muayeneden kalırsınız.

Elinize sağlık, bence çok güzel ve etkili bir modifiye olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Sani Gerşon yazdı:

Bende hepsi gözüküyor.

Park lambalarınız olmaz ise muayeneden kalırsınız.

Elinize sağlık, bence çok güzel ve etkili bir modifiye olmuş.

Bu farla zaten muayeneden kalacak Sani abi. Yükseklik sensörleri yok. Muayeneye girerken halojenleri takacağım. Ona da 20 21 ay var daha. 

Teşekkür ederim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Tolgahan Doğru yazdı:

Güzel aydınlatıyor, hatırlı olsun

Bende memnun kaldım. Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Oğuzkan Erışık yazdı:

Hepsini aynı şekilde aynı siteden yükledim Ahmet abi. Nasıl düzeltebilirim? 

Düzelmiş.

Aydınlatması beğenilmeyen halojen mercekli Megane farları benim bildiğim, h7 olan. 5000 K olsa çok daha iyi olurmuş ama halojen den iyi olduğu kesin, güle güle kullanın. Birde sağ farin acısı yanlış gibi sanki (saat yönünde dönmüş 5-10 derece gibi )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Düzelmiş.

Aydınlatması beğenilmeyen halojen mercekli Megane farları benim bildiğim, h7 olan. 5000 K olsa çok daha iyi olurmuş ama halojen den iyi olduğu kesin, güle güle kullanın. Birde sağ farin acısı yanlış gibi sanki (saat yönünde dönmüş 5-10 derece gibi )

Onlar makyajlı kasada var abi. 

Bu kasada mercek tasları zamanla kararma yapıyor. O yüzden beğenilmiyor aydınlatması. 

Sağ farın alt ayağı yoktu. Sacdan ayak yaptık. Farın altında su bidonu var. Ayak orjinal olmadığı için bu kadar oturtabildik. Müsait zamanda tamponu farı söküp merceğin vidalarıyla ayarlamaya çalışacağım. 

Ebrar Tüfek yazdı:

Çok iyi olmuş, elinize sağlık :)

Eyvallah kardeşim sağol 🙂

tarihinde Oğuzkan Erışık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu farın mercekleri harikadır.. iyi yapmışsın.. 

Ancak farın ayarsız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ancak farın ayarsız. 

Aydınlatma çok güzel olmuş, sol far bir tık yukarıda olmuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu farın mercekleri harikadır.. iyi yapmışsın.. 

Ancak farın ayarsız. 

Sağol emmi çok istiyordum. Taktıktan sonra hanım yüzünde güller açıyor dedi eve girince 😄

Ayar çekeceğim solda içe bakıyor. Tekrar sökülmesi gerek. 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Aydınlatma çok güzel olmuş, sol far bir tık yukarıda olmuş.

Metin abi bende çok beğendim aydınlatmasını. Biraz daha ayarlamaya çalıştım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Çok güzel olmuş, eline sağlık kardeşim. Benim farlar da temizlik istiyor ama yapabilir miyim yoksa eskisinden daha mı kötü ederim bilmediğimden ellemiyorum :) Hatta farlardan birinin ufakta bir tamirata ihtiyacı var aslında sökmüşken kolayca halledilebilecek ama işte gözüm kesmiyor :) 

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Oğuzkan Erışık yazdı:

Gayet güzel olmuş. Eline emeğine sağlık.

Mercekler ışığı güzel toplamış ve karşı duvarda kırlangıç kuyruğu görüntüsü oluşmuş.

İnce bir ayar da yapılınca işlem tamamdır. Güle güle kullan.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Far ayarı doğru. Sağ mercek saat yönünde dönük olmasa hizalı olacak ayar. Şimdiden sonra sağı yukarı almak karşıdan gelenin gözünü almaktır.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Sani Gerşon yazdı:

Bu üst ayak abi. Burası sağlam. 

Servet Aydın yazdı:

Far ayarı doğru. Sağ mercek saat yönünde dönük olmasa hizalı olacak ayar. Şimdiden sonra sağı yukarı almak karşıdan gelenin gözünü almaktır.

2 merceğin far üstündeki mesafesi 120 cm. Duvarda kesişim noktalarının arası 90 cm. Halledecem inşallah içime sinmiyor böyle abi. 

Ersin Gökdemir yazdı:

Gayet güzel olmuş. Eline emeğine sağlık.

Mercekler ışığı güzel toplamış ve karşı duvarda kırlangıç kuyruğu görüntüsü oluşmuş.

İnce bir ayar da yapılınca işlem tamamdır. Güle güle kullan.

Teşekkür ederim

Murat Sahın yazdı:

Çok güzel olmuş, eline sağlık kardeşim. Benim farlar da temizlik istiyor ama yapabilir miyim yoksa eskisinden daha mı kötü ederim bilmediğimden ellemiyorum :) Hatta farlardan birinin ufakta bir tamirata ihtiyacı var aslında sökmüşken kolayca halledilebilecek ama işte gözüm kesmiyor :) 

Teşekkürler Murat abi. Yapılmayacak hiç birşey yok. Sök bugün temizle tak 😄

Dogan Arsiray yazdı:

çok iyi olmuş

Sağol Doğan abi

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Yok abi braketler var zaten olmasa tampon durmaz. Fotoğraflarda var bir sac büktük oraya. O ayak yok. Yenisi de satılmaz onun kasa ile beraner kalıptan çıkan bir ayak

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Hayırlı olsun güzel olmuş. Cem ile montajı yapmıştınız sanırım. Aydınlatma çok iyi halojen ile kıyaslanamaz bile

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
(düzenlendi)
Coşkun Basan yazdı:

Hayırlı olsun güzel olmuş. Cem ile montajı yapmıştınız sanırım. Aydınlatma çok iyi halojen ile kıyaslanamaz bile

Sağol abi teşekkür ederim. Evet Cem abi ile yaptık dün. Sanırım ayar ile alakalı yolda önümü biraz garip aydınlatıyor halojenden sonra, sanırım gözüm alışacak ona da. Cem abiyi nerden tanıyorsun? 🙂

Abi sende gruptaymışsın orada şimdi gördüm 😄😄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Oğuzkan Erışık yazdı:

LkNbTG.jpg

LkNdjR.jpg

Güle güle kullanın. Odaklama sorunu olmuş, özellikle de sağda. Ya ampuller tam oturmamış ya da geometri sorunu var ki philips/osram dışındaki oem olmayan markalarda hep olan bir durum bu.  D2S mercek kullandıysanız oem 4300K ampuller kullanmanız iyi olurdu sarı da görünmezdi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...